Modelism - RHC Forum: Camera care inreg pe card - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Camera care inreg pe card

#1 Guest_ktalyn15bn_*

  • Grup: Guests

Postat 10 June 2008 - 08:57 PM

Stiti cumva o camera care inregistreaza direct pe card si sa fie de dimensiuni reduse si sa aiba mai putin de 100 g?Daca ma puteti ajuta cu linkuri.Va multumesc!!!
0

#2 Useril este offline   charlie 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 765
  • Inregistrat: 31-May 04

Postat 10 June 2008 - 10:21 PM

ATC-2000 se ia din state cu aprox 90USD...la care mai adaugi transportul si taxele inca vreo 20%.

Dar parerea mea este ca am vazut camere care filmeaza mai bine ca aia...dar aia are multe alte avantaje care o fac de luat in seama.
0

#3 Guest_ktalyn15bn_*

  • Grup: Guests

Postat 11 June 2008 - 08:23 AM

Deci cam cat ma costa cu tot cu transport? 108 dolar? Dar ceva din Romania ce crezi ca ar fi de cumparat (ar fi mult mai simplu sa cumpar ceva din Romania)?
0

#4 Guest_sOLo_*

  • Grup: Guests

Postat 15 June 2008 - 11:41 PM

eu din ce am vazut pe net FlyCamOne2 e foarte buna http://www.heliguy.com/Extras/Heli-Cameras...s/FlyCamOne-V2/ (poti sa mai cauti pe alte site-uri .. sigur gasesti mai ieftin) are doar 37g si din ce filme am vazut pe youtube isi face bine treaba ( accepta card-uri de pana la 2gb)

uite si niste filme: http://youtube.com/watch?v=KHenSNqWn_o pe un avion si filmat din mai multe unghiuri
http://youtube.com/watch?v=MHMEZxJho7c&feature=related asta e mai clar,dar dupa cum vezi la sunet nu prea ai ce face - se aude prea urat de la motor in cele mai multe cazuri

Am vazut si alte filme in care se vedea mult mai bine dar nu dau de ele cu search:(
0

#5 Useril este offline   Romulus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1190
  • Inregistrat: 02-June 08

Postat 16 June 2008 - 12:29 AM

Confirm. FlyCamOne2 e superba.
0

#6 Guest_ktalyn15bn_*

  • Grup: Guests

Postat 16 June 2008 - 12:32 PM

Da...imi place dar nu exista asa ceva si in Romania.Nu conteaza daca trebuie sa comand sau daca trebuie sa o iau dintr-un anumit loc dar as prefera sa fie luata din Romania.E mai complicat sa o iei din alta tara, mai platesti si vama.......Daca stit vre-un magazin din Romania care vinde asa ceva anuntati-ma si pe mine.Multumesc
0

#7 Useril este offline   casper20 

  • Lifetime Beginner
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3598
  • Inregistrat: 09-June 07
  • Gender:Male
  • Location:TG-MURES

Postat 16 November 2008 - 09:42 PM

Ce camera de filmat as putea folosi pe un aeromodel, sa fie cat mai usoara, sa inregistreze pe card si sa se gaseasca si la noi in tara?
Prabusirea este o aterizare necontrolata..................sau nu?

FPV is not a crime!

Hitec Optic 6 Spectra 35MHz sinteza
FrSky 2.4GHz modul
Easy Glider BL
FW 190 A8
P 51D Mustang
IAR 80
ME 163

Tel: 0741-931.767
0

#8 Useril este offline   pistolaSHNIKOV 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 09-March 07
  • Gender:Male

Postat 17 November 2008 - 01:46 AM

Flycam One 2
37g, video 640 x 480, 307 RON

AIPTEK AHD 720p - la CORA Bucuresti
188g, video 1280x720 (HD 720p), card 4GB SDHC inclus, 599RON
Am una de-asta si o zbor pe EasyStar fara probleme
"Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne intelegem bine, ca intre asasini."
Emil Cioran

0

#9 Useril este offline   cnc77hobby 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 202
  • Inregistrat: 18-December 06
  • Gender:Male
  • Location:Calarasi

Postat 17 November 2008 - 01:51 PM

Vezi postareapistolaSHNIKOV, la Nov 17 2008, 01:46 AM, a spus:

Flycam One 2
37g, video 640 x 480, 307 RON

AIPTEK AHD 720p - la CORA Bucuresti
188g, video 1280x720 (HD 720p), card 4GB SDHC inclus, 599RON
Am una de-asta si o zbor pe EasyStar fara probleme


Salut
Ai flycam one 2? Este prevazuta undeva cu o mufa de iesire pt semnalul video astfel incat sa poat fi folosita si pt fpv?
0

#10 Useril este offline   Laur73 

  • fotograf aerian
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1855
  • Inregistrat: 26-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Filmari si fotografie aeriana

Postat 17 November 2008 - 05:07 PM

Vezi postareapistolaSHNIKOV, la Nov 17 2008, 01:46 AM, a spus:

Flycam One 2
37g, video 640 x 480, 307 RON

AIPTEK AHD 720p - la CORA Bucuresti
188g, video 1280x720 (HD 720p), card 4GB SDHC inclus, 599RON
Am una de-asta si o zbor pe EasyStar fara probleme

Salut, nu am vazut nici un film de al tau, si chiar sunt curios sa vad cum filmeaza 720p

Vezi postareacnc77hobby, la Nov 17 2008, 01:51 PM, a spus:

Salut
Ai flycam one 2? Este prevazuta undeva cu o mufa de iesire pt semnalul video astfel incat sa poat fi folosita si pt fpv?

nu are iesire av,inregistreaza doar pe card
Fotografie Aeriana
0

#11 Useril este offline   pistolaSHNIKOV 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 09-March 07
  • Gender:Male

Postat 18 November 2008 - 01:28 AM

@cnc77hobby
Nu am Flycam One 2, dar din câte am citit în specificaţii nu are mufa tv-out, deci nu poate fi folosită pentru FPV.
Spre deosebire de Aiptek AHD, care are tv-out, dar e muuuult mai grea.

@laur73
Am zburat-o prima dată acum vreo 2 săptămâni. Voi pune originalul pe net şi o să-ţi trimit link pe mi.
Şi eu sunt curios cum filmează a ta la 720p 60fps.
"Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne intelegem bine, ca intre asasini."
Emil Cioran

0

#12 Useril este offline   mihaimcg 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 622
  • Inregistrat: 22-January 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 18 November 2008 - 01:04 PM

@pistolaSHNIKOV: FPV difera de inregistrarea simpla video, fara posibilitatea de vizualizare in timpul zborului. Daca sistemul video de pe aeromodel nu poate transmite in timp real imagini pilotului, atunci nu prea este FPV. Nici Flycam One si nici Apitek AHD nu transmit imaginile in timp real catre pilot. Poti sa gasesti filmele FPV ale lui "Laur73" si in format HD, aici pe forum. Eu zic ca sunt foarte reusite si pana una, alta, "Laur73" este cel mai activ zburator FPV de pe meleagurile noastre.
0

#13 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 18 November 2008 - 01:27 PM

Nu as fi asa sigur de Aiptek... eu am inteles ca Laur o foloseste si pe post de camera ca sa vada, si ca inregistrator. El nu mai are vre-un KX pe avion.
Sau daca nu e asa, stiu sigur altii care merg numai pe Aiptek, fara nici o alta camera la bord.
FCO2 da, nu da afara nimic video.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 18 November 2008 - 01:27 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#14 Useril este offline   cnc77hobby 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 202
  • Inregistrat: 18-December 06
  • Gender:Male
  • Location:Calarasi

Postat 18 November 2008 - 01:56 PM

Vezi postareamihaimcg, la Nov 18 2008, 01:04 PM, a spus:

@pistolaSHNIKOV: FPV difera de inregistrarea simpla video, fara posibilitatea de vizualizare in timpul zborului. Daca sistemul video de pe aeromodel nu poate transmite in timp real imagini pilotului, atunci nu prea este FPV. Nici Flycam One si nici Apitek AHD nu transmit imaginile in timp real catre pilot. Poti sa gasesti filmele FPV ale lui "Laur73" si in format HD, aici pe forum. Eu zic ca sunt foarte reusite si pana una, alta, "Laur73" este cel mai activ zburator FPV de pe meleagurile noastre.


Salutare
Cum adica Aiptek ahd nu transmite imagini in timp real ? Din moment ce este prevazuta cu tv-out se poate face fpv fara nici o problema ,iar daca studiai arhiva lui "laur73" de pe vimeo ai fi vazut acolo inregistrari facute in paralel , una facuta direct pe card si fara nimic in imagine si alta cu osd care il ajuta la fpv si a inregistrat la sol ceea ce a receptionat. Uite aici un exemplu made by Laur73 .
http://www.vimeo.com/1670939
renatoa ai inteles foarte bine cum foloseste Laur aiptek-ul <_<

Aceasta postare a fost editata de cnc77hobby: 18 November 2008 - 02:01 PM

0

#15 Useril este offline   mihaimcg 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 622
  • Inregistrat: 22-January 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 18 November 2008 - 04:29 PM

Imi mentin afirmatia ca Apitek AHD nu transmite imagini in timp real catre pilot. Trebuie sa ai un transmitator cuplat la aceasta camera.
0

#16 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 18 November 2008 - 04:32 PM

Asta se subintelegea...
Mult mai importanta este iesirea video out care ii permite sa fie folosita pentru pilotat in timp ce inregistreaza.
De fapt, de asta e lumea focusata pe ea, ca altfel sunt multe camere usoare care filmeaza HD. Sanyo Xacti de exemplu...

Vezi postareamihaimcg, la Nov 18 2008, 04:29 PM, a spus:

Imi mentin afirmatia ca Apitek AHD nu transmite imagini in timp real catre pilot. Trebuie sa ai un transmitator cuplat la aceasta camera.

... cu picioarele pe pamant ...
0

#17 Useril este offline   mihaimcg 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 622
  • Inregistrat: 22-January 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 18 November 2008 - 04:34 PM

Daca se intelegea, atunci este bine, pentru ca nici eu nu ma gandeam ca are vreun emitator inclus. :unsure:
0

#18 Useril este offline   Laur73 

  • fotograf aerian
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1855
  • Inregistrat: 26-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Filmari si fotografie aeriana

Postat 18 November 2008 - 05:00 PM

Va recomand aiptek 1080p HD pentru ca pina acum mi s-a parut cea mai reusita camera atit pentru inregistrare pe card cit si pentru FPV ,greutatea ei este de 170g si singurul inconvenient este ca nu poate fi montata pe un pan&til dar in rest eu sunt foarte multumit de ea
Fotografie Aeriana
0

#19 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 18 November 2008 - 05:08 PM

Curajosii din alte parti au reusit si imposibilul cu pan/tilt, e noua relizarea, de mai putin de o saptamana.
E facuta cu niste panglici flexibile cum vedem prin celulare sau imprimante. Tot greul a fost sa gaseasca panglicile si conectorul care sa se brodeasca in Aiptek. Aveti aici poze ale panglicilor si capul detasat si pus pe un servo.

http://www.rcgroups.com/forums/showpost.ph...p;postcount=257

Nu e opera de arta, dar merge...
Din aceleasi surse, se pare ca un Aiptek belit de tot ce inseamna carcasa, LCD, baterie si altele inutile, adica numai placa de baza si cea cu senzorul, ajunge la numai 33 grame ! Mai putin decat un KX incasetat metalic...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#20 Useril este offline   Laur73 

  • fotograf aerian
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1855
  • Inregistrat: 26-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Filmari si fotografie aeriana

Postat 18 November 2008 - 05:33 PM

Vezi postarearenatoa, la Nov 18 2008, 05:08 PM, a spus:

Curajosii din alte parti au reusit si imposibilul cu pan/tilt, e noua relizarea, de mai putin de o saptamana.
E facuta cu niste panglici flexibile cum vedem prin celulare sau imprimante. Tot greul a fost sa gaseasca panglicile si conectorul care sa se brodeasca in Aiptek. Aveti aici poze ale panglicilor si capul detasat si pus pe un servo.

http://www.rcgroups.com/forums/showpost.ph...p;postcount=257

Nu e opera de arta, dar merge...
Din aceleasi surse, se pare ca un Aiptek belit de tot ce inseamna carcasa, LCD, baterie si altele inutile, adica numai placa de baza si cea cu senzorul, ajunge la numai 33 grame ! Mai putin decat un KX incasetat metalic...

i-mi este frica ca se pierde din calitate prin acel cablu ,vreau sa vad si o filmare,oricum pretul unei camere aiptek 1080hd a scazut la 150$ asa ca se pot face si modificari,dar trebuie saai si un electronist bun
Fotografie Aeriana
0

#21 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 18 November 2008 - 05:41 PM

Ai aici filme facute recent, acum 2 zile, de catre respectivul, si chiar din filmare (care e HD) se vede ca are pan / tilt, deci sunt cu camera modificata.
Eu nu sesizez vreo scadere a calitatii, si nici nu ma astept sa fie, pentru ca prin panglicile alea eu zic ca umbla imaginea deja digitizata.

http://www.vimeo.com/user877438
... cu picioarele pe pamant ...
0

#22 Useril este offline   Laur73 

  • fotograf aerian
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1855
  • Inregistrat: 26-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Filmari si fotografie aeriana

Postat 18 November 2008 - 06:32 PM

Vezi postarearenatoa, la Nov 18 2008, 05:41 PM, a spus:

Ai aici filme facute recent, acum 2 zile, de catre respectivul, si chiar din filmare (care e HD) se vede ca are pan / tilt, deci sunt cu camera modificata.
Eu nu sesizez vreo scadere a calitatii, si nici nu ma astept sa fie, pentru ca prin panglicile alea eu zic ca umbla imaginea deja digitizata.

http://www.vimeo.com/user877438

am urmarit timp de 20 min filmul dar nu am vazut nici o miscare a camerei in afara de balansarile avionului ,iar despre calitate nu pot spune ca este HD asa ca nu m-ai convins ca intradevar nu se pierde din calitatea imaginii
Fotografie Aeriana
0

#23 Useril este offline   pistolaSHNIKOV 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 09-March 07
  • Gender:Male

Postat 21 November 2008 - 03:53 AM

@Laur73
Ţi-am trimis mi cu filmul 720p. Din păcate pilotul (aka io) n-a fost în stare să stabilizeze mai bine păsăroaia.
"Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne intelegem bine, ca intre asasini."
Emil Cioran

0

#24 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 21 November 2008 - 07:43 AM

Si noi nu il putem vedea ?
Apropo de stabilizat... ia un copilot, face toti banii ! Mi-a venit si mie ieri si il incerc in we asta
... cu picioarele pe pamant ...
0

#25 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 21 November 2008 - 10:21 AM

Posibil sa nu fac eu diferenta intre balansari si pan/tilt, dar cum poti spune ca ce este acolo nu e HD ?!
Nu o fi HD 1080, nu o fi postat originalele, dar clar nu e VGA, asa detalii nu vezi la o camera VGA !

Vezi postareaLaur73, la Nov 18 2008, 06:32 PM, a spus:

am urmarit timp de 20 min filmul dar nu am vazut nici o miscare a camerei in afara de balansarile avionului ,iar despre calitate nu pot spune ca este HD asa ca nu m-ai convins ca intradevar nu se pierde din calitatea imaginii

... cu picioarele pe pamant ...
0

#26 Useril este offline   pistolaSHNIKOV 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 09-March 07
  • Gender:Male

Postat 21 November 2008 - 11:08 AM

@renatoa
De unde ai luat copilotul ?
Aşteptăm impresiile tale obiective după ce-l zbori :angry2:
"Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne intelegem bine, ca intre asasini."
Emil Cioran

0

#27 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 21 November 2008 - 11:47 AM

eBay UK.
Ma rog sa nu ploua we asta...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#28 Useril este offline   Laur73 

  • fotograf aerian
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1855
  • Inregistrat: 26-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Filmari si fotografie aeriana

Postat 21 November 2008 - 08:43 PM

Vezi postarearenatoa, la Nov 21 2008, 10:21 AM, a spus:

Posibil sa nu fac eu diferenta intre balansari si pan/tilt, dar cum poti spune ca ce este acolo nu e HD ?!
Nu o fi HD 1080, nu o fi postat originalele, dar clar nu e VGA, asa detalii nu vezi la o camera VGA !

uite aici calitate cu VGA
http://www.vimeo.com/1174294
si aici HD
http://www.vimeo.com/2135277
Fotografie Aeriana
0

#29 Useril este offline   shogi 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 2753
  • Inregistrat: 08-March 06
  • Gender:Male
  • Location:Ploiest,Bucuresti
  • Interests:pussy

Postat 02 February 2009 - 07:13 PM

ok..revin si eu cu o intrebare similara ..am nevoie pentru un arcus de o camera care sa filmeze pe card,cu o calitate cat mai buna si un pret cat mai redus.Am vazut exemplele de mai sus si din cate am ctit si pe alte siteuri flycamone2 este la noi in tara in jur de 350 ron.Aiptekul nu prea am dat de el pe net,ca produs la vanzare ma refer.Stiti cumva pretul la el tot in jur de 600 ron a ramas sau a mai scazut ?

O diferenta intre cele doua care am observat`o in filmuletele de pe vimeo.Cumva Aiptekul filmeaza mai sacadat decat flycamone2 sau este de la internetul meu ?Mentionez ca filmele au fost lasate sa se incarce pana la sfarsit inainte de vizionare.Vad ca si in filmul de mai sus,cel in format HD, se observa acea sacadare intre cadre.

Alta intrebare:Camera de fpv kx171 am vazut ca este capabila de filmari aeriene.De ce ar mai avea nevoie pentru a inregistra?Ca banuiesc ca nu are vreun slot de card pe care filmeaza.


@Laur73 Filmul de mai sus cel la calitatea VGA cu ce este filmat ?

Aceasta postare a fost editata de shogi: 02 February 2009 - 07:18 PM

0

#30 Useril este offline   Laur73 

  • fotograf aerian
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1855
  • Inregistrat: 26-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Filmari si fotografie aeriana

Postat 02 February 2009 - 07:36 PM

Vezi postareashogi, la Feb 2 2009, 07:13 PM, a spus:

ok..revin si eu cu o intrebare similara ..am nevoie pentru un arcus de o camera care sa filmeze pe card,cu o calitate cat mai buna si un pret cat mai redus.Am vazut exemplele de mai sus si din cate am ctit si pe alte siteuri flycamone2 este la noi in tara in jur de 350 ron.Aiptekul nu prea am dat de el pe net,ca produs la vanzare ma refer.Stiti cumva pretul la el tot in jur de 600 ron a ramas sau a mai scazut ?

O diferenta intre cele doua care am observat`o in filmuletele de pe vimeo.Cumva Aiptekul filmeaza mai sacadat decat flycamone2 sau este de la internetul meu ?Mentionez ca filmele au fost lasate sa se incarce pana la sfarsit inainte de vizionare.Vad ca si in filmul de mai sus,cel in format HD, se observa acea sacadare intre cadre.

Alta intrebare:Camera de fpv kx171 am vazut ca este capabila de filmari aeriene.De ce ar mai avea nevoie pentru a inregistra?Ca banuiesc ca nu are vreun slot de card pe care filmeaza.


@Laur73 Filmul de mai sus cel la calitatea VGA cu ce este filmat ?

Filmul acesta http://www.vimeo.com/1174294 este filmat cu o camera video asemanatoare cu kx171 , ea se numeste sn 480, iar inregistrarea video se face jos pe un device.Semnalul este transmis jos de un emitator video,el este captat de receptorul video si de acolo transmis prin fire la device-ul ce il inregistreaza.Daca vezi filmele hd sacadat nu este din cauza internetului ci in cauza placii video sau a procesorului.
Fotografie Aeriana
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro