Modelism - RHC Forum: FPV-ghid - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

FPV-ghid pt incepatorii in acest domeniu

#1 Useril este offline   aantikk 

  • ex aantik
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 11-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Buzau\Kalamata

Postat 31 May 2008 - 04:37 PM

Propun ca aici sa fie postat totul despre preturi,linkuri utile ,ce iti trebuie mai exact(camera,ochelari etc),cum se monteaza in general intregul ansamblu...etc.
Consider ca aceste lucruri ar scapa de dureri de cap un incepator si nu ar mai fi nevoit sa caute intr-o mie de locuri.

Eu unul sant foarte interesat si cred ca am sa imi iau cat de curand asa ceva.

Asteptam cu interes sugestiile voastre,ale celor ce detin asa ceva si nu numai.

Multumesc.
0

#2 Useril este offline   Laur73 

  • fotograf aerian
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1855
  • Inregistrat: 26-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Filmari si fotografie aeriana

Postat 31 May 2008 - 10:28 PM

pentru inceput i-ti trebuie ;
o camera video mica cu contrast si rezolutie buna
420 TVL horizontal resolution
1/3" SONY CCD.
Auto Gain Control
Auto BLC
Auto White Balance
llumination sensitivity: day 0.5lux, night 0.05lux
20x20mm, 22 g with lens

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-41-1212265737.jpg

Aceasta postare a fost editata de Laur73: 31 May 2008 - 10:30 PM

Fotografie Aeriana
0

#3 Useril este offline   Laur73 

  • fotograf aerian
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1855
  • Inregistrat: 26-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Filmari si fotografie aeriana

Postat 31 May 2008 - 10:34 PM

un emitator video in 2,4GHz sau 900 MHz cu putere minim de 500mW

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-41-1212266040.jpg

Fotografie Aeriana
0

#4 Useril este offline   Laur73 

  • fotograf aerian
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1855
  • Inregistrat: 26-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Filmari si fotografie aeriana

Postat 31 May 2008 - 10:35 PM

un receptor video pe aceiasi frecventa

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-41-1212266127.jpg

Fotografie Aeriana
0

#5 Useril este offline   Laur73 

  • fotograf aerian
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1855
  • Inregistrat: 26-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Filmari si fotografie aeriana

Postat 31 May 2008 - 10:40 PM

o perche de ochelarii video cu rezolutie minima de 640X480

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-41-1212266435.jpg

Aceasta postare a fost editata de Laur73: 31 May 2008 - 10:53 PM

Fotografie Aeriana
0

#6 Useril este offline   Laur73 

  • fotograf aerian
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1855
  • Inregistrat: 26-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Filmari si fotografie aeriana

Postat 31 May 2008 - 10:49 PM

La achizitia sistemului cel mai important este sa fie camera cu rezolutie mare si autocontrast iar ochelarii sa aibe posibilitatea de reglaj pe contrast ,culoare , luminozitate si rezolutie mare
Un sistem complet costa cu transport in Romania in jur de 600$

Aceasta postare a fost editata de Laur73: 31 May 2008 - 10:54 PM

Fotografie Aeriana
0

#7 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 01 June 2008 - 08:03 AM

Laur73, la 31 May 2008, 22:40, a spus:

rezolutie minima de 640X480

Exista si mai mare? Imi poti da un link, te rog.
Pe de alta parte, la ce ar folosi niste ochelari de, sa zicem 800*600, daca camera da numai 420 linii care ar intra lejer si in 640 * 480? Pentru o camera de 550 linii ? Ea deja necesita banda prea mare pentru transmitatoarele uzuale de pe piata.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#8 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 01 June 2008 - 08:56 AM

Laur73, la 31 May 2008, 22:34, a spus:

un emitator video in 2,4GHz sau 900 MHz cu putere minim de 500mW

Ambele ilegale in Europa, unde:
- 900 Mhz este rezervat GSM,
- 100mW EIRP este puterea maxima legala in 2.4GHz pentru uz "casnic"
... cu picioarele pe pamant ...
0

#9 Useril este offline   Laur73 

  • fotograf aerian
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1855
  • Inregistrat: 26-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Filmari si fotografie aeriana

Postat 01 June 2008 - 09:46 AM

renatoa, la 1 Jun 2008, 08:03, a spus:

Laur73, la 31 May 2008, 22:40, a spus:

rezolutie minima de 640X480

Exista si mai mare? Imi poti da un link, te rog.
Pe de alta parte, la ce ar folosi niste ochelari de, sa zicem 800*600, daca camera da numai 420 linii care ar intra lejer si in 640 * 480? Pentru o camera de 550 linii ? Ea deja necesita banda prea mare pentru transmitatoarele uzuale de pe piata.

:D uite link aici
http://www.headplay.com/
si am recomandat ochelari cu rezolutie mai mare pentru ca ochelarii ii pot fi folosti si la alt tip de activitate
Dar tu chiar zbori FPV?pentru ca ar trebui sa stii ca conteaza foarte mult calitatea imaginii :)

Aceasta postare a fost editata de Laur73: 01 June 2008 - 09:53 AM

Fotografie Aeriana
0

#10 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 01 June 2008 - 11:04 AM

M-am descurcat si cu 320*240. Daca nu ai OSD merge.
Daca ai OSD exista la rezolutia VGA cu pretul sub jumate headplay. Si exista si alte metode decat ochelari, la preturi ridicole.
Alte activitati? Filme, jocuri? Da, site-ul e frumos, dar ascunde multe... Dupa wow-ul initial de 10-15 minute, acum te intreb eu pe tine, tu chiar ai vazut un film cap coada 2 ore cu asa ceva? Singur, fara sa sociabilizezi cu restul lumii, transpiratia curgand pe frunte, claustrofobia?
Asa cum am mai zis in Craiova sunt VRShop, singurii din tara care au un bisniz organizat in domeniul asta, si mai am cu cine sa schimb impresii.
Si cred ca pentru inceput, daca chiar vrem sa aducem cat mai multi in FPV, sincer, dezinteresat :) ,
ar trebui sa recomandam si sisteme accesibile. Recomandarea unor ochelari de 500$ nu stiu cu ce ajuta.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#11 Useril este offline   Gabimal 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 235
  • Inregistrat: 23-August 04
  • Gender:Male

Postat 01 June 2008 - 11:26 AM

renatoa, la 1 Jun 2008, 11:04, a spus:

Asa cum am mai zis in Craiova sunt VRShop, singurii din tara care au un bisniz organizat in domeniul asta, si mai am cu cine sa schimb impresii.


Si cred ca pentru inceput, daca chiar vrem sa aducem cat mai multi in FPV, sincer, dezinteresat :) ,
ar trebui sa recomandam si sisteme accesibile. Recomandarea unor ochelari de 500$ nu stiu cu ce ajuta.

Te rog eu, nu mai aduce aminte de vrshop, astia profita de faptul ca sunt singurii care aduc pe piata romaneasca astfel de ochelari si ii aduc la niste preturi exorbitante. Niste ochelari care sunt 150-200$ pe ebay la ei sunt 1700 RON - deci 700 si ceva de dolari. Nu mai da astfel de exemple. Daca cineva vrea sa se apuce de FPV la noi, asta nu este firma pe care sa o contactezi pentru ochelari.

Eu recomand cu caldura ochelarii de la fatshark - RCV922 aviator edition. Pe langa faptul ca au o ergonomie marita, receptor incorporat, rezolutia 640x480 si mai ales - CEL MAI IMPORTANT - FOV (field of view) de 46 de grade (cel mai mare de pe piata) sunt la pretul de 375$.
link:
http://www.nghobbies.com/cart/index.php?ma...f38e7e4f363506b

Eu ma uit cu ei si la filme si nu am nici o problema.
0

#12 Useril este offline   Gabimal 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 235
  • Inregistrat: 23-August 04
  • Gender:Male

Postat 01 June 2008 - 11:29 AM

renatoa, la 1 Jun 2008, 11:04, a spus:

M-am descurcat si cu 320*240. Daca nu ai OSD merge.
Daca ai OSD exista la rezolutia VGA cu pretul sub jumate headplay. Si exista si alte metode decat ochelari, la preturi ridicole.

Cum a zis si Laur, nu stiu cat ai zburat tu FPV insa rezolutia de 320x240 nu stiu cat detaliu iti ofera.
Si, lumineaza-ne te rog si pe noi in privinta altor metode alternative la ochelari. Preturi ridicol de mari sau de mici?
0

#13 Useril este offline   Laur73 

  • fotograf aerian
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1855
  • Inregistrat: 26-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Filmari si fotografie aeriana

Postat 01 June 2008 - 01:29 PM

cred ca nu are rost sa ne contrazicem mereu mai important este sa gasim producatori cu preturi cit mai accesibile
prima pereche de ochelari eu am achizitionat-o de la chinezi http://www.prober.cn/site.php?p=home
o pereche de ochelari cu rezolutia 640 x 480foarte buni ,(florin% poate sa confirme) :rolleyes: pret cu transport 230$

Aceasta postare a fost editata de Laur73: 01 June 2008 - 01:44 PM

Fotografie Aeriana
0

#14 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 01 June 2008 - 01:57 PM

Gabimal, la 1 Jun 2008, 11:26, a spus:

Te rog eu, nu mai aduce aminte de vrshop, astia profita de faptul ca sunt singurii care aduc pe piata romaneasca astfel de ochelari si ii aduc la niste preturi exorbitante. Niste ochelari care sunt 150-200$ pe ebay la ei sunt 1700 RON - deci 700 si ceva de dolari. Nu mai da astfel de exemple. Daca cineva vrea sa se apuce de FPV la noi, asta nu este firma pe care sa o contactezi pentru ochelari.

Absolut de acord ! Am scris si eu pe tema asta.
Dar e "vina" lor ca sunt singurii ?!
... cu picioarele pe pamant ...
0

#15 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 01 June 2008 - 02:16 PM

Citeaza

Cum a zis si Laur, nu stiu cat ai zburat tu FPV insa rezolutia de 320x240 nu stiu cat detaliu iti ofera.

Acum intreb eu, te-ai uitat la un 320 * 240 ? ca idee despre calitatea imaginii, banda VHS are 352 * 288.
Detaliile sunt suficiente pentru zburat ! Nu facem slalom, nu trebuie sa bagam ata in ac.

Citeaza

Si, lumineaza-ne te rog si pe noi in privinta altor metode alternative la ochelari. Preturi ridicol de mari sau de mici?

50$ cu transport pentru un LCD de 4.5", il poti vedea in imagine comparat cu un pachet de tigari
E alimentat la 12V, se leaga direct la Rx de FPV si poate fi "purtat" in multiple moduri, doar suntem modelisti.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-41-1212322591.jpg

... cu picioarele pe pamant ...
0

#16 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 01 June 2008 - 02:22 PM

Laur73, la 1 Jun 2008, 13:29, a spus:

cred ca nu are rost sa ne contrazicem mereu mai important este sa gasim producatori cu preturi cit mai accesibile
prima pereche de ochelari eu am achizitionat-o de la chinezi http://www.prober.cn/site.php?p=home
o pereche de ochelari cu rezolutia 640 x 480foarte buni ,(florin% poate sa confirme) :rolleyes: pret cu transport 230$

De acord cu astea si eu. Unul din motive ca toata piata din acestea este formata in proportie de 90%, rebranduite sub diverse nume, si toate made in China, fara sa insemne ca ar fi proaste. Inclusiv cei al caror nume am convenit sa nu mai ... :D
Le recunosti dupa codul 920 (cele VGA) sau 230 (cele QVGA) care apare undeva prin nume sau specificatii.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#17 Useril este offline   Laur73 

  • fotograf aerian
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1855
  • Inregistrat: 26-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Filmari si fotografie aeriana

Postat 01 June 2008 - 02:32 PM

renatoa, la 1 Jun 2008, 14:16, a spus:

[
50$ cu transport pentru un LCD de 4.5", il poti vedea in imagine comparat cu un pachet de tigari
E alimentat la 12V, se leaga direct la Rx de FPV si poate fi "purtat" in multiple moduri, doar suntem modelisti.

Daca tu poti pilota un avion prin ecranul ala Lcd eu i-ti dau o sticla de ce vrei tu si ma las de fumat :rolleyes:
Fotografie Aeriana
0

#18 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 01 June 2008 - 02:36 PM

Sticla poate sa mai astepte, dar as fi fericit sa salvez un suflet :-p
... cu picioarele pe pamant ...
0

#19 Useril este offline   florin100% 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2685
  • Inregistrat: 20-June 06

Postat 01 June 2008 - 03:16 PM

ochelarii aia sunt super....ii am de la laur si merg impecabil. Claritate si calitate ireprosabila( http://www.rangevideo.com/index.php?main_p...&products_id=23 ) . Cel mai important e faptul ca se potrivesc pe orice fel de moaca datorita suportului din cauciuc...Cei prezentati de gabi nu se potrivesc pe orisce moaca pt ca e sunt din plastic si daca ai moaca mai mare te strange de te ia babau`
"Odata ce ai gustat din mirajul zborului, nu vei mai putea merge pe pamant decat cu ochii ridicati spre cer"


Team Aeropower

0

#20 Useril este offline   aantikk 

  • ex aantik
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 11-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Buzau\Kalamata

Postat 01 June 2008 - 05:28 PM

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.Cred ca am lamurit problema si cu acordul vostru o sa inchid in seara asta subiectul cu rugamintea mea catre admini de a nul sterge pt a putea vedea despre ce este nevoie toti cei interesati.

Multumesc.

L.E.

Ar fi bine sa ramana numai posturile la subiect...adica cele explicative.

Aceasta postare a fost editata de aantikk: 01 June 2008 - 05:29 PM

0

#21 Useril este offline   Gabimal 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 235
  • Inregistrat: 23-August 04
  • Gender:Male

Postat 01 June 2008 - 07:25 PM

renatoa, la 1 Jun 2008, 14:16, a spus:

50$ cu transport pentru un LCD de 4.5", il poti vedea in imagine comparat cu un pachet de tigari
E alimentat la 12V, se leaga direct la Rx de FPV si poate fi "purtat" in multiple moduri, doar suntem modelisti.

Mda, problema cu lcd este ca nu te poti uita pe el in lumina zilei, soare - deci pica - altceva?
0

#22 Useril este offline   Gabimal 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 235
  • Inregistrat: 23-August 04
  • Gender:Male

Postat 01 June 2008 - 07:28 PM

florin100%, la 1 Jun 2008, 15:16, a spus:

Cei prezentati de gabi nu se potrivesc pe orisce moaca pt ca e sunt din plastic si daca ai moaca mai mare te strange de te ia babau`

Domnu Florin, nu stiu cat ai pus tu mana pe ei.... La fel ca si ai tai, au margine de cauciuc si peste aia au un burete. Mie sincer mi se pare ca se aseaza mai bine decat aia ai tai si + de asta nu intra nici un pic de lumina pe langa. :D
Hai bafta !
0

#23 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 01 June 2008 - 09:05 PM

Gabimal, la 1 Jun 2008, 19:25, a spus:

Mda, problema cu lcd este ca nu te poti uita pe el in lumina zilei, soare - deci pica - altceva?

Bineinteles, daca exista bunavointa se poate pica orice nu se incadreaza in tiparele trasate de unii.
Dar daca stam sa ne gandim putin ca un LCD nu se priveste numai in lumina, ci poate fi asezat intr-o casca, si la 20 cm de ochi senzatia este ca si cum ai privi o plasma de 45" de la 2m... si nu mai ai nici un fel de lentile sau reglaje de distante pupilare care sa iti oboseasca ochiul, s-ar putea sa iti schimbi parerea.
Dar pentru asta trebuie sa existe si putina dorinta de a face modelism, nu numai de a cumpara rtf.
Si cu asta nu mai postez nimic, am obosit sa incerc sa demonstrez ceva ce nu se doreste.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 01 June 2008 - 09:06 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#24 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 01 June 2008 - 09:09 PM

renatoa, la 1 Jun 2008, 22:05, a spus:

Si cu asta nu mai postez nimic, am obosit sa incerc sa demonstrez ceva ce nu se doreste.

te rog eu frumos sa-mi spui daca ai zburat macar o singura data FPV.daca cumva nu,si sigur nu ai zburat FPV ,nu te mai obosi sa incerci sa postezi ca o sa te ajut eu la faza asta.e duminica seara si eu trebuie sa editez si sa sterg mesajele tale....

deci?
flying is my life...
0

#25 Useril este offline   Gabimal 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 235
  • Inregistrat: 23-August 04
  • Gender:Male

Postat 02 June 2008 - 08:29 AM

Multumesc mult Silviu pt interventie. E trist totusi ca in ziua de azi unii tot incearca sa reinventeze apa calda...

@renetoa: crezi ca daca mergea solutia data de tine, nu era plin in state de asa ceva? Aia sunt cu 'jde ani inaintea noastra si cred ca ar trebui sa acceptam ceea ce ne dau ei acum. Au trecut si ei acu 20 de ani prin ce treci tu acum si si-au dat seama ca nu este fiabil un sistem ca cel propus de tine, de aici si inventia cu ochelari lcd & altele.

Se pare ca tu ai o problema cu toti membrii din acest forum si te bagi peste tot necunoscand problema prea bine. Te rog eu, las-o mai moale.

Multam.
0

#26 Useril este offline   mihaimcg 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 622
  • Inregistrat: 22-January 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 02 June 2008 - 11:45 AM

Am deschis prima pagina a acestui topic gandindu-ma ca o sa gasesc toate informatiile de care am nevoie pentru FPV. Spre suprinderea mea, in afara de cateva date si comentarii pertinente ale lui Laur73, am citit in continuare certuri si modalitati deranjante ale unora care incearca sa-si impuna propria parere. Daca se doreste un topic de o calitate buna, trebuie sa ne rezumam la date tehnice si comentarii corecte. Sper ca topicul sa-si respecte tema.
0

#27 Useril este offline   Gabimal 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 235
  • Inregistrat: 23-August 04
  • Gender:Male

Postat 02 June 2008 - 12:35 PM

mihaimcg, la 2 Jun 2008, 11:45, a spus:

Am deschis prima pagina a acestui topic gandindu-ma ca o sa gasesc toate informatiile de care am nevoie pentru FPV. Spre suprinderea mea, in afara de cateva date si comentarii pertinente ale lui Laur73, am citit in continuare certuri si modalitati deranjante ale unora care incearca sa-si impuna propria parere. Daca se doreste un topic de o calitate buna, trebuie sa ne rezumam la date tehnice si comentarii corecte. Sper ca topicul sa-si respecte tema.

Good point Mihai ! Scuza-ne, ne-am aprins putin... Hai sa ne rezumam doar la datele tehnice.

In principiu, pentru a incepe FPV (asa cum a mentionat si Laur73) iti trebuie, minim, urmatoarele:

- Emitator in 2,4GHz - putere minim as recomanda 500mW
- Receptor in 2,4GHz
- Camera video - minim 380 linii (recomandat 420 sau cea mai noua 520 linii) - sa aiba Auto White Balance si Auto Gain Control
- ochelari LCD - rezolutie minima 640x480

Este de preferat ca emitatorul si receptorul sa aiba posibilitatea schimbarii canalului (de obicei 8ch).


Daca vrei ca imersiunea FPV sa fie maxima mai trebuie adaugat:

- sistem pan&tilt la camera si headtracker - permite miscarea camerei pe orizontala si verticala in functie de miscarea capului
- OSD - se intercaleaza intre camera video si emitator si permite afisarea de date in timp real asupra: coordonatelor GPS, altitudine, viteza de zbor, timpul de zbor, distanta pana la HOME (punctul in care te afli tu) - fie cea directa sol-aer pana la model fie cea pe sol pana sub model, compas, voltajul din OSD si emitator (cati mA ai consumat si deasemenea te avertizeaza cand packul video a ajuns la o tensiune minima pt buna functionare) iar prin adaugarea unui senzor de tensiune poti afla cat mai ai si cat ai consumat din packul de propulsie
- microfon montat pe model.

De asemenea, pentru a inregistra zborul FPV iti mai trebuie un recorder cu intrare AV - recomand Archos generatia 4 sau 5.

Iar pentru zborul la distante mai mari decat raza vizuala (de obicei 3-400m) iti trebuie:
- emitator de putere - 1W
- antena patch la receptor - cu castig de 8-14dB
- sistem Oracle - permite conectarea a doua receptoare (echipate de preferat cu antene patch cu castig mare) si comuta automat pe cel care are receptia mai buna in acel moment.

Si, ca un "must have" in zborul FPV la distante (si nu numai) - receptor in PCM pt model. Asta rezolva mare parte din interferentele aparute la distanta fata de emitatorul modelului si totodata mai filtreaza din "galmele" (destul de multe) pe care le poti primi de la sistemul FPV - in special puterea mare a emitatorului video.

Am sa incerc sa postez putin mai tarziu si o schema de interconectare a tuturor acestor componente.

Aceasta postare a fost editata de Gabimal: 02 June 2008 - 12:37 PM

0

#28 Useril este offline   carol89 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 02-June 08

Postat 02 June 2008 - 12:45 PM

Salutari,

Sunt nou pe acest forum si sunt interesat de aceste activitati. Am inteles bine ca ceea ce se discuta aici este de fapt un aeromodel cu sistem video wireless montat pe el?
Comanda se realizeaza in mod conventional prin sistem radio similar cu cel folosit pe aeromodele "normale", corect?

Ce raza se poate atinge cu 1 Watt, 2.4 Ghz (vad ca-s ieftine) si 14 dBi antena patch la receptie la sol?
Poate sa bata o statie in 35 Mhz (sa zicem un MX sau MC-12) pana la cat(?) bate video?

M-ar interesa raspunsuri din partea celor care chiar zboara asa ceva deoarece si eu sunt in "procedura" de decizie a ce sa cumpar pentru umplerea week-end-urilor ;)

Mersi,
Cristi

Aceasta postare a fost editata de carol89: 02 June 2008 - 12:46 PM

0

#29 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 02 June 2008 - 01:39 PM

Si cum ramane cu legislatia care permite in 2,4GHz numai 100mW putere de emisie?
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#30 Useril este offline   carol89 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 02-June 08

Postat 02 June 2008 - 01:44 PM

Skyspy, la 2 Jun 2008, 13:39, a spus:

Si cum ramane cu legislatia care permite in 2,4GHz numai 100mW putere de emisie?

Probabil se poate lua autorizatie. Nu intentionez sa practic lucruri ilegale.
0

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro