Modelism - RHC Forum: Falcon 3D - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Falcon 3D

#1 Useril este offline   ady_yo_93 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 06-June 08

Postat 06 June 2008 - 11:01 AM

Salut!Intentionez sa cumpar si un elicopter Falcon3D dar nu prea stiu de unde!Va rog sami dati si mie niste situri(din strainatate).

Multumesc anticipat!
0

#2 Useril este offline   ady_yo_93 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 06-June 08

Postat 06 June 2008 - 08:23 PM

Hmmm...da!Am vazut parerile voastre despre falcon 3d si am decis sa nul mai cumpar!dar as vrea sa stiu care e diferenta intre un Esky 6 CH Honey Bee King 2 CCPM 3D Aerobatic Radio Remote Control Electric RC Helicopter RTF (Yellow) si un Esky Belt-CP CCPM 6-Channel Professional RC Helicopter Ready-to-Fly Brushless and LiPolymer! White Version

Astept raspuns!
0

#3 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 06 June 2008 - 10:04 PM

Prima varianta de la E Sky are motor cu perii care nu tine prea mult, si nici performante deosebite.
A doua varianta vine cu motorul de upgrade, brushless.
0

#4 Useril este offline   ady_yo_93 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 06-June 08

Postat 06 June 2008 - 10:16 PM

Deci pana la urma duar motorul este diferit?
0

#5 Useril este offline   caius71 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 348
  • Inregistrat: 22-February 07
  • Gender:Male

Postat 06 June 2008 - 10:26 PM

Salut,diferenta nu tine doar de motor este si alta categorie de dimensiune ( este cam cel mai tare de la esky comparabil cu T-rex -ul).Succes!
0

#6 Useril este offline   thenenea 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 102
  • Inregistrat: 10-November 07

Postat 07 June 2008 - 11:31 AM

Buna Ady,

Diferenta e in primul rad de dimensiune (lungime corp si pale). Belt CP e mai mare deci un pic mai stabil. Fiind din clasa 450 care e cea mai bine vanduta pentru elicoptere electrice poti gasi si o gama mai larga de produse complementare (baterii, pale). Spre deosebire de HBK2 Belt vine din start cu kit de motorizare fara perii care ii permite performante mai bune (viteza, timp de zbor, 3d). Eu nu as alege hbk2 pentru ca un upgrade la brushless ii ridica pretul peste cel de belt si e si un efort suplimentar (comanda, posta, asamblare). Costul piselor de schimb e rezonabil la belt (de fapt au acelasi piese la capul rotor si la ansamblul coada) si cand vei dori sa treci la cap rotor si ansamblu coada metalice poti sa faci asta cu putina shurubareala si 100$ piesele (cu tot cu livrare din HK). Cost total cam 300$ kit + piese si livrare sau 400 kit, piese, upgrade metalic, livrare. Alternativele mai pretentioase sunt de obicei de la 400$+ doar pentru kit. Spor la meditat :lol:.
0

#7 Useril este offline   ady_yo_93 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 06-June 08

Postat 07 June 2008 - 11:56 AM

aha! am cam inteles care e diferenta! poi as vrea sa cumpar un belt cp varianta din plastic(nu din carbon)!
recomandatimi si mie un sit!

Multumesc anticipat!
0

#8 Useril este offline   Deorditza 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 07-June 08

Postat 07 June 2008 - 05:38 PM

uiti situri,
http://images.google.ro/imgres?imgurl=http...v%3D2%26hl%3Dro


http://images.google.ro/imgres?imgurl=http...v%3D2%26hl%3Dro

http://images.google.ro/imgres?imgurl=http...v%3D2%26hl%3Dro


http://images.google.ro/imgres?imgurl=http...v%3D2%26hl%3Dro



http://images.google.ro/imgres?imgurl=http...v%3D2%26hl%3Dro
0

#9 Useril este offline   Deorditza 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 07-June 08

Postat 07 June 2008 - 05:39 PM

sau aista...
http://images.google.ro/images?gbv=2&hl=ro...20&sa=N&ndsp=20
0

#10 Useril este offline   GST 7.7 

  • Sky isn't the limit
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1074
  • Inregistrat: 13-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Programare, IT, Modelism

Postat 07 June 2008 - 06:02 PM

http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/u...icopter_(72mhz) sau direct din hong kong :o

Aceasta postare a fost editata de GST 7.7: 07 June 2008 - 06:03 PM

The GST 7.7 is over 30% larger than a Revo 3.3. Park the GST 7.7 next to a Savage, and the Savage doesn't look so tough anymore.

VISTA = Virus Inside Switch to Apple
0

#11 Useril este offline   Milan Yorgi 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 198
  • Inregistrat: 28-October 12
  • Gender:Male
  • Location:Odorheiu Secuiesc
  • Interests:Elicoptere,Modelism,Hi-Fi ,Muzica

Postat 24 May 2013 - 12:10 PM

Nu inteleg ce probleme aveti cu elicopterul Falcon.Eu dupa cum vad,multe pareri/vorbe de aiurea(sunteti asa profesionisti?) .. am si eu una, zboara k lumea!

Avion:Easy Star1-Motoplanor(electric)
Avion:Cirrus Sr22(sc:500,electric)
Heli:Falcon450-Bell206 (sc:450,electric)
Heli:Ikarus Eco7-Bell206(sc:500,electric))
Auto:LRP (sc:1:10 Monster Truck-electric)
Auto Blaze RH502 (sc:1:5,benzina.Truggy /Monster-Offroad)
0

#12 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 May 2013 - 01:35 PM

Inafara de faptul ca e o porcarie (era o porcarie in 2008, acum e o porcarie moarta) e un heli minunat in care poti sa bagi tone de bani cu satisfactie zero.

Un zbor demonstrativ (modest cat cuprimde) nu inseamna nimic, asa si HBK2 era un superheli

- fucking Dx7

Sa dezgropi in 2013 un topic din 2008 (in care se vorbeste de altfel despre Esky) despre un elicopter slab cu flybar nu are nici o logica. Daca tu il ai si iti place, super, esti un fericit.

Uite cum zboara un heli modern, mic si ieftin (pe Chitila)




 Milan Yorgi, la 24 May 2013 - 12:10 PM, a spus:

Nu inteleg ce probleme aveti cu elicopterul Falcon.Eu dupa cum vad,multe pareri/vorbe de aiurea(sunteti asa profesionisti?) .. am si eu una, zboara k lumea!

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 24 May 2013 - 01:55 PM

0

#13 Useril este offline   adyrex 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1479
  • Inregistrat: 06-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 26 May 2013 - 09:05 PM

 Milan Yorgi, la 24 May 2013 - 12:10 PM, a spus:

Nu inteleg ce probleme aveti cu elicopterul Falcon.Eu dupa cum vad,multe pareri/vorbe de aiurea(sunteti asa profesionisti?) .. am si eu una, zboara k lumea!


Acest elicopter a fost prima mea preferinta in elicoptere, doar ca nu l-am cumparat niciodata, caci intre timp ma lamurise cei mai experimentati ca nu se merita. Am ales un SJM 400 v1, dar nici ala nu a fost ceea ce credeam eu,...
As fi curios sa vad cum zboara un falcon 3d in realitate,... asa ca idee.
0

#14 Useril este offline   optyqus 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 335
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt / Iasi

Postat 06 June 2013 - 11:42 PM

 adyrex, la 26 May 2013 - 09:05 PM, a spus:

Acest elicopter a fost prima mea preferinta in elicoptere, doar ca nu l-am cumparat niciodata, caci intre timp ma lamurise cei mai experimentati ca nu se merita. Am ales un SJM 400 v1, dar nici ala nu a fost ceea ce credeam eu,...
As fi curios sa vad cum zboara un falcon 3d in realitate,... asa ca idee.

Cel mai jaf de elicopter, in viata mea nu mai cumpar ceva "marca" Arttech. Mecanica naspa,motor slab si predispus la blocaje, acel tub de coada care nu e mai mult decat un carton care se indoaie efectiv strangandu-l in degete, angrenajele de plastic din coada sunt acelasi model vechi de prin 2005, se mananca singure dupa cateva zboruri... odata mi-am cumparat un set de angrenaje de rezerva, original Artech si am avut surpriza ca angrenajul mare efectiv nu statea pe axul elicei din coada peantru ca avea gaura prea mare...ca sa nu mai zic ca in doua luni de la cumparare mi s-au stricat pe rand TOATE servo, incepand cu aia din coada... apoi m-am prabusit 3 ori cand mi-au picat servourile de la platoul ciclic. Stai sa vad, ce am mai patit... a da, o data mi s-a desprins motorul in zbor, efectiv s-au desfacut cele doua suruburi... de atunci m-am invatat minte sa folosesc pasta gripanta... si cu telecomanda originala am avut probleme, abia dupa ce am pus un receiver spektrum si am schimbat radio cu un DX6i elicopterul a devenit mai "zburabil".
In rest ce sa zic, dupa multa bataie de cap si bani cheltuiti elicopterul mai si zboara, intre reparatii... iar de zburat zboara destul de bine, am facut si ceva loopinguri cu el, dar 3d mai serios nu prea merge.

NU VA CUMPARATI FALCON 3D/Eagle 3D! E un fyasko, veti zbura putin si veti pierde timp si bani in reparatii si piese, chiar daca nu aveti crash-uri, elicopterul asta se strica efectiv uitandu-te la el.

Aceasta postare a fost editata de optyqus: 06 June 2013 - 11:44 PM

SAB Goblin Kraken 700 | Scorpion 4530 540KV Limited Edition | Hobbywing 160 Platinum V4 |
Align DS820M | Scorpion Backup Guard | VBAR Neo Pro Rescue | T-Rex 600N Pro | Spirit GT | TT 53 Redline
||| || | Spektrum iX
12 | || ||| Radiomaster TX16S MAX
0

#15 Useril este offline   FloricaIonut 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 14-June 13

Postat 30 December 2017 - 10:54 AM

Buna ziua.

Am si eu un elicopter similar cred (pare a fi acelasi, doar ca pe al meu, pe cutie scrie Robbe-Spirit Fun). Dar el tot Falcon de la Art-Tech este. L-am zburat ultima oara acum vreo 6-7 ani, cand i-am indoit coada, si de atunci a ramas uitat...
Stiu ca este un elicopter vechi care probabil nu mai merita refacut, doar ca e ceva de suflet sa il vad iarasi zburand si atunci urmeaza intrebarile:
1. A facut cineva un upgrade cu ceva piese, pe care le-as mai putea gasi disponibile acum (ma gandesc la vreo adaptare cu piese Align).
2. Ar mai exista pe undeva piese pentru el? mai are cineva vreunul rupt, as avea nevoie de platou si coada.
3. Mai e vreunul care zboara?

Multumesc anticipat

Florică Valentin Ioan
0

#16 Useril este offline   optyqus 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 335
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt / Iasi

Postat 31 December 2017 - 12:42 AM

Daca nu i-ai rupt si cardanul coada ti-o poti face singur; cumperi un tub de aluminiu pe masura de la Leroy si il adaptezi. Eu mai am prin cutii un motor si un regulator de la acest heli, practic nezburate si posibil alte maruntisuri. Swashplate ca cel original nu mai am, si imi amintesc ca oricum erau proaste, cu plastic la exterior. Cred insa ca am un swash mai de calitate, din aluminiu de la alt heli clasa 400. Ar tb sa masori un pic diametrul axului principal cu un subler si sa-mi zici de cat e ca sa vad daca vine pe gaura de la swash-ul meu. Momentan nu ma pot uita prin cutii ca nu sunt acasa, undeva pe saptamana viitoare daca as putea sa verific.

Aceasta postare a fost editata de optyqus: 31 December 2017 - 12:43 AM

SAB Goblin Kraken 700 | Scorpion 4530 540KV Limited Edition | Hobbywing 160 Platinum V4 |
Align DS820M | Scorpion Backup Guard | VBAR Neo Pro Rescue | T-Rex 600N Pro | Spirit GT | TT 53 Redline
||| || | Spektrum iX
12 | || ||| Radiomaster TX16S MAX
0

#17 Useril este offline   optyqus 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 335
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt / Iasi

Postat 31 December 2017 - 12:52 AM

Si uite aici si piese la greu, pe stoc: http://www.ckado.com...400-400se_722#/
Magazinul e in Franta si e foarte bun, transportul e moca si iti ajunge pachetul acasa in numai cateva zile.
SAB Goblin Kraken 700 | Scorpion 4530 540KV Limited Edition | Hobbywing 160 Platinum V4 |
Align DS820M | Scorpion Backup Guard | VBAR Neo Pro Rescue | T-Rex 600N Pro | Spirit GT | TT 53 Redline
||| || | Spektrum iX
12 | || ||| Radiomaster TX16S MAX
0

#18 Useril este offline   FloricaIonut 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 14-June 13

Postat 02 January 2018 - 10:54 PM

Merci mult de info, maine ma pun sa masor.

Si merci mult de link

La multi ani :)
0

#19 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 05 January 2018 - 08:21 AM

Ceva piese pentru Falcon cred ca mai am si eu.
0

#20 Useril este offline   FloricaIonut 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 14-June 13

Postat 05 January 2018 - 11:59 PM

 vlad1, la 05 January 2018 - 08:21 AM, a spus:

Ceva piese pentru Falcon cred ca mai am si eu.



Linkul acesta de comanda este rupt, si nu am dat nicaieri de el... Adica nu stiu daca poate fi comandat pe undeva sau nu...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: WhatsApp Image 2018-01-05 at 11.54.41 PM.jpeg
  • Imagine atasata: WhatsApp Image 2018-01-05 at 11.54.41 PM-2.jpeg

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro