Modelism - RHC Forum: turnare aluminiu in cochile - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

turnare aluminiu in cochile turnare piese in serie medie

#31 Useril este offline   cres 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 09-May 06

Postat 08 March 2009 - 10:09 AM

salut
ma bag si eu in aceasta discutie.din cind in cind(cind am nevoie)torn si eu dupa o metoda pe care am vazut-o in portugalia.se pleaca de la un model de rasina sinterizata,usor prelucrabila pe cnc si usor de finisat manual.aceasta rasina se numeste NECURON si o vinde o firma din brasov.modelul se face cu 2% mai mare.aceasta rasina odata prelucrata se aseaza pe o placa si se toarna peste ea cucic siliconic,bicomponent cu duritate de aprox 18-20 grade shorre.dupa ce s-a intarit cauciucul,in forma obtinuta se toarna un gips refractar.eu folosesc REFAL 80 de la firma RE.GE.CO.din italia.
uscarea se face controlat,pe paliere si pante in decurs cam de 10 ore.dupa uscare eu mi-am facut,dupa modelul vazut in portugalia,2 masini de turnat sup pseudo presiune.masinile sint pneumatice si ca un sumar al operatiilor ar fi:
se pune forma de gips refractar fierbinte(din etuva)intr-o rama de pe masina
-se toarna liber pina aluminiul ajunge la aprox 10 mm de marginea ramei
-se inghide rama cu o placa captusita cu azbest in care e practicata o retea pt maselota deasemenea captusita cu mat refractar
-se completeaza cu aluminiu pina la aprox 40 mm de marginea superioara a tubului unde se va forma maselota
-tot pneumatic aceasta parte superioara se inchide tot pneumatic cu un capac etans care are practicata o serie de gauri
-prin aceste gauri se insufla aer la 2 barr.acesta creaza o presiune tampon si pe linga faptul ca impinge aluminiul in contact cu modelul,nu permite o cristalizare cubica mare a aluminiului
-din cind in cind se deschide capacul si se completeaza cu al topit maselota
-se poate dezbate in aprox 20 min
bineinteles modelul de gips se distruge de fiecare data
pt aluminiu se folosesc lingouri de AlCu3Si6 tratate in baie cu degazant,dezgurifiant,si fondant pt refacerea structurii cristaline a metalului
copierea e ft fidela.daca a cazut un fir de par in gips se va vedea pe piesa de al.eu de obicei nu mai prelucrez nimic doar sablez sau lustruiesc si gata
daca mai aveti nevoie de lamuriri va stau la disp
toate cele bune
0

#32 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 08 March 2009 - 11:12 AM

Salut
Se poate turna prin aceasta metoda bronz sau alama,adica rezista gipsul refractar la 900-950°C?
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#33 Useril este offline   cres 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 09-May 06

Postat 08 March 2009 - 07:02 PM

Vezi postareaSkyspy, la Mar 8 2009, 11:12 AM, a spus:

Salut
Se poate turna prin aceasta metoda bronz sau alama,adica rezista gipsul refractar la 900-950°C?




salut
nu am turnat niciodata aliaje de cupru prin aceasta metoda.banuiesc ca da pt ca aluminiul(incalzit la 720 gr si tratat chimic)il torn peste forma care are in jur de 420 grade.nu se intimpla nimic.uneori mai crapa gipsul dar5 bucatile fiind sustinute de pe lateral de rama ramin in contact iar pe piesa finita apare doar o"dantela"neregulata de aluminiu care a intrat in fisura.cel mai important lucru in proces e uscarea modelului .daca incalzesti prea repede si nu mentii palierele atunci risti sa crape.daca nu incalzesti suficient modelul nu elimina apa si apare ceea ce meseriasii numesc "fierbere" a baii topite.mediul refractar fiind compact gazele formate ies prin baie si nu prin model in cazul in care acesta e din pamint de turnare
Toate cele bune
0

#34 Useril este offline   cnc77hobby 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 202
  • Inregistrat: 18-December 06
  • Gender:Male
  • Location:Calarasi

Postat 08 March 2009 - 11:55 PM

Salutare
Cres vino te rog cu mai multe detalii ,este interesant ce povestesti despre metoda asta .Sunt curios de ce rezultate ai .Pune te rog niste poze cu piesele rezultate eventual si cu sablare.

Bafta
0

#35 Useril este offline   cres 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 09-May 06

Postat 09 March 2009 - 07:45 PM

Vezi postareacnc77hobby, la Mar 8 2009, 11:55 PM, a spus:

Salutare
Cres vino te rog cu mai multe detalii ,este interesant ce povestesti despre metoda asta .Sunt curios de ce rezultate ai .Pune te rog niste poze cu piesele rezultate eventual si cu sablare.

Bafta



ok o sa incerc sa pun pe fazele pe care le-am enumerat mai susva dura puti(citeva zile )sa mi le adun pe toate ca sa se intel;eaga cit mai bine.daca vrea cineva sa se inhame la asa ceva am si ceva materiale de dat pt probe
toate cele bune
r.c.
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro