Modelism - RHC Forum: Cine se pricepe la electronica unei statii RC ? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Cine se pricepe la electronica unei statii RC ? au statiile RC prot.la inv.polaritatii?

#1 Useril este offline   sacalu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 185
  • Inregistrat: 25-August 04

  Postat 04 May 2008 - 02:42 PM

Am o statie Hitec Eclipse 7, am cuplat din greseala acumulatorul cu polaritatea inversata, am simtit imediat miros de ars. Statia functioneaza pe simulator deci emite prin cablu, ecranul merge, dar nu mai emite prin antena. Am aflat ca e ars un circuit integrat pe care l-am si comandat de pe net. Se pricepe cineva sa lucreze intr-o astfel de statie ? sa monteze circuitul si eventual sa verifice daca mai e ceva ars...

Aceasta postare a fost editata de sacalu: 13 May 2008 - 05:41 PM

0

#2 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 04 May 2008 - 06:25 PM

...probabil s-a topit bobina de shoc de pe alimentarea finalului; cu un aparat de masura urmareste traseul pozitiv al alimentarii, fara tensiune pe tx, si cand vei ajunge pe bobina ,masoara-i impedantza!
...tabula crasa, mortua est!
0

#3 Useril este offline   Cirip 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 732
  • Inregistrat: 07-January 05

Postat 06 May 2008 - 12:00 AM

As fi tentat sa spun ca e mai nasol de atata. In general la un tratament din asta cu tensiune inversata, o mai iau in freza si cateva tranzistoare de pe modulul de emisie, dar tot asa de bine s-ar putea sa existe o dioda de protectie exact ptr situatii din astea si sa scapi ieftin. Ai avut mare noroc ca mai merge partea de procesor ca p-aia chiar ca n-o facea decat reprezentanta.

Cred ca cel mai intelept este sa o duci la cineva care a mai umblat in asa ceva. Nu cred ca e indicat sa incerci sa o repari singur. Poate raspunde cineva care poate sa te ajute.

Cirip
Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Montajele mele imbina teoria cu practica: nu merge nimic si nu stiu de ce.
0

#4 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 06 May 2008 - 07:20 AM

O alta solutie ar fi sa schimbi modulul de emisie (e cutia aia detasabila din spate, e piesa de schimb). Ar merita incercat daca esti sigur ca restul statiei e buna (ai incercat cu alt modul de imprumut). De asemenea ar fi de studiat daca merita sa o trimiti la un service specializat Hitec.
0

#5 Useril este offline   sacalu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 185
  • Inregistrat: 25-August 04

Postat 10 May 2008 - 06:59 PM

Multumesc de sfaturi, am deschis-o si am vazut ce e ars(poate mai e si altceva) nu ma pricep la electronica deci las aparatul de masura deoparte, dar cum cineva mi-a sugerat sa ma uit caci de multe ori piesa arsa se vede cu ochiul liber asa a si fost, cand m-am uitat mai atent am vazut ca un circuit integrat smd HEF 4066BT e carbonizat, si crapat parca ar fi explodat si ala miroase a ars de te pisca si la ochi :). Acuma nu gasesc asa ceva ...asta e a doua problema, am cateva sitte-uri cu piese electronice dar ori il au si fiind foarte ieftin (0,36lei)se comanda minim cateva sute, ori majoritatea nu-l au. Sper mult sa fie doar ala dus, daca mai stiti magazine unde l-as putea gasi , chiar daca trebuie sa iau 20-30 bucati ar fi bine. Multumesc anticipat.
0

#6 Useril este offline   marius10 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-January 06

Postat 10 May 2008 - 10:15 PM

Salut !
Pai 4066 ala este un banal comutator cvadruplu bidirectional care se foloseste cu succes in comutarea audio - video la Tv - uri in mod special .
Unde stai ca iti arunc vreo cateva pe geam ....
Stima
0

#7 Useril este offline   marius10 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-January 06

Postat 10 May 2008 - 10:17 PM

P.S
- e cumva SMD al tau , ca atunci e o mica problema ...dar si asa il gasesc pe undeva pitulat ...
Stima
0

#8 Useril este offline   Cirip 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 732
  • Inregistrat: 07-January 05

Postat 10 May 2008 - 10:17 PM

Daca e numai asta, ai scapat ieftin, desi ma indoiesc ca e numai asta ptr. ca ai zis ca nu ai RF, adica nu emite. CD4066, HEF4066 si altele cu codul 4066 fac parte din seria CMOS CD4000. Este un circuit cu 4 comutatoare CMOS. Ar trebui sa il gasesti usor. Cauta "4066" fara prefix, ca sunt compatibile.

Cirip

EDIT: Am postat simultan, dar nu sterg ptr ca se pare ca toata lumea zice cam acelasi lucru despre 4066 :) Deci daca e numai ala, ai noroc. Nu exclus sa aiba cineva amabil prin sertar asa ceva si sa ti-l dea moka.

Aceasta postare a fost editata de Cirip: 10 May 2008 - 10:23 PM

Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Montajele mele imbina teoria cu practica: nu merge nimic si nu stiu de ce.
0

#9 Useril este offline   caius71 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 348
  • Inregistrat: 22-February 07
  • Gender:Male

Postat 10 May 2008 - 10:25 PM

Se pare ca am un HC4066 smd pe o placa de modem model vechi ti-l donez dar totusi cred ca mai e si altceva care nu se vede ars .STIMA!
0

#10 Useril este offline   sacalu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 185
  • Inregistrat: 25-August 04

Postat 11 May 2008 - 08:47 AM

Da, stiu ca e des intalnit , dar nu si SMD-ul HEF 4066BT ! De fapt exact cu denumirea asta nu l-am gasit nicaieri si am cautat prin multe magazine online din Ro. Al meu e binenteles SMD ca toate piesle din emitator de altfel. Pavcostel mi-a zis ca CD 4066 D-SMD este identic cu HEF 4066BT si Cirip vad ca e de aceeasi parere, deci l-am comandat de la o firma din Buc. Oare cei de la servis telefoane mobile, caci aici intentionez sa-l duc pentru montaj deoarece ei au aparatura fina necesara, vor putea afla daca mai e ceva ars.? Oare sa fie dus si ceva din modulu RF detasabil din spate???. Daca sunt duse si alte piese in afara de procesor, deci care se pot gasi pe piata nu arunc statia, atata caut pana o repar, la cat m-a costat statia acum mi-as lua un Tv LCD cu diagonala mai mica :). Oricum va multumesc pentru sfaturi/lamuriri si daca am nevoie si de alte piese tot la voi apelez. Numai bine !
0

#11 Useril este offline   pavcostel 

  • Membru Fumator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1596
  • Inregistrat: 01-October 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 May 2008 - 09:26 AM

HEF, HCF, HC, CD sunt doar prefixe ale fabricantului. Seria originala este c-mos CD 4XXX. Restul e doar un razboi al patentelor. Sufixul are importanta in determinarea lotului, capsulei si gamei de temperatura. In cazul tau, Phillips, producatorul, zice:
HEF 4066BT (D)- 14 lead SO(plastic) - SOT108-1
Restul parametrilor sunt identici cu oricare 4066 din lume. Nu e absolut nici o mare inginerie sa fie schimbat la un service gsm, dar daca vor putea vedea daca mai este ceva... nu stiu sa-ti spun. Sunt service si service, cu oameni destepti sau mai putin ageri... Daca vor reusi sau nu, depinde numai de ei.

Bafta!

Costel
35 MHz, canal 60,62,78.
0

#12 Useril este offline   sacalu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 185
  • Inregistrat: 25-August 04

Postat 11 May 2008 - 09:44 AM

Ai dreptate Costica, oricum bine ca m-ai ajutat sa dau de conex din Buc.,caci la ei cred ca puteam comanda si o bucata dar mi-a fost rusine sa-i pun sa faca colet pentru 0,36 lei si am comandat 3 cu putin peste 1leu :). Oricum ma mir ca fac colet pentru atat, la o alta firma imi spunea ca pot comanda dar multiplu de 2500 buc !!! :D) Probabil au crezut ca vor sa-mi construiesc o casuta da vara din ele ca tot vine vara...:o
0

#13 Useril este offline   pavcostel 

  • Membru Fumator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1596
  • Inregistrat: 01-October 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 May 2008 - 09:49 AM

Totusi, pana se misca astia de la Conex electro, intreaba totusi daca la service gsm nu au cumva ei un 4066smd, chiar recuperat. Macar vezi intre timp si daca mai este ceva ars...

Bafta!

Costel
35 MHz, canal 60,62,78.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro