Modelism - RHC Forum: OSD HUD , Headtracker, - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

OSD HUD , Headtracker, varianta autohtona

#1 Useril este offline   rent_rc 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 91
  • Inregistrat: 25-September 07

Postat 29 May 2008 - 06:12 AM

in curand vom scoate varianta autohtona de headtracker magnetic, si osd cu orizont artificial. :)
0

#2 Useril este offline   Gabimal 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 235
  • Inregistrat: 23-August 04
  • Gender:Male

Postat 30 May 2008 - 11:53 PM

Asteptam cu interes !

Daca spui ca si preturile sunt romanesti, este si mai bine.

Este pacat totusi ca la noi in tara nu aduce nimeni asa ceva, o firma ma refer. Ce-i drept, momentan sunt scumpe dar nu cred ca magazinele de la noi nu-si permit sa aiba pe stoc 1-2 bucati din "ceva de fpv"....
Si cu asta iar ne dam seama ca suntem cu 15 ani in urma altora...
In schimb avem mai multe SUV-uri pe strada conduse de femei (blonde) decat in afara... :lol:


Multa bafta!
0

#3 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 May 2008 - 08:11 AM

Gabimal, la 30 May 2008, 23:53, a spus:

Asteptam cu interes !

Daca spui ca si preturile sunt romanesti, este si mai bine.

Doamne fereste de preturile "romanesti"! Gabimal, mai visezi ca traiesti acum 15-20 de ani ?
Te rog, nu-i da idei!
:lol:

Aceasta postare a fost editata de navigator: 31 May 2008 - 08:13 AM



0

#4 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 31 May 2008 - 02:35 PM

rent_rc, la 29 May 2008, 06:12, a spus:

in curand vom scoate varianta autohtona de headtracker magnetic, si osd cu orizont artificial. :lol:

Cum adica autohtona? Made in RO ?
Nu ca nu ar fi posibil, am vazut ca tu te dai prin politehnica si cunosc potentialul baietilor de acolo.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#5 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 31 May 2008 - 03:12 PM

@Gabi, este numai o prejudecata ca FPV ar fi scump.
Exista si solutii relativ ieftine, adica de 2-3 ori mai ieftine decat ce am vazut ca se arata / vinde / cumpara aici, iar rezultatele sunt greu de cuantificat sa zici ca ar fi de 2-3 ori mai proaste. Eu zic ca pana intr-un km sunt chiar egale.
Problema este de mentalitate, nu stiu daca paralela ta cu SUV-ul este in sensul in care ma gandesc eu. La noi in aproape orice domeniu, tot biginarul vrea ce e mai bun, scotand in fata invariabil "sunt prea sarac ca sa..."
De ce nu aduc firmele? Poate ar trebui intrebate, dar nu cred ca e de ordin financiar, din moment ce isi permit sa aduca pe stoc modele care costa mai mult ca FPV-ul meu.
As avansa un posibil raspuns: fiindca legea de aici nu le permite sa aduca decat in 2.4GHz abordabile ca pretz, cele in 1.2G-1.3G sunt prohibitive si nici nu sunt la curent care este situatia acestor benzi in RO, stiu doar ca in EU sunt deschise. Iar 900M ce se zboara pe la noi din cate am vazut, este ilegal, fiind rezervat GSM ! Si cum statiile in 2.4G incep sa fie din ce in ce mai populare, apare o problema care poate ii face sa creada ca nu vor putea vinde asa ceva. Si daca combini asta si cu lipsa de cerere, caci, nu-i asa, toata lumea stie ca FPV-ul e scump ! pot fi motive suficiente pentru un negustor prudent sa nu aduca.
Cateodata mai este si o problema de distorsionare a pietei, aparuta ca urmare a existentei unor furnizori unici. Caz concret, on topic FPV: ochelarii. VRShop sunt singurii in RO care au ca biznis principal si unic comercializarea de asemenea tehnologii, dar pentru entertainment, nu pt. FPV. Ca urmare ochelari de 150-200$ pe eBay sau un shop online serios, ajung la ei 1100 ron ! Buna afacere !!!

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 01 June 2008 - 08:43 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#6 Useril este offline   Gabimal 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 235
  • Inregistrat: 23-August 04
  • Gender:Male

Postat 31 May 2008 - 03:39 PM

renatoa, la 31 May 2008, 15:12, a spus:

Exista si solutii relativ ieftine, adica de 2-3 ori mai ieftine decat ce am vazut ca se arata / vinde / cumpara aici, iar rezultatele sunt greu de cuantificat sa zici ca ar fi de 2-3 ori mai proaste. Eu zic ca pana intr-un km sunt chiar egale.

De ce nu aduc firmele? Poate ar trebui intrebate, dar nu cred ca e de ordin financiar, din moment ce isi permit sa aduca pe stoc modele care costa mai mult ca FPV-ul meu.

Daca te referi la "sistemele de securitate wireless" pe care le gasim prin hipermarketuri, nici nu ar trebui sa le aducem in discutie. Acelea sunt niste "caricaturi" si nu le poti compara cu ce avem noi. In primul rand calitatea imaginii lasa foarte mult de dorit iar in al doilea rand emitatorul nu are raza mai mare de 50-100m.

Firmele de modelism de la noi ar trebui sa introduca in listele de pe situri si aceste siteme FPV. Chit ca le trec la pret un "call" si tot e ceva. Daca omul isi doreste si vede in sfarsit pe un site autohton o oferta care sa includa si aceste sisteme s-ar bucura in primul rand iar in al doilea rand ar pune mana pe telefon sa intrebe ce si cum. Si de aici firmele isi pot da seama de cerere.

Ceea ce spui tu cu frecventele pe care emit (900/1300,2400MHz) sunt perfect de acord. Pot importa doar sisteme care sunt in vigoare cu legislatia romana (in 2,4GHz), la fel cum fac si cu statiile - aduc numai in 35 sau 40 MHz si nu in 72 sau mai stiu eu ce frecventa.
0

#7 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 31 May 2008 - 04:15 PM

Sunt caricaturi si caricaturi...
"Caricatura" mea nu este cumparata de la Metro, este etichetata clar cu puterea de 200mW, si care chiar o are, pe masurate, si bate 1.5km, ca mai mult nu am incercat.
Calitatea imaginii nu are nimic de-a face cu transmitatorul, atata timp cat esti in range, depinde doar de camera.
Prima modalitate de a deosebi o caricatura de un sistem serios, este sa te uiti dupa un buton rotund etichetat Tune sau Tuning, ca in imagine. Astfel de sisteme au generatorul de frecventa analog, sunt foarte instabile cu tensiunea si temperatura, necesitand reacordare permanenta, cel putin saptamanal, daca nu zilnic.
Nici nu au comutator cu care sa pot schimba canalul daca apar interferente cu alte sisteme.
In momentul in care nu se vede un astfel de buton, si in schimb exista un comutator de 4-8 canale, atata pe Tx cat si pe Rx, deja vorbim de sinteza de frecventa, stabilitate quartz si alta clasa de echipamente, pe care te poti baza pentru FPV.
Alt indiciu de caricatura este Tx-ul inglobat in camera, cu antena mijind ca o sarmulitza de 3cm. Asta semnaleaza imediat un Tx de 10mW, cu raza de 50-100m, asa cum ai spus. Combinat si cu o camera CMOS, este reteta sigura pentru calificative de genul celui dat de tine.
De fapt cred ca nici macar 10mW nu au aceste sisteme, pentru ca exista demonstratii pe net de la electronisti adevarati pe modele dotate cu GPS si OSD, unde se vede ca se poate atinge 500m cu 10mW !

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-41-1212243345.jpg

... cu picioarele pe pamant ...
0

#8 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 01 June 2008 - 08:30 AM

Poate-mi spune si mie cineva pe romaneste despre ce se vorbeste in subiectul acesta?
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#9 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 01 June 2008 - 08:40 AM

Asa cum a spus Silviu pe 26 mai, s-a creeat o noua ramura a forumului Aeromodelism dedicata FPV.

"First Person View (FPV), also known as Remote Person View (RPV), is a form of Unmanned Aerial Vehicle (UAV) or Radio-controlled aircraft. The aircraft is flown remotely from a first person perspective via an onboard camera, fed wirelessly to virtual reality goggles. More sophisticated setups include a pan-and-tilt gimbaled camera controlled by a gyroscope sensor in the pilot's goggles and with dual onboard cameras, enabling a true stereoscopic view."

http://en.wikipedia....rst_Person_View

Acest thread se referea initial la partea cu "gyroscope sensor" dar a deviat, nu mult :)
E inerent, fiind ceva nou si la inceput, trebuie intai lamurite conceptele.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#10 Useril este offline   rent_rc 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 91
  • Inregistrat: 25-September 07

Postat 01 June 2008 - 08:53 AM

ati facut subiectul varza
daca vreti sa discutati despre diferite echipamente, faceti alt subiect, si o sa rugam admin sa mute postu'urile acolo.

Citeaza

Calitatea imaginii nu are nimic de-a face cu transmitatorul, atata timp cat esti in range, depinde doar de camera.

ba da are, si chiar f mult. :)

Citeaza

De ce nu aduc firmele? Poate ar trebui intrebate, dar nu cred ca e de ordin financiar, din moment ce isi permit sa aduca pe stoc modele care costa mai mult ca FPV-ul meu

ba da aduc, mai multe detalii pe M.I.
0

#11 Useril este offline   MIG-29 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1772
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 03 June 2008 - 11:09 AM

Pentru gabimal:

Nu ai voie 1 Watt in 2.4 Ghz (fara hartii suplimentare). Nu conteaza doar frecventa ci si puterea de emisie.
Nu vad inca nici o discutie despre polarizarea semnalului in aceste posturi.
Acest parametru este deosebit de important.
De exemplu nu as recomanda folosirea antenelor "stock wifi" ci folosirea unei antene profesioniste QFH. Intr-adevar se pierd 3dBi dar TOT timpul se pierd doar 3 dBi si se castiga in stabilitate a semnalului. Sistemul este des folosit pe satelitii NOAA. Putem intra in detalii daca se doreste.

Altfel din diferente de polarizare puteti sa aveti chiar semnal nul (de exemplu antena filiforma are nul fix in prelungirea ei si de aceea nu se recomanda "tintirea" modelului cu antena :D ). Problema radiocomunicatiilor si a atenuarii atmosferice este destul de spinoasa dar daca tot vrem sa fim profesionisti este bine sa le luam in calcul. Altfel suntem simpli importatori si distribuitori de echipamente :D

MIG-29

Aceasta postare a fost editata de MIG-29: 03 June 2008 - 11:28 AM

0

#12 Useril este offline   Laur73 

  • fotograf aerian
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1855
  • Inregistrat: 26-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Filmari si fotografie aeriana

Postat 03 June 2008 - 04:07 PM

MIG-29, la 3 Jun 2008, 11:09, a spus:

Pentru gabimal:

Nu ai voie 1 Watt in 2.4 Ghz (fara hartii suplimentare). Nu conteaza doar frecventa ci si puterea de emisie.
Nu vad inca nici o discutie despre polarizarea semnalului in aceste posturi.
Acest parametru este deosebit de important.
De exemplu nu as recomanda folosirea antenelor "stock wifi" ci folosirea unei antene profesioniste QFH. Intr-adevar se pierd 3dBi dar TOT timpul se pierd doar 3 dBi si se castiga in stabilitate a semnalului. Sistemul este des folosit pe satelitii NOAA. Putem intra in detalii daca se doreste.

Altfel din diferente de polarizare puteti sa aveti chiar semnal nul (de exemplu antena filiforma are nul fix in prelungirea ei si de aceea nu se recomanda "tintirea" modelului cu antena :angry: ). Problema radiocomunicatiilor si a atenuarii atmosferice este destul de spinoasa dar daca tot vrem sa fim profesionisti este bine sa le luam in calcul. Altfel suntem simpli importatori si distribuitori de echipamente :lol:

MIG-29

chiar as fi interesat de detalii despre aceste antene profesioniste QFH. pentru ca desi am incercat si cu antene de putere mai mare in 2,4 la 6 si respectiv 8 dBi nu in totdeauna semnalul este stabil

Aceasta postare a fost editata de Laur73: 03 June 2008 - 04:09 PM

Fotografie Aeriana
0

#13 Useril este offline   MIG-29 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1772
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 03 June 2008 - 04:25 PM

Laur73, la 3 Jun 2008, 17:07, a spus:

MIG-29, la 3 Jun 2008, 11:09, a spus:

Pentru gabimal:

MIG-29

chiar as fi interesat de detalii despre aceste antene profesioniste QFH. pentru ca desi am incercat si cu antene de putere mai mare in 2,4 la 6 si respectiv 8 dBi nu in totdeauna semnalul este stabil

Atentie, se face o confuzie. Antenele nu au putere ci castig. Exista o "oarecare" diferenta intre acesti termeni.

Revin de acasa cu detalii despre QFH.

MIG-29

Aceasta postare a fost editata de MIG-29: 03 June 2008 - 04:25 PM

0

#14 Useril este offline   Gabimal 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 235
  • Inregistrat: 23-August 04
  • Gender:Male

Postat 03 June 2008 - 04:31 PM

Baieti, haideti sa vorbim despre asta la subiectul cu Ghidul FPV va rog.
Am sa-l rog pe Silviu66 sa mute el posturile acolo.

Multumesc.
0

#15 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 03 June 2008 - 04:40 PM

Laur73, la 3 Jun 2008, 16:07, a spus:

chiar as fi interesat de detalii despre aceste antene profesioniste QFH. pentru ca desi am incercat si cu antene de putere mai mare in 2,4 la 6 si respectiv 8 dBi nu in totdeauna semnalul este stabil

http://www.wireless....~jhecker/helix/

YO7KAJ
... cu picioarele pe pamant ...
0

#16 Useril este offline   rent_rc 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 91
  • Inregistrat: 25-September 07

Postat 04 June 2008 - 04:36 PM

si eu rog moderatorul sa faca curatenie/mute :D

Aceasta postare a fost editata de rent_rc: 04 June 2008 - 04:37 PM

0

#17 Useril este offline   Flyboy3D 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 13-February 08

Postat 04 June 2008 - 04:43 PM

rent_rc, la 4 Jun 2008, 16:36, a spus:

si eu rog moderatorul sa faca curatenie/mute :D

Sefu fara suparare.. ai deschis un subiect si nu ai spus nimic.. daca subiectul e despre nimic.. restul baietilor sunt ontopic ...

Atat ai zis :

in curand vom scoate varianta autohtona de headtracker magnetic, si osd cu orizont artificial.

Fara detalii ... nu ai raspuns la primele intrebari... cine suntem noi (vom scoate) ?

Subiectul era varza inainte sa fi inceput.

Daca e sa sterg offtopic... ramane doar "in curand vom scoate varianta autohtona de headtracker magnetic, si osd cu orizont artificial." Care NU SPUNE NIMIC....
0

#18 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 04 June 2008 - 04:44 PM

scrieti-mi pe mi ce mesaje trebuie sterse/editate/mutate.nu am timp nici sa suflu.
flying is my life...
0

#19 Useril este offline   Laur73 

  • fotograf aerian
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1855
  • Inregistrat: 26-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Filmari si fotografie aeriana

Postat 05 June 2008 - 03:34 PM

rent_rc, la 29 May 2008, 06:12, a spus:

in curand vom scoate varianta autohtona de headtracker magnetic, si osd cu orizont artificial. :D

Daca va arata asa http://vimeo.com/1108411
vreau sa fiu primul care comanda unu :D
Fotografie Aeriana
0

#20 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 05 June 2008 - 03:48 PM

http://www.rangevideo.com/index.php?main_p...products_id=135
... cu picioarele pe pamant ...
0

#21 Useril este offline   Gabimal 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 235
  • Inregistrat: 23-August 04
  • Gender:Male

Postat 05 June 2008 - 07:15 PM

Super tare Laur, multam de link.
Da, si eu m-as baga ca si tester http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/tongue.gif
0

#22 Useril este offline   TUROK 

  • BAGA VITEZA
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3708
  • Inregistrat: 03-February 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 05 June 2008 - 11:38 PM

rent-rc .........cand lansezi pe piata ...osd?......cu aproximatie o data curenta sa stim cum ne organizam financiar ...... http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/tongue.gif
ADOR VITEZA!!!
0

#23 Useril este offline   rent_rc 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 91
  • Inregistrat: 25-September 07

Postat 06 June 2008 - 01:08 PM

peste 1 luna de zile cu aproximatie

da o sa fie destul de asemanator ca functii, si in plus o sa aibe si giro-orizont si o sa poata fi customizat
vom scoate 2 variante, un osd simplu si unu cu HUD , pentru toate buzunarele :(

Aceasta postare a fost editata de rent_rc: 06 June 2008 - 09:50 PM

0

#24 Useril este offline   Gabimal 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 235
  • Inregistrat: 23-August 04
  • Gender:Male

Postat 07 June 2008 - 02:40 AM

Hai, nu ne mai tine in suspans, spune-ne un pret aproximativ... :lol:
0

#25 Useril este offline   TUROK 

  • BAGA VITEZA
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3708
  • Inregistrat: 03-February 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 07 July 2008 - 08:27 PM

exact azi o luna ..........noutati?.....gata ansamblele de care ziceai? :D
ADOR VITEZA!!!
0

#26 Useril este offline   mihaimcg 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 622
  • Inregistrat: 22-January 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 08 July 2008 - 07:28 AM

Buna intrebarea pentru ca sunt multi doritori si curiosi. :D
0

#27 Useril este offline   mihaimcg 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 622
  • Inregistrat: 22-January 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 09 October 2008 - 09:17 AM

Nu avem nicio noutate autohtona ?
0

#28 Useril este offline   charlie 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 765
  • Inregistrat: 31-May 04

Postat 09 October 2008 - 01:44 PM

Pentru cei care se ocupa de dezvoltarea acestui proiect ma ofer sa dau o mana de ajutor.
Astept un mesaj pe Mi de la cei care au intrat in detalii tehnice.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro