Modelism - RHC Forum: SU31 Graupner - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

SU31 Graupner Depron park-flyer

#1 Useril este offline   Abburo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1317
  • Inregistrat: 02-June 07

Postat 09 June 2008 - 12:54 PM

M-am hotarat sa-mi iau un park-flyer sa ma pot da in curtea scolii care se afla la 50 m de scara blocului in care stau. Aveam ceva electronica si am purces la "gugalire" sa gasesc ceva sa se potriveasca pe componentele din "stoc". Aveam un planoras de 220g de care m-am cam plictisit, asa ca vroiam un model micut si ceva mai acrobatic. In final m-am hotarat la SU31 Graupner, construit din depron de 3mm.
Nu am poze cu ansamblarea pentru ca nu este abolut deloc complicat iar manualul este suficient de explicit.

Echipare:

Motor: Roxxy 1820 - greutate 18g, tractiune max.260g, manevre in forta cu modele pana in 180g
Servo: 3 bucati pico - aprox 4g bucata
Regulator: 12A HiModel
Accumulator: TerraHoby 450mA de 28g, dar zboara si cu 2S 900mA de 45g
Receptor: 9g - este modelul 607 FASST in 2.4GHz de la Futaba

Greutate totala gata de zbor: 170g cu accu de 450mA sau 185g cu cel de 900mA.

Din punct de vedere constructiv nu pot reprosa mai nimic. Totul se potriveste si se aliniaza perfect. Aripile sunt ramforsate cu doua baghte de carbon cu profil dreptunghiular de 3x0.5 mm, lipite chiar be bordul de atac si in partea din spate a aripii. Trenul de aterizare este solid si prevazut din start cu un soi de lonjeroane ce se lipesc in interiorul fuselajului orientate catre partea din spate. La prima aterizare a cedat cu succes si am adaugat inca doua lonjeroane si catre parte a din fata. Aceasta interventie a fost de un real succes, avionasul avand niste aterizari destul de dure fara sa pateasca absolut nimic.
Accesul in interior este facil, canopyul fiind detasabil. Este loc suficient pt a monta/demonta cu usurinta receptorul. De asemenea motorul beneficiaza de o masca, care se recomanda a fi lipta. Eu insa am montat-o doar usor fortat, astfel incat o ulterioara interventie la motor si nu numai sa poata fi facuta fara probleme.
Pentru acumulator este prevazut un suport special, tot din depron, pe care am preferat sa nu il montez pentru ca era prea mic pentru ceea ce aveam eu. In schimb am introdus doua bucati de burete care stau putin presati, suficient cat sa tina bateria in pozitie.

La capitolul impresii de zbor, am obtinut un alt efect decat cel asteptat, in sensul ca este un park flyer prin dimensiuni insa nu este un slow-flyer :D). In ciuda greutatii reduse, este extrem de rapid si are nevoie de viteza destul de mare pt a executa anumite manevre de acrobatie. De asemenea nu se simte absolut deloc bine la rafale de vant.
La primul zbor a trebuit doar sa-i ajustez putin CG-ul. Toate suprafetele de comanda au fost setate in pozitia neutra, iar in zbor nu a avut nevoie de nici un trimaj. In statie am setat expo la -80% (Futaba) pe eleroane si profundor, iar la deriva -35%.

Una peste alta, acest avionas reuseste sa fie cu adevarat distractiv in zbor, iar daca aveti mai multi acumulatori puteti obtine o plimbare in parc cu adevarat reusita :D.

Aici aveti si un filmulet demonstrativ. Fiind primul lui zbor, nu am fortat foarte tare, a trebuit sa fac ceva cunostinta cu el... ulterior insa am facut cam toata gama de manevre acrobatice, mai putin cele de 3D pe care nu le stapanesc inca.

http://www.youtube.c...h?v=ExSlTMOmq7g

Aceasta postare a fost editata de Abburo: 11 June 2008 - 10:31 AM

URGENT !!! schimb Caiet A4 cu Audi acelashi model….rog seriozitate!!!
0

#2 Useril este offline   Abburo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1317
  • Inregistrat: 02-June 07

Postat 09 July 2008 - 11:43 AM

Si acum o mica aventura cu acest model :D

Intr-o zi de joi, vremea era excelenta pentru a zbura SU31-ul si ca atare m-am echipat si am iesit in curtea scolii. Din pacate la ora 20:00 era inca aglomeratie... multi copii care se bucurau de clipele in aer liber, ceea ce m-a facut sa stau sa astept pana cand incepeau sa plece pe la casele lor. Momentul mult asteptat a venit pe la ora 21:00. M-am asezat pe "pista" aka terenul de fotbal si m-am lansat... pret de 10 minute avionul s-a comportat superb si am venit la aterizare. Fericit nevoie mare, am schimbat acumulatorul si hai sa mai fac o lansare. Sus fiind pentru a doua oara am observat ca daca modelul se departa la mai mult de 50m incepeam sa nu-i mai disting culorile. Se inserase deja binisor... Dupa cateva ture veneam cuminte intr-un picaj usor catre mine... cand deodata pufff... fsss... si publicul spectator in delir :D. Am fost foarte surpins sa constat ca mi-a crescut brusc in fata avionului un plop :D ... locul de impact al modelului era la o inaltime de aproximativ 12-15 metri ... si a ramas intepenit acolo.
Cu bunavointa unor persoane care au asistat la zbor am inceput procedurile de recuperare. Pet-uri incarcate partial cu nisip si lansate catre avion. Din pacate insa pozitia acestuia facea aproape imposibila atingerea inaltimii necesare, daramite tintirea lui... ca urmare l-am lasat in pom urmand sa incerc a doua zi recuperarea... am trimat profundorul maxim in sus, am inchis statia si am plecat acasa.
In urmatoarele zile am avut o serie nereusita de incercari ... se creease o relatie de prietenie intre pom si avion.
Abia marti, cu putin ajutor din partea sfantului vant am reusit sa-mi recuperez jucaria... nu va spun cat de fericit am fost ca am reusit sa-mi recuperez "milioanele" din pom http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/ic_13.gif

Deznodamant:
Intors acasa, prima grija a fost sa verific functionarea electronicii. Am fost foarte incantat sa constat ca totul functioneaza normal, cu exceptia bateriei 2S 900mAh care a suferit o descarcare lenta pana la 0.8V. Fizic acumulatorul era usor umflat si pufos ca un burete. Nu mi-a ramas altceva de facut decat sa-l neutralizez complet si sa-l arunc.
Fuselajul s-a crapat destul de tare in partea frontala, trenul de aterizare s-a desprins partial din fuselaj, iar motorul a sarit cu tot cu batiu. O tija de carbon de la aripa si cateva balamale s-au desprins din locul lor. In rest totul a ramas intact ... se pare ca trim-ul facut initial profundorului l-a ajutat cat de cat la cadere ...
In alta ordine de idei, am avut senzatia ca la lasarea serii mi s-a schimbat optica, fapt ce a facut sa nu apreciez corect distantele si sa infig modelul in pom... nu de alta dar eu eram ferm convins ca traiectoria nu se intersecta cu pomul! Asadar atentie la "drum de seara" http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/ic_13.gif
Modelul este complet reparabil si chiar nu se va vedea mare lucru ... oarecum surpinzator, mai ales ca eu imi luasem gandul de la fuselaj si vroiam sa-mi recuperez doar electronica
URGENT !!! schimb Caiet A4 cu Audi acelashi model….rog seriozitate!!!
0

#3 Useril este offline   Abburo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1317
  • Inregistrat: 02-June 07

Postat 09 July 2008 - 11:48 AM

Modelul:

Fisiere atasate


URGENT !!! schimb Caiet A4 cu Audi acelashi model….rog seriozitate!!!
0

#4 Useril este offline   Abburo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1317
  • Inregistrat: 02-June 07

Postat 09 July 2008 - 11:49 AM

Parcare in pom - vedere de aproape:

Fisiere atasate


URGENT !!! schimb Caiet A4 cu Audi acelashi model….rog seriozitate!!!
0

#5 Useril este offline   Abburo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1317
  • Inregistrat: 02-June 07

Postat 09 July 2008 - 11:51 AM

Parcare in pom - vedere de ansamblu:

Fisiere atasate


URGENT !!! schimb Caiet A4 cu Audi acelashi model….rog seriozitate!!!
0

#6 Useril este offline   Abburo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1317
  • Inregistrat: 02-June 07

Postat 09 July 2008 - 11:52 AM

Parcare in pom - alta vedere de ansamblu:

Fisiere atasate


URGENT !!! schimb Caiet A4 cu Audi acelashi model….rog seriozitate!!!
0

#7 Useril este offline   Abburo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1317
  • Inregistrat: 02-June 07

Postat 09 July 2008 - 11:53 AM

Si sa nu uit, pozele de mai sus sunt facute de la balcon :D
URGENT !!! schimb Caiet A4 cu Audi acelashi model….rog seriozitate!!!
0

#8 Useril este offline   PaunFD 

  • Aeromodelist de cumetrie
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 660
  • Inregistrat: 22-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:IT, Auto engine tunning and driving, Aero - hobby.

Postat 01 December 2010 - 11:48 AM

Frumos model! Imi place la nebunie, mai putin faza cu pomul, care desi are ... amuzamentul ei, este totusi ... "ouch, asta a durut putin".
"Pus astfel in lumina, ancorat in sinergia faptelor, recursul la mentalitate nu eludeaza meandrele concretului" - nu ma intrebati ce inseamna, ca n-am reusit inca sa inteleg ...
Ion Iliescu - Strategie si Reforma
0

#9 Useril este offline   motzu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 775
  • Inregistrat: 23-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 December 2010 - 10:51 PM

Vezi postareaPaunFD, la Dec 1 2010, 11:48 AM, a spus:

Frumos model! Imi place la nebunie, mai putin faza cu pomul, care desi are ... amuzamentul ei, este totusi ... "ouch, asta a durut putin".

Comentariul e bun la obiect - pacat ca e cu doi ani mai tarziu ! :rolleyes:

Macar sa ne bagam in seama daca modelismul merge greu :ph34r:
0

#10 Useril este offline   PaunFD 

  • Aeromodelist de cumetrie
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 660
  • Inregistrat: 22-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:IT, Auto engine tunning and driving, Aero - hobby.

Postat 02 December 2010 - 05:33 PM

Dioptriile bata-le vina ... si neatentia, ca sa fiu foarte sincer!!!

Cu zburatacitul, mai greu pe vantul asta, din pacate ...
"Pus astfel in lumina, ancorat in sinergia faptelor, recursul la mentalitate nu eludeaza meandrele concretului" - nu ma intrebati ce inseamna, ca n-am reusit inca sa inteleg ...
Ion Iliescu - Strategie si Reforma
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro