Modelism - RHC Forum: turnare aluminiu in cochile - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

turnare aluminiu in cochile turnare piese in serie medie

#1 Useril este offline   baciu_danadrian 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 30-April 08

Postat 03 May 2008 - 08:31 PM

as vrea sa torn din aluminiu o piesa intr-o serie de 800 bucati, o bucata are cam 900grame ,e destul de mica si de simpla : rotunda cu diametrul de 9cm si lungimea de 8 cm ,am inteles ca imi trebuie o matrita din otel special facuta pentru forma pe care o vreau dar mai am unele intrebari:

- cum se face turnarea aluminiului ?
- pot sa o fac eu intr-un mic vas cu ardere la flacara ?
- ce fel de flacara?
- ce aluminiu sa folosesc :lingouri? se poate reciclabil?sa ies mai ieftin
-cum se desprinde piesa de cochilie ?
-trebuie data cu o anumita solutie matrita inainte de turnare?
- stie cineva cine face matrite?


stiu ca sunt cam multe intrebari dar poate gasesc pe cineva sa ma ajute
0

#2 Useril este offline   Calu2 

  • Zbor cu orice navo auto velo sport
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 757
  • Inregistrat: 28-May 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 May 2008 - 09:08 PM

Matrite poti face pe la unitatile militare care fac armament...sau Electromagnetica din Bucuresti...si de turnat nu prea cred ca poti turna acasa :D...
Comentarii: Cuptor
Sa calculeze un cuptor electric de inductie cu creuzet pentru topirea aluminiului.
Datele de calcul sunt:
- Capacitatea cuptorului m=1000 Kg
- Rezistivitatea aluminiului la 658 oC ÁAl=810-8 ©m
- Rezistivitatea aluminiului la 700 oC ÁAl=9 10-8 ©m
- Rezistivitatea aluminiului la 20 oC ÁAl=(2,8...4)10-8©m
- Temperatura de topire Ëœt=658 oC
- Temperatura de golire Ëœg=700 oC
- Timpul de topire t = 1,5 ore
- Densitatea la 658 oC ÁAlt=2400kg/m3

Aceasta postare a fost editata de Calu2: 03 May 2008 - 09:19 PM

Cred ca am mai trosnit ceva!!!Cand vorbesc aiurea este Robotul...
0

#3 Useril este offline   baciu_danadrian 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 30-April 08

Postat 03 May 2008 - 09:51 PM

multumesc de informatii, dar daca e vorba doar de un kg de metal nu merge oare prin forma clasica in vas la o flacara mai puternica fara cuptor cu creuzet (acesta se foloseste la cant mai mari) ??? as turna doar o piesa ,apoi dupa ce golesc matrita alta si tot asa .....,dar nu am facut niciodata trebuie sa incerc sa vad daca se poate. Daca mai are cineva informatii legate de turnarea aluminiului le astept cu nerabdare
0

#4 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 03 May 2008 - 10:17 PM

...pe vremuri topeam aluminiu intr'un ibric din inox , la flacara unei lampi de benzina si turnam elicii in matritze din ipsos sau ceramica!!!
...tabula crasa, mortua est!
0

#5 Useril este offline   Fantomas_xp 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 149
  • Inregistrat: 17-May 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 May 2008 - 02:40 AM

Cuptor cu creuzet pentru topire Al


Sa calculeze un cuptor electric de inductie cu creuzet pentru topirea aluminiului.
Datele de calcul sunt:
- Capacitatea cuptorului m=1000 Kg
- Rezistivitatea aluminiului la 658 oC ρAl=8∙10-8 Ω∙m
- Rezistivitatea aluminiului la 700 oC ρAl=9 10-8 Ωm
- Rezistivitatea aluminiului la 20 oC ρAl=(2,8...4)10-8Ωm
- Temperatura de topire Θt=658 oC
- Temperatura de golire Θg=700 oC
- Timpul de topire t = 1,5 ore
- Densitatea la 658 oC ρ’Alt=2400kg/m3


1. GENERALITATI

Încalzirea prin inductie se bazeaza pe patrunderea energiei electromagnetice într-un conductor masiv, situat în câmpul magnetic variabil în timp al unei bobine (inductor). Încalzirea conductorului se produce prin efectul Joule - Lenz al curentilor turbionali indusi.

Avantajele încalzirii prin inductie în comparatie cu alte metode de încalzire sunt urmatoarele:
- caldura se dezvolta în metalul ce urmeaza a fi încalzit, rezultînd o viteza de încalzire mai ridicata în comparatie cu cea obtinuta în cuptoarele cu încalzire indirecta (cuptoare cu arc electric, daca arcul se stabileste între doi electrozi sau cuptoare cu încalzire indirecta cu rezistoare)
- constructia instalatiilor de încalzire mai simpla, permitind utilizarea vidului sau amosferelor de protectie permitind automatizarea functionarii în conditiile productiei în flux
- conditiile de lucru sunt îmbunatatite

ÃŽncalzirea prin inductie a materialelor conductoare din punct de vedere electric este utilizata pentru:
- topirea metalelor - otel, fonta, cupru, aluminiu, zinc, magneziu si aliajelor lor
- încalzirea în volum (profunzime) a semifabricatelor (otel, cupru, aluminiu) ce urmeaza a fi prelucrate la cald prin forjare, matritare, presare, laminare etc.
- calirea superficiala a pieselor
- sudarea si lipirea metalelor

Cuptoarele de inductie cu creuzet sunt utilizate pentru elaborarea otelurilor cu calitate superioara, a fontei, a metalelor si aliajelor neferoase, cum ar fi aluminiu, cupru, nichel etc.

Din punct de vedere al frecventei tensiunii de alimentare, cuptoarele cu creuzet pot fi:
- de frecventa industriala (50 Hz)
- de frecventa medie (100 ... 10.000 Hz)
- de înalta frecventa (50 ... 400 kHz)

Ele pot functiona în vid - conditie ceruta în ultimul timp la prelucrarea metalelor si aliajelor necesare constructiilor aerospatiale, ale centrelor nucleare.


1.1 AVANTAJE

- se obtin temperaturi foarte ridicate în toata masa metalului, ca urmare a unei concentrari mari de putere direct în acesta (200 - 300 kW/t, pentru fonta la 50 Hz; 1500 kW/t pentru fier la 1000 Hz)
- ca urmare a amestecului (agitatiei) intens a baii metalice topite sub actiunea fortelor electrodinamice, se produce uniformizarea temperaturilor, se elimina supraîncalzirile locale si se reduc în consecinta pierderile de metal (0,5 ... 0,8 %)
- se obtin metale sau aliaje foarte pure, sarja fiind ferita de actiunea chimica a electrozilor cuptoarelor cu arc, sau combustibilul de la cuptoarele cu flacara, topirea este posibila în vid sau atmosfere controlate
- zgomotul de functionare are valori mici, sub (70 - 80 dB)
- poluarea mediului ambiant este foarte redusa, cantitatea prafului fiind de ordinul 0,5 kg/t fata de cuptoarele cu arc, unde avem 5 - 8 kg/t
- reglajul automat al puterii este usor de realizat
- în comparatie cu cuptoarele de inductie cu canal cele cu creuzet au constructie mai simpla, solicitari termice si mecanice mai reduse, cuptorul cu creuzet poate fi golit complet dupa fiecare sarja

1.2 DEZAVANTAJE

- antrenarea zgurei în sarja
- solicitarea mecanica puternica a captuselii creuzetului, datorita agitatiei intense a baii topite
- Costul ridicat datorat surselor de alimentare (în general sunt generatoare, daca nu se lucreaza cu frecventa industriala) si a bateriilor de condensatoare necesare

Capacitatea actuala a cuptoarelor de frecventa industriala are valori între 0,8 - 50 t, puterea ajunge la 20 - 25 MW, consumul specific de energie electrica fiind 520 - 700 kWh/t.



restul informatiei o gasesti daca dai un search pe google si scrii ,,topire aluminiu in forma'' si alegi al 2 lea rezultat de sus in jos,ai si imagini si tot ce trebuie,sau strici si tu un ibric si daca ai pe cineva care are un aparat de sudura in autogen sau lampa cu gaz butan e perfect,insa bucatile topite sa fie mai subtiri,se topesc mai repede..
Poate Zboara intr-o zi
0

#6 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 04 May 2008 - 08:47 AM

Sa-ti spun eu cum turnam cilindrii receptori de frana pentru Bucegi in 1971 cand faceam practica la IRA Cluj.
Un butoi de 200l de motorina sau benzina pus orizontal si captusit cu samota.La partea superioara o decupare cam de 40cm pentru a putea introduce ibricul in baia topita.Intr-o parte a butoiului un arzator de gaz simplu cu o suflanta de aer.
Piesele care le turnam erau cam de 5-6cm diametru si cam 3 cm grosime.Ulterior erau prelucrate la strung pentru a le aduce la cota indeosebi partea superioara a piesei care era libera in alveolele de turnare.
Ca matrita ai putea folosi bucati de teava strunjite la diametru.La mine piesele fiind destul de mici ieseau din matritele de turnare prin stropire cu apa dupa ce se solidificau.
Ca si material ai putea folosi jenti de aluminiu sau carcase de cutii de viteza sau blocuri motoare deoarece au compozitie specifica turnarii.Nu stiu la tine daca piesa fiind totusi destul de mare ar iesi prin racire fortata sau ar trebui sa faci matrita din 2 bucati.
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#7 Useril este offline   Miezu_eu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 553
  • Inregistrat: 13-July 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 04 May 2008 - 09:52 AM

Solutia cea mai rapida este sa te interesezi la o fabrica unde se produc astfel de bare de aluminiu si sa cumperi de la ei direct debitate la lungimea ceruta de tine.

Acum poate reusesti tu sa le torni dar are mare importanta la ce le folosesti!
Turnarea, este un procedeu destul de complex la care multi oameni de-alungul timpului s-au chinuit si inca se chinuie sa scape de micile probleme care pot cauza marile probleme: respectiv incluziunile de impuritati sau formarea acelor goluri de aer in interiorul materialului in timpul racirii. Se ia in calcul si producerea unui menisc concav la partea superioara a piesei dupa ce o torni,
Matrita trebuia sa aiba o retea de turnare: pe unde bagi materialul topit si pe unde ies gazele care se formeaza in timpul procesului:
Reteaua de turnare:
1. Palnia de turnare, pe unde se toarna materialul, trebuie sa aibe o forma speciala pentru a nu permite impuritatilor sa intre odata cu metalul topit, in cavitatea de turnare.
2. piciorul palniei de turnare, care trebuie ales corespunzator, nici prea gros nici prea subtire
gros=mult material turnat care nu va face parte din piesa, care se va inlatura la debavurare
subtire=nu va permite materialului sa intre in cavitatea de turnare destul de repede si exista riscul raciri si blocarii metalului topit pe reteaua de turnare
3. canalul de distributie, bineinteles si acesta o forma speciala
4. canalul de alimentare care trebuie sa fie intre cele doua cochile
5. rasuflatoarele pe unde vor iesi gazele

Cuptorul poti sa il faci printr-un simplu arzator dar care trebuie dotat cu o suflanta, creuzetul normal trebuie sa fie din grafit, si la 800 de piese ti-ar cam trebui unul, ca ibricul se imbacseste repede
Temperatura aliajelor pe baza de aluminiu, la turnare, trebuie sa aibe pt o duritate HB intre 25-28 o temperatura de peste 800 grade C iar pentru HB peste 45 o temp de peste 650 grade C.

trebuie sa iei in calcul pierderile de material din timpul topirii metalului, prin oxidare si prin metalul care ramane lipit de creuzet, o sa ai o gramada de rebutiri!
O matrita cum doresti tu mai poarta si denumirea de forme permanente, dar poti sa torni foarte fumos si ieftin in forme din ameste de fomare obisnuit(un amestec de argile). O matrita cred ca te va costa cat valoarea a jumatate din piese(probabil ca exagerez un pic)
Daca ramai la ideea ca vrei sa torni tu atunci iti recomand cumpararea sau imprumutarea unei carti de Tehnologia Materialelor

Din tot ce am scris eu si cei de mai sus, cred ca cea mai usoara varianta ar fi cumpararea unor bucati de bara!

Bafta

Aceasta postare a fost editata de Miezu_eu: 04 May 2008 - 09:57 AM

doar....eu
0721.798.720

0

#8 Useril este offline   trupi 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 13-June 05

Postat 16 May 2008 - 04:00 PM

Dar de solutia din link-ul asta ce zici?
http://www.buildyouridea.com/foundry/lost_...foam_howto.html
Poate o sa dureze cam mult sa faci 800 de matrite din polistiren expandat, dar merita sa incerci :D
0

#9 Useril este offline   iony 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2345
  • Inregistrat: 06-April 07

Postat 24 May 2008 - 10:54 AM

topirea aluminiului se poate face si cu ulei ars de motor
care se pune intro butelie in care se baga aer comprimat la iesire se pune un furtun iar in capatul furtunului se face o duza de iesire poti sa faci si un fel se preincalzire al combustibilului metyoda este verificata de mine
si matrita
poti sa o faci din otel
pe care in timpul turnarii va trebui sa o racesti
acum depinde si de ce vrei sa faci cu acele piese si la ce vrei sa le folosesti
aluminiu poti sa fol de care vrei in functie de duritatea pe care o doresti sa aiba piesa
0

#10 Useril este offline   fantoma20 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 160
  • Inregistrat: 11-December 07

Postat 28 May 2008 - 07:02 PM

ce parere aveti de metoda asta http://youtube.com/watch?v=Rih84vg3Frk e eficienta ,dar la curent o consuma mult?
0

#11 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 28 May 2008 - 10:45 PM

Parca arata un aparat acolo ceva. Cine stie ar putea sa inteleaga. O fi amperajul?
Doar ca din vedere (ma inseala deseori) o rezistenta de genul ala consuma 2-3kw. Si de aici poti aprecia. Daca dureaza pana intr-o ora prima sarja cam atat ar fi si costul, adica maxim pretul a 3kw. Cu rezervele de rigoare privind aprecierea ochiometrica!
Restul sarjelor sunt mai rapide.
Eu am un cuptor de laborator, micut care consuma 1kw pe ora si ajunge sa topeasca aluminiul cam dupa 30-40 minute. Adica se poate si in casa ca rezista reteaua. Cam asta era ideea. Parerea mea...
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#12 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 29 May 2008 - 03:59 AM

Este rezistenta clasica de la aragaz. Nu depaseste 1KW. Daca vreti cu adevarat ma uit in magazin si va spun exact.
Ce vad eu pe aparat ar fi 5.0A. 120Vx5A=600W, in concordanta cu estimarea de mai sus.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 29 May 2008 - 06:35 PM

0

#13 Useril este offline   levis 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 13-January 07

Postat 21 February 2009 - 11:47 PM

nu a incercat nimeni sa faca piesa din polistilen, sa o introduca intrum vas in care sa se toarne ipsos dupa care sa faca 2 gauri una pentru turnat cealalta pentru evacuare ceva genul asta

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Kep__11_.jpg

0

#14 Useril este offline   czd 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 211
  • Inregistrat: 12-October 08
  • Gender:Male
  • Location:baia mare

Postat 22 February 2009 - 04:10 AM

Turnarea aluminiului in matrite se executa pe o masina de turnat sub presiune la 400bar,matrita este prevazuta cu aruncatoare pt.extragerea piesei .Matrita este fabricata din oteluri speciale MoCN17 si necesita utilaje,tratamete termice speciale,precizia piesei turnate este sub0,1mm,rugozitatea6,3 ca si o curiozitate ungerea matritei se face cu seu de oaie.Turnarea Al.se poate face si in forme de nisip cu precizie redusa si rugozitate mare a suprafetelor sau cu modele usor fuzibile in forme coji.Probleme ce apar la turnare sint:coeficientul de contractie,segrearea,goluri,incluziuni si depind de procedeu.
0

#15 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 22 February 2009 - 09:41 AM

Cantitatea suplimentara de material care ramane de indepartat de pe piesa turnata se numeste maselota parca. Aceasta are forma conica (practic forma palniei in care se toarna) si multi meseriasi profita de prezenta ei pentru a compensa dezavantajele turnarii libere si anume folosirea masei ei pentru a presa gravitational materialul turnat in golurile matritei. Ca o prima estimare, maselota asta ar trebuia sa aibe cel putin masa piesei turnate, daca nu chiar mai mare. In cazul in care matrita e metalica, aceasta trebuie preincalzita pe la aprox 500 grd, altfel exista riscul ca materialul topit sa se raceasca in contact cu peretii matritei si sa nu ocupe toate detaliile din aceasta.

Aceasta postare a fost editata de Marinaru: 22 February 2009 - 09:42 AM

Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#16 Useril este offline   ctotth 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 985
  • Inregistrat: 22-April 04

Postat 22 February 2009 - 12:59 PM

cred ca gasesti cam toate informatile care-ti trebuie la http://backyardmetalcasting.com "...Melting and casting metal yourself" inclusiv cum sa-ti faci materialu refractar si diverse furnale pentru ulei uzat si nu numai.

activitatea vad ca se desfasoara in aer liber sau un garaj deschis. In spatii mai inchise probabil trebuie sa mergi pe propan/metan sau electric
0

#17 Useril este offline   czd 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 211
  • Inregistrat: 12-October 08
  • Gender:Male
  • Location:baia mare

Postat 22 February 2009 - 01:41 PM

Vezi postarealevis, la Feb 21 2009, 11:47 PM, a spus:

nu a incercat nimeni sa faca piesa din polistilen, sa o introduca intrum vas in care sa se toarne ipsos dupa care sa faca 2 gauri una pentru turnat cealalta pentru evacuare ceva genul asta

Se foloseste in mod curent in industrie si se numeste turnare in forme vidate cu modele usor fuzible
0

#18 Useril este offline   cnc77hobby 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 202
  • Inregistrat: 18-December 06
  • Gender:Male
  • Location:Calarasi

Postat 23 February 2009 - 01:14 AM

Vezi postareaczd, la Feb 22 2009, 04:10 AM, a spus:

Turnarea aluminiului in matrite se executa pe o masina de turnat sub presiune la 400bar...

Salut
czd , te pricepi ,sau lucrezi in domeniu ? vino cu idei simple pt turnat in regim de hobby si fara presiune si nebunii la care nu avem acces , dar bineinteles sa iasa de calitate si sa poata fi prelucrabila piesa turnata . Printre cei care au incercat sa toarne ma numar si eu ,dar fara rezultate prea bune , in sensul ca exista niste micropori in material . Cred ca se mai adauga ceva care face separarea zgurei si ajuta la omogenizarea amestecului.

P.S. Cine se pricepe este rugat sa ne ajute cu un sfat :)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: aluminiu.jpg
  • Imagine atasata: aluminiu_2.jpg

0

#19 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 23 February 2009 - 01:27 AM

Un pic dificil dar se poate realiza in regim de amator:
Se face o masina care invarte in plan orizontal matrita. Bineinteles ca se echilibreaza. Se toarna prin centru. Avantajul este ca forta centrifuga face ca piesa turnata sa fie mult mai omogena.
0

#20 Useril este offline   ctotth 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 985
  • Inregistrat: 22-April 04

Postat 23 February 2009 - 03:12 AM

la 800 de bucati nu mai e hobby, e manie compulsiva

Aceasta postare a fost editata de ctotth: 23 February 2009 - 03:13 AM

0

#21 Useril este offline   eduardtoader 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 21-February 09
  • Gender:Male
  • Location:Valenii de Munte
  • Interests:fotografia, mountain bike, modelismul aero si naval

Postat 02 March 2009 - 02:21 AM

Va salut. Daca tot sunteti la lectia asta, as vrea sa va intreb si eu ceva in legatura cu aceasta tema. As vrea sa stiu care este materialul cel mai potrivit pentru a realiza o matrita in care sa torn un obiect din aluminiu (20cm/5cm, grosime-4cm - are model si denivelari dar se inscrie in aceste dimensiuni).

Am citit mult despre aceasta tema in diferite site-uri. Unii spun ca ipsozul este suficient de bun insa altii zic ca nu e suficient de rezistent, ca se poate crapa, etc. Altii zic ca ipsozul trebuie combinat cu praf de marmura sa cu siliciu. Altii zic ca e mai buna din nisip - dar eu nu am habar cum sa modelez nisipul -se pune vreun liant? (piesa de care vreau sa o realizez e destul de fina si nu cred ca nisipul ar lasa-o atat de fina). Am citit si despre un procedeu cu forma de ceara peste care se toarna un produs ceramic, se coace, si apoi ceara se topeste, lasand loc pentru turnarea materialului. In schimb, nu am intalnit o reteta (sper sa nu imi spuneti de substante greu de gasit sau foarte scumpe) pentru a costrui aceasta matrita.

Eu am nevoie sa fac doar un exemplar al acestui obiect, cel mult doua - nu ma gandesc la productie de serie.

Ultima chestiune. Matrita aceasta trebuie asezata intr-o galeata cu nisip, sau se poate turna direct in matrita-fara nici-un fel de protectie exterioara a acesteia? Astept o mana de ajutor. va multumesc.

cu respect, eduard
0

#22 Useril este offline   Dragut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2453
  • Inregistrat: 28-February 05

Postat 02 March 2009 - 09:03 AM

BARA LAMINATA + TAIERE

timp de executie 48 ore maxim, calitate incontestabil mai buna decit la turnare.

Daca faci o socoteala iesi mult mai bine asa fiindca la turnare:

- cite piese o sa ai rebut?
- cit aluminiu pierzi prin indepartare surplus?
- cit timp si bani pierzi cu probe incercari ,,, cuptoare si alte nebunii.

Stima

PS:
Daca totusi te incapatinezi sa vrei turnare:
- aluminiu il topesti simpu la oxi intr-o cantarola de inox
- faci modele de lemn de mai inalte cu .... x mm (trebe facut test)
- torni cite 10 ..15 odata pe suprafata libera
- prelucrezi la final pe strung

UITA de cochila si alte nebunii fiindca costurile investitiiei sunt mari

Aceasta postare a fost editata de Dragut: 02 March 2009 - 09:10 AM

0

#23 Useril este offline   Dragut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2453
  • Inregistrat: 28-February 05

Postat 02 March 2009 - 09:12 AM

Vezi postareaeduardtoader, la Mar 2 2009, 02:21 AM, a spus:

Va salut. Daca tot sunteti la lectia asta, as vrea sa va intreb si eu ceva in legatura cu aceasta tema. As vrea sa stiu care este materialul cel mai potrivit pentru a realiza o matrita in care sa torn un obiect din aluminiu (20cm/5cm, grosime-4cm - are model si denivelari dar se inscrie in aceste dimensiuni).

Am citit mult despre aceasta tema in diferite site-uri. Unii spun ca ipsozul este suficient de bun insa altii zic ca nu e suficient de rezistent, ca se poate crapa, etc. Altii zic ca ipsozul trebuie combinat cu praf de marmura sa cu siliciu. Altii zic ca e mai buna din nisip - dar eu nu am habar cum sa modelez nisipul -se pune vreun liant? (piesa de care vreau sa o realizez e destul de fina si nu cred ca nisipul ar lasa-o atat de fina). Am citit si despre un procedeu cu forma de ceara peste care se toarna un produs ceramic, se coace, si apoi ceara se topeste, lasand loc pentru turnarea materialului. In schimb, nu am intalnit o reteta (sper sa nu imi spuneti de substante greu de gasit sau foarte scumpe) pentru a costrui aceasta matrita.

Eu am nevoie sa fac doar un exemplar al acestui obiect, cel mult doua - nu ma gandesc la productie de serie.

Ultima chestiune. Matrita aceasta trebuie asezata intr-o galeata cu nisip, sau se poate turna direct in matrita-fara nici-un fel de protectie exterioara a acesteia? Astept o mana de ajutor. va multumesc.

cu respect, eduard


depinde foarte mult de "denivelarile" pe care le ai
Nu te astepta ca intr-o forma neincalzita sa ai copia fidela a jucariei
Daca nu ai alta alternativa si forma nu poate fi reprodusa mecanic pe un CNC:
- mergi la un magazin de materiale dentare
- iei felul 1 si felul 2 pentru mulaje de dinti
- iei acrilat sau ceara rosie
- iei material de turnare
- ajungi acasa
- dai plan de separatie la piesa
- copii detalii grosiere cu felul 1
- copii detalii fine cu felul 2
- topesti ceara
- umpli formele cu ceara
- obtii forma finala
- adaugi conul sau conurile de turnare
- adaugi locurile de aerisire functie de complexitatea piesei
- imbraci totul in pasta de formare
- astepti sa se usce
- incalzesti matrita la 800 ...900 grade
- torni alumiu

Din nou aici pot aparea probleme.
Ca matritza sa fie bine umpluta de preferat e o turnare centrifugala sau sub vid

Cel mai simplu ar fi sa te lipesti de un atelier de tehnica dentara!

Aceasta postare a fost editata de Dragut: 02 March 2009 - 09:25 AM

0

#24 Useril este offline   eduardtoader 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 21-February 09
  • Gender:Male
  • Location:Valenii de Munte
  • Interests:fotografia, mountain bike, modelismul aero si naval

Postat 04 March 2009 - 01:43 AM

Am incercat cateva poze cu un aparat compact. Sper sa se vada bine baza de care ziceam. In orice caza, daca ai posibilitatea, modelul este Nikon D200. E destul de asemanator cu Nikon D300. Sper sa nu te deranjezi, si sa intelegi din poze. Numai bine! multumesc.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: baza1.jpg
  • Imagine atasata: baza2.jpg

0

#25 Useril este offline   eduardtoader 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 21-February 09
  • Gender:Male
  • Location:Valenii de Munte
  • Interests:fotografia, mountain bike, modelismul aero si naval

Postat 04 March 2009 - 01:44 AM

inca doua detalii..

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: baza3.jpg

0

#26 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 04 March 2009 - 01:56 AM

Vezi postareaeduardtoader, la Mar 2 2009, 02:21 AM, a spus:

(20cm/5cm, grosime-4cm - are model si denivelari dar se inscrie in aceste dimensiuni).


Scuze ca intreb, e vorba de grosime 4 cm sau 4 mm? Ca nu-mi dau seama din poza daca e vorba doar de placa aia de la baza aparatului sau de tot aparatul.
Si cat de complicat e ce-i pe interior, daca e vorba doar de baza aparatului? Ca pare a fi mai usor de realizat prin frezare. Adica muncesti sa faci un model si o "matrita" cam cat la un model 3D intr-un soft (presupun). Desi, daca e sa fiu corect, din moment ce dispui de obiectul pe care vrei sa-l copiezi, munca poate fi mai simpla.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 04 March 2009 - 02:11 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#27 Useril este offline   ctotth 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 985
  • Inregistrat: 22-April 04

Postat 04 March 2009 - 07:44 AM

Eduard, cauta pe cineva sa-ti faca piesa. Tu vrei sa te-apuci sa-nveti o meserie pentru o singura piesa. Chiar daca e scumpa nu se merita. In plus trebuie vazut ce detalii sunt in interior, ca pe exterior striatiunile alea nu prea conteaza - nu conteaza decat gaura aia unde se infileteaza trepiedu.

Iar daca doar vrei sa inlocuiesti o piesa sparta/plesnita poate e mai simplu s-o repari pe cea veche.
0

#28 Useril este offline   Dragut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2453
  • Inregistrat: 28-February 05

Postat 04 March 2009 - 09:57 AM

@toata lumea: eduard vrea un suport mai solid fiindca atunci cind ataseaza TUNURI pe aparat acesta se inclina imperceptibil, fapt sesizat la pozele cu expunere mare.
PS: disatanta intre mine si el e considerabila si transportu ar ajunge mai mult ca obiectu in sine


@ eduard
Solutia zic eu cea mai simpla
Suportul din 2 piese ca in poza

Fund aluminiu.

Peste fundu de aluminiu pui tot o poliamida expandata (din aia care protejeaza colturile la tv, gen folie )
Laterala din plexic de 20mm (2 bucati suprapuse)

Fixarea intre fund si plexic cu suruburi de 4mm

Pe marginea interioara a plexicului bagi o banda de poliuretan expandat sa nu zgirii aparatul (lasi intre conturul aparatului si plexic 4... 5 mm.

Tot din suportul de plexic pleci cu o CHINGA (cordica) cu care sa poti fixa aparatul fix pe fund, + surubul de fixare

In rest e imaginatie

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: suport.jpg

0

#29 Useril este offline   Dragut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2453
  • Inregistrat: 28-February 05

Postat 04 March 2009 - 12:12 PM

Citeaza

...
Peste fundu de aluminiu pui tot o poliamida expandata (din aia care protejeaza colturile la tv, gen folie )
...


Sau mai elegant si mai sigur PLACA DE PLUTA de 3...4mm

Plexicu ca sa il aduci la forma ... dai gaura linga gaura dupaia cu rabdare la smirghel si la pila

Aceasta postare a fost editata de Dragut: 04 March 2009 - 12:15 PM

0

#30 Useril este offline   eduardtoader 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 21-February 09
  • Gender:Male
  • Location:Valenii de Munte
  • Interests:fotografia, mountain bike, modelismul aero si naval

Postat 04 March 2009 - 03:20 PM

Multumesc de interventii. E drept ca m-am gandit la varianta de a comanda cuiva profesional ca sa imi execute piesa asta. banuiesc ca ar costa destul insa eu vreau sa invat tehnica topiri si si reproducerii formelor. Sunt nou pe forum- probabil din cauza asta ma indemnati sa merg la un atelier. Mie piesa respectiva nu imi trebuie acum, nu ma grabeste. As folosi-o in situatii de fotografiere in natura. Date fiind conditiile in care sunt acum, nu prea am vreme de mers si facut poze.(sper sa se imbuneze treaba). Tocmai de-aia, avand timp, vreau sa fiu eu cel care realizeaza chestiunea in discutie. E drept a nu am facut asa ceva niciodata in viata mea, si nici macar nu am vazut procedeul, insa, ca pe orice modelist, banuiesc, orice procedeu de modelare a unei idei(i cazul acesta topirea in matrite si executarea matritelor), ma pasioneaza.

Referitor la cealalta discutie. Nu incerc sa fac aceasta piesa pentru a inlocui o alta care s-a rupt. Corpul aparatului e facut (aca nu ma insel de compozitie) dintr-un aliaj de magneziu cu aluminiu - asa scrie in cartea lui tehnica. Chiar eu recunosc, ca este un aparat dur. Deci, nu e cazul schimbarii. de fapt, probabil nu am explicat corect, piesa care eu vreau sa o realizez, va avea laturile exterioare - plane (nu ma intereseaza estetica exerioara-insa-pentru ergonomie ma voi gandi la o forma cu muchii mai rotunjite-sau o voi slefui la urma). In partea de sus, va fi o adancitura de 2cm(aveati dreptate- 4 cm era mult- si imi impiedia accesul la unele din butoanele care se afla destul de jos), deci va fi o adancitura de 2 cm in care a sta aparatul. De gaura pentru trepied- e clar ca se rezolva imediat cu bormasina.

Ca sa fiu sigur ca m-ati inteles, o sa dau exemlul a ceea ce vreu sa realizez intr-o forma mai bruta. E ca si cum as avea un patrat de LUT (sau orice material maleabil la conditii normale de temperatura) cu dimensiuni de 20cm lungime, 5cm latime si 4cm grosime. As lua fundul apaatului si l-as indesa 2cm in grosimea aterialului de care vorbim (daca va trebui sa fac un mulaj al aparatului trebuie sa evit invrarea materialului pe langa unele butoane-care sunt foarte fine. Banuiesc ca un scoci foarte fin m-ar ajuta), deci as indesa baza aparatului 2cm in material si apoi s-a scoate. Presupunand ca materialul ar fi aluminiul deja ramas cu forma aparatului, eu de fiecare data cand vreau, as putea sa asez aparatul in "copaia" creata, careia ii voi face 4 gauri in fiecare colt pentru sustinere, apaatul il voi prinde de forma de aluminiu ca sa nu se miste- prin gaura surubului pentru trepied si asa sunt sigur de fidelitate.

Ideea e, ca sa incepem usurel.

Cu ce e ideal sa izolez eu fantele din jurul butoanelor (un scoci normal ar schimba forma-nu de speriat, ci doar detalii mici. Daca nu se poate altceva, ramane scociul)
Trebuie dat cu ceva pe aparat(ulei, etc?). Daca se poate as evita partea asta.

Cu ce trebuie sa dau prima mana pe aparat? O gelatina, ceva?

Apoi, banuiesc ca sustinandu-l in anumite prese la 2cm de baza cutiei cu material, ce material ar trebui sa torn sub el.

Ma gandesc sa confectionez intai un duplicat al fundului din metacrilat-sau ce credeti ca e mai bun, sa rectific vreun eventual defect, apoi cu aceasta copie sa creez matrita definitiva.

Cred ca v-am scos peri albi. Imediat ce ma lamuresc va las in pace. Promit sa fotografiez etapele lucrului si rezultatul final.

cu respect, eduard
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro