Modelism - RHC Forum: dimensiuni - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

dimensiuni putin ajutor cu cateva dimensiuni?

#1 Useril este offline   tudym 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 27-April 08

  Postat 27 April 2008 - 06:54 PM

Buna.

Pentru inceput, vreau sa va spun ca inca nu sunt feroviar, insa as avea nevoie de cateva dimensiuni (lungime, latime, inaltime) pentru orice locomotive sau vagoane scara N sau Z. Ma poate ajuta cineva? Pe Google nu gasesc nicaieri, si nici pe forum. Poate nu stiu eu sa caut :D .

Vreau sa construiesc un pod de lemn, si ca sa il fac util pentru ceva, m-am gandit sa il construiesc astfel incat sa poata trece pe el ceva cu roti, si cea mai frumoasa varianta mi s-a parut un trenulet. Daca o sa mai fac si alte cladiri dupa aceea, poate o sa ma apuc si de o diorama mica :rolleyes: .
0

#2 Useril este offline   LDH 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 152
  • Inregistrat: 15-August 06

Postat 27 April 2008 - 07:09 PM

Cel mai simplu este sa te uiti pe normele NEM unde ai gabaritele materialului rulant pentru mai multe scari de proportii

http://www.morop.org...rmes/index.html
Toate cele bune,
LDH
Modelism Feroviar
0

#3 Useril este offline   tudym 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 27-April 08

Postat 05 May 2008 - 03:50 PM

mersi mult, am gasit, is ok :D
0

#4 Useril este offline   stageexp 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 14-January 08

Postat 06 May 2008 - 11:01 AM

Scarile de care vorbesti sunt foarte mici, asa ca este dificila realizarea din lemn a unui pod, dar daca ai indemanare (spre deosebire de mine as zice) ;) , poti incerca a utiliza lemnul de balsa.
Cea mai simpla metoda de ati da seama de dimensiuni, eu aplicand-o pentru confectionarea de remize la scara H0, este de a folosi desene pe care le gasesti pe net, impreuna cu un reper (de exemplu distanta dintre sine sau dimensiunile unui vagon sau locomotive) dupa care faci o conversie a dimensiunilor din imaginea ta.
Daca utilizezi normele MOROP de care ti-a povestir LDH, care sunt baza de standardizare in modelismul feroviar, ai ecartamentul pentru scara ta, deci iti dai seama de dimensiunile sinelor, si implicit a podului. Restul de cote poti sa le obtii facand o scalare fata de dimeniunile reale.
Mai poti sa te inspiri din cataloagele PIKO sau FALLER unde se dau imagini ale podurilor produse de ei, si incerci sa aduci la scara ta ceea ce vezi acolo.
0

#5 Useril este offline   tudym 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 27-April 08

Postat 14 June 2008 - 06:24 PM

hehe http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/tongue.gif podul imi propun sa il fac din ceva bucati de lemn de brad, aschii, scobitori, ceva de genu, mic si usor
inafara de dimensiunile podului astfel incat sa incapa trenuletul pe el, ar trebui sa urmaresc de la alte poduri lungimea, latimea sau inaltimea :D ?
in diorama variaza lungimea, inaltimea dintre 2 versanti de exemplu, nu:D? sau exista si aici dimensiuni standard?
0

#6 Useril este offline   stageexp 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 14-January 08

Postat 18 June 2008 - 02:21 PM

Pai trebuie urmarite dimensiunile din realitate. Adica in functie de deschiderea pe care o are, un pod real are o anumita configuratie, tip de piloni, lucruri despre care ar putea sa-ti vorbeasca mai bine un inginer constructor din domeniu. Acum depinde si ce fel de pod vrei sa faci: pentru linie simpla sau dubla, de tipul celor americane din lemn, din lemn dar care sa imite metalul. Cel mai bine este fie sa te uiti in ceva documentatie sau carti, fie sa cauti imagini pe net, pe care sa le raportezi ulterior la scara ta.
0

#7 Useril este offline   lok 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 78
  • Inregistrat: 11-August 06

Postat 18 June 2008 - 11:46 PM

servus

podurile sint de mai multe feluri. functie de materialul folosit sint din lemn, metalice sau din beton. tot functie de material, apar forme tipice. dar, totusi, exista si exceptii. poduri cu arcade din beton vezi la caracau sau podul rutier peste mures de la intrarea in alba iulia. de asemenea, podurile metalice pot fi cu structura sub calea de rulare sau cu calea de rulare prin structura. podul vechi de la cernavoda cuprinde ambele variante. pot fi combinate, cf+rutier, suprapus sau alturat. lungimea unei deschideri este variabila in anumite limite. poti gasi pe google imagini cu poduri foarte interesante. ramine sa-ti alegi tipul de pod si sa-l faci asa cum crezi tu ca e mai bine.

spor la modelit
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro