Modelism - RHC Forum: Elektro Junior-S - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 21 Pagini +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Elektro Junior-S

#181 Useril este offline   Romulus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1190
  • Inregistrat: 02-June 08

Postat 22 July 2008 - 07:37 PM

Eroare de pilotaj. Patrulam pe vant puternic la panta, cand o pala de vant l-a intors pe o parte mai repede decat l-am corectat eu. Si dupa aia, in loc sa-l las sa mearga cu rafala, am incercat sa-l aduc pe panta. S-a rupt fuselajul in doua parti... B)
0

#182 Useril este offline   Alexxxandru 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 505
  • Inregistrat: 05-May 08

Postat 22 July 2008 - 08:45 PM

Abburo, la 22 Jul 2008, 20:00, a spus:

Nu vad de ce ai vrea sa achizitionezi kitul fara motor... Kitul motorizat contine de asemenea si setul elice+con care se incadreaza perfect pe botul modelului, si pe deasupra mai sunt si de o calitate foarte buna!

Cred ca vei iesi mai ieftin in varianta motorizata... mai calculeaza o data si nu omite faptul ca in kit ai doar Graupner!

pai nu m-am hotarat, era doar o varianta de luat in calcul si astept cu mare interes sfaturile voastre ! Mult'am frumos si mai astept, nu vreau sa ma grabesc aiurea, ma citesc una-alta, va mai sacai pe voi cu intrebarile B)
0

#183 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 23 July 2008 - 11:21 AM

Oferta cu 42 Euro a fost la Modellbau Bichler, dar in persoana, nu e disponibila online. Mai precis, omul a negociat personal in magazin si a obtinut ceva pe motorul din kit, la care a renuntat.
Totusi, pe acest site este cel mai mic pret online la EJS, 75 Eur, problema e transportul in RO, 33 Eur. E cam mare, avand in vedere ca DHL ia la pachete de 120cm max, si 5kg, 17 Eur pentru RO, am primit personal pachete la pretul acesta pe care l-am gasit singur pe site DHL, neamtul voia sa ma incarce mai mult. Poate aceasta info sa fie utilizabila ca o baza de negociere. Dar mare afacere nu este, 75 + 17 = 92 Eur, cam acelasi pret ca in tara.
Daca puteti negocia ceva, succes!
... cu picioarele pe pamant ...
0

#184 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 23 July 2008 - 12:54 PM

big_ipaq, stii ca acum se gaseste fuselajul singur la 112 ron, nu ?
Dar ce busitura asa urata ai putut avea sa nu poata fi rezolvata cu ciano ? O poza se poate ?
Si al meu a luat cateva directe in bot, dar fara ruperi si oala cu apa fiarta l-a readus ca inainte. Punctul slab este la gaura de aerisire, de acolo pleaca o crapatura care a trebuit umpluta cu epoxy, nu mai mergea cu ciano.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#185 Useril este offline   Romulus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1190
  • Inregistrat: 02-June 08

Postat 23 July 2008 - 01:07 PM

Busitura se repara usor cu cyano, dar s-au rupt bowdenurile. Stiu ca fuselajul e 112 lei, dar cu totul e 320 lei. Si am un motor suplimentar, o elice, un set de aripi si un ampenaj orizontal pentru 200 lei. Eu cred ca e mai convenabil cu totul decat fuselaj singur, ca urmare am comandat cu totul... Si nu stiam daca primesc cu fuselajul nou si bowdenurile si tija de carbon din fuselaj. Era de verificat ce contine fuselajul ala...
0

#186 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 23 July 2008 - 01:27 PM

Asta chiar ca nu mi-o pot imagina !!! Cum se poate rupe tija aia de otel ?! Si carbonul din coada ?
Hai cu poze, ca m-ai aprins http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/ic_03.gif
... cu picioarele pe pamant ...
0

#187 Useril este offline   Romulus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1190
  • Inregistrat: 02-June 08

Postat 23 July 2008 - 01:33 PM

Tija de otel nu s-a rupt, nici prima camasa. Dar s-a rupt camasa exterioara care era lipita. Ar fi trebuit sa dezlipesc complet fuselajul - si l-am lipit bine nu gluma - sa verific tija de carbon, sa dezlipesc camasa exterioara si sa o inlocuiesc.

Era prea mare chinul si aveam tot un fuselaj reparat. Acum am un planor nou, cu multe piese de rezerva.

De fapt nu-l am inca, ca am comandat servouri si nu mi-au ajuns.

S-au dus si servourile din fuselaj... Iar cele din aripi am decis sa le las acolo, sa folosesc aripile de schimb daca va fi cazul.

Alta idee, e sa donez planorul cuiva care vrea sa-l repare ieftin, dar inca nu m-am decis in sensul asta. Nu am spus ca e ireparabil. Nici ca ma dau banii afara din casa.

In cazul dat, mi s-a parut mai convenabil sa am unul in perfecta stare si unul reparabil, fie pentru donatie, fie pentru piese de schimb.
0

#188 Useril este offline   Romulus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1190
  • Inregistrat: 02-June 08

Postat 23 July 2008 - 01:35 PM

Am sa fac si poze la fuselaj...
0

#189 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 23 July 2008 - 01:45 PM

set fuselaj este chiar fuselaj, nu contine altceva de cit alea doue piese de elapor...
in principiu exista orice piesa separat, doar nu le am pus in fata la site.
doar un mail sau intrebare ajunge...cum au mai facut si altii
Walter Born
rhc@born.ro
0

#190 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 24 July 2008 - 11:03 AM

big_ipaq, la 22 Jul 2008, 19:37, a spus:

...Patrulam pe vant puternic la panta, cand o pala de vant ...

parca e Cornelush din Operatiunea Monstrul... ;)
http://www.youtube.c...h?v=KVCahEV4D2w
... cu picioarele pe pamant ...
0

#191 Useril este offline   alexroad 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 621
  • Inregistrat: 29-June 07

Postat 25 July 2008 - 07:52 AM

big_ipaq, la 22 Jul 2008, 19:37, a spus:

Eroare de pilotaj. Patrulam pe vant puternic la panta, cand o pala de vant l-a intors pe o parte mai repede decat l-am corectat eu. Si dupa aia, in loc sa-l las sa mearga cu rafala, am incercat sa-l aduc pe panta. S-a rupt fuselajul in doua parti... :D

Cu pala de vint a fost ...doar o pala.Eu am iesit luni seara cu el si era calm ,frumos afara daca nu pun la socoteala o briza usoara pe care dealtfel nici nu am luat-o in seama .L-am inaltat pe la vreo 200 m si-l vad ca se tot duce ...marsarier.Atunci mi-am dat seama ca pe sus e mai tare vintul si am inceput sa-l cobor .tinind-ul in echilibru in acelasi timp.L-am gasit a doua zi la vreo 600m de locul de zbor intr-o gradina ,cu citeva zgirieturi pe aripi si tubul (10X8) fisurat ,din cauza trecerii prin virfurile prunilor omului cu gradina.
Se putea si mai rau!
Hodina-i ca slanina
Sa imbatrinesti e obligatoriu!
Sa te maturizezi e optional!
0

#192 Useril este offline   Romulus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1190
  • Inregistrat: 02-June 08

Postat 25 July 2008 - 08:42 AM

Tubul din aripi livrat in kit e 10x9. Eu am cumparat unul separat de carbon 10x8 si unul din fibra de sticla 10x8. Cel de carbon are 40g si cel de fibra de sticla are 90g. Penetreaza mult mai bine cu cel de fibra de sticla.
0

#193 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 26 July 2008 - 05:50 AM

Pentru informare, Juniorul a trecut la versiunea 2!
Modificarile consta in:
- tubul de carbon este acum 10x8
- servo-urile din fuselaj au fost mutate in coada, si prin urmare, schimbat sistemul de tije de comanda.
Ar fi bine ca importatorul sa ne anunte cand primeste noua versiune, in Anglia se livreaza de ieri.
Cine pune primul mana pe noua versiune, rugam sa posteze imagini aici cu noua amplasare a servo-urilor si a sistemului de tije de comanda.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#194 Useril este offline   Alexxxandru 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 505
  • Inregistrat: 05-May 08

Postat 26 July 2008 - 08:57 AM

poate voi fi eu acela dar nu promit, mai ales ca importatorii nostrii vor incerca sa scape de stocurile (daca au asa ceva) vechi, ma gandesc...
0

#195 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 26 July 2008 - 11:46 AM

La cel nou tot gesaft-ul este tubul de 10*8, pentru ca manualul disponibil la download deja a fost actualizat cu noua amplasare a servo-urilor, poate fi adaptata si la vechiul model.

http://www.graupner.de/fileadmin/downloadc..._s_de_en_fr.pdf

Din imagini se poate vedea ca se folosesc aceleasi tije ca la eleroane. Deci au economisit 2 bowden-uri si piesele de cuplare la servo-uri. In schimb nu furnizeaza cabluri prelungitoare pentru servo... ;) pe langa cele doua de 50cm de la eleroane, la accesorii mai sunt listate inca doua, de 65 si 75cm. Si pozitia Rx s-a schimbat, nu mai este ingropat in maruntaiele avionului, desi locasul a ramas presat.

Ma pune pe ganduri altceva insa... eu am avut probleme serioase de a-l echilibra si inca am. Daca ei muta servo-urile in coada, si nu afecteaza CG, inseamna ca este usor de coada cu cel putin 20 grame, cam cat plumb i-am pus eu...

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 26 July 2008 - 12:02 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#196 Useril este offline   alexroad 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 621
  • Inregistrat: 29-June 07

Postat 29 July 2008 - 07:22 AM

Chestia cu mutatul servo in coada e un lucru bun dar in cazul in care se duce vreunul trebuie sa te apuci de dezlipit ,sau taiat ca sa il schimbi ,ori poate n-am observat eu si are vreun sistem sa le poti schimba fara taieturi?
Hodina-i ca slanina
Sa imbatrinesti e obligatoriu!
Sa te maturizezi e optional!
0

#197 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 29 July 2008 - 07:40 AM

Solutia este imbinarea cu dublu adeziv, care apoi il dezlipesti la nevoie cu un foen.
Noua varianta de EZ* asa se livreaza acum, fara lipire.
As vrea sa il modific si eu pe al meu acum asa, dar mai dezlipeste ciano daca poti...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#198 Useril este offline   Romulus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1190
  • Inregistrat: 02-June 08

Postat 29 July 2008 - 09:27 AM

Fain. E positil sa incerc sa mut servo-urile la Juniorul meu inca nemontat asa cum sunt la versiunea noua...

S-au prins si eu ca nu prea incape receptorul in locul destinat in versiunea 1. Eu l-am prins cu scai deasupra bateriei. Daca mut servourile ca in versiunea 2, am loc suficient.
0

#199 Useril este offline   alexroad 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 621
  • Inregistrat: 29-June 07

Postat 29 July 2008 - 12:07 PM

La mine incape receptorul perfect de parca e facut anume pentru el.Inainte am avut unul cu 4 ch la care mai raminea si loc.Asta cu 6 e la fix.
Renatoa ,in ce priveste fuselajul de EZ ,ia-ti altul ca e numai 72 lei + 7 lei posta.
Hodina-i ca slanina
Sa imbatrinesti e obligatoriu!
Sa te maturizezi e optional!
0

#200 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 29 July 2008 - 02:52 PM

Nu eram eu cel cu EZ* si aripi de Junior. Am citat EZ* numai in contextul dublu adeziv.
Iar de la cineva care si-a luat fuss de EZ*, in banii aia nu intra deriva si profundor, aia sunt alti 42 ron. O sa puna mana sa le faca din balsa.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#201 Useril este offline   Romulus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1190
  • Inregistrat: 02-June 08

Postat 02 August 2008 - 07:51 PM

Avand in vedere ca mi-am distrus Juniorul si mi-am luat altul, am facut poze la tija din kit 10x9 din carbon. In poza apare comparativ tija din kit 10x9 carbo, tija care am cumparat-o eu separat, tot din carbon 10x8 si tija de fibra de sticla cu care il zbor de fapt, 10x8.
Fisier atasat  IMG_5282.jpg (31.11K)
Number of downloads: 505

Si pentru ca tot suntem la capitolul tija, am incercat sa vad cea din kit cat e de rezistenta, pentru ca pare super rezistenta in mana, la indoire... Problema e ca la apasare, peretele prea subtire, cedeaza si se crapa pe lungime. Se vede in poza rezultatul incercarii mele. Nici macar nu m-am gandit ca o voi distruge asa usor.
Fisier atasat  IMG_5280.jpg (42.8K)
Number of downloads: 529
0

#202 Useril este offline   Romulus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1190
  • Inregistrat: 02-June 08

Postat 03 August 2008 - 01:14 AM

Asa arata acum fuselajul vechiului Junior, zdrobit de sol... L-am inlocuit intre timp cu unul nou.

Fisier atasat  IMG_5221_small.jpg (77K)
Number of downloads: 528Fisier atasat  IMG_5229_small.jpg (35.57K)
Number of downloads: 515
0

#203 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 03 August 2008 - 11:47 AM

Eu de aici trag concluzia ca umpluta cu o spuma ca cea folosita la termoizolarea ferestrelor ar trebui sa devina beton...
Oare ?

Vezi postareabig_ipaq, la Aug 2 2008, 07:51 PM, a spus:

Si pentru ca tot suntem la capitolul tija, am incercat sa vad cea din kit cat e de rezistenta, pentru ca pare super rezistenta in mana, la indoire... Problema e ca la apasare, peretele prea subtire, cedeaza si se crapa pe lungime. Se vede in poza rezultatul incercarii mele. Nici macar nu m-am gandit ca o voi distruge asa usor.

... cu picioarele pe pamant ...
0

#204 Useril este offline   Romulus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1190
  • Inregistrat: 02-June 08

Postat 03 August 2008 - 11:52 AM

Posibil, dar de ce-as umple tubul cu spuma in loc sa iau direct unul potrivit aplicatiei asa cum am facut eu? Am cumparat tub din fibra de sticla si tub din carbon de 10x8. Cand e vant, pun fibra de sticla, ca greutatea suplimentara il ajuta.
0

#205 Useril este offline   Bebebe 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 03-June 08

Postat 03 August 2008 - 04:00 PM

Vezi postarearenatoa, la Aug 3 2008, 12:47 PM, a spus:

Eu de aici trag concluzia ca umpluta cu o spuma ca cea folosita la termoizolarea ferestrelor ar trebui sa devina beton...
Oare ?



in primul rand ca ti-ar trbui o tevushca.... ceva cu care sa bagi spuma in mod egal pe toata lungimea tevii, lucru imposibil din punctul meu de vedere si apoi chiar daca vei reusii teava se va sparge de la interior spre exterior odata ce va incepe spuma sa expandeze. Gandeste-te ca rezistenta tevii este mai mare pentru tensiunile ce actioneaza dinspre exterior spre interior decat invers si chiar si asa big_ip a spart-o foarte usor ......
Numai bine
0

#206 Useril este offline   TUROK 

  • BAGA VITEZA
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3708
  • Inregistrat: 03-February 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 03 August 2008 - 07:27 PM

spuma aia nu face nimik ........e frectie la picior ...

ce-a mai sfanta este tija de( fibra de sticla ...)
ADOR VITEZA!!!
0

#207 Useril este offline   tetea 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 759
  • Inregistrat: 04-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 03 August 2008 - 08:51 PM

Salut,
Am o intrebare....unde ati gasit tija de fibra de sticla?
Multumesc anticipat
0

#208 Useril este offline   Romulus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1190
  • Inregistrat: 02-June 08

Postat 03 August 2008 - 08:56 PM

Teava de fibra de sticla are 89g si am luat-o de la Mr. Bricolage. Au acolo diferite dimensiuni asta e 10x8 si lunga de 1m. Adica exact ce cere Juniorul nu trebuie taiat nimic. Cea de carbon 10x8 am luat-o de la Botosani si are 40g.
0

#209 Useril este offline   Romulus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1190
  • Inregistrat: 02-June 08

Postat 03 August 2008 - 08:57 PM

Apropos, la Mr. Bricolage aveau si din aluminiu 10x8. Avea ceva mai putine grame decat cea de fibra de sticla. Eu am luat si aluminiu, dar am dat-o altuiva pentru alt planor.
0

#210 Useril este offline   tetea 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 759
  • Inregistrat: 04-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 04 August 2008 - 07:37 AM

Multumesc pentru informatie,
Pacat ca la Iasi avem numai Practiker, unde gasim numai tije de Ol sau Al. Deocamdata mai am de lucru la aripa...
0

Arata acest topic


  • 21 Pagini +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro