Modelism - RHC Forum: Servo-uri - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Servo-uri ce servo folositi si la ce inventii

#1 Useril este offline   Alexxxandru 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 505
  • Inregistrat: 05-May 08

Postat 19 May 2008 - 05:01 PM

Aloha ! Daca in ce priveste motorizarea, coca, regulatorul (mai putin racirea lui), etc... (elice, tub pupa) lucrurile sunt cat de cat clare, vad ca in ce priveste servo-urile exista multe neclaritati. Eu sunt tare curios ce foloseste fiecare si cu ce rezultat si cine mai stie la ce inventii :D Sunt convins ca pe multi dintre noi intereseaza.

Eu de exemplu m-am lovit de problema asta incercand sa fac cuvele cu revenire. A reusit cineva sa faca acele cuve cu revenire ? Stiu ca cineva care are si site cu vanzare de barci are un sistem de cuve cu revenire si am vazut si un filmulet in care pareau ca functioneaza ok dar..... interesul il impiedica sa spuna ce si cum....

Aceasta postare a fost editata de Alexxxandru: 19 May 2008 - 05:06 PM

0

#2 Useril este offline   mariandmd 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2161
  • Inregistrat: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 May 2008 - 06:25 PM

Alexxxandru, la 19 May 2008, 17:01, a spus:

Aloha ! Daca in ce priveste motorizarea, coca, regulatorul (mai putin racirea lui), etc... (elice, tub pupa) lucrurile sunt cat de cat clare, vad ca in ce priveste servo-urile exista multe neclaritati. Eu sunt tare curios ce foloseste fiecare si cu ce rezultat si cine mai stie la ce inventii :) Sunt convins ca pe multi dintre noi intereseaza.

Eu de exemplu m-am lovit de problema asta incercand sa fac cuvele cu revenire. A reusit cineva sa faca acele cuve cu revenire ? Stiu ca cineva care are si site cu vanzare de barci are un sistem de cuve cu revenire si am vazut si un filmulet in care pareau ca functioneaza ok dar..... interesul il impiedica sa spuna ce si cum....

eu am facut barcuta care are cuve cu revenire
vezi subiectul dulap 2
0

#3 Useril este offline   Alexxxandru 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 505
  • Inregistrat: 05-May 08

Postat 21 May 2008 - 08:21 PM

oooooohhh,sa ne traiesti Mariane ! Ai dat compudadorul jos din pod ? M-am uitat la topicul ala dar am ramas oarecum bulversat, acolo din ce imi aduc aminte ai fol cablu in loc de tija. Ma mai uit peste juma de ora peste topic, poate mi-a scapat mie ceva sau poate il confund cu altul. Sau si mai bine imi arati pe viu la un ceai, ca tot ai reparat calul ala scump.
0

#4 Useril este offline   madost 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 81
  • Inregistrat: 21-April 08

Postat 22 May 2008 - 09:15 AM

Alexxxandru, la 21 May 2008, 20:21, a spus:

oooooohhh,sa ne traiesti Mariane ! Ai dat compudadorul jos din pod ? M-am uitat la topicul ala dar am ramas oarecum bulversat, acolo din ce imi aduc aminte ai fol cablu in loc de tija. Ma mai uit peste juma de ora peste topic, poate mi-a scapat mie ceva sau poate il confund cu altul. Sau si mai bine imi arati pe viu la un ceai, ca tot ai reparat calul ala scump.

sistemul lui mariandmd l-am folosit si eu, cu 1 servo cu unghi de 60 si 2 cuve cu revenire pe arc...in loc de tija am pus cablu otelit supersubtire (2 ron/ml la Brico-store)
tks marian - merge super
0

#5 Useril este offline   Alexxxandru 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 505
  • Inregistrat: 05-May 08

Postat 22 May 2008 - 09:49 AM

Cabluri se gasesc mai peste tot. Ce servo-uri ati folosit ? Futaba S3003 ? Nu are 45 grade cursa ? Ati marit cursa ? Cum ? Madost tu ce arcuri ai folosit ?
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro