Modelism - RHC Forum: Din bucati - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Din bucati

#1 Useril este offline   mihaita5 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 02-June 08

Postat 02 June 2008 - 01:21 PM

Va salut pe toti in primul rand.
Am ajuns pe forum dupa o zi intreaga de pescuit fara niciun rezultat notabil. Am cautat ceva despre barci teleghidate pescuit si v-am gasit pe voi. Am citit mult de pe forum si inca nu sunt foarte hotarat de ceea ce vreau. Stiu ca vreau o barcuta cu care sa-mi duc firele in larg, cu care sa pot momi si eventual... un sonar nu ar strica. Pe de alta parte nici nu vreau sa cheltui prea mult pentru ca iesirile la pescuit nu sunt foarte dese.
Am gasit o barcuta la 781 ron ( http://www.shopix.ro/produs-Barca-pescuit-...Jabo_31317.html ) - mi se pare scumpa , cuva mica, fara sistem de plantare instalatie etc.
Am citit aici ca realizarea unei barcute dureaza cam 1 luna, poate si mai mult...costa cam 10 mil si avand in vedere ca nu ma pricep deloc (desi perseverenta am, rabdare si indemanare am etc) nu m-as incumeta.
Intrebarea mea este urmatoarea : nu se poate realiza din bucati o barcuta foarte buna? Adica...am gasit cu doar 250-290 ROn o barca teleghidata mare (1000mm, 300mm). Nu se poate adapta (adauga diferite chestii) acea barca incat sa se poate folosi pentru plantare/nadire?Sau...fara modificarea ei...sa se aplice un fel de remorca pe care sa o traga...si singurul dispozitiv sa fie cel de plantare?
Am gasit si un sonar foarte bun la 375RON pe okazii. Aceasi intrebare, nu se pot combina ca sa iasa o barcuta cu sonar + remorca plantare/momit?
0

#2 Useril este offline   mayer_maryus 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 126
  • Inregistrat: 03-March 08

Postat 02 June 2008 - 03:28 PM

nu esti singurul care a vrut sa-si faca barca de nadit pe aici, sant foarte multi care nu au cunostinte sau foarte mici despre modelism, cand intra pe acest forum (asta si in cazul meu),....dar dupa vreo 3 zile de citit ce s-a scris o sa intelegi si o sa stii sa-ti faci singur o barca de nadit, referitor la partea electronica e foarte simplu si eu m-am speriat la inceput dar dupa ce am primit sfaturi de la cei 'batrani' sau cu foarte multe cunostinte despre navo, si muuult tutun am invatat foarte multe ...

bafta
0

#3 Useril este offline   mironov ion 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 17-May 08

Postat 03 June 2008 - 10:11 AM

mayer_maryus mare adevar ai grait.ce pot spune este ca daca nu erau veterani deschisi la sfaturi o puneam rau de tot.nu cred ca e vre-o unu sa nu ajute.asa oameni rar intalnesti.multumim RHC
0

#4 Useril este offline   scm_ro 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 12-September 07

Postat 03 June 2008 - 09:11 PM

depinde mult si de cum arata chinezaria pe care vrei sa o modifici , unele se preteaza la modificari altele nu, oricum nu faci economie prea mare, daca nu iesi chiar in pierdere caci trebuie sa arunci tot ce are pe interior
0

#5 Useril este offline   mariandmd 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2161
  • Inregistrat: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 June 2008 - 09:42 PM

eu ma gandeam sa-mi cumpar o chinezarie si sa fac o matrita de pe ea
nu stiu ce model s-ar preta mai bine pentru navo de pescuit
0

#6 Useril este offline   benz 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 307
  • Inregistrat: 30-August 06

Postat 03 June 2008 - 10:00 PM

mariandmd, la 3 Jun 2008, 21:42, a spus:

eu ma gandeam sa-mi cumpar o chinezarie si sa fac o matrita de pe ea
nu stiu ce model s-ar preta mai bine pentru navo de pescuit

cred ca asta ar merge. L 900, l 250. ar mai fi de lucru la capac cu amenajarea spatiului pentru cuve.

Fisiere atasate


pamant, apa, foc si mult, mult aer!
0

#7 Useril este offline   benz 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 307
  • Inregistrat: 30-August 06

Postat 03 June 2008 - 10:07 PM

am lucrat saptamana asta la un model de coca dupa care sa-mi faca baietii de la anticorosiv o matrita si o coaja de fibra. cand e gata, o sa ne vedem pe ior.
pamant, apa, foc si mult, mult aer!
0

#8 Useril este offline   mariandmd 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2161
  • Inregistrat: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 June 2008 - 10:22 PM

e cam lunga
da se mai scurteaza
arata bine
sa vad unde o gasesc
0

#9 Useril este offline   benz 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 307
  • Inregistrat: 30-August 06

Postat 03 June 2008 - 10:33 PM

coca la care lucrez e inspirata dupa niste modele vazute pe mo-na-ko. este monococa de 700x300. Partea inferioara a cocii are inaltimea de 13 cm la pupa si 16 la curbura spre prova. nu-mi merge camera ca puneam niste poze. bordurile sunt aproape paralele.
pamant, apa, foc si mult, mult aer!
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro