Modelism - RHC Forum: Incarcare acumulator Ni-Cd - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Incarcare acumulator Ni-Cd

#1 Useril este offline   gigel_aviatorul 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 29-April 07

Postat 28 May 2008 - 07:17 PM

Salut,

Am cumparat o statie Futaba din strainatate care a venit cu incaracator pt prize de 110v, asa ca ca am cumparat la ^&*(*&%$%^&%#$ un incarcator care cica ar trebui sa fie compatibil.
Pe incarcatorul original scrie: Output: 9.6v 70Mah (pt statie) si 4.8v 100 Mah (pt receiver)
Pe incarcatorul inlocuitor scrie: Output 9.6 100Mah (pt statie) si 4.8 100 Mah (pt receiver)
L-am lasat sa incarce vreo 16 ore dar ledul care arata ca incarca nu s-a stins asa ca l-am deconectat. Am verificat incarcatorul cu multimetru si in loc de 9.6v scoate defapt 8.4v. Cine stie ce amperaj o scoate daca voltajul difera (nu stiu cum sa masor amperajul fara sa stric nimic). Acumulatorul statiei pare incarcat totusi, arata 10.9v.
Oare am sa stric acumulatorul daca folosesc incarcatorul asta in continuare?

Multumesc anticipat pt ajutor!

Vlad
0

#2 Useril este offline   harrina 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 530
  • Inregistrat: 26-July 05

Postat 28 May 2008 - 07:24 PM

ce capacitate au acumulatorii din statie?
si totusi se invirte !
0

#3 Useril este offline   harrina 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 530
  • Inregistrat: 26-July 05

Postat 28 May 2008 - 07:28 PM

gigel_aviatorul, la 28 May 2008, 19:17, a spus:

Salut,

Am cumparat o statie Futaba din strainatate care a venit cu incaracator pt prize de 110v, asa ca ca am cumparat la ^&*(*&%$%^&%#$ un incarcator care cica ar trebui sa fie compatibil.
Pe incarcatorul original scrie: Output: 9.6v 70Mah (pt statie) si 4.8v 100 Mah (pt receiver)
Pe incarcatorul inlocuitor scrie: Output 9.6 100Mah (pt statie) si 4.8 100 Mah (pt receiver)
L-am lasat sa incarce vreo 16 ore dar ledul care arata ca incarca nu s-a stins asa ca l-am deconectat. Am verificat incarcatorul cu multimetru si in loc de 9.6v scoate defapt 8.4v. Cine stie ce amperaj o scoate daca voltajul difera (nu stiu cum sa masor amperajul fara sa stric nimic). Acumulatorul statiei pare incarcat totusi, arata 10.9v.
Oare am sa stric acumulatorul daca folosesc incarcatorul asta in continuare?

Multumesc anticipat pt ajutor!

Vlad

ce ai cumparat tu,nu cred sa detecteze terminarea incarcarii.
led-ul verde indica ca inca incarca,
stai cu ochii pe ceas.
si totusi se invirte !
0

#4 Useril este offline   sonic xz 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 797
  • Inregistrat: 26-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Tulcea

Postat 28 May 2008 - 09:12 PM

daca pacul are 8 cell si 10.9 v atunci 10.9/8 = 1.36v pe celula,deci e ok .normal o celula e complet incarcata la 1.3-1.35v

incarcatorul nu cred sa aiba probleme.ledul indica faptul ca doar incarca(ca sa fi sigur ca bateria intradevar se incarca)
0

#5 Useril este offline   Cirip 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 732
  • Inregistrat: 07-January 05

Postat 28 May 2008 - 09:57 PM

gigel_aviatorul, la 28 May 2008, 19:17, a spus:

Am verificat incarcatorul cu multimetru si in loc de 9.6v scoate defapt 8.4v.
[...]
Acumulatorul statiei pare incarcat totusi, arata 10.9v.

Ceva nu se leaga. Cum e posibil ca un alimentator care scoate in gol numai 8.4V (suna a tensiune LiPo de 2 celule) sa incarce un acumulator la 10.9V? Si mai e ceva. Imediat dupa ce o scot de la incarcat, statia mea arata 11.1-11.2V. Are pac de 8 NiCd.

Poti sa faci o poza cu incarcatorul, sa se vada eticheta? Poti sa mai masori o data tensiunea incarcatorului? Mai e ceva... Nu cred ca pe incarcator scrie "mAh", poate mA. http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/tongue.gif

Cirip
Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Montajele mele imbina teoria cu practica: nu merge nimic si nu stiu de ce.
0

#6 Useril este offline   sonic xz 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 797
  • Inregistrat: 26-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Tulcea

Postat 29 May 2008 - 08:03 AM

:) :)

ia bateria si un bec mai puternic dar sa fie la tensiunea corespunzatoare,afla cat consuma si laso sa se descarce.apoi calculezi consumul de la bec(in amperi) inmultit cu cate ore a ars becul.astfel obtii capacitatea pachetului.
0

#7 Useril este offline   Barabula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 415
  • Inregistrat: 25-November 07

Postat 29 May 2008 - 10:43 AM

Daca el a masurat tensiunea incarcatorului cu ateria cuplata e posibil sa fi obtinut 8,4 din cauza ca curentul absorbit e mai mare si incarcatorul neputind sa dea un curent asa mare, pierde un pic de tensiune. E normal la surse slabe si nu inseamna ca incarcatorul nu e capabil sa incarce acumulatorul (dupa cum se si vede). pe masura ce acumulatorul se incarca scade curentul absorbit si tensiunea debitata de incarcator isi revine un pic. E posibil ca in gol incercatorul sa dea 12V, dar de fapt la un consum de 100mA sa scada tensiunea la 9,6. Asta e normal.
0

#8 Useril este offline   gigel_aviatorul 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 29-April 07

Postat 29 May 2008 - 11:57 AM

Multumesc pt raspunsuri. Cred ca am descoperit care e "problema". In timp ce verificam inca o data tensiunea in gol a incarcatorului, si ma uitam la cei 8.4 volti de pe ecranul multimetrului, am atins fara sa vreau cu degetele ambele sonde si tensiunea a crescut brusc la 9.6v. Initial am crezut ca nu faceam eu contact cum trebuie la mufa incarcatorului, dar nu era cazul. Nu ma pricep prea mult la lucrurile astea dar tind sa cred ca incarcatorul variaza tensiunea in functie de cerere. Se poate asa ceva?

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-8-1212055040.jpg

0

#9 Useril este offline   Barabula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 415
  • Inregistrat: 25-November 07

Postat 30 May 2008 - 06:13 AM

Nu variaza nimica. Transformatorul tau are o putere mica si scoate vreo 12V cel putin inainte de redresor. La tensiunea asta insa nu e capabil sa sustina un curent decent, d-aia e prevazut asa. Cind cuplezi o baterie care trage cam 100 de mA, ii scade tensiunea pur si simplu pina la nivelul la care transformatorul poate sa debiteze puterea necesara.

De exemplu la 10V si 100ma ai o putere debitata de 1W. Daca vrei 1000mA, tensiunea o sa scada la 1V, samd.

E destul de derutant dar asta e solutia pe care au gasit-o producatorii ca sa nu li se poata reprosa ca vind aparatura cu pretentii mincinoase. Scriu pe carcasa "atita tensiune" la "atita curent". Mai departe trebuie sa te descurci sa citesti singur printre gogosile lor. Strict vorbind insa e adevarat ce spun ei acolo. Cind vezi scris acolo 9,6V@100mA aia inseamna ca la 9,6V o sa iti dea 100mA. Insa daca sugi curent mai mare o sa ii scada tensiunea pentru ca ii depasesti puterea maxima. Asta nu-ti spune nimeni, trebuie sa intelegi tu singur. Asa ca vezi, daca vii cu o baterie care incearca sa suga mai mult, game over! Nu poate, ca ii scade tensiunea din alimentator. D-aia ai vazut in ultima vreme avertismente in instructiunile de utilizare sa nu cumva sa incarci o baterie de la alt incarcator decit ala cu care a venit, ca sa nu ai surpriza ca nu se incarca sau mai stiu eu ce minune se intimpla. Asta e valabil la toate alimentatoarele ieftine ca ala. Asa sunt ele facute. Daca vrei unul stabilizat ca lumea, mai scoti niste bani.

Aceasta postare a fost editata de Barabula: 30 May 2008 - 06:22 AM

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro