Modelism - RHC Forum: metode de prelucrare - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

metode de prelucrare LASER

#1 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 10 January 2004 - 08:23 AM

Am cumparat si demontat zeci de pointere, am folosit si numai dioda, am schimbat si lentile, am modificat tot ce s-a putut. E simplu, ieftin si merita. Singura problema este ca nu stiu cum pot cumpara mai multe si mai ieftin. Sunt perfecte pentru transmisii de date pe distante mici. Am cumparat totdeauna cu pret mai mic de 1$ bucata. Deja 10 m de cablu depasesc pretul asta. Montajele sunt ieftine si aproape nu intra in pret. Sper sa ajungem sa folosim mai des asa ceva. Mai vorbim!
Un laser puternic este solutia perfecta, dar ramâne de vazut cu ce pret putem sa achizitionam.
Spor la treaba!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#2 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 11 January 2004 - 01:00 AM

sa nu credetzi ca nu m-am gindit si eu http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif
apoi am intrebat in stinga si-n dreapta si am aflat niste pretzuri de m-au linistit. sint cu 3 zerouri! (in USD)!
in schimb m-am gindit la un fel de gravura. nu e corect termenul dar sa va zic: stitzi atunci cind faci un scurt cu un fir pe cablaj? ramine un punct ca de sudura. m-am gindit ca piesa se poate lega la un pol si un "ac" la celalalt pol de curent. si evitent curentul este comandat in impulsuri f. scurte (si dese :) ). nu stiu daca merge, dar ar trebui sa functzioneze...
expo (Gabi)
0

#3 Useril este offline   Sir_Vaska 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1117
  • Inregistrat: 23-November 03
  • Gender:Male
  • Location:Maramures, Baile Borsa
  • Interests:RC - utilaje agricole, de constructii , camioane , trenulete si ... drone

Postat 11 January 2004 - 01:18 AM

expo, la 11 Jan 2004, 01:00, a spus:

stitzi atunci cind faci un scurt cu un fir pe cablaj? ramine un punct ca de sudura. m-am gindit ca piesa se poate lega la un pol si un "ac" la celalalt pol de curent. si evitent curentul este comandat in impulsuri f. scurte (si dese http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif ). nu stiu daca merge, dar ar trebui sa functzioneze...

Se numeste sudura in puncte si functzioneaza siguur la ....... roboti. La oase nu cred ca merge tare bine ( http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif )

Aceasta postare a fost editata de Sir_Vaska: 11 January 2004 - 01:20 AM

0

#4 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 11 January 2004 - 01:20 AM

Merge sigur.
Nu cunosc toate conditiile, dar merge. In industrie, pe unele scule aschietoare textul e scris prin aceasta metoda. Nu stiu cum se numeste si nici nu caut sa aflu. Presupun ca se utilizeaza electrod de wolfram. Sa vedem de unde se poate procura, si la ce pret...

PS Nu la sudura in puncte s-a referit. Vorbeste doar de urma lasata de descarcarea electrica pe suprafata. Se poate "grava" aproape orice suprafata metalica. Am deviat noi de la subiectul cu laserul. Cred ca ne iarta mister Daktari.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 11 January 2004 - 01:23 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#5 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 11 January 2004 - 05:45 PM

Merge sigur...dar trebuie sa facem suprafata placajului conductoare. Este cam greu.
Nu-i nevoie de materiale scumpe. Asta este si ideea. Ca la electroeroziune. Daca semnalul de comanda este corect scula din Cu se uzeaza putin. Bineinteles ca un varf din Wolfram va dura mai mult. Dar daca schimbam sarmulita din Cu la fiecare placa de placaj nu-i nimic. Dar cum facem placajul conductor ?
0

#6 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 11 January 2004 - 05:52 PM

Scuze ca revin si inca un pic pe langa.
O unealta pentru gravat se poate face simplu dintr-un aprinzator de aragaz.Indepartezi piesa pe care sta miezul si care este unul din electrozi. Firul il legi la piesa. Sustii miezul cumva in vechea pozitie si-i atasezi un fir subtire. In momentul in care atingi piesa cu varful miezul este atras, circuitul se intrerupe, revine.....Aici lucram in curent alternativ deci varful se consuma repede. Dar este ieftin. Varful original este din Wolfram.
0

#7 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 11 January 2004 - 10:52 PM

la un moment dat am citit despre paratraznete (acum chiar am intrat in balarii http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif ), unde se spunea ca si forma este importanta. la fel, si la electrodul nostru, se pare ca trebuie sa fie o "chestie" f. ascutzita. nu-mi dau seama daca prin procedeul acesta se poate grava bine, sau precis, dar merita incercat. oricum la capitolul precizie ar trebui sa fie mai bun decit o scula cu frezare
expo (Gabi)
0

#8 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 11 January 2004 - 11:10 PM

Nu prea stiu ce sa zic despre precizie.
Arcul electric va uni vârful electrodului cu suprafata metalica, dar din câte am vazut forma lui nu este rectilinie si mereu va cauta punctele cele mai apropiate. Nu stiu ce precizie poate avea, dar la nivel de privit cu ochiu' liber va fi OK.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#9 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 11 January 2004 - 11:46 PM

Ok.
Dar cum taiem placajul de 1 mm ?
0

#10 Useril este offline   KRI 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 197
  • Inregistrat: 04-February 03
  • Gender:Male

Postat 11 January 2004 - 11:56 PM

Procedeul mai sus amintit se foloseste in industrie si poarta numele de 1.electroeroziune si 2. eroziune electrochimica, sunt catalogate ca procese de prelucrare neconventionale, electrozii sunt din cupru pentru ca este moale si usor de prelucrat sau din grafit, problema este ca "piesa prelucrata" trebuie sa fie buna conducatoare de electricitate, preciziile rezultate sunt bune, tin practic de precizia sculei.Problema e ca eu personal ma gindesc ca nu poate fi adaptat la GAURIT de OASE si nici pentru colimator, pentru asta tot laserul ar fi bun.
Oricum @Daktari mesajul nu am reusit sa il inteleg foarte clar, laserul il folosesti pe post de indicator al locului de gaurire sau pe post de scula de gaurit, alt lucru pe care nu-l inteleg este de ce trebuie sa fie alimentat de la baterie? Pentru Roentgen ai nevoie de KV pentru emitator, deci curent electric de priza ma gindesc ca ai la discretie, oricum o shchitza pe hirtie face cit 1000 de cuvinte... chiar si pe MI daca e cazu'.

Aceasta postare a fost editata de KRI: 12 January 2004 - 12:12 AM

0

#11 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 12 January 2004 - 12:11 AM

Am luat-o noi pe ulei si am vorbit de descarcari... N-au legatura cu oasele. O sa anunt moderatorul sa mute subiectul, separat. Sper sa nu fie cu suparare. Sa vad ce pot face. Posibil mâine dimineata. Expo nu s-a referit la electroeroziune sau eroziune electrochimica. Vorbea de gravare cu ajutorul descarcarii electrice. Pe toate sculele de firma inscriptionarea se face cu aceasta metoda (vezi cozile tarozilor, frezele...). Daca "scula" care realizeaza acea urma se ataseaza unui ploter se poate grava pe metal fara aschiere, teoretic ca si cu pen-ul cu tus. Sau poate am inteles eu gresit.
PS O metoda de gravare foloseste laserul: http://www.mariomatic.ro/marcari.htm

Aceasta postare a fost editata de bitex: 12 January 2004 - 12:14 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#12 Useril este offline   KRI 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 197
  • Inregistrat: 04-February 03
  • Gender:Male

Postat 12 January 2004 - 12:16 AM

@bitex, OK deacord, la fabrica prin care mi-am facut eu practica pentru a inseria piesele nu se mai chinuiau nici macar cu gravura asta pentru ca puansonau direct literele/cifrele, dar interesant tot pe comanda numerica era totul, un fel de masina de scris indusdriala cu comanda numerica :D
0

#13 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 12 January 2004 - 12:18 AM

@bitex. da despre asa ceva vorbeam. numai ca am nimerit in alt subiect. scuze
expo (Gabi)
0

#14 Useril este offline   KRI 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 197
  • Inregistrat: 04-February 03
  • Gender:Male

Postat 12 January 2004 - 12:28 AM

Acum pentru iubitorii de LASERi cica se pot face si acasa daca ai (eu personal nu am incercat nu reproduc decit ce zic altii):
1. sursa de tensiune ridicatoare de tensiune babana de putere mare caci de vrei sa tai ceva ar fi bine peste 100W la un CO2 laser si daca nu ma insel ala are randament mic vreo 10%
2. pompa de vid, pompa de frigider pica din discutie pentru ca nu e sufivient vidul creat trebe cam de 0.005 torr idealul parca.
3. butelia cu gazul cu pricina pe care sa-l bagi in dispozitiv
4. doua tuburi de sticla.
5. conexiune la reteaua de apa canal RECE, da stiti cum rece de tot, sau un racitor extra prin care sa raciti tot timpul apa din LASERU cu pricina
6. ceva oglinzi
7. ceva furtune.
8. dispozitive optice suplimentare dar numai daca vreti.
9. multa indeminare.

tote cele de mai sus se pot procura daca ai $$$ :D
eu le-am citit la http://www.emissiont...s.com/plans.htm
sau mai sariti peste citeva etape si va luati direct CNC-ul cu pricina ca stiu ca aici bateti cam cu totii http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/tongue.gif http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/tongue.gif to de la http://www.emissiontechnologies.com/
Oricum daca vreti sa va apucati de asa ceva cititi inainte Sam's LASER FAQ, e cica zice lumea un fel de biblie in domeniul constructorilor amatori de asa ceva
Bafta si succes
0

#15 Useril este offline   KRI 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 197
  • Inregistrat: 04-February 03
  • Gender:Male

Postat 12 January 2004 - 12:33 AM

Acum pentru cei care vor doar sa faca lumina pe cimp pot incerca
http://www.geocities...2/n2_laser.html
0

#16 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 12 January 2004 - 01:03 AM

Am impartit subiectul in doua, cel pentru oase care a ramas la locul lui si acesta, in care ne putem destrabala in voie. LASER sa fie si scântei cât cuprinde. Eroziune pe ici pe colo, si-o lipeala pe unde merge. Sper ca n-am suparat pe nimeni foarte tare. N-am reusit sa impart si primul mesaj, ca lasam jumate in subiectul vechi si jumate aici, sau tot mesajul si aici si acolo. Poate reuseste Marinaru mâine. Adica eu stric si el repara. Sper... Si poate gasim si un nume potrivit pentru subiectul asta.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 12 January 2004 - 01:04 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#17 Useril este offline   Machspeed 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 105
  • Inregistrat: 03-May 02

Postat 12 January 2004 - 02:34 PM

De plasma ce ziceti? Am vazut undeva in treacat ca ar fi accesibila pentru hobbisti.
0

#18 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 12 January 2004 - 07:00 PM

Cu 600€ poti cumpara un aparat de taiat cu plasma pina la o grosime de 8mm.Latimea taieturii e de aprox.
1-1,5mm.Fixat intr-un CNC cred ca ai putea taia la precizie de citeva zecimi.Cred ca asta ar fi alternativa
cea mai ieftina in comparatie cu laserul.
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#19 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 12 January 2004 - 07:56 PM

Nu-mi mai aduc aminte nimic de taierea cu plasma. Un electrod era piesa de taiat? Sper ca nu, altfel pica ideea. Dar la 600 euro pare fain. Incep sa caut pe net.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#20 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 12 January 2004 - 09:24 PM

Pt. taiere cu plasma ai nevoie de aer comprimat la 6-7atm. si 380V.Clestele de taiat arata cam ca si ala de
sudat in gaz protector dar ca are un electrod si un furtun prin care vine aerul.La amorsare se produce un
arc electric care ionizeaza aerul comprimat si-l transforma intr-un jet de plasma la aprox. 12.000° C.Acum nu
stiu daca e ionizare sau alt fenomen fizic dar am facut o descriere sa pricepeti.Eu lucrez frecvent cu un astfel
de aparat.
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#21 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 12 January 2004 - 09:36 PM

Atunci pe scurt: taie doar metale?
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#22 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 12 January 2004 - 09:40 PM

Da numai metale.
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#23 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 12 January 2004 - 09:42 PM

Da ce mai vreti sa taie oase si placaj :) :) :o ?
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#24 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 12 January 2004 - 09:45 PM

pt placaj luati o freza de 0,8-1mm antrenata de un motor la 25-30.000 ture si iese ca si taiata cu laser.
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#25 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 12 January 2004 - 10:56 PM

un link, ceva...?
expo (Gabi)
0

#26 Useril este offline   Daktari 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 23-December 03

Postat 12 January 2004 - 11:30 PM

Fratilor, sunteti draguti, dar nu va mai chinuiti atat... :) V-am spus ca dispozitivul este deja conceput, imi trebuie doar un laser... Am incercat si un dispozitiv optic, ce proiecteaza imaginea unui reticul, dar trebuie modificata tot timpul distanta focala, etc... cel mai simplu este laserul... si cred ca ideea "canibalizarii unui pointer" si nitzelush prelucrarea pastilei va merge...


Raza nu foloseste la gaurit, nici la telemetrie (cum inteligent sugera Bitex, dispozitiv cu doua raze in triangulatie) ci doar la a marca punctul de intrare in os si directia corecta de gaurire.. (care se face prin mentinerea spotului laser pe partea din spate a bormashinii, care are marcat axul burghiului- {uz ortopedic special- 7000 USD poate fi sterilizata la presiune si temperatura mare}) Dupa ce am stabilit locul de intrare tot ce trebuie sa fac este sa tin spotul pe axul burghiului... (este de fapt un colimator... Dupa ce-l voi finaliza am sa vi-l arat...
Voi incerca si la un magazin de arme, poate au vreun ochitor laser...

Multumesc inca o data..
In- coerent Dak :) :o
Doctoru de oase, voi sa nu le rupeti, chiar daca el le coase !
0

#27 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 13 January 2004 - 12:08 AM

Imi pare rau de confuzie, dar se intâmpla des. Si destul de des incepem un subiect si terminam altul. Eu tot n-am inteles cum poti stabili directia axei burghiului cu raza din moment ce raza nu este coaxiala cu burghiul. Ca se poate stabili pozitia punctului de incepere a gaurii am inteles (desi daca nu-s coaxiale pot fi probleme), dar directia tot nu pricep... Uite ca o sa ajungi la a explica tu ce doreai sa afli de la noi. Ata ete.

Ca e ca si la luneta armei sau la orice sistem de ochire care nu ocheste prin teava de tragere. Oricât de performanta ar fi luneta armei, tot este reglata pentru o anumita distanta. Una e daca ochesti un punct la 100m si alta e daca ochesti acelasi punct cu tinta lipita de teava. Daca in primul caz poate fi punct ochit punct lovit, cu acelasi reglaj al armei in cazul al doilea vei nimeri cu 10 cm mai jos. Si fara detalii despre scula (cum se fixeaza, manipuleaza etc.) nu pot sa pricep nici cum stii directia gaurii. Ca si daca exista un colimator coaxial sau de care vrei, marchezi inceputul gaurii dar stii directia de deplasare (e fixa, eventual prin culisare pe ghidaje?)

Daca e sa raspund doar la ce stiu, cred ca daca as construi un sistem colimator cu laser de la un pointer as avea incredere in el. Acel laser nu e cu nimic mai putin performant ca oricare altul construit cu dioda, pentru scopul dorit. Diametrul razei poate fi extrem de mic (vezi CD-ROM-ul) sau oricum legat doar de sistemul optic, nu de dioda in sine. Si e rezolvata si problema autonomiei.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#28 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 13 January 2004 - 04:45 AM

Ma scuzat pentru ca ma repet...un pic. Daca folositi pointerele de la circularul portabil, de care am mai pomenit, obtineti o linie. Folosind doua orientate perpendicular aveti un X mare. Nu mai trebuie sa va faceti probleme cu faptul ca nu-s coliniare. Le montati la 90 grade fata de burghiu.
0

#29 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 13 January 2004 - 07:27 AM

Pe aici nu prea au aparut din alea care sa marcheze o linie. Gasim ieftine din acelea mici, punctiforme. Trebuie schimbata lentila pentru a obtine linie. Cu doua linii totul ar fi rezolvat, dar tot nu scapa fara 2 bucati. E problema de numar, nu de pret.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#30 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 13 January 2004 - 07:40 PM

@ expo

www.torchmate.com

moc.etamhcrot.www in caz de filtru
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro