Modelism - RHC Forum: Fibra De Sticla - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Fibra De Sticla intra sa vezi cum se face>

#31 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2004 - 09:49 AM

Moderatoare!

Cred ca deja poti muta subiectul asta la Tehnice!
Orice pas inainte e un shut in fund!
0

#32 Useril este offline   leo 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 312
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 22 January 2004 - 01:50 PM

Citind post-urile de mai sus nu pot decit sa ii dau dreptate lui Big, pentru cele spuse.
Dupa cum m-am exprimat, am incercat sa duc o aberatie mai departe ( cu speranta ca poate, poate, autorul o sa traga singur un semnal de alarma), mi-am facut mea culpa, si continui pe acesta tema, si fata de Lucian. Promit ca la prima revedere sa vin eu cu berea.

Dar inca o data, daca umor nu mai este .....
Nu lasa pe maine ce poti strica astazi!
0

#33 Useril este offline   gonzo 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 06-January 04

Postat 23 January 2004 - 05:48 PM

Am lucrat cu fibra !La socru meu in fabrica s-au facut tunele de decapare. Am lucrat si industrial si modelism.
Am avut de la maestrii CSTA Suceavasolutii inedite. Am folosit chiar perdea si chit auto ptr. finisari.Lucrez de acum pentru model de recuperare modele si am un material super pentru modele.
0

#34 Useril este offline   undercover 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 24-January 04

  Postat 24 January 2004 - 12:53 AM

unde pot gasi fibra si rasina mai aproape de constanta?
daca stiti dati un semn de viata.
0

#35 Useril este offline   roLand 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 27-January 04

Postat 28 January 2004 - 10:36 PM

sunt si eu nou pe aici...si aveam aceeasi intrebare:

UNDE GASESC FIBRA DE STICLA SI RASINI?????
0

#36 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 29 January 2004 - 05:49 PM

Mai fratilor am vezut titlul subiectului si nu mai aveam rabdare sa se incarce pagina. Subiectul asta ma intereseaza de mult timp si nu vreau sa ajung mare profesionist in turnarea fibrei. Vreau numai sa stiu cum se face si ce materiale se folosesc.
Am fost foarte dezamagit ce am gasit in interiorul subiectului.
Am citit 4 pagini si nu am aflat nici macar ce materiale se folosesc.
unul zice ceva si altul vine si spune ca nu se folosesc alea si se cearta trei pagini si restul se felicita unul pe altul si ai reconanda pe meseriasi.
Noi nu ducem lipsa de meseriasi ca daca vreau sa fac o piesa gasesc unde sa o fac sau cine sa o construiasca.
Subiectul a fost deschis pentru cei interesati si vor sa afle cum se face si ce materiale se folosesc.

PS: Stiu ca nu conteaza parerea mea dar va spun ca sunt din ce in ce mai dezamagit de forum. La inceput am fost foarte incantat de forum si totul mergea atiti de bine ca eu nu am vazut pe nimeni sa se contrazica si se pastra tema subiectului de aceea am stat foarte mult pe forum.
Acum nu mai gasesc mai nimic interesant si cand gasesc un subiect nou care ma atreage nu gasesc interesant decat titlul.
0

#37 Useril este offline   Herr 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 277
  • Inregistrat: 17-July 03

Postat 29 January 2004 - 07:05 PM

@GIGI: pentru ca suntem romani, totul se plateste, asa ca de ce sa dam gratis informatia ? Poate se imbogateste altul si nu noi !

Revin cu rugamintea: va rog, va implor, scrieti un articol la Vademecum despre cum se prelucreaza fibra de sticla si ce materiale se folosesc.

Am vazut niste pasionati din vest care isi faceau singuri corpul velierelor din fibra de sticla sau chiar carbon si arata de parca a fost sculptat
cu laserul ...
1001 00 0011 0010 1011 10 0100 11 1001
0

#38 Useril este offline   Bibanu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 189
  • Inregistrat: 10-October 03

Postat 29 January 2004 - 10:41 PM

Teorie se gaseste suficienta peste tot. Cu ceva exemplificari (foto) gasiti trei sau patru articole in colectia revistei Modelism.

Daca vreti cu adevarat sa lucrati cu fibra de sticla, va recomand sa cautati la magazinele auto, kit-uri pentru reparat spoilere auto. Acest kit contine urmatoarele:
- tesatura din fibra de sticla (cca 0,25 m.p.);
- rasina poliesterica;
- accelerator;
- instructiuni de utilizare.
Experienta in lucrul cu rasini armate cu fibra nu se poate transmite ci se capata lucrand efectiv (stricand la inceput).
Deci rabota!
Dupa aceste incercari puteti cauta surse de aprovizionare pentru nestrapol si fibra, deoarece cele pe care le gasiti in kit-ul de mai sus sunt cam scumpe.

Am observat tot felul de trimiteri la mari meseriasi dar, va pot spune ca nu iti trebuie facultate pentru asta. Asa cum orice modelist ajunge, de exemplu, un mare finisor-vopsitor (chiar daca nu este constient de asta) tot asa se intampla si cu aceasta tehnologie a fibrei.

Bafta la toti!
0

#39 Useril este offline   roLand 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 27-January 04

Postat 29 January 2004 - 10:46 PM

@GIGI: pentru ca suntem romani, totul se plateste, asa ca de ce sa dam gratis informatia ? Poate se imbogateste altul si nu noi !

asta e tare de tot :wacko:

presupun ca a fost o gluma...intodeauna ne gandim la "capra vecinului"

multumesc lui Bibanu pentru informatie. Stiam de chestia cu magazinele auto dar am avut o impresie ca nu sunt materiale de cea mai buna calitate...

numa' bine
0

#40 Useril este offline   Herr 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 277
  • Inregistrat: 17-July 03

Postat 30 January 2004 - 08:52 AM

Bineinteles ca era o gluma. Speram ca cineva sa se mobilizeze si sa spuna cum se face. Vad ca Bibanu a facut-o, asa ca ii multumesc. Acum
am macar un punct de plecare.
1001 00 0011 0010 1011 10 0100 11 1001
0

#41 Useril este offline   hat shat 

  • 1 cartonas galben
  • PipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 154
  • Inregistrat: 10-August 03

Postat 31 January 2004 - 10:43 PM

Eu am luat rasina de la o fabrica de langa o comuna numita Lumina. Se mai vinde dar e scumpa rau e 500.000lei Kg.
Born to fly... & Born to crash...
0

#42 Useril este offline   undercover 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 24-January 04

Postat 02 February 2004 - 12:32 AM

zicetimi si mie in lumina la ce fabrica mai exact va rog.
0

#43 Useril este offline   undercover 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 24-January 04

Postat 02 February 2004 - 12:33 AM

DACA MAI VINDE CINEVA FIBRA IN CONSTANTA + INSTRUCTIUNI DE FOLOSIRE
-_-

Aceasta postare a fost editata de undercover: 02 February 2004 - 12:38 AM

0

#44 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 02 February 2004 - 08:37 AM

undercover, la 2 Feb 2004, 00:32, a spus:

zicetimi si mie in lumina la ce fabrica mai exact va rog.

nu e o fabrica...e un atelier care odinioara facea barci si alte alea din sticla si poliester!...dar pretul spus de Hat Shat e exorbitant pentru rasina poliesterica!!!..la banii astia cumperi mai bine epoxi!!!

Aceasta postare a fost editata de Marinaru: 02 February 2004 - 08:40 AM

Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#45 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 02 February 2004 - 12:41 PM

Bre tot nu a spus nimeni exact ce materiale se folosesc.
Din cate am inteles eu se foloseste "nestrapol si fibra" .
Multumim pentru informatie.
Astea sunt materiale?
De prelucrat vedem noi cum facem. Avem imaginatie.
Modelam fibra si dam cu smac pe ea si vedem noi ce iese.
Fibra ca fobra ca stim ce este aia dar cum se numeste rasina aia nemaipomenita care nu putem sa-i aflam numele?
Sa stiu ce cer la magazin.
0

#46 Useril este offline   Bibanu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 189
  • Inregistrat: 10-October 03

Postat 02 February 2004 - 08:08 PM

Am sa incerc sa tratez acest subiect intr-un articol la Vademecum, daca va fi agreat de Webmaster, desigur.
Cred ca in circa o saptamana va fi gata.

Bafta!
0

#47 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 03 February 2004 - 08:23 AM

GIGI, la 2 Feb 2004, 12:41, a spus:

Fibra ca fobra ca stim ce este aia dar cum se numeste rasina aia nemaipomenita care nu putem sa-i aflam numele?
Sa stiu ce cer la magazin.

Rasina poliesterica (nestrapol) sau rasina epoxidica!!!
Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#48 Useril este offline   Bibanu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 189
  • Inregistrat: 10-October 03

Postat 03 February 2004 - 09:31 AM

Nestrapolul se utilizeaza in general la fabricarea gelcoaturilor (stratul intermediar) iar pentru impregnarea fibrei se utilizeaza nestragel (care este tot o rasina poliesterica nesaturata). Ambele produse le poti cumpara in cantitati mari (nestrapolul este ambalat in butoaie de 50-100 Kg, iar nestragelul in cutii de 20 Kg) de la producator, respectiv Policolor SA.

Se poate folosi la impregnare si rasina epoxidica, dar pretul este mult mai mare.

Pentru cantitati mai mici poti incerca la magazinele Policolor din Bucuresti care au adresele urmatoare:

51 Theodor Pallady Bd.
Phone: 021 345 17 30/int.1234

264, Calea Mosilor
Tel: 021 210 23 67

24 Soseaua Stefan cel Mare
Tel: 021210 74 15

Sos. Pantelimon nr. 287
Tel: 021 255 03 61

Succes!
0

#49 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 03 February 2004 - 01:08 PM

Bibanu, la 3 Feb 2004, 09:31, a spus:

Nestrapolul se utilizeaza in general la fabricarea gelcoaturilor (stratul intermediar) iar pentru impregnarea fibrei se utilizeaza nestragel (care este tot o rasina poliesterica nesaturata).

...nu cumva este invers?!!!
Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#50 Useril este offline   Bibanu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 189
  • Inregistrat: 10-October 03

Postat 03 February 2004 - 02:03 PM

Nu, draga Marinarule.

Nestrapolul se foloseste in amestec cu rasinile poliesterice nesaturate, inalt reactive (cum este nestragelul), contribuind la reglarea elasticitatii si flexibilitatii rasinilor destinate armarilor cu fibra de sticla.
Pentru o utilizare normala se recomanda cam 20% nestrapol in amestec cu nestragel.
0

#51 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 03 February 2004 - 03:28 PM

Bibanu, la 3 Feb 2004, 14:03, a spus:

Nu, draga Marinarule.

Nestrapolul se foloseste in amestec cu rasinile poliesterice nesaturate, inalt reactive (cum este nestragelul), contribuind la reglarea elasticitatii si flexibilitatii rasinilor destinate armarilor cu fibra de sticla.
Pentru o utilizare normala se recomanda cam 20% nestrapol in amestec cu nestragel.

poliesterice ... inalt reactive ... voi faceti misto de noi .
NU inteleg nimic !!!!! Dar va cred pe cuvant .Io cred ca revin la maclavais si ziare...
DT
0

#52 Useril este offline   Bibanu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 189
  • Inregistrat: 10-October 03

Postat 03 February 2004 - 07:39 PM

Nu este asa de complicat pe cat pare, zic eu.
Daca vrei sa incerci, iti recomand sa folosesti kit-ul de reparatie pt. spoilere auto, pentru inceput. Se lucreaza extrem de usor si simplu. Citeste mesajele anterioare.
Mai mult este de munca la matritare.
0

#53 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 February 2004 - 08:25 PM

Bibanu, la 3 Feb 2004, 09:31, a spus:

... le poti cumpara in cantitati mari (nestrapolul este ambalat in butoaie de 50-100 Kg, iar nestragelul in cutii de 20 Kg) de la producator, respectiv Policolor SA.

O mica precizare:

Eu am cumparat de la Policolor (Th. Pallady), nestrapol in bidon de 5 (cinci) litri, impreuna cu acceleratorul. Intaritorul trebuia luat de peste drum, de la Anticorozivul SA.

E drept ca era acu fo doi ani...

Bibane, daca zici ca ai timp, pune curu' al bataie si scrie articolul ala, dar vezi sa fie de oarece uz practic, ca teorii sofisticate nu tre la nimeni.

Oricum, pe tema asta se pot scrie volume intregi...
Orice pas inainte e un shut in fund!
0

#54 Useril este offline   Bibanu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 189
  • Inregistrat: 10-October 03

Postat 03 February 2004 - 09:51 PM

Eu m-am referit la modul de ambalare din fabrica.
Pentru cantitati mai mici, am dat adresele magazinelor proprii de desfacere ale Policolor.
In functie de timp voi incerca sa scriu un articol cat mai practic posibil, care sa trateze acest subiect. Ajutorul oricui este binevenit!

Am gasit o firma care se lauda ca are preturi mai mici decat Policolorul la rasini si poate aduce si tesatura. Urmeaza sa intru in posesia unei oferte (daca tipul o fi serios!).

Sa fiti iubiti!
0

#55 Useril este offline   bibicu 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 02-December 03

Postat 04 February 2004 - 10:55 AM

Dragilor !!!! Pentru cine vrea nestrapol in cantitati mici el se gaseste linga policolor.
Este un institut "ICEPALV" unde au nestrapol la kilogram sub denumirea de masa de turnare.
Se livreaza cu intaritor si accelerator si cu toate instructiunile necesare.
Pentru cine vrea acelasi lucru in Constanta, sa caute la cluburile de yachting de pe malul ghiolului si sa intrebe de Giacopo sau Frentescu, omul este un veteran al constructiilor de barci in Romanica.
Poate de sfaturi pretioase si materiale de cea mai buna calitate, dar poate numai daca este stimulat, intelegetidespre ce "vodca" este vorba ???
0

#56 Useril este offline   Mamutel 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 700
  • Inregistrat: 18-March 04
  • Gender:Male

Postat 20 March 2004 - 12:03 AM

la cine trebuie sa ajung pt un fuselaj mai mare(2,3m) cu matritza mea? si cat ma costa?

Aceasta postare a fost editata de Mamutel: 20 March 2004 - 12:09 AM

0

#57 Useril este offline   Intruder 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 04-June 03

Postat 27 December 2004 - 12:05 AM

Saltare

Am citit toate paginile de la subiectul asta si tot in ceata am ramas... De unde se poate cumpara panza de fibra de sticla? (in afara de kitul auto) Rasina am inteles ca de la Policolor. Daca stie cineva o sursa in zona Cluj ar fi si mai bine.

Mersi
0

#58 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 27 December 2004 - 08:45 AM

Salut ! Eu am alta metoda de realizare a formelor din fibra de sticla sau carbon.

>se realizeaza forma dorita din doua jumatati egale (se lipesc doua bucati din tei cu hartie si aracet intre ele )
>se desprinde forma in doua
>se fixeaza cele doua jumatati pe doua plansete drepte si se chituieste imbinarea cu plastelina
>se aplica un strat de grund auto, se finiseaza, se vopseste, se lacuieste cu palux
>se realizeaza un cofraj in jurul formei pe planseta
>se aplica un strat de demolant peste toata planseta si matrita ( pulverizat)
>se aplica un strat de rasina poliesterica peste matrita dupa care un strat foarte subtire de fibra de sticla si apoi unul mai gros
>se toarna in cofraj peste fibra un mixaj de praf de marmura si rasina pina la nivelul cofrajului
>se fixeaza bolturi metalice pe capetele matritei pentru inbinarea perfecta a celor doua negative dupa indepartare.

Metoda aceasta am folosit-o si mi se pare excelenta, suprafata matritei e perfecta.Materialele nu sunt scumpe si se pot gasi, iar daca vrei sa scoti un lucru de calitate trebuie sa pierzi ceva vreme.
Singurul lucru care nu-l gasesc este gelcot, o rasina cu pigmenti de culoare care se aplica inaintea fibrei. In final iese o suprafata gata "colorata" si f rezistenta (ex : kit planoare)
0

#59 Useril este offline   neramo 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 18-January 05

Postat 18 January 2005 - 09:43 PM

Salut pe toata lumea. De multa vreme ma framanta partea asta cu fibra de sticla si de carbon. Ceva ceva am inteles. Dar Mi-ar fi de un real folos sa gasesc o informatie de la cap la coada despre cum se face modelul, despre cum se alege tesatura de fibra de carbon sau fibra de sticla. De unde se cumpara materialele -tesautra, solventi, intaritori, lacuri, viopsele, cum se slefuieste chituieste, vopseste. Cu ce scule se prelucreaza. Tips& tricks, etc. Poate totusi se milostiveste cineva care stie si-miindica si mie bibliografia ( accesibila desigur). Persoanele mentionate pe site nu imi sunt cunoscute si nici timpul sau bugetul nu-mi permit deplasari pentru documentare. Multumesc
0

#60 Useril este offline   alcatel21 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 15-January 05

Postat 20 January 2005 - 11:08 AM

Ceea ce se foloseste la fibrele de sticla se numeste in mod general PAFS adica poliesteri armati cu fibre de sticla. Sunt materiale compozite care se obtin din armarea fibrelor de sticla cu rasini poliesterice. Am citit mai devreme de celebra rasina netstrapol. Nu e unica rasina poliesterica. De ex mai exista aeropol care e mult mai cooperanta si mai maleabila.... depinde de ce vrei de la materialul pe care il obtineti.In functie de calitatile pe care le vreti de la material veti folosi o anume rasina cu o anume cantitate de accelerator (asta e cobaltul) si de asemenea cu o anume viteza de intarire (asta depinde de cat intaritor puneti). WARNING !!!! Intaritorul e f exploxiv si gazele care se emana in urma reactiei sunt gaze de STIREN. FAC BUM !!!! RAU !!!!!
0

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro