Modelism - RHC Forum: Elektro Junior-S - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 21 Pagini +
  • « Prima
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Elektro Junior-S

#541 Useril este offline   Abburo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1317
  • Inregistrat: 02-June 07

Postat 14 July 2010 - 01:17 PM

Pai de aterizari atat de dure recunosc ca nu am avut parte... :rolleyes:... dar de niste loopinguri cu tendinta accentuata de a aplauda am avut parte. Stiu cum se rupe o teava de carbon, dar daca se reuseste a se rupe atat de usor cred ca mai trebuie umblat si pe la alte chestii.
Am un lonjeron de carbon de 22mm diametru si carne de 0.5mm. Evident ca m-a bufnit rasu/plansu cand am vazut-o fiind vorba de un acrobat de 5 kg. Dar, i-am baga un miez de balsa pe toata lungimea si are suficienta felxibilitate acum. Secretul tevilor de carbon este sa nu le lasi sa se turteasca, motiv pentru care macar nste "dopuri" pe capete te pot salva de la multe probleme.

Cele de mai sus nu contreaza nici pe departe variantele propuse de voi, ci sunt doar niste constatari.
URGENT !!! schimb Caiet A4 cu Audi acelashi model….rog seriozitate!!!
0

#542 Useril este offline   tetea 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 759
  • Inregistrat: 04-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 14 July 2010 - 10:17 PM

Eu folosesc cu succes pentru EG doua tevi de Al (de la Praktiker) bagate una in alta, lipite cu Bison poluretanic, una de 10 si una de 8. Am solicitat avionul foarte tare si nu au patit nimic.....recomand cu incredere......
0

#543 Useril este offline   adyrex 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1479
  • Inregistrat: 06-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 24 July 2010 - 03:44 PM

Vezi postareatetea, la Jul 14 2010, 11:17 PM, a spus:

Eu folosesc cu succes pentru EG doua tevi de Al (de la Praktiker) bagate una in alta, lipite cu Bison poluretanic, una de 10 si una de 8. Am solicitat avionul foarte tare si nu au patit nimic.....recomand cu incredere......

Am cumparat teava de aluminiu, de 10 si de 8 mm, am facut 2 variante de echipare, una cu tevile bagate una in alta si alta doar cu teava de 10 mm. Parca cu teava de 10 singura merge mai bine.E mult mai usoara decat varianta cu 2 tevi...
In schimb am fost nevoit sa tai jos directia caci s-a rupt din imbinare pe jumatate din lungimea ei. Am folosit balamale usoare si sper sa tina mult mai bine acum.
0

#544 Useril este offline   adyrex 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1479
  • Inregistrat: 06-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 24 July 2010 - 04:25 PM

Am uitat sa spun ca imbinarea dintre aripi s-a slabit foarte mult.Ma gandesc la 2 perechi de magneti care sa ii montez intre cele doua aripi. Stie cineva unde pot gasi in tara asa ceva?

Aceasta postare a fost editata de adyrex: 24 July 2010 - 04:26 PM

0

#545 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2375
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 24 July 2010 - 05:56 PM

Vezi postareaadyrex, la Jul 24 2010, 05:25 PM, a spus:

Am uitat sa spun ca imbinarea dintre aripi s-a slabit foarte mult.Ma gandesc la 2 perechi de magneti care sa ii montez intre cele doua aripi. Stie cineva unde pot gasi in tara asa ceva?

Poti sa pui o banda de scotch intre ele de fiecare data cand zbori si nu vei avea probleme.La mine functioneaza foarte bine.
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#546 Useril este offline   takeoff 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1029
  • Inregistrat: 25-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Calarasi
  • Interests:Elicoptere,elicoptere,elicoptere si apoi tot ce zboara...

Postat 24 July 2010 - 07:30 PM

Vezi postareaadyrex, la Jul 24 2010, 05:25 PM, a spus:

Am uitat sa spun ca imbinarea dintre aripi s-a slabit foarte mult.Ma gandesc la 2 perechi de magneti care sa ii montez intre cele doua aripi. Stie cineva unde pot gasi in tara asa ceva?

De la un hdd stricat.
0

#547 Useril este offline   ilie F1A 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1242
  • Inregistrat: 17-April 09
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti -crangas
  • Interests:aeromodelismul-zbor liber-F1A

Postat 24 July 2010 - 08:38 PM

Se gasesc pe Okzii.ro,din Brasov.
0

#548 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2375
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 27 July 2010 - 06:15 PM

accident avion!!!! ;)
Cat de crunta poate fi soarta sa se dezlipeasca o echie de la un servo si in acelasi timp sa se rupa si directia!!? :)
In urma acestor 2 mici detalii avionul a cazut direct in lacul IOR;am ramas fara canopie cat si cu avionul plin de apa.Acum nu stiu dc electronica mai e buna?Antena de la rx s-a rupt si ea;probabil ca se lipeste dc o mai fi bun!
Atasat poze.Problema e ca nu stiu de ce s-a rupt fuselajul?Nu stiu dc s-a rupt in aer;cert e ca avionul a devenit brusc incontrolabil si a ajuns in starea in care vedeti.Dati-mi si mie sugestii;ce sa fac mai departe ca imi venea sa plang de draci. ;)

Fisiere atasate


Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#549 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 27 July 2010 - 06:47 PM

Imi pare rau :)
Sigur nu e de la directie, am zburat cu ea lipsa si este perfect controlabil. In final am facut un mix eleron - directie 40% si nu am mai atins deloc stick-ul din stanga.
Dar ca sa ti sa rupa deasupra aripii in felul ala... ori era deja slabit fisurat invizibil, dupa o aterizare mai dura anterioara, ori ai avut un picaj crunt.
Cand o sa il lipesti, sa mai adaugi o platbanda de carbon sau placaj de 1mm intre cele doua jumatati, pe toata lungimea deasupra aripii. In portiunea care ti s-a rupt eu am un X cu scotch fibra care inveleste tot fuselajul.

Electronica... si mie mi-a picat intr-o apa mult mai murdara... canalul colector.
Spalat totul sub jet la chiuveta, uscat, si a mers totul, nimic defect.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#550 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2375
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 27 July 2010 - 07:32 PM

Vezi postarearenatoa, la Jul 27 2010, 07:47 PM, a spus:

Imi pare rau :)
Sigur nu e de la directie, am zburat cu ea lipsa si este perfect controlabil. In final am facut un mix eleron - directie 40% si nu am mai atins deloc stick-ul din stanga.
Dar ca sa ti sa rupa deasupra aripii in felul ala... ori era deja slabit fisurat invizibil, dupa o aterizare mai dura anterioara, ori ai avut un picaj crunt.
Cand o sa il lipesti, sa mai adaugi o platbanda de carbon sau placaj de 1mm intre cele doua jumatati, pe toata lungimea deasupra aripii. In portiunea care ti s-a rupt eu am un X cu scotch fibra care inveleste tot fuselajul.

Electronica... si mie mi-a picat intr-o apa mult mai murdara... canalul colector.
Spalat totul sub jet la chiuveta, uscat, si a mers totul, nimic defect.

Cu siguranta nu e de la directie si nu cred ca nici de la eleron.Ca am zburat odata si doar cu un eleron cand mi s-a desprins echia de la celalalt eleron,dar pe ala l-am lipit si cu scotch suplimentar.Pe asta nu l-am mai controlat dar...Se poate sa fii avut pierderi de receptie?De fapt nu vreau sa ma mai gandesc.De unde imi iau si eu o canopie?Mai aduce cineva de pe la noi asa ceva?
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#551 Useril este offline   Abburo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1317
  • Inregistrat: 02-June 07

Postat 27 July 2010 - 07:40 PM

Vezi postareaoachidori, la Jul 27 2010, 08:32 PM, a spus:

Cu siguranta nu e de la directie si nu cred ca nici de la eleron.Ca am zburat odata si doar cu un eleron cand mi s-a desprins echia de la celalalt eleron,dar pe ala l-am lipit si cu scotch suplimentar.Pe asta nu l-am mai controlat dar...Se poate sa fii avut pierderi de receptie?De fapt nu vreau sa ma mai gandesc.De unde imi iau si eu o canopie?Mai aduce cineva de pe la noi asa ceva?


Canopie la Junior merge perfect dintr-un pet... am folosit si eu candva pe motiv ca o uitasem acasa :)) .. Are si aerodinamica buna, si eventual o poti vopsi.
URGENT !!! schimb Caiet A4 cu Audi acelashi model….rog seriozitate!!!
0

#552 Useril este offline   tetea 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 759
  • Inregistrat: 04-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 27 July 2010 - 08:26 PM

Seara buna Olivian,
Imi pare rau de incident......dar SE LIPESTE..............si va fi la fel debun ca inainte.
Apropo de echii plecate de la locul lor....pe aripile mele vechi de la EG am vazut ca eleroanele sunt strambe tare in zonapargiilor de comanda. Am hotarat sa frezez putin si sa incastrez niste bagete de la inghetata, peste care fizez echiile cu suruburi....asta voi face saptamana viitoare cand ma intorc acasa.....
Cum fac asta postez si ceva poze.....inainte si dupa....
0

#553 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2375
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 28 July 2010 - 07:19 AM

Vezi postarearenatoa, la Jul 27 2010, 07:47 PM, a spus:

Imi pare rau :D
Sigur nu e de la directie, am zburat cu ea lipsa si este perfect controlabil. In final am facut un mix eleron - directie 40% si nu am mai atins deloc stick-ul din stanga.
Dar ca sa ti sa rupa deasupra aripii in felul ala... ori era deja slabit fisurat invizibil, dupa o aterizare mai dura anterioara, ori ai avut un picaj crunt.
Cand o sa il lipesti, sa mai adaugi o platbanda de carbon sau placaj de 1mm intre cele doua jumatati, pe toata lungimea deasupra aripii. In portiunea care ti s-a rupt eu am un X cu scotch fibra care inveleste tot fuselajul.

Electronica... si mie mi-a picat intr-o apa mult mai murdara... canalul colector.
Spalat totul sub jet la chiuveta, uscat, si a mers totul, nimic defect.

Renato,cu siguranta poti sa zbori si fara directie.Eu inca nu folosesc tot timpul directia in viraje.Dar inainte sa se rupa falfaia probabil in toate felurile si cred ca aerodinamica avionului s-a dus pe apa sambetei,ca zbura cum dorea el.Se prea poate ca fuselajul sa se fi fisurat si sa nu il fi vazut,cu toate ca nu imi aduc aminte sa fi avut cu el vreun crash,altul decat cel povestit tot aici.Nevasta mea cand m-a vazut ce distrus sunt a zis ca acopera ea costurile de reparatie :lol: :) :D si ma gandeam sa imi iau unul nou,si pe asta sa il ca piese de schimb.Una e ce faci tu de la zero si alta e cand fac altii si nu stii cum e facut.Aseara am vazut ca si acc era sa il pierd;noroc ca era scotchuit cu d'ala de fibra si s-a rupt ala pana a ajuns la acc.Ca s-a infipt in motor.Si are o urma de la motor pe baterie.Nu am desfacut inca rx;sa vad unde trebuie lipita antena,dar cred ca nu e foarte greu.Sper..
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#554 Useril este offline   adyrex 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1479
  • Inregistrat: 06-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 28 July 2010 - 02:37 PM

Si mie mi s-a rupt directia, si am taiat-o de tot jos, am fixat-o cu balamale usoare si nu voi mai avea probleme. De rupt mi s-a rupt in aer, dar am aterizat fara probleme.

Aceasta postare a fost editata de adyrex: 28 July 2010 - 02:37 PM

0

#555 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2375
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 28 July 2010 - 02:56 PM

Vezi postareaadyrex, la Jul 28 2010, 03:37 PM, a spus:

Si mie mi s-a rupt directia, si am taiat-o de tot jos, am fixat-o cu balamale usoare si nu voi mai avea probleme. De rupt mi s-a rupt in aer, dar am aterizat fara probleme.

Norocul tau.La mine a ramas suspendata in echie si flendura cum avea chef,de aici si comportamentul haotic,respectiv prabusirea.
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#556 Useril este offline   takeoff 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1029
  • Inregistrat: 25-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Calarasi
  • Interests:Elicoptere,elicoptere,elicoptere si apoi tot ce zboara...

Postat 28 July 2010 - 03:21 PM

Daca tot e vorba de directie,lansez EJ urc usor,dau sa iau viraj la stanga,incepe sa se zbata ca pestele,initial am gandit ca am glitchuri,fac viraj pe dreapta totul ok,pe stanga din nou,la fel,facea ca toti dracii,am aterizat si:http://www.youtube.com/watch?v=lpZpEb6-PUs
servo de directie varza.Era singurul servo mutat de pe vechiul EJ(busit) pe acesta,care in timp destul de scurt,a decedat.Concluzie,dupa crashuri atentie mare,chiar daca par bune, unele componente cedeaza in timp.

Aceasta postare a fost editata de takeoff: 28 July 2010 - 03:24 PM

0

#557 Useril este offline   takeoff 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1029
  • Inregistrat: 25-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Calarasi
  • Interests:Elicoptere,elicoptere,elicoptere si apoi tot ce zboara...

Postat 08 August 2010 - 10:34 AM

Am vorbit mai demult de setarea diferentiala a eleroanelor;pe vreme calma diferenta mica,pe vant face virajele mai sigur si mai precis.
0

#558 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2375
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 08 August 2010 - 12:40 PM

Vezi postareatakeoff, la Aug 8 2010, 11:34 AM, a spus:

Am vorbit mai demult de setarea diferentiala a eleroanelor;pe vreme calma diferenta mica,pe vant face virajele mai sigur si mai precis.

Subscriu.Si eu folosesc setarea asta.Cei de la MPX spun ca este bine sa fie reglata pe la 50%.In plus am o setare ca in momentul in care folosesti spoilere sau flapsuri se dezactiveaza pentru a avea efect eleroanele.Poti activa si un mixer intre directie si eleroane cu toate ca cei mai experimentati spun ca in felul asta nu inveti sa iei corect un viraj,adica eleroane,directie si elevator.
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#559 Useril este offline   adioperator 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1356
  • Inregistrat: 12-November 09
  • Gender:Male
  • Location:Tulcea
  • Interests:aeromodelism

Postat 10 August 2010 - 12:01 PM

Cand cumperi planorul de nou are in componenta si servo-urile? Ma gandesc sa trec de la batranul Easy Star la ceva mai mare, EZ*-ul si-a facut datoria initiindu-ma in cateva dintre tainele zborului radiocomandat http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif
0

#560 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 10 August 2010 - 12:10 PM

Nu sunt incluse servo-urile. Nimic electronic, doar motorul.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#561 Useril este offline   EZ* 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1695
  • Inregistrat: 10-November 04
  • Gender:Male
  • Interests:aero&auto r/c

Postat 10 August 2010 - 12:24 PM

Vezi postareaoachidori, la Aug 8 2010, 01:40 PM, a spus:

Subscriu.Si eu folosesc setarea asta.Cei de la MPX spun ca este bine sa fie reglata pe la 50%.In plus am o setare ca in momentul in care folosesti spoilere sau flapsuri se dezactiveaza pentru a avea efect eleroanele.Poti activa si un mixer intre directie si eleroane cu toate ca cei mai experimentati spun ca in felul asta nu inveti sa iei corect un viraj,adica eleroane,directie si elevator.


unde ai setarea pentru cursa diferentiala a eleroanelor?...eu am cockpit sx, dar trebuie sa se asemene fiind tot MPX...http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/biggrin.gif si la cat o ai tu setata?
0

#562 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2375
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 10 August 2010 - 12:32 PM

Vezi postareaEZ*, la Aug 10 2010, 01:24 PM, a spus:

unde ai setarea pentru cursa diferentiala a eleroanelor?...eu am cockpit sx, dar trebuie sa se asemene fiind tot MPX...http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/biggrin.gif si la cat o ai tu setata?

uite aici e descrierea functiei;La mine e setata exact ca acolo pe spoiler si la 50%.Nu stiu dc si la tine e la fel.

Fisiere atasate


Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#563 Useril este offline   EZ* 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1695
  • Inregistrat: 10-November 04
  • Gender:Male
  • Interests:aero&auto r/c

Postat 10 August 2010 - 12:48 PM

multumesc...cred ca trebuie sa sap si eu putin prin manual...ai setate si fazele de zbor??...

OT: esti multumit de Royal?..eu i-am adus de curand un update, un modul 2.4 FrSky pentru "intalnirile aglomerate"... putem vorbi pe mess daca esti interesat (cornel4web e ID-ul meu)
0

#564 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2375
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 10 August 2010 - 01:13 PM

Vezi postareaEZ*, la Aug 10 2010, 01:48 PM, a spus:

multumesc...cred ca trebuie sa sap si eu putin prin manual...ai setate si fazele de zbor??...

OT: esti multumit de Royal?..eu i-am adus de curand un update, un modul 2.4 FrSky pentru "intalnirile aglomerate"... putem vorbi pe mess daca esti interesat (cornel4web e ID-ul meu)

Da eu am setat si fazele de zbor.Cred ca am facut cea mai buna alegere cu Royal 12.Chiar vorbeam zilele trecute cu Dl Petre de unde am luat statia ca modelul asta de soft se potriveste pt mine ca o manusa.Practic aleg eu ce buton sa imi serveasca pt o anumita functie iar setarile le poti face supa bunul plac.Si eu ma gandesc la 2.4,mai ales cand zbor pe langa bloc ca deja mi-au picat 2 modele,cu toate ca nu cred ca sistemul rc a fost de vina.
Dar vb pe mess.
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#565 Useril este offline   adyrex 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1479
  • Inregistrat: 06-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 12 September 2010 - 07:07 PM

Probabil s-a mai vorbit in acest topic despre CG al Elektro Juniorului, asa ca, cu scuzele de rigoare postez si eu dilema mea. Eu folosesc acumulatori de 2200 mAh, 3S si fiind mai grei decat cei de 2S recomandati de fabricant, am asezat acumulatorul maxim cat s-a putut catre aripa.Astfel mi-a iesti CG cam la 7 cm fata de bordul de atac, iar in carte zice sa fie intre 60 si 75 mm, deci ar fi in cote.Cu profundorul la zero nu mi se pare totusi sa aiba o traiectorie dreapta, planeaza parca ar merge pe valuri.Nu stiu daca este greu de bot sau nu, si nu stiu cum se face acel test in zbor sa vezi daca este sau nu greu de bot.Cert e ca la aterizare vine fff lung, ridica botul si intra in limita de viteza, se angajeaza, si...

Aceasta postare a fost editata de adyrex: 12 September 2010 - 07:08 PM

0

#566 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2375
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 12 September 2010 - 07:20 PM

Vezi postareaadyrex, la Sep 12 2010, 08:07 PM, a spus:

Probabil s-a mai vorbit in acest topic despre CG al Elektro Juniorului, asa ca, cu scuzele de rigoare postez si eu dilema mea. Eu folosesc acumulatori de 2200 mAh, 3S si fiind mai grei decat cei de 2S recomandati de fabricant, am asezat acumulatorul maxim cat s-a putut catre aripa.Astfel mi-a iesti CG cam la 7 cm fata de bordul de atac, iar in carte zice sa fie intre 60 si 75 mm, deci ar fi in cote.Cu profundorul la zero nu mi se pare totusi sa aiba o traiectorie dreapta, planeaza parca ar merge pe valuri.Nu stiu daca este greu de bot sau nu, si nu stiu cum se face acel test in zbor sa vezi daca este sau nu greu de bot.Cert e ca la aterizare vine fff lung, ridica botul si intra in limita de viteza, se angajeaza, si...

Eu folosesc avionul cu CG-ul pozitionat fix pe tija de al dintre aripi si merge foarte bine.Am un acc de 2800 2S si se echilibreaza perfect cu el.Can folosesc unul de 4200 tot 2 s pun niste pb pe coada pt echilibrare.Cu acest cg vine perfect la aterizare.
bafta..
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#567 Useril este offline   takeoff 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1029
  • Inregistrat: 25-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Calarasi
  • Interests:Elicoptere,elicoptere,elicoptere si apoi tot ce zboara...

Postat 13 September 2010 - 12:12 AM

Vezi postareaadyrex, la Sep 12 2010, 08:07 PM, a spus:

Probabil s-a mai vorbit in acest topic despre CG al Elektro Juniorului, asa ca, cu scuzele de rigoare postez si eu dilema mea. Eu folosesc acumulatori de 2200 mAh, 3S si fiind mai grei decat cei de 2S recomandati de fabricant, am asezat acumulatorul maxim cat s-a putut catre aripa.Astfel mi-a iesti CG cam la 7 cm fata de bordul de atac, iar in carte zice sa fie intre 60 si 75 mm, deci ar fi in cote.Cu profundorul la zero nu mi se pare totusi sa aiba o traiectorie dreapta, planeaza parca ar merge pe valuri.Nu stiu daca este greu de bot sau nu, si nu stiu cum se face acel test in zbor sa vezi daca este sau nu greu de bot.Cert e ca la aterizare vine fff lung, ridica botul si intra in limita de viteza, se angajeaza, si...

Eu merg cu CG undeva intre 60/65,dupa cum povestesti pare usor de bot.3S mi se pare cam mult pt.motorul stoc,oricum EJ zboara cel mai bine fara motor sau cu 25/30%, iar la aterizare vine ca naveta spatiala.
0

#568 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 14 September 2010 - 07:43 AM

Comportamentul arata ca ar fi greu de coada.
Nu stiu in cm, eu tot cu cg exact pe tija de aluminiu merg.
Da acumulatorul mai in fata.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#569 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2375
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 15 November 2010 - 12:56 PM

M-am gandit ca daca tot am niste balsa pe acasa daca as putea sa plachez aripile de la junior si in acelasi timp sa imbrac in fibra fuselajul.Si daca as facea aceasta miscare care ar fi greutatea ce se adauga pentru aceasta operatie.La aripi as pune niste baghete bord de atac pentru cresterea rigidizarii iar pentru usurare as face niste gauri.Parerea voastra?
Motivul placarii ar fi rezistenta mai mare la aterizarile prin scaietii de la 3D si totodata un new look. :D :D :D
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#570 Useril este offline   bizu 

  • ---
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 996
  • Inregistrat: 14-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodele

Postat 15 November 2010 - 01:29 PM

Vezi postareaoachidori, la Nov 15 2010, 12:56 PM, a spus:

M-am gandit ca daca tot am niste balsa pe acasa daca as putea sa plachez aripile de la junior si in acelasi timp sa imbrac in fibra fuselajul.Si daca as facea aceasta miscare care ar fi greutatea ce se adauga pentru aceasta operatie.La aripi as pune niste baghete bord de atac pentru cresterea rigidizarii iar pentru usurare as face niste gauri.Parerea voastra?
Motivul placarii ar fi rezistenta mai mare la aterizarile prin scaietii de la 3D si totodata un new look. :D :D :D


Lasa balsa...parerea mea.
Merge fibra peste tot. Stefan de la heli a invelit ASWul asa si era tare incintat.
Pui d'aia de 25g/mp si din ce am masurat eu cu alta ocazie, adaugi cam 4g/dmp daca esti zgircit la rasina.

Vezi ce mai zice lumea.

Bafta

PS. Pe bordul de atac, pur si simplu dublezi voalul de fibra sau le petreci acolo de la inceput si gata treaba.
0

Arata acest topic


  • 21 Pagini +
  • « Prima
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro