Modelism - RHC Forum: Cromare decorativa - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Cromare decorativa DIRECT CHROME

#1 Useril este offline   standuptrade 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 02-March 08

Postat 31 May 2008 - 11:47 PM

DIRECT CHROME reprezinta cea mai inalta tehnologie in materie de vopsele speciale si ofera posibilitatea obtinerii unei suprafete cu reflectivitate de pana la 90%. Se usuca instantaneu si poate fi protejata cu un strat de lac transparent.

Poate fi utilizata pe aproape orice tip de material.

Se aplica foarte usor cu un pistol de vopsit profesional HVLP.

Nu este necesara achizitionarea altor utilaje, daca sunt asigurate conditii standard de vopsire si uscare

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-8-1212270429.jpg

0

#2 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 01 June 2008 - 08:22 AM

Exista si spray-uri in tub cu diferite nuante.
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#3 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 01 June 2008 - 11:37 AM

standuptrade, la 1 Jun 2008, 00:47, a spus:

DIRECT CHROME reprezinta cea mai inalta tehnologie in materie de vopsele speciale si ofera posibilitatea obtinerii unei suprafete cu reflectivitate de pana la 90%. Se usuca instantaneu si poate fi protejata cu un strat de lac transparent.

Poate fi utilizata pe aproape orice tip de material.

Se aplica foarte usor cu un pistol de vopsit profesional HVLP.

Nu este necesara achizitionarea altor utilaje, daca sunt asigurate conditii standard de vopsire si uscare

...si pe unde se gaseste?
...tabula crasa, mortua est!
0

#4 Useril este offline   MariusF 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 226
  • Inregistrat: 05-September 05

Postat 29 March 2015 - 12:31 PM

nu prea ai nevoie de nici un fel de tehnologie pentru genul asta de cromare pe orice suport. Nici nu este cromare, este argintare daca tot e sa-i spui cumva aproape de realitate. Sigur, efectul vizual este ca ai cromat obiectul. Cert este ca nu ai nevoie decat de ceva cunostinte despre chimie si ceva substante destul de periculoase, in rest...vrajeala pe bani multi
0

#5 Useril este offline   Stratos 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 15-June 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 March 2015 - 01:18 PM

 MariusF, la 29 March 2015 - 12:31 PM, a spus:

nu prea ai nevoie de nici un fel de tehnologie pentru genul asta de cromare pe orice suport. Nici nu este cromare, este argintare daca tot e sa-i spui cumva aproape de realitate. Sigur, efectul vizual este ca ai cromat obiectul. Cert este ca nu ai nevoie decat de ceva cunostinte despre chimie si ceva substante destul de periculoase, in rest...vrajeala pe bani multi


Buna ziua,
pentru ca tot s-a postat intr-un topic uitat de vreme te-as ruga sa ne dai ceva mai multe detalii. Sunt preocupat sa reconditionez un far de la o masina veche al carui strat reflectorizant a avut de suferit si orice sfat/recomandare mi-ar prinde tare bine.
0

#6 Useril este offline   MariusF 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 226
  • Inregistrat: 05-September 05

Postat 29 March 2015 - 08:00 PM

cel putin la inceput, nu te-as lasa nesupravegheat. doua dintre substante sunt nitratul de argint si hidroxidul de sodiu, ambele periculoase, mai mult, una dintre ele exploziva...Nu mi-o lua in nume de rau dar consulta un profesor de chimie mai...disponibil si te invata el..presupun. Nu este greu deloc dar presupune totusi niste riscuri. cam asta este si motivul pentru care nu gasesti foarte usor documentatie pe net desi cred ca exista
0

#7 Useril este offline   Bughy 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 188
  • Inregistrat: 09-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Interests:Robotica, Electronica, Mecanica

Postat 07 June 2015 - 12:53 PM

Readuc si eu la viata acest topic. La fel ca si Stratos caut sa reconditionez doua oglinzi de la un far. Le-am vopsit cu spray "chrome" dar nu sunt foarte multumit. Am cautat ateliere care sa cromeze dar n-am mai gasit in zona. Oglinzile sunt din Zamac sau ceva pe baza de zinc. Ma gandesc sa le argintez, dar nu stiu daca prinde pe zamac. Sau ar trebuii sa fac cuprare inainte, ceea ce iar nu stiu daca prinde pe zamac. M-as incumeta sa iau un kit din multele prezente pe net. Ar fi de folos daca unii dintre voi s-au batut de problemele de genul si sunt dispusi sa impartaseasca experientele.

Multumesc,
Bogdan G
"I reject the reality and substitute my own"
Bogdan
0742 796 172
0

#8 Useril este offline   H7-25 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 242
  • Inregistrat: 28-June 12
  • Gender:Male
  • Location:Botosani
  • Interests:modelism, fishing, surveying

Postat 24 June 2015 - 12:36 PM

 MariusF, la 29 March 2015 - 08:00 PM, a spus:

cel putin la inceput, nu te-as lasa nesupravegheat. doua dintre substante sunt nitratul de argint si hidroxidul de sodiu, ambele periculoase, mai mult, una dintre ele exploziva...Nu mi-o lua in nume de rau dar consulta un profesor de chimie mai...disponibil si te invata el..presupun. Nu este greu deloc dar presupune totusi niste riscuri. cam asta este si motivul pentru care nu gasesti foarte usor documentatie pe net desi cred ca exista

Nu se poate spune ca nitratul de argint este substanta exploziva insa este destul de toxica si lasa mainile patate in profunzimea pielii cu negru la manipulare fara manusi de cauciuc datorita "voalarii" la lumina. Procedura se aplica pe suport la care nu se poate aplica electroplacarea dar stratul depus este foarte sensibil la atingere si nu are aderenta prea buna, obligatoriu trebuie protejat pentru ca argintul se innegreste la contactul indelungat cu aerul (poluat cu compusi de sulf). Este de efect la sticlele de bauturi cu modele artistice. Deasemenea este periculos de depozitat ceea ce ramane in urma procesului de depunere si care poate fi oarecum exploziv. Mai buna aderenta ofera depunerea prin vaporizarea aluminiului in vid si nici nu necesita protectie datorita stratului foarte subtire de oxid ce se formeaza la suprafata.
In God we trust, all others must pay cash!
0

#9 Useril este offline   MariusF 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 226
  • Inregistrat: 05-September 05

Postat 14 August 2015 - 02:38 PM

h7.......nitratul de rgint este un brizant redutabil cu peste 8000m/s la explozie. mai feroce decat el este poate fulminatul de mercur......
0

#10 Useril este offline   H7-25 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 242
  • Inregistrat: 28-June 12
  • Gender:Male
  • Location:Botosani
  • Interests:modelism, fishing, surveying

Postat 27 August 2015 - 09:05 PM

Nu cumva e vorba de azotura de argint Ag3N aceea care face buuum? Poate gresesc eu dar nu am incercat sa detonez nimic pana acum!
In God we trust, all others must pay cash!
0

#11 Useril este offline   adisorsiana 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1766
  • Inregistrat: 01-April 10
  • Gender:Male
  • Location:baia mare

Postat 30 June 2016 - 04:54 PM

 standuptrade, la 31 May 2008 - 11:47 PM, a spus:

DIRECT CHROME reprezinta cea mai inalta tehnologie in materie de vopsele speciale si ofera posibilitatea obtinerii unei suprafete cu reflectivitate de pana la 90%. Se usuca instantaneu si poate fi protejata cu un strat de lac transparent.

Poate fi utilizata pe aproape orice tip de material.

Se aplica foarte usor cu un pistol de vopsit profesional HVLP.

Nu este necesara achizitionarea altor utilaje, daca sunt asigurate conditii standard de vopsire si uscare

as dori sa cromez si eu ceva cum se procedeaza ? multumesc
0

#12 Useril este offline   Paduroiu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 23-October 16

Postat 24 November 2016 - 10:03 PM

E mai vechi topicul dar cine stie, poate mai intereseaza pe cineva...
Azotatul de argint denumita si ”piatra iadului” pentru ca in contact cu apa si lumina produce arsuri pe piele și pe suporturi textile. Folosit in medicina ca dezinfectant in conc de 0,1 % si cauterizant (10 % - arderea negilor). In contact cu o substanță reducătoare cum ar fi glucoza care in prezenta azotatului de argint AgNO3 a hidroxidului de sodiu (soda caustica) NaOH si a amoniacului soluție (NH4OH). Aceasta oglinda trebuie acoperita cu un lac incolor si nu este de durata, trebuie multe incercari si testari. Aceasta solutie este utila pt piese mici, ca in cazul machetelor. Pentru piese metalice, mari trebuie galvanizare si asta se poate realiza in ateliere specializate este un proces electrochimic si presupune munca specializata mai ales ca substantele care se folosesc sunt foarte toxice. Știu ca era o fabrica la Vaslui care fabrica manometre sau ceva aparate de masura care erau cromate acolo. dupa 1990 nu mai stiu ce s-a ales de fabrica insa auzisem ca se mai pastrase atelierul de cromare. La Zarnesti se mai faceau cromari.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro