Modelism - RHC Forum: Problema de incalzire - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Problema de incalzire la incarcare

#1 Useril este offline   razyel 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 236
  • Inregistrat: 18-April 08

  Postat 18 May 2008 - 08:32 PM

Salutare, am o mica problema si vreau sa stiu cum o pot remedia, iata in ce consta:
1) Am 12 accu energizer R6 de 2500mha
2) Am un charger :

- incarcator inteligent "MOSFET PULSE CHARGER" ModelCraft Germania (adevaratul ModelCraft in carcasa de aluminiu, nu chinezariile de pe net) special pentru acumulatorii de competitie (aviz automodelistilor) pentru 4 - 7 celule NiCd / NiMh, curent 1 - 4 A, terminare automata a incarcarii prin detectie Delta Peak.

Cum functioneaza: se alege curentul de incarcare intre 1000 - 4000 mA, se conecteaza bateria, se apasa START si detecteaza automat nr de celule, se aprinde led-ul pe rosu apoi incarca in mod PULSED pana la ~75% din capacitate apoi incarca liniar pana la 99% dupa care led-ul se face verde si trece in mod TRICKLE unde face incarcare de egalizare in micropulsuri cu 90mA mentainand bateria incarcata 100% pana la utilizarea in cursa. Atentie incepatorii !!! Accepta baterii NiMh cu capacitatea intre 1000 - 4000 mAh si NiCd intre 1000 - 8000 mAh nu este recomandat sa se utilizeze cu acumulatori mai mici de 1000mAh

charger

3) Am o sursa pt charger de 12 V si 5 A, pe care o conectez cu ajutorul clestilor si 2 jackuri tip banana

Problema este urmatoarea, mi se incalzesc teribil acumulatorii, si nu pricep de ce, incarc cate 4 R6 prin intermediul unui batterie holder pe care lam primit la masinuta in cutai recieverului, un coleg de pe forum mi-a recomandat sa selectez curentul de incarcare de 250mha, dar minim este 1A, cel de la care am cumparat chargerul mi-a recomandat intre 1.3 si 1.7 A
Am folosit cea mai mica tensiune pe care o pot folosii 1A si tot se incing foarte tare, va rog sa ma ajutati..

a)De ce se incalzesc asa tare ?
b)Pot remedia problema ?
c)Ce efect au aceste incalziri puternice asupra accu ?

Multumesc.

Hush little baby, dont say a word; And never mind that noise you heard;
Its just the beast under your bed, In your closet, in your head.
0

#2 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 May 2008 - 08:42 PM

a) Din pacate era de asteptat sa se incalzeasca daca incarci acumulatori de 2500 mAh cu un curent de 1000 mA, deci cu "un curent 0,4C".
b ) Sigur, punand un ventilator similar cu cele din sursele de calculator ieftine, alimentat pe la 9-10 V ca sa nu bazaie prea tare, sa sufle spre celule, astfel incat sa-i pastrezi la <= 40 grade celsius.
c) Ii distruge ireversibil (nereparabil prin nici un tratament ulterior).

Aceasta postare a fost editata de navigator: 18 May 2008 - 08:44 PM



0

#3 Useril este offline   AG-74-HESS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3573
  • Inregistrat: 04-February 08
  • Gender:Male

Postat 18 May 2008 - 10:43 PM

Acumulatorii tai nu accepta mai mult de 0.1C. Ce scrie pe ei?
Nu te orienta dupa capacitatea acumulatorului. Eu spre ex, am unii sanyo NiMh de 2700mA (R6) si nu accepta decat 0.1C (recomandat de producator, deci nu vor rapid)

Aceasta postare a fost editata de AG-74-HESS: 18 May 2008 - 10:48 PM

0

#4 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 18 May 2008 - 11:02 PM

...nimh se pot incarca cu 1C fara probleme, suporta descarcari adanci , iar o temperatura de 40 de grade la incarcari cu rate mari este obisnuita, deci incarca linistit!!!
...tabula crasa, mortua est!
0

#5 Useril este offline   Barabula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 415
  • Inregistrat: 25-November 07

Postat 19 May 2008 - 06:36 AM

Sursa aia a ta nu e pentru Nimh. E o chestie ieftina, si chinezeasca asa cum crezi tu ca nu e. Daca ti-a zis careva ca este, te-a pacalit. Nici macar nu spune ca detecteaza deltapeak. Ceea ce pentru Nimh e crucial, si dificil pentru ca deltapeak la Nimh e mult mai mic decit la Nicd, si incarcatoarele nespecializate nu il pot detecta motiv pentru care merg la nesfirsit (vad ca a ta n-are nici macar un senzor de temperatura). 40 de grade nu e mult, dar nici nu e de dorit pentru bateriile alea mici. In functionare pe un consumator greu se incing mult mai mult de atita, dar bateriile tale nu sunt facute sa duca un consumator greu, sunt pentru telecomanda (emitator) nu sa le pui in masina.

Acumulatoarele AA (R6) nu se incarca decit la curenti mici, in nici un caz la 1A ori alte alea. Cu atit mai mult cu cit ai tai nici macar nu sunt proiectati sa se incarce rapid defel. Exista unii care tolereaza incarcare rapida dar nu ii iei de la supermarket.

Din cauza dificultatii detectarii delat peak-ului la Nimh toate incarcatoarele de trei lei de pe piata incarca la curenti mici. daca vrei un incarcator rapid de Nimh cu senzor delta peak dedicat pentru Nimh te uiti la 300+ euro.
0

#6 Useril este offline   razyel 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 236
  • Inregistrat: 18-April 08

Postat 19 May 2008 - 08:29 AM

Multumesc tuturor pt comentarii, matzi ajutat, un singur comentariu mi sa parut exagerat shi paralel cu ideea generala

Am tot infoul de care am nevoie.

Topic Closed

Hush little baby, dont say a word; And never mind that noise you heard;
Its just the beast under your bed, In your closet, in your head.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro