Modelism - RHC Forum: accident azi pe chitila - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

accident azi pe chitila s-a lasat cu sange

#1 Useril este offline   hash84 

  • DreamTeam member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2183
  • Inregistrat: 28-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 May 2008 - 09:33 PM

nici nu prea stiu cum sa prezint situatia cat mai bine.
iarba mare pe chitila. exista o zona totusi cu iarba mai mica. partea proasta : este FOARTE de aproape de mashinile parcate. se decoleaza cu termice din aceasta zona.

stam frumos jos (eu, gabimal si florin100%) si mesterim la modele. un termic mare, peste 1,5 m anvergura se pregateste de decolare(la max 5-6 m de noi) . ambaleaza si ii da drumu. dar in loc sa pastreze traiectoria face dreapta si se opreste in florin100%, care saracu bine ca a pus picioru inainte ca altfel se termina mult mai rau....

atasez o poza in care prezint situatia. am incercat sa pastrez proportiile.

inconstientza, prostie, nepasare?? sau toate la un loc?? asha ceva nu se mai poate repeta!

Fisiere atasate


    /------------------------\              |~~\_____/~~\__  |
    |        Hash84          |______________ \______====== )-+
    |                        |                      ~~~|/~~  |
    \------------------------/                         ()
0

#2 Useril este offline   hash84 

  • DreamTeam member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2183
  • Inregistrat: 28-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 May 2008 - 09:35 PM

un drum pana la urgenta. injectii, curatare, copci, pansare

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de hash84: 17 May 2008 - 09:35 PM

    /------------------------\              |~~\_____/~~\__  |
    |        Hash84          |______________ \______====== )-+
    |                        |                      ~~~|/~~  |
    \------------------------/                         ()
0

#3 Useril este offline   Picco2 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 213
  • Inregistrat: 28-December 04

Postat 17 May 2008 - 10:00 PM

" inconstientza, prostie, nepasare?? sau toate la un loc?? asha ceva nu se mai poate repeta! "

Ba se va mai repeta atata vreme cat nu exista un regulament de zbor RC. Din pacate sunt si multi "batrani" care asista pasiv la acest haos.

Am venit si eu 3 week-enduri la Chitila. In prima zi am vazut cum multi vin, zboara, fara asa intrebe despre frecvente, canale, etc. Vechea poveste...
Am montat 2.4Ghz. Asta nu te scuteste insa de emotii. Pista de decolare/aterizare este chiar langa masini. Nu exista o distanta minima sau un gard protector din plasa. Se zboara peste masini, in toate directile, multi nu stapanesc modelele. Sunt si multe improvizatii tehnice.

Un set de reguli este necesar, dar cel mai important mi se pare faptul ca un astfel de accident sa fie asumat de cel care il provoaca. Daca vrei sa zbori trebuie sa fi constient ca pui in pericol viata sau bunurile altuia.

Baiatul accidentat a avut "noroc". Elicea i-a crestat piciorul cred ca in 7-8 locuri (eu zic taieturi adanci care necesitau copci), insa nu a fost atinsa nici o artera sau vas major care sa provoace o hemoragie masiva. Si repet: asta a fost norocul lui. Distanta pana la Spit. Municipal este prea mare pentru a ajunge in timp util chiar cu garou pus.
O alta problema a fost ca nici o trusa sanitara "auto" nu contine mare lucru. Apa oxigenata ioc, pansamente amarate. Niste truse care ne sunt bagate pe gat de Registrul Auto Roman si care contin ...mai nimic.
Deci cred ca trusa sanitara "modelistica" trebuie sa devina obligatorie. Un cadru sanitar ne-ar putea indica un model.

Ce nu mi-a placut este faptul ca pilotul care a provocat accidentul nu a mers cu pacientul la spital.

Cred ca un regulament pentru orice locatie de zbor este necesar si ar trebui dezbatut pe forum punct cu punct.

Aceasta postare a fost editata de Picco2: 17 May 2008 - 11:37 PM

0

#4 Useril este offline   dr.ace 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 400
  • Inregistrat: 24-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Iasington MD

Postat 17 May 2008 - 10:16 PM

Da intradevar nu e de glumit cu termicele marisoare si kiar electricele sint destul de periculoase. Am observat asta de curind cind mi s-a infipt un avion de vreo 3kg si motorul a intrat complet in pamint. Si totusi primul lucru a fost sa multumesc celui de sus ca nu a fost aproape de colegii mei sau de masini...
Totusi pe viitor incercati sa organizati mai bine zborul incit astfel de evenimente sa nu se mai repete!
Insanatosire grabnica lui Florin!!!
0

#5 Useril este offline   zgr_44 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1324
  • Inregistrat: 02-February 07
  • Gender:Male
  • Location:Birmingham UK

Postat 17 May 2008 - 11:31 PM

De acum, vin cu casca de protectie si cu costum de fotbal american..... ;)

Aceasta postare a fost editata de zgr_44: 17 May 2008 - 11:40 PM

Lucrurile sunt simple.......noi le complicam...
0

#6 Useril este offline   zgr_44 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1324
  • Inregistrat: 02-February 07
  • Gender:Male
  • Location:Birmingham UK

Postat 17 May 2008 - 11:37 PM

Picco2, la 17 May 2008, 22:00, a spus:

" inconstientza, prostie, nepasare?? sau toate la un loc?? asha ceva nu se mai poate repeta! "

Ba se va mai repeta atata vreme cat nu exista un regulament de zbor RC. Din pacate sunt si multi "batrani" care asista pasiv la acest haos.

Am venit si eu 3 week-enduri la Chitila. In prima zi am vazut cum multi vin, zboara, fara asa intrebe despre frecvente, canale, etc. Vechea poveste...
Am montat 2.4Ghz. Asta nu te scuteste insa de emotii. Pista de decolare/aterizare este chiar langa masini. Nu exista o distanta minima sau un gard protector din plasa. Se zboara peste masini, in toate directile, multi nu stapanesc modelele. Sunt si multe improvizatii tehnice.

Un set de reguli este necesar, dar cel mai important mi se pare faptul ca un astfel de accident sa fie asumat de cel care il provoaca. Daca vrei sa zbori trebuie sa fi constient ca pui in pericol si viata sau bunurile altuia.

Baiatul accidentat a avut "noroc". Elicea i-a crestat piciorul cred ca in 7-8 locuri (eu zic taieturi adanci care necesitau copci), insa nu a fost atinsa nici o artera sau vas major care sa provoace o hemoragie masiva. Si repet: asta a fost norocul lui. Distanta pana la Spit. Municipal este prea mare pentru a ajunge in timp util chiar cu garou pus.
O alta problema a fost ca nici o trusa sanitara "auto" nu contine mare lucru. Apa oxigenata ioc, pansamente amarate. Niste truse care ne sunt bagate pe gat de Registrul Auto Roman si care contin ...mai nimic.
Deci cred ca trusa sanitara "modelistica" sa devina obligatorie. Un cadru sanitar ne-ar putea indica un model.

Ce nu mi-a placut este faptul ca pilotul care a provocat accidentul nu a mers cu pacientul la spital.

Cred ca un regulament pentru orice locatie de zbor este necesar si ar trebui dezbatut pe forum punct cu punct.

Foarte frumos ca nu a mers la spital.......ca din punc de vedere legal nu e decat vatamare corporala.........ca daca il toca mai bine pe saracul Florica....deh....era doar asa de accident de joaca......

Aceasta postare a fost editata de zgr_44: 17 May 2008 - 11:41 PM

Lucrurile sunt simple.......noi le complicam...
0

#7 Useril este offline   Guest11 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 289
  • Inregistrat: 03-December 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 17 May 2008 - 11:56 PM

Imi pare rau pentru Florin ce i s-a intamplat, mai ales ca de cate ori veneam acolo cu jucaria mea "Chalenger"-ul ala de hartie ma opream din zbor sa-l vad pe el.Acolo pe Chitila sunt multe aspecte deranjante. Pana la urma este o intalnire ad-hoc fara prea multe pretentii.Cu siguranta ar trebui sa primordieze legea bunului simt.In majoritatea timpului se-ntampla.Statistica e buna .... mai ales atunci cand nu faci parte din ea:(.
Numai bine!
0

#8 Useril este offline   Picco2 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 213
  • Inregistrat: 28-December 04

Postat 18 May 2008 - 12:44 AM

Nu exagera !!!

Pilotul a fost si el destul de "socat" de eveniment.
Eu nu am spus decat ca era normal sa merga cu el la spital si acasa.

Sincer, nu cu bata se face dreptate sau educatie.
0

#9 Useril este offline   Fantomas_xp 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 149
  • Inregistrat: 17-May 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 May 2008 - 02:39 AM

Se pare ca deja a ajuns un loc destul de aglomerat pentru a zbura in zona aia,mai ales daca se zboara asa haotic,te mai miri de ce ai interferente,deci daca ceilalti participanti la zbor nu te intreaba pe ce frecventa e statia ta,te intreaba mai tarziu de ce ia picat brusc modelul din zbor,intradevar a avut noroc si o reactie destul de rapida,daca nu punea piciorul cred ca era mult mai nasol,multa sanatate,sa speram ca nu ramai cu prea multe semne.. ;)
Poate Zboara intr-o zi
0

#10 Useril este offline   florin100% 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2685
  • Inregistrat: 20-June 06

Postat 18 May 2008 - 05:56 AM

m-am trezit si io acu si am zis sa postez....
ininte de decolare io i-am zis lu gabi : " bah io pasta il vad in noi, nu stiu de ce..." parca am fost paranormal ;)
in secunda urmatoare avionu s-a indreptat spre mine....eu eram cu un depron in mana si am reactionat cam lent, dar am reusit sa bag talpa adidasului in conu elicei si a mai amortizat impactul. am fo 10 taieturi nu sunt adanci nu mai dramatizati dar nici superficiale.Am 4 copci care peste o saptamana le scot...
Ideea e urmatoarea, am stat de vorba cu mai multi si cred eu a ar trebui ca in maxim o staptamana sa impunem niste reguli stricte pe chitila.reguile astea se vor stabili de comun acord si vor fi reguli de bun simt...Asa ca cine vrea sa mai zboare e chitila trebuie sa se supuna regulilor, cine nu exista politehnica, la tiruri, loulis si mult altele..... IE DE NE ACCEPTAT CE S-A INTAMPLLAT IERI !!! Iar daca nu lom masuri si asta repede or sa mai fie si alte cazuri. Eu zic va adunati voi ( nu stiu daca vin io ) astazi si sa vorbiti. NU cred ca se va supara nimeni daca impunem niste reguli stricte acolo.

Bine ca nu a fost mai rau

Aceasta postare a fost editata de florin100%: 19 May 2008 - 10:27 AM

"Odata ce ai gustat din mirajul zborului, nu vei mai putea merge pe pamant decat cu ochii ridicati spre cer"


Team Aeropower

0

#11 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 18 May 2008 - 07:18 AM

De cand s-a aglomerat zona de zbor, ramanea doar o chestiune de timp sa se produca si un accident. Din pacate locurile de zbor sunt din ce in ce mai rare si pe Chitila a inceput sa se adune multa lume. Am avut asa, un feeling si ieri am luat decizia sa merg la Calugareni (multumesc lui Costel)...de fapt am reinodat obiceiul de mai inainte (Zod stie de ce).
Florin, imi pare rau pentru ce ai patit, iar regulile de care s-a vorbit exista acolo de mult timp insa mai trebuie si respectate. Nu e vorba de un set de reguli exagerat, macar un minim elementar despre care s-a mai vorbit (frecvente, survol de masini). putem sa scriem inca 10 pagini de reguli, atata timp cat apar oameni refractari la bun simt, degeaba le avem...ca legile din Romanaia, exista, dar nu se aplica!
Propunerea mea concreta ar fi pentru inceput de a tunde o pista, care sa sugereze locul de desfasurare al ostilitatilor. Altfel fiecare ruleaza in decolare-aterizare pe unde apuca, pe piste imaginare si nu e de mirare ca suntem inlcusi in traiectoriile modelelor.

Aceasta postare a fost editata de Marinaru: 18 May 2008 - 01:17 PM

Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#12 Useril este offline   charlie 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 765
  • Inregistrat: 31-May 04

Postat 18 May 2008 - 07:27 AM

Cum ma Radule ai fost ieri pe Calugareni si nu ai trecut sa ma saluti. Vai vai...nu te iert. ;)
0

#13 Useril este offline   rent_rc 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 91
  • Inregistrat: 25-September 07

Postat 18 May 2008 - 08:02 AM

Naspa rau, bine ca nu s-a intamplat mai grav.
Eu am fost joi pe Chitila , cu Piperu echipat cu pilot automat ,si am patit aceeasi chestie, din cauza denivelarilor, s-a intors avionu, dar eram singuri pe camp, si parcasem masina la peste 10m de 'pista'

Faceti cumva sa nu mai parcati asa aproape de locul de decolare.

Din cauza asta evit aglomeratia de weekend si zbor in timpul saptamanii cu termice la Chitila.
Ne strangem cu electrice intr-o noua locatie , pe soseaua de centura, aproape de pod Carrefour, unde nu ai cum sa vi cu termicu(iarba mare, teren denivelat ) si suntem in siguranta de amatori cu termice. Nici cu electricu nu esti chiar safe, dar nu se compara.

Insanatore 100%
fly safe
0

#14 Useril este offline   Red Sky 

  • Gold Member
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 15-March 06

Postat 18 May 2008 - 09:10 AM

hash84, la 17 May 2008, 21:33, a spus:

un termic mare, peste 1,5 m anvergura se pregateste de decolare(la max 5-6 m de noi) . ambaleaza si ii da drumu. dar in loc sa pastreze traiectoria face dreapta si se opreste in florin100%, care saracu bine ca a pus picioru inainte ca altfel se termina mult mai rau....

Da, avioanele mai fac si singure "dreapta". Ba din cauze tehnice, ba din erori de pilotaj. Se intampla!
Dar n-aveati de ce sa va faceti griji ca doar era departe ("5-6m!!").

Florine, imi pare rau dar nu ai la dispozitie decat 10 zile sa te pui pe picioare.
www.redsky.ro
0

#15 Useril este offline   florin100% 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2685
  • Inregistrat: 20-June 06

Postat 18 May 2008 - 09:17 AM

Red Sky, la 18 May 2008, 09:10, a spus:

Florine, imi pare rau dar nu ai la dispozitie decat 10 zile sa te pui pe picioare.

;) stai linistit ca nu ratez HF
"Odata ce ai gustat din mirajul zborului, nu vei mai putea merge pe pamant decat cu ochii ridicati spre cer"


Team Aeropower

0

#16 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 18 May 2008 - 02:04 PM

Nu o sa ma apuc sa fac spume sau sa dau in unu sau altu.. Chestia cu regulile nu merge.. singura solutie e sa faci pista intr-o parte si nimeni sa nu mai parcheze langa pista... si nici sa mai decoleze de langa masina.. am vazut oameni care practic au decolat din porbajajul masinii..

Sper sa te faci bine repede si sa nu te afecteze rau incidentul..
DT
0

#17 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 18 May 2008 - 03:35 PM

Florine sa ai parte de insanatosire grabnica si sa gandesti pozitiv. Adica retii invatamintele din incident si uiti partile neplacute.
Bafta zburatorule.
0

#18 Useril este offline   Alexteo 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 18-May 08

Postat 18 May 2008 - 04:10 PM

Pai este normal ce se intampla.
Cei care se duceau la zbor pe Clinceni acum vin probabil pe Chitila, odata cu venirea lor este normal sa apara si problemele. Au fost o multime de discutii pe tema asta. Are legatura cu cei sapte ani de acasa...
0

#19 Useril este offline   evrikus 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 184
  • Inregistrat: 28-January 07

Postat 18 May 2008 - 07:46 PM

Acest lucru pana la urma s-a intamplat. Bine ca nu a avut urmari mai grave. Ar fi atras atentia celor care fac legea in tara asta si sunt convins ca ar fi gasit o modalitate sa ne ingradeasca mult practicarea acestui hobby.
In alta ordine de idei, eu consider ca impunerea unor reguli nu i-ar afecta cu nimic pe cei carora le lipseste bunul simt, deoarece sunt multi care nu respecta o lege, daramite o simpla regula. Si acest lucru este valabil nu numai pt Chitila dar si in oricare loc de zbor. De aceea nu sunt de acord cu tine Florine, in ceea ce priveste :

Citeaza

Asa ca cine vrea sa mai zboare e chitila trebuie sa se supuna regulilor, cine nu exista politehnica, la tiruri, loulis si mult altele.....

Indiferent unde, aeromodelismul are aceleasi reguli mai ales cand pe acel teren se afla mai multi "zburatori".
Nu sunt impotriva regulilor, dimpotriva, dar sunt impotriva celor care indiferent din ce motiv nu le respecta si mai ales impotriva celor fara pic de bun simt. In aceasta categorie ar trebui inclusi si iresponsabilii care braveaza, bazandu-se pe calitatile lor de super-piloti. Cei care si in viata reala au o cat de cat legatura cu aviatia stiu ca in acest domeniu nimik nu e sigur si nici o experienta sau indemanare nu iti asigura o securitate 100%.
Insanatosire grabnica Florin 100% si o reintoarcere pe terenul de zbor cat mai curand.
Paratroopers never died..they go to hell to regroup and strike again...
0

#20 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 18 May 2008 - 08:51 PM

...cinstit vb ,parcarea si "servisul "aeroplanelor in imediata apropiere a pistei nu se prea impaca, deci ,cine este vinovat in chestia asta?
...tabula crasa, mortua est!
0

#21 Useril este offline   hash84 

  • DreamTeam member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2183
  • Inregistrat: 28-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 May 2008 - 10:00 PM

ipsihi, la 18 May 2008, 20:51, a spus:

deci ,cine este vinovat in chestia asta?

daca te-ai uitat pe poza din prima pagina, aia cu diagrama, eu zic ca se putea inaita un pic decolarea cu 3 latimi de mashina nu? daca facea "dreapta" intra in mashini, se lasa cu pagube materiale, dar macar disparea factorul uman din ecuatie
    /------------------------\              |~~\_____/~~\__  |
    |        Hash84          |______________ \______====== )-+
    |                        |                      ~~~|/~~  |
    \------------------------/                         ()
0

#22 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 18 May 2008 - 10:08 PM

...eu raman la parerea ca "factorul uman", masinile, gratarele si shpitzul ar trebui sa stea la cel PUTIN 50m de capul pistei, nu poti sti ce-i trece v'unui receptor prin cap!!!!

Aceasta postare a fost editata de ipsihi: 18 May 2008 - 10:12 PM

...tabula crasa, mortua est!
0

#23 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

  Postat 19 May 2008 - 07:38 AM

Alexteo, la 18 May 2008, 16:10, a spus:

Pai este normal ce se intampla.
Cei care se duceau la zbor pe Clinceni acum vin probabil pe Chitila, odata cu venirea lor este normal sa apara si problemele. Au fost o multime de discutii pe tema asta. Are legatura cu cei sapte ani de acasa...

Io am zburat pe clinceni pana nu am mai putut.. si acum m-am mutat pe chitila... Sa inteleg ca de la mine e problema ? Daca da as vrea sa stiu si io cum... Si nici n-am cei 7 ani de acasa... La clinceni cand s-au impus reguli au venit diversi sa zica ca cine suntem sa impunem...

Ori nu am inteles io bine ce vrei sa zici... ori tu ai impresia ca cei veniti de la clinceni (in speta io si inca 2-3 ) au stricat treaba la chitila.. Te rog clarifica ..

Ipshi .. daca nenea cu trainerul stia ca nu e in stare sau ca e posibil sa rateze decolarea ... de ce nu s-a dus mai incolo... Sa inteleg ca toti care au parcat masinile in rand sunt de vina ? Si cel ca a declat aproape de masini in florin e ok ?


Foarte tare frate ...


PS : Alexteo .. si pe masura ce citesc ce ai scris ... ma enervez si mai tare.. te rog mult sa imi explici exact cum sunt eu de vina... si ce anume am facut io acolo de nu am 7 an de acasa ...

Aceasta postare a fost editata de ZOD: 19 May 2008 - 07:51 AM

DT
0

#24 Useril este offline   Flightaddicted 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 147
  • Inregistrat: 12-May 04

Postat 19 May 2008 - 07:50 AM

Alexteo, la 18 May 2008, 16:10, a spus:

Pai este normal ce se intampla.
Cei care se duceau la zbor pe Clinceni acum vin probabil pe Chitila, odata cu venirea lor este normal sa apara si problemele. Au fost o multime de discutii pe tema asta. Are legatura cu cei sapte ani de acasa...

Citesc si sunt un car de nervi, plin de spume....dar nu mai comentez
Florine sa te faci bine sa ne vedem HF :lol:

Alexteo poti sa fi un pic mai explicit? Unde si cu cine au fost discutiile alea?
0

#25 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 19 May 2008 - 07:59 AM

Citeaza

Alexteo poti sa fi un pic mai explicit? Unde si cu cine au fost discutiile alea?

...a dat unu cu bata-n balta si voi repede ati pus botu!!!...ignore!!!

Aceasta postare a fost editata de Marinaru: 19 May 2008 - 08:03 AM

Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#26 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 19 May 2008 - 08:09 AM

Alexteo, la 18 May 2008, 16:10, a spus:

Au fost o multime de discutii pe tema asta. Are legatura cu cei sapte ani de acasa...

Discutii pe tema asta... asta inseamna ca s-a discutat... as vrea sa stiu si io daca s-a discutat de mine.. ca in afara de mine si cu DMC nu stiu cine s-a mai mutat de pe clinceni pe chitila.. rezulta ca io sunt vinovat.. si nesimtit...
DT
0

#27 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 May 2008 - 08:17 AM

Alexteo, la 18 May 2008, 16:10, a spus:

Pai este normal ce se intampla.
Cei care se duceau la zbor pe Clinceni acum vin probabil pe Chitila, odata cu venirea lor este normal sa apara si problemele. Au fost o multime de discutii pe tema asta. Are legatura cu cei sapte ani de acasa...

acilea, cu "clincenarii", o "proptisi" mai ceva ca ieremia, ala, cu oistea-n gard...din cite cunosc(si am cam fost prezent pe clinceni, destul de mult...), la clinceni SE RESPECTA, mai mult decit oriunde, regulile de zbor, mai ales datorita prezentei celor de la aero 1/1, care au ceva mai multa "greutate" in demers...
incearca in alta zona sa identifici cauzele inevitabilului accident...
bafta si minuni!

"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#28 Useril este offline   florin100% 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2685
  • Inregistrat: 20-June 06

Postat 19 May 2008 - 08:39 AM

Bai frate ie de ne acceptat ce s-a intamplat ieri...Adica io cu baietii am cumparat tzarusi si banda de delimitat spatii, am amenajat frumos acolo ( si inca nu destul de bine). Am propus sa se zoare dupa pamblica....Toti prezenti au unteles si asa s-a zburat...MAi pe seara a venit Doru si cu tatal sau si decolau din porbagaj in ciuda faptului ca noi pusesem pamblica. S-a luat gabimal de ei si iata explicatia data : "aici ie iarba cu 1 cm ami mica decat dupa pamblica" sau "ce noi avem bicicleta sa ne ducem ( maxim 10m ) pala pe drum sa decolam ?! " sau "nu sunt in stare sa decolez cat ie latimea drumului"
Gabi s-a certat rau cu ei si intr-un final au recunoscut gresala dar nu in totalitate...S-a stabilit sa vorbim sambata sa facem frumos acolo...DAca si sambata va fi tot nesimtirea asta, vorba lu zodelu, fara bata si ciomag nu se rezolva problema...



P.S. : Probabil in urmatoarele ore gabimal va posta prin mine ca si-a uitat parola al cont si vrea sa zica si el cate ceva
"Odata ce ai gustat din mirajul zborului, nu vei mai putea merge pe pamant decat cu ochii ridicati spre cer"


Team Aeropower

0

#29 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 19 May 2008 - 08:43 AM

florin100%, la 19 May 2008, 09:39, a spus:

am cumparat tzarusi si banda de delimitat spatii, am amenajat frumos acolo ( si inca nu destul de bine). Am propus sa se zoare dupa pamblica...."aici ie iarba cu 1 cm ami mica decat dupa pamblica" sau "ce noi avem bicicleta sa ne ducem ( maxim 10m ) pala pe drum sa decolam ?! " sau "nu sunt in stare sa decolez cat ie latimea drumului"

Deci cum am mai scris, trebuie tunsa pista...atunci nu vor mai putea sa spuna ca e iarba mai mica langa masina, or sa caute si ei sa se bucure de ce e mai bun...dealtfel familia Man a tuns de fiecare data pista de pe Chitila, mai putin anul asta!!!

Aceasta postare a fost editata de Marinaru: 19 May 2008 - 09:09 AM

Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#30 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 19 May 2008 - 09:14 AM

Aduc masina de tuns in we. Imi cer scuze ca n-am putut we asta...

Asa ca sambata viitoare e zi de tuns iarba .. Sper sa nu ploua
DT
0

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro