Modelism - RHC Forum: Plastic zgiriat - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Plastic zgiriat cum se poate repara ?

#1 Useril este offline   ice.age 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 24-July 04

Postat 25 May 2008 - 11:48 PM

Am o problema in sensul ca un copil al unui cetatean sa-i zicem alcooholic , fiind nesupravegheat mi-a zgiriat cu o bucata de BCA stopurile spate la masina.
Intrebarea e daca se poate remedia in vre-un fel zgirietura cauzata, care arata ca si cum mizgalesti o poza (cercuri si linii), Vopseaua mai merge polisata pt ca nu s-a limitat doar la stop , dar pllasticul ?
Arata destul de nasol , nu e muscat rau din carne , e destul de superficial si ma gindeam daca exista un proces home made care sa il aplic, gen polish, exclus scimbarea stopurilor.

Multumesc
0

#2 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 26 May 2008 - 02:13 AM

Fa asa:
Slefuieste cu smirghel din ce in ce mai fin pana cand zona este mata si nu se mai vad zgarieturile.
Pe urma pune pe o bucata de panza USCATA pasta de dinti. Freci pana nu mai ai pasta pe carpa. Pui iarasi pasta....etc. La sfarsit plasticul devine stralucitor ca la inceput.

PS. Bineinteles ca plodul tot trebuie urechiat.
0

#3 Useril este offline   SHAKS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 1059
  • Inregistrat: 17-January 05

Postat 26 May 2008 - 08:29 AM

Exact cum a scris d-l Dan Mitea,
-slefuiesti cu smirghel 600 (in mediu ud, turnand incetisor apa dintr-un pet cu dopul gaurit) pana nu se mai vad zgarieturile, rezultand o suprafata mata aspra.
-slefuiesti cu smirghel 2000 tot in mediu ud, ca sa fie mai fina suprafata mata
-polishezi cu un polish abraziv intr-o carpa.

De ce cu apa? Ca sa nu se incalzeasca, pentru ca la cald plasticul nu se mai slefuieste bine, plus ca nu se mai incarca smirghelul. Atentie la polish, multe polishuri sunt ca ceara de lustruit, adica umplu golurile din suprafata mata si se lustruieste chiar ceara/polishul. Tie iti trebuie un polish abraziv, ca sa lustruiesti chiar plasticul stopului.
Toate materialele sunt la indemana, in orice magazin cu materiale de vopsitorie...
20cm of RC experience
0

#4 Useril este offline   ice.age 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 24-July 04

Postat 26 May 2008 - 12:19 PM

va multumesc la amindoi
parca mi-a-ti mai luat o piatra de pe inima ca de inlocuit stopurile se inlocuiesc cu totul si sint peste 300 E


Ps: apropos de urecheat , nu se poate , ca paranteza pe tasu il striga lumea Matolu' iar copii lui sint neste smecheri care au voie totul, asa ca.......
.......asa ca pacat de tara asta ca e frumoasa dar e locuita si bine era daca mai tinea ww2 inca putin ca cica mama lu Antonescu era gravida din nou
0

#5 Useril este offline   mishu_g 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 541
  • Inregistrat: 22-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Deva - Hunedoara

Postat 26 May 2008 - 04:32 PM

Poti incerca in loc de smirghel extrafin inainte de ultima slefuire, cea cu pasta de dinti sa folosesti pasta pentru curatat vase Zeppter.Eu foloseam metoda pe vremuri la plasticul de la ecranul tel mobile si iesea ca nou !!!
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro