Modelism - RHC Forum: ce dracu are??? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

ce dracu are??? lipo egalizor....

#1 Useril este offline   AG-74-HESS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3573
  • Inregistrat: 04-February 08
  • Gender:Male

Postat 28 April 2008 - 10:35 PM

Nu stiu unde este buba: Egalizorul e nou, nu l-am mai folosit; acu (3cel, 4A) e si el nou. Am masurat fiecare celula 4...4.02V.
Ledul din dreptul celulei nr2 nu ``zice`` nimic....
Celelalte=OK (clipesc intermitent). Nu am manualul de utilizare de la egalizor, si nu pot verifica daca e normala ``apucatuta `` pe care o face.
Daca are cineva acest model de egalizor, poate ma scoate din ceata cu ce si cum trebuie sa faca.

Egalizorul pe care l-am avut inainte l-am vandut, crezand ca iau unul mai ``destept``(cu nr de cel mai mare), dar se pare ca m-am cam incurcat...
0

#2 Useril este offline   zgr_44 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1324
  • Inregistrat: 02-February 07
  • Gender:Male
  • Location:Birmingham UK

Postat 28 April 2008 - 10:55 PM

AG-74-HESS, la 28 Apr 2008, 22:35, a spus:

Nu stiu unde este buba: Egalizorul e nou, nu l-am mai folosit; acu (3cel, 4A) e si el nou. Am masurat fiecare celula 4...4.02V.
Ledul din dreptul celulei nr2 nu ``zice`` nimic....
Celelalte=OK (clipesc intermitent). Nu  am manualul de utilizare de la egalizor, si nu pot verifica daca e normala ``apucatuta `` pe care o face.
Daca are cineva acest model de egalizor, poate ma scoate din ceata cu ce si cum trebuie sa faca.

Egalizorul pe care l-am avut inainte l-am vandut, crezand ca iau unul mai ``destept``(cu nr de cel mai mare), dar se pare ca m-am cam incurcat...

Incearca-l si cu al lipo......in timpul incarcarii celulele se comporta diferit de la pack la pack.....sau poate specific robbe..........
P.S. Eu prefer multiplex.....macar alea-s made korea....nu china ..... :)

Aceasta postare a fost editata de zgr_44: 28 April 2008 - 10:58 PM

Lucrurile sunt simple.......noi le complicam...
0

#3 Useril este offline   AG-74-HESS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3573
  • Inregistrat: 04-February 08
  • Gender:Male

Postat 02 May 2008 - 10:50 AM

Am incarcat acumulatorul (11.1/4000), iar apoi in prima faza am descarcat partial si debalansat intentionat celula nr 2 cu o rezistenta de 10ohm, si am adus-o cu 20mV mai jos decat celelalte:
1=3.20V;
2=3.00V;
3=3.20V.
In faza a doua, dupa o a doua incarcare+descarcare partiala, am debalansat celelalte celule astfel:
1=3.20V
2=3.40V
3=3.20V
Am facut asta ca sa vad daca e ceva cu egalizorul.....
L-am pus apoi la incarcat si NIMIC: LED-ul de la celula 2 nu se aprinde, desi la sfarsit de incarcare, acu are o tensiune (in gol) de 12.6V, fiecare celula avand exact 4.2V. Mentionez ca pe durata incarcarii, celelalte LED-uri corespunzatoare celulelor 1si3 functioneaza....
Daca nu imi ``scapa`` ceva, trag concluzia ca acumulatorul s-a incarcat corect (12.6V), celulele au fost toate egalizate (4.2V), capacitatea aratata de incarcator la final a fost de 4280mA, dar LED-ul celulei 2 tot nu s-a aprins=probabil e ars sau are o lipitura defectuasa. Astept si parerea voastra inainte de a-l demonta.

Aceasta postare a fost editata de AG-74-HESS: 02 May 2008 - 10:54 AM

0

#4 Useril este offline   zgr_44 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1324
  • Inregistrat: 02-February 07
  • Gender:Male
  • Location:Birmingham UK

Postat 02 May 2008 - 07:28 PM

Atunci , desfa egalizatorul si masoara ledul ala....e foarte posibil sa fie ars.....
Lucrurile sunt simple.......noi le complicam...
0

#5 Useril este offline   protheus 

  • 日本語
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 26-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Manage
  • Interests:Cate un pic din fiecare domeniu.

Postat 03 May 2008 - 12:06 PM

Daca de egalizat, egalizeaza bine e foarte posibil sa fie ars led-ul (sau desprins, nelipit bine). Din cate ai zis egalizarea iese perfect cum trebuie deci cred ca e de acolo .



Stima si respect
 "Pai, impartim egal totul, o jumate tu, o jumate eu si o jumate Ion."  
0

#6 Useril este offline   AG-74-HESS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3573
  • Inregistrat: 04-February 08
  • Gender:Male

Postat 04 May 2008 - 12:48 AM

In sfarsit......REZOLVAT! LED-ul era de vina http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/mad.gif mai precis sudura. Acum e OK, clipeste si nesuferitul asta in sfarsit...... Cel mai aiurea este ca dupa ce ca timpul este fff limitat, mai vine si cate o capcana din asta, sa ti-l manance pe tot.....
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro