Modelism - RHC Forum: Syma Dragonfly 606 - sfaturi de pilotare - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Syma Dragonfly 606 - sfaturi de pilotare sfaturi pentru un incepator

#1 Useril este offline   claudiu_ne 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 03-July 07

Postat 26 May 2008 - 12:09 PM

De curand mi-am cumparat un model de elicopter asta... http://www.thinkrc.com/dragonfly-abraham-6...p-15.html?ref=2 problema e ca acum nu prea imi iasa manevrele de zbor, sau mai bine zis combinatiile...si as dori niste sfaturi de la cei mai exprimentati...


Multumesc anticipat
0

#2 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 26 May 2008 - 12:14 PM

Salut, cu jucaria asta in afara de a-l tine cat de cat in aer nu prea poti face multe "manevre". Atat poate..
Ai rabdare, si o sa il controlezi din ce in ce mai bine ...atat cat poate fi controlat.

Toate bune!
0

#3 Useril este offline   claudiu_ne 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 03-July 07

Postat 26 May 2008 - 12:17 PM

de ridicat in aer il ridic...il stabilizez din rotorul din spate dar cum sa-l fac sa mearga inainte, sau sa faca viraje la stanga sau dreapta
0

#4 Useril este offline   marius92 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 15-January 08

Postat 26 May 2008 - 12:27 PM

Sal, pai cred cel putin din ce am vazut eu pe net despre el ca nu prea poate sa zboare inainte, inapoi doar ridicare de la sol si stanga, dreapta din rotorul de coada .
Zbor cu gandul ca vantul.
0

#5 Useril este offline   ave 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1010
  • Inregistrat: 13-December 07
  • Gender:Male
  • Location:BucureÈ™ti... în weekend

Postat 26 May 2008 - 12:29 PM

Deci la linkul pe care ni l-ai dat scrie asa:

Citeaza

Description:
# 2 channel remote for up, down, left turn, and right turn.

Adicatelea sus / jos si rotatie stanga / dreapta. Nimic mai mult. Deci nu il inclini nici inainte / inapoi, nici stanga / dreapta. Singura ta optiune este de a adauga niste folii de aluminiu pe bot, in ideea de a deplasa PUTIN DE TOT centrul de greutate in fata, astfel incat animalutzul sa ia singur putina viteza, dupa care il controlezi din miscarea de rotatie stanga / dreapta. Dar cum spunea Primus, "cu jucaria asta in afara de a-l tine cat de cat in aer nu prea poti face multe "manevre". Atat poate..."

Vrei elicopter cu care sa poti face manevre? Cauta pe la site-urile de profil (atentie, COSTA!) si ia-ti o telecomanda ca lumea cu care intai sa te dai pe simulator.

Bafta!

Aceasta postare a fost editata de ave: 26 May 2008 - 12:30 PM

Ave
0

#6 Useril este offline   claudiu_ne 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 03-July 07

Postat 26 May 2008 - 12:36 PM

sunt niste filmuletze pe youtube cu aparatul asta...dar am zis sa fac un topic nou referitor la modelul asta de elicopter, poate a mai zburat cineva cu un model asemanator
0

#7 Useril este offline   xmldeveloper 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 21
  • Inregistrat: 04-April 08

Postat 26 May 2008 - 06:07 PM

Eu am reusit sa zbor "forward" cu PicooZ, o pocnitoare cu tendinta de a se roti catre dreapta.
Tot ce trebuie sa fac pentru a merge inainte cu el este sa ii dau un pic stanga. In loc sa faca dreapta - merge inainte.
O alta modalitate de al face sa mearga cu viteza inainte este ai atasa o greutate in fata (se inclina si va merge inainte).

Desi e o jucarie, pana te plictisesti de el, poti incerca sa il aterizezi pe ceva (o sa observi "the ground effect") sa treci pe sub ceva si multe alte trucuri. Daca ai imaginatie ...
0

#8 Useril este offline   Rontaila 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 324
  • Inregistrat: 29-May 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI /BERCENI
  • Interests:Tot ce zboara cu motor sau se scufunda in mare

Postat 27 May 2008 - 07:01 AM

Este greu de dat sfturi ,jucariile de genul acesta se comporta diferit chiar daca ai doua la fel ,ridica-l vezi cum reactioneaza si incearca sa-l controlezi.Daca vrei sa zbori heli trebuie sa-ti cumperi macar un Lama.

Bafta
Primul sosit ,ultimul plecat..
0

#9 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 27 May 2008 - 07:12 AM

Pune-i un pic de greutate in bot (sau muta-i acumulatorul mai in fata).

Ideea e ca daca nu e centrat, daca centrul de greutate e in fata axului, heli-ul va merge cu viteza constanta inainte. Partea proasta e ca va merge constant, nu ai sa-l poti opri in zbor.
0

#10 Useril este offline   claudiu_ne 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 03-July 07

Postat 28 May 2008 - 08:20 AM

I-am mutat acc. mai in fata, si intradevar merge tot inainte, de intors, il intorc de la rotorul din spate, prin accelerarea lui.


Elicopterul este o jucarie, l-am luat din Szeged, cu 11.000 d eforinti adica 150 de lei, dar e tare rezistent. Am avut multe crash-uri la activ (asa e cu incepatorii) cel mai puternic a fost o cazatura de urgenta (era sa pice intr-un lac, dus de vant) de la vreo 50 de metri, pe beton, si a avut doar cateva zgarieturi pe cokpit, in rest nimic, asa ca sunt multumit de el, pe viitor dupa ce ma mai invat cu zborul sigur voi trece la altceva.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro