Modelism - RHC Forum: banc de lucru - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

banc de lucru sa cumpar sau sa fac eu unul ?

#1 Useril este offline   Alexxxandru 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 505
  • Inregistrat: 05-May 08

Postat 17 May 2008 - 04:11 AM

Salutare ! am vazut in brick in Constanta un mini banc de lucru dar pentru ca nu aveam timp am luat un pliant la repezeala si cand am ajuns acasa am gasit:

http://www.wolfcraft.de/jcatalog_generated...1_products.html


importatorii nostrii (nu dau nume) vad ca nu s-au grabit sa ii bage pe site deci nu stiu preturi si nici de unde din alta parte pot cumpara. Care stie ce si cum, se merita banii (cam cat costa un banc cu cat mai multe pe el, sa suporte si circular si pendular si masina de gaurit, etc) sau sa fac eu unul ?
0

#2 Useril este offline   Alexxxandru 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 505
  • Inregistrat: 05-May 08

Postat 17 May 2008 - 01:31 PM

Ok, intre timp m-am lamurit. Astazi m-am dus iar la Brick si m-am uitat la el. Pretul este de 5.5 milioane lei vechi (550 Lei) dar dupa parerea mea chiar nu merita banii ! Sistemele de prindere a sculelor (pendular, circular, freza) sunt niste simple suruburi si alea prea scurte pentru a putea prinde ceva. In catalog scrie ca reista la 200 kg dar eu m-am lasat un pic pe ea si mi-a fost frica sa ma las mai mult ca sa nu ma puna Brick-ul la plata, nu se aseaza bine, se destabilizeaza imediat... In concluzie: din avion se vede super dar cand te apropii si o iei la bani marunti.... varza, nici macar cu carne.
0

#3 Useril este offline   soare_geo 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 467
  • Inregistrat: 30-September 04

Postat 17 May 2008 - 07:34 PM

Concluzia ta e OK, nu exceleaza la cap. rezistenta in plus sunt f usoare (eu am unul primit cadou) si daca le soliciti mai tare incep sa "fuga" prin casa (trebui sa-l ancorezi in podea ;) sau sa-l tin cu piciorul http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/tongue.gif).
De traforat sau de pus o barcuta la ansamblat pe el e ok, alt avantaj ar fi ca se pliaza si ocupa relativ, putin spatiu intr-un apartament.
0

#4 Useril este offline   Alexxxandru 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 505
  • Inregistrat: 05-May 08

Postat 17 May 2008 - 11:35 PM

soare_geo, la 17 May 2008, 20:34, a spus:

alt avantaj ar fi ca se pliaza si ocupa relativ, putin spatiu intr-un apartament.

Exact ! Dupa ce reusesc (daca o sa reusesc) sa fac 2 barcute ma apuc sa fac o astfel de chestie si sunt sigur ca daca nu ma grabesc va iesi mult mai practica. Numai bine !
0

#5 Useril este offline   Picco2 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 213
  • Inregistrat: 28-December 04

Postat 17 May 2008 - 11:42 PM

Gasesti in Bricostore si modele mult mai ieftine (500.000-1milione lei vechi)
0

#6 Useril este offline   stageexp 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 14-January 08

Postat 20 May 2008 - 02:16 PM

Nu prea vad la ce l-ai putea folosi.
Obiectul in cauza are o stabilitate mica, cred ca ar da bine doar intr-un film reclama pentru scule si unelte.
Principala caracteristica a unui banc de lucru trebuie sa fie soliditatea, imbinata cu stabilitatea. Deci trebuie sa fie pe cat posibil insensibil la vibratii si sa permita diferite prelucrari mecanice.
In functie de ce-l folosesti, pentru modelism "usor" unde vibratiile sunt importante din punct de vedere al calitatii (instabilitatea duce la nervi daca vrei sa vopsesti sau sa decupezei ceva) respectiv pentru modelism "greu" unde se folosesc si scule mai maricele, cred ca solutia este sa-ti confectionezi un banc de lucru. Din maim multe motive: in primul rand este adaptat spatiului pe care il are la dispozitie fiecare modelist, in al doilea rand de regula este mai practic si mai ieftin.
0

#7 Useril este offline   radian 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 126
  • Inregistrat: 10-June 06

Postat 28 May 2008 - 07:48 PM

Modelul asta http://www.wolfcraft.de/jcatalog_generated...65_product.html l-am cumparat din Bri...... din Bucuresti cu 29 lei noi si sunt foarte multumit de el. Evident ca nu poti lucra dulgherie pe el dar, pentru modelism, este foarte bun si are avantajul ca il poti strange si "elibera locul"...
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro