Modelism - RHC Forum: Legislatie pentru fotografia aeriana... - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Legislatie pentru fotografia aeriana...

#31 Useril este offline   Para 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 462
  • Inregistrat: 20-December 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Ghencea

Postat 20 October 2012 - 10:17 PM

Dobitocii de paznici de la DRTv... ce pretentii sa ai de la unii care stau si ard gazul toata ziua cu ochii in OTV ? Probabil ca aveau 2-3 microunde de la STS pe turnul ala si au intrat in fibrilatii. Io le-o taiam scurt. Aveti autoritate pe terenul vostru. In rest, duceti-va dreaq... :)
0

#32 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 21 October 2012 - 12:00 AM

Este o zona gri. Totul depinde de oameni. Faceam fotografii cu Okto, dimineata devreme, intr-un parc de aici. Cei unul-doi matinali treceau si dadeau binete. A venit un nenea intr-o masina electrica cu sigla parcurilor si ne-a spus frumos ca este perioada in care pasarile fac pui si ca zgomotul elicilor le deranjeaza. Noi ne-am strans jucarelile si ne-am despartit amical.
Multa, multa bafta.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 21 October 2012 - 12:01 AM

0

#33 Useril este offline   jetix 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 26-July 10
  • Location:Botosani
  • Interests:radioamatorismul

Postat 21 October 2012 - 08:09 AM

Problema nu a fost paznicul si inca vreo doi angajati (ei erau foarte entuziasmati sa vada asemenea zburatoare) care pana la urmna isi faceau datoria si au fost amabili, ci a individului de la telefon.
Tind sa cred asa cum a spus Dan ca este o zona gri, neclara, care lasa loc de interpretari de cele mai multe ori in favoarea autoritatilor.
Mai este si problema datelor personale pe care le furnizam odata cu identificarea noastra, ce se intampla cu acele date, cine dispune de ele pentru ca exista Legea 677/2001 cu privire la protectia datelor cu caracter personal care la art 12 spune asa:

Art. 12. din L 677/2001 - (1) In cazul in care datele cu caracter personal sunt obtinute
direct de la persoana vizata, operatorul este obligat sa furnizeze persoanei vizate cel putin
urmatoarele informatii, cu exceptia cazului in care aceasta persoana poseda deja informatiile
respective:
a) identitatea operatorului si a reprezentantului acestuia, daca este cazul;
:) scopul in care se face prelucrarea datelor;
c) informatii suplimentare, precum: destinatarii sau categoriile de destinatari ai datelor;
daca furnizarea tuturor datelor cerute este obligatorie si consecintele refuzului de a le
furniza; existenta drepturilor prevazute de prezenta lege pentru persoana vizata, in special a
dreptului de acces, de interventie asupra datelor si de opozitie, precum si conditiile in
care pot fi exercitate;
d) orice alte informatii a caror furnizare este impusa prin dispozitie a autoritatii de
supraveghere, tinand seama de specificul prelucrarii.

Iar protectia datelor cu caracter personal este criteriu de aderare pentru Romania la spatiul Schengen (chestia aia fara frontiere).
Dar toate acestea se pot intampla doar daca ai cu cine discuta. In ceea ce-l priveste pe paznic slabe sperante sa inteleaga aceste lucruri iar celui de la telefon n-am putut sa-i explic din cauza ca nu avea notiunea de dialog.

Para, uite de aceea caut legislatie care sa-mi dea o baza solida pentru a-i trimite la draq, fara sa am temerea ca ar putea exista o cat de mica chichita legislativa cu care sa ma sacaie ulterior.

Aceasta postare a fost editata de jetix: 21 October 2012 - 08:11 AM

Hitec Aurora9, Turnigy9X+FrSky telemetry, Cessna 500 class, Easy Glider Pro, Diamond 2500, Exposure, Breeze Pro, aripa zburatoare depron/balsa/polystirene, quad/tri/hexa/copter (Naza, MK) and next ...octokopter.
0

#34 Useril este offline   Para 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 462
  • Inregistrat: 20-December 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Ghencea

Postat 21 October 2012 - 08:37 AM

Eu unul, inainte sa ma apuc de zburat multicoptere, practicam un sport numit airsoft. Cu echipament si replici de armament identic celor reale.
Si acolo era un vid legislativ mare, si nu era clar de loc statutul armelor, utilizarii si transportului, etc. A fost inclusiv un episod interesant, dupa ce s-au furat AK-47-le de la Ciorogarla si erau filtre in toata tara, la Galati au oprit o masina cu 3 AK-uri in portbagaj.
in airsoft, norocul a fost ca printre practicanti erau niste personaje influente, incluzand un subsecretar de stat din MAI. Si in noua lege, din 2011, privind regimul armelor si munitiilor, s-a definit clar replica de airsoft, iar regulile de utilizare au fost scrise cu mult bun-simt. Astfel ca singura modificare in desfasurarea jocurilor a fost obligativitatea afisarii unui banner mare, 1x4m, de atentionare a trecatorilor.

Vis-a-vis de zburatoarele noastre, probabil cand s-o juca vreun jmecher de la AAC sau cand or incepe cei de la Aeroclub sa-si filmeze evenimentele din aer, sa avem parte de ceva legislatie. Si atunci o sa depinda de IQul celui ce o scrie.
0

#35 Useril este offline   GigiGL 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2095
  • Inregistrat: 10-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Aero

Postat 21 October 2012 - 08:16 PM

Google sau Apple ce legislatie folosesc atunci cand filmeaza/fotografiaza din sateliti toata suprafatas planetei? Paparazzi ce legi respecta sau incalca atunci cand intr-adevar incalca intimitatea persoanelor vizate? Si la camerele noastre arareori vezi ca este undeva in cadru un om, cu atat mai putin fizionomia fetei! Lasati-o balta cu intimitatea! Chiar ne chinuim putin sa trecem modelele la joasa inaltime inspre noi ca sa ne vedem cat de cat in cadru. Azi am fost la zbor cu baietii, s-au facut si vreo doua filmari aeriene dar cred ca e lucru mare daca se disting acceptabil vacile de pe camp! Mari obiective strategice romanesti! <_< Nu le mai dati idei, pentru ca bugetul si hienele care-l gestioneaza au mare foame de bani! Zburati si gata! NU IN PREAJMA UNOR OBIECTIVE MILITARE SAU CIVILE PRIVATE. Este suficient ca sa va faceti damblaua!
Gigi Sterian
Rascal 1940mm fs.61 nitro
Rascal 120 DLE 30
U Can Do .46 nitro .52, 2T
Beaver 1520
Maule 1500
Helios 2545
... Taranis X9D plus / ACCST / AFHDS
0

#36 Useril este offline   ViorelX 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 06-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelism, electronica, mecanica

Postat 22 October 2012 - 10:08 AM

Vezi postareajetix, la 20 October 2012 - 09:26 PM, a spus:

Voi cei care faceti filmari aeriene v-ati lovit de asemenea probleme sau doar eu am norocul sa dau peste asemenea oameni?


Acest "noroc" ti l-ai facut cu mana ta. Eu nu inteleg ce ti-a trebuit sa opresti acolo si sa filmezi unde stii ca e paznic? Era chiar atat de tentant?
Daca totusi nu te puteai abtine sa filmezi anume acel loc puteai s-o faci mult mai discret. Te opreai la 1km distanta si nu te observa nimeni.

Mai fac si eu filme aeriene. Nu ma intereseaza spionajul, ci doar filme de natura, peisaj. Prefer sa nu stie nimeni ca filmez, ci doar ca zbor si atat.
Cu oameni ca tine o sa ne pomenim in curand ca daca esti vazut cu un aeromodel vei fi imediat suspectat ca esti spion si se va da alarma peste tot pe unde mergi.
Si e plina lumea de tampiti. O data m-am asezat pe un teren neingradit dintr-un sat de munte sa fac o poza la munte (din mana) si a venit imediat la mine un nene nervos cu un bat in mana sa ma certe ca i-am calcat proprietatea. Iti dai seama ca daca te vede facand poze din aeromodel e baiul si mai mare, ca multi isi imagineaza ca asta e strict interzis.
0

#37 Useril este offline   jetix 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 26-July 10
  • Location:Botosani
  • Interests:radioamatorismul

Postat 22 October 2012 - 11:51 AM

ViorelX, vad ca ai argumentat raspunsul cu legislatie din abundenta.
Hitec Aurora9, Turnigy9X+FrSky telemetry, Cessna 500 class, Easy Glider Pro, Diamond 2500, Exposure, Breeze Pro, aripa zburatoare depron/balsa/polystirene, quad/tri/hexa/copter (Naza, MK) and next ...octokopter.
0

#38 Useril este offline   ViorelX 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 06-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelism, electronica, mecanica

Postat 22 October 2012 - 12:10 PM

Da, sa stii ca legislatia e totul.
Toata lumea cunoaste legislatia perfect si o respecta si o aplica cu sfintenie. Oriunde te duci, nu dai de bucluc decat daca incalci legislatia.

Acolo nu erau semne de acces interzis? Poate ca nu erau, dar de legi nescrise n-ai auzit?
Tu cum te simti daca stai intr-un loc retras si cineva se opreste la 10m de tine sa faca filme in jurul tau, ca asa are el chef?
Si un animal salbatic, daca te apropii de el la 50m se simte deranjat si fuge sau te ataca. Adesea intra in alerta daca te opresti aproape de el, dar nu reactioneaza daca nu te opresti si iti continui drumul.
0

#39 Useril este offline   Mihai Oprescu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 666
  • Inregistrat: 03-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Campulung Muscel
  • Interests:Aero

Postat 22 October 2012 - 12:58 PM

Vezi postarearenatoa, la 01 July 2008 - 06:02 AM, a spus:

Apropo de drone, ati fi banuit ca si in RO exista firme care fac profesional asa ceva (adica pe bani "buni", avanda armata ca , client?

Am gasit asta: http://www.aft.ro/

Chiar daca site-ul nu exceleaza, ce am vazut ca fac acolo m-a surprins...



Interesant, foarte interesant !

Sunt ca cei de la ZALA Aero

Aceasta postare a fost editata de Mihai Oprescu: 22 October 2012 - 01:00 PM

0

#40 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 23 October 2012 - 07:23 AM

Jetix,

Fara a fi jurist, banuiesc ca exista legislatie speciala, care stabileste relatii juridice (drepturi si obligatii) fie ca ne place, cunoastem exact legea, sau suntem motivati de bune intentii, sau nu. Ca reglementarea o fi la armata, la servicii, la functionarii cu statut, protejarea proprietatii...:

- pentru tine: trebuie sa nu fotografiezi (si filmarea este o succesiune de fotograme). Nu cred ca exista dispense in legislatie, pentru hexacoptere, fotografierea din tufis, dupa colt sau de sus in jos. Cred ca legea spune ca asta e infractiune si se pedepseste. Faptul ca ai stocat si publicat informatia (secretul lor) este o circumstanta agravanta.

- pentru ei: trebuie sa ascunda, protejeze, pastreze... puna gard, tablite, paza.... esti probabil cel mai terorist pe care l-au avut de la revolutie (dupa sute de simulari). Cred ca si-au notat numarul de la masina (eventual si datele de identificare), au dat informatia mai departe, SIGUR procedura e in curs. Nu acolo se da iertarea. Acum depinde de cine sunt (ei), asa de repede se misca, cred ca o sa ai cel putin o invitatile la procuror sa dai declaratii spre finalul dosarului de cercetare. Atentie ca sigur nu e in civil (n-au sa-ti ceara daune) si nu te informeaza pe tine decit la final si cu foarte putin din dosar.

Pune si tu un mesaj din cind in cind, cu ce ai mai patimit (pe tema asta).
0

#41 Useril este offline   costi_n 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 338
  • Inregistrat: 30-November 10
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 23 October 2012 - 08:52 AM

Jetix...zi mersi ca inca mai ai copterul. Eu in locul paznicului te lasam fara el. Pur si simplu nu ai voie sa filmezi anumite chestii si trebuie sa traiesti cu asta. In multe tari fotografia aeriana cu drone este strict interzisa mai ales il locurile publice. Eu propun sa nu se mai faca tam-tam cu chestia asta pentru ca poate se va sesiza cineva si va "umbla" la legislatie si sunt sigur ca nu o sa vrem sa facem cerere pe nu stiu unde si sa stam sa se aprobe vreo nu stiu cate zile ca sa ridicam un avion sau copter sa facem 3 poze. Fratilor...si incetati cu emailurile pe la AACR cu intrebarea "am voie ???" ca ii activati. Mergeti "pe burta" , va faceti treaba...si gata.
Cred ca acest topic ar trebui sa dispara pentru binele tuturor zburatorilor
Succesuri...
0

#42 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 23 October 2012 - 08:56 AM

Sa mai adaug ca in Austria este interzisa explicit utilizarea RC long range in 433Mhz ? :) Nu ceva general, nu se zboare in afara razei vizuale, ci este vizata la obiect banda si anumite produse RC "specifice" :).
Asta asa, doar ca exemplu de idei ce pot veni cand e de bagat ceva intr-o lege...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#43 Useril este offline   adi elicopter gl 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1170
  • Inregistrat: 07-March 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 29 October 2012 - 12:33 PM

nu se poate sa rada cineva acest topic.
deja sint valuri prea mari pe aici
www.fotofilmaerian.ro
0

#44 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 30 October 2012 - 04:55 AM

Reglementarea din 31 august 2007 (Reglementarea din 2007) – Ordin 806/2007
Aeronautica Civila Romana RACR-AZAC "Admisibilitatea la zbor a unor categorii de
aeronave civile", editia 01/2007
...........................................
(5) Vehiculul aerian fara pilot la bord (UAV) este un vehicul care indeplineste conditiile precizate in
RACR-AZAC.100 pct. (1) lit. e).
UAV ce fac obiectul prezentei reglementari se impart in urmatoarele categorii:
(i) categoria A: UAV cu masa maxima la decolare mai mica de 25 kg, avand limitarile urmatoare:
▪ aerodina:
- UAV cu motor cu piston: capacitate cilindrica totala mai mica sau egala cu 150 cm3;
- UAV cu motor electric: putere totala mai mica sau egala cu 15 kW;
- UAV cu motor turbopropulsor: putere totala mai mica sau egala cu 15 kW;
- UAV cu motor reactor: tractiune totala mai mica sau egala cu 30 daN, cu un
.........................................................................
CAPITOLUL 6

(1) Pentru UAV de categoria A nu este necesar niciun document de admisibilitate la zbor, cu exceptia celor
a caror masa maxima la decolare depaseste 15 kg si sunt destinate operatiunilor de lucru aerian.


deci cine bate campii cu autorizatie de zbor sa-l trimiteti la plimbare.singura problema e ca trebuie sa aveti un cantar la voi cu care sa-i aratati ca nu depasiti 15kg.
0

#45 Useril este offline   GigiGL 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2095
  • Inregistrat: 10-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Aero

Postat 30 October 2012 - 07:24 AM

Nu mai bateti campii si incetati acest circ. Ne poate afecta pe toti si este ultimul lucru de care avem nevoie acum, cand ne dramuim banul si pentru o banala placa de balsa. Este de bun simt sa stam departe de intimitatea oamenilor sau a obiectivelor protejate. DACA NU PRICEPETI VOM PLATI TOTI CAT NU FACE! Si sigur nu face! 99% dintre noi doar investesc bani multi, economisiti cu greu, pentru o simpla placere: ZBORUL. Asa cum pana astazi in numele acestei pasiuni ne-am inteles si acceptat reciproc, indiferent de statutul social sau posibilitati financiare, va rog in numele aceleiasi intelegeri si acceptari sa va abtineti de la actiuni nesabuite! Multumesc pentru atentie si sper sa nu mai aruncati petarde in WC cum a facut baietelul unei colege de serviciu. :good: Rezultatul este perfect previzibil, experimentul in acest caz nu este necesar.!
Gigi Sterian
Rascal 1940mm fs.61 nitro
Rascal 120 DLE 30
U Can Do .46 nitro .52, 2T
Beaver 1520
Maule 1500
Helios 2545
... Taranis X9D plus / ACCST / AFHDS
0

#46 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 15 November 2012 - 02:04 AM

Vezi postareaworms, la 30 October 2012 - 04:55 AM, a spus:

Reglementarea din 31 august 2007 (Reglementarea din 2007) – Ordin 806/2007
Aeronautica Civila Romana RACR-AZAC "Admisibilitatea la zbor a unor categorii de
aeronave civile", editia 01/2007
...........................................
(5) Vehiculul aerian fara pilot la bord (UAV) este un vehicul care indeplineste conditiile precizate in
RACR-AZAC.100 pct. (1) lit. e).
UAV ce fac obiectul prezentei reglementari se impart in urmatoarele categorii:
(i) categoria A: UAV cu masa maxima la decolare mai mica de 25 kg, avand limitarile urmatoare:
▪ aerodina:
- UAV cu motor cu piston: capacitate cilindrica totala mai mica sau egala cu 150 cm3;
- UAV cu motor electric: putere totala mai mica sau egala cu 15 kW;
- UAV cu motor turbopropulsor: putere totala mai mica sau egala cu 15 kW;
- UAV cu motor reactor: tractiune totala mai mica sau egala cu 30 daN, cu un
.........................................................................
CAPITOLUL 6

(1) Pentru UAV de categoria A nu este necesar niciun document de admisibilitate la zbor, cu exceptia celor
a caror masa maxima la decolare depaseste 15 kg si sunt destinate operatiunilor de lucru aerian.


deci cine bate campii cu autorizatie de zbor sa-l trimiteti la plimbare.singura problema e ca trebuie sa aveti un cantar la voi cu care sa-i aratati ca nu depasiti 15kg.

cantar trebe sa aibe autoritatea si asta nu pt ca al tau nu ar avea certificat metrologic, fiind astfel inutil din pct de vedere legal, ci pentru ca tu ai prezumtia de nevinovatie. astfel respectiva autoritate trebuie sa demonstreze ca esti vinovat, nicidecum sa le demonstrezi tu ca esti nevinovat.
0

#47 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 15 November 2012 - 02:13 AM

Vezi postarearenatoa, la 23 October 2012 - 08:56 AM, a spus:

Sa mai adaug ca in Austria este interzisa explicit utilizarea RC long range in 433Mhz ? :drinks: Nu ceva general, nu se zboare in afara razei vizuale, ci este vizata la obiect banda si anumite produse RC "specifice" :rofl:.
Asta asa, doar ca exemplu de idei ce pot veni cand e de bagat ceva intr-o lege...

Si la noi este interzis sa emiti in banda de 433Mhz, aceasta banda are statut primar pt. radioamatori. Sunt stabilite sanctiuni pt folosirea acestei benzi fara autorizatie, "art. 55 alin. (1) din Ordonanţa de urgenţă a
Guvernului nr. 79/2002 privind cadrul general de reglementare a comunicaţiilor, aprobată
cu modificări şi completări prin Legea nr. 591/2002, cu modificările şi completările
ulterioare."
0

#48 Useril este offline   costi_n 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 338
  • Inregistrat: 30-November 10
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 15 November 2012 - 07:34 AM

Vezi postareaxorg, la 15 November 2012 - 02:13 AM, a spus:

Si la noi este interzis sa emiti in banda de 433Mhz, aceasta banda are statut primar pt. radioamatori. Sunt stabilite sanctiuni pt folosirea acestei benzi fara autorizatie, "art. 55 alin. (1) din Ordonanţa de urgenţă a
Guvernului nr. 79/2002 privind cadrul general de reglementare a comunicaţiilor, aprobată
cu modificări şi completări prin Legea nr. 591/2002, cu modificările şi completările
ulterioare."


Si ce propuneti??? Sa fie arestati toti utilizatorii de walkie talkie din Romania???
0

#49 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 15 November 2012 - 09:06 AM

Vezi postareaxorg, la 15 November 2012 - 02:13 AM, a spus:

Si la noi este interzis sa emiti in banda de 433Mhz, aceasta banda are statut primar pt. radioamatori...


Pardon... si RC in 433MHz este utilizare profesionala ?
Orice FPVist long range care se respecta are si licenta de ham, mai ales ca puterea de 500mW o impune.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 15 November 2012 - 09:07 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#50 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 15 November 2012 - 01:06 PM

statiile walkie talkie pot functiona in banda libera PMR cu puteri de pana la 0.5w, sunt 8 canale in aceasta banda:
Canal Frecventa
1 446.00625
2 446.01875
3 446.03125
4 446.04375
5 446.05625
6 446.06875
7 446.08125
8 446.09375
si eu ca multi alti intentionez sa folosesc echipament long range, dar consider ca e bine de stiut de unde pot apare probleme de legalitate.
Spre deosebire de fotografia aeriana, unde din cate am citit in acest topic nu prea exista legislatie de reglementare, in comunicatii exista si are prevazute si sanctiuni. O autoritate cu mintea odihnita si o astfel de legislatie poate crea probleme mai mari decat ne inchipuim. In afara de acest aspect trebuie avut in vedere ca exista o retea de repetoare cu acoperire nationala in aceasta banda UHF si alegerea unui canal nepotrivit intr-o anume zona, poate fi deranjant si pt modelistul care pierde comunicatiile cat si pt cei care folosesc legal aceasta banda si ale caror comunicatii pot fi perturbate.
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro