Modelism - RHC Forum: Traxxas REVO - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 9 Pagini +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Traxxas REVO informatii,sfaturi,ajutor Evaluare topic: -----

#181 Useril este offline   hassel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2464
  • Inregistrat: 02-February 12
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Cars, cars, cars, any type ....

Postat 19 April 2015 - 07:28 AM

Cand am zis ca am avut 1:16 nu am zis ca as fi vrut sa am sau m-am dat cu al unui prieten... Sasiul este slab ranforsat in partea din fata si se rupe exact acolo, servosaverul este aiurea prins in 2 parti si un suport de prindere de pe skid se rupe cauzand astfel un joc mare in directie, eu am avut suspensie cu telescoape de aluminiu, si cred ca era singura parte care imi placea. Ca sa poti desface diferentialele trebuie sa desfaci jumatate de masina. Ce mi-a placut sincer era nebunia cu care se manifesta, explozia de viteza si wheeleurile care le facea cu lipo. Eu am mers mult timp cu 2 packuri in serie ni-mh si chiar imi placea cum trage. Dar cum am zis, era destul de fragil, am rupt tot ce am enumerat mai sus plus un brat superior si unul inferior cat l-am avut. Apoi am schimbat pe slash 1:16 .... Big mistake. Era ca o torpila ce se rasturna si daca sufla spre ea. Mergea doar drept sau lua curbele la viteza foarte mica. Nu neg ca sunt tehnologic complexe peste hpi dar sincer ca rezistenta nu se compara.

BAJA
5SC 30cc gas

Hobbytech str8 rally electric conversion

0

#182 Useril este offline   radu94 

  • GNS Racing
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2650
  • Inregistrat: 02-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Interests:Automodelism
    Ciclism

Postat 19 April 2015 - 07:40 AM

Eu raman la ideea mea ca trebuie niste saibe in plus acolo. Si sa nu exageram, e imposibil sa il poti impinge cand e la sol doar 1mm, gandeste-te ca trebuie sa aiba backlash la fiecare roata dintata, plus planetarele.
Mai verifica inainte de saibe sa nu fie cumva deformata carcasa de la diferential.

Custom CNC parts GNS Racing
0

#183 Useril este offline   Mihai Pall 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 754
  • Inregistrat: 07-December 14
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 19 April 2015 - 08:41 AM

Hassel: Eu de aia am zis dk te-ai dat cu 1/8, ca nu se compara cu nimic. Si pentru asta, da, se poate sa fiu dispus sa repar mai des decat pe un model conventional.
E imensa diferenta de la 1/16 la 1/10, daramite la 1/8. In orice. Punct.
Stabilitate, comportament al directiei, suspensiei, tractiunii, orice. 1/8 seamana foarte mult cu masinile adevarate. 1/16, se vede ca se comporta ca niste jucarii. Iar Baja 1/32, hehe, are fratele meu, nici nu ma uit catre ea. Nu are nimic de a face cu comportamentul unui model adevarat.
Hai lasati-ma oameni buni, trebuie sa desfaci jumate modelul ca sa ajungi la diff. Scoti exact 9 suruburi si ai difful in mana. Eu de obicei folosesc o masina de infiletat, si treaba merge brici.
Am lucrat pe Savage XS, si am plans langa el, cat de mic si complex de reparat este...

Radu:
Carcasa mare, care tine ansamblul, sau carcasa mica, care tine satelitii?
Cea mare era ca noua cand am scos-o afara, nu are nici um semn de uzura.
Cea mica, are ceva zgarieturi, cum a prins span de la piesele sparte.
1mm joc ma refeream cand tii difful in mana, si impingi/tragi de axul de intrare in diff.
1/8 Summit Highway Police Patrol on Castle 2200kV / ELC 6S
1/8 Brushless E-Revo
0

#184 Useril este offline   radu94 

  • GNS Racing
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2650
  • Inregistrat: 02-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Interests:Automodelism
    Ciclism

Postat 19 April 2015 - 01:37 PM

Pai e foarte mare atunci daca te referi la cum misca diferentialul intre rulmenti. Acolo ai nevoie de niste saibe ca sa nu mai miste aproape deloc.

Custom CNC parts GNS Racing
0

#185 Useril este offline   Mihai Pall 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 754
  • Inregistrat: 07-December 14
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 19 April 2015 - 04:38 PM

Tu nu ajungi maine seara prin oras?

Oare de la jocul ala sa rupa dintii din coroana? De la o chestie asa marunta?
Eu nu inteleg cum s-a dezintegrat rulmentul ala.

Planul meu ca sa pastrez diffurile intregi, este sa setez punch control la 70%, sa pun saibe peste tot, sa mai slabesc slipperul (acum e un full turn destrans), iar ca ultim resort, voi schimba si rotile cu ceva mai inguste, fie Badlands fie Trencher normale, nu X-urile.
1/8 Summit Highway Police Patrol on Castle 2200kV / ELC 6S
1/8 Brushless E-Revo
0

#186 Useril este offline   Mihai Pall 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 754
  • Inregistrat: 07-December 14
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 22 April 2015 - 11:46 PM

Mersi mult de ajutor, Radu.
Am lasat cele 2 saibe acolo, si am montat piesele la locul lor.
In seara asta am iesit 70% din 2 akku 2S, si inca 20-30% din 2 akku 3S.

So far, so good :D Nu am mai avut probleme, modelul ruleaza bine. Am dat si gauri in roti, vreo 30 minute tot stropea apa murdara din ele, dar macar acum pot sa se usuce cum trebuie.

Legat de slipper, l-am mai destrans, dar am fost nevoit sa il strang inapoi, pentru ca aluneca prea tare. Voi mai face teste si pe acest subiect.
1/8 Summit Highway Police Patrol on Castle 2200kV / ELC 6S
1/8 Brushless E-Revo
0

#187 Useril este offline   Mihai Pall 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 754
  • Inregistrat: 07-December 14
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 29 April 2015 - 10:21 PM

Mi se desfac capacele filetate (alea in plastic) care strang pivotii in fuzete, in timpul alergarii. Merg la alergat fara nici un joc, vin inapoi cu jocuri.
Le strang, la tura a 2-a iar se desfac.

Pareri?
1/8 Summit Highway Police Patrol on Castle 2200kV / ELC 6S
1/8 Brushless E-Revo
0

#188 Useril este offline   revolt 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 590
  • Inregistrat: 25-February 15
  • Gender:Male

Postat 29 April 2015 - 10:36 PM

Vezi postareaMihai Pall, la 29 April 2015 - 10:21 PM, a spus:

Mi se desfac capacele filetate (alea in plastic) care strang pivotii in fuzete, in timpul alergarii. Merg la alergat fara nici un joc, vin inapoi cu jocuri.
Le strang, la tura a 2-a iar se desfac.

Pareri?


picatura?
Hpi Savage Flux XL 3 diffs
Hpi Savage Flux XL
Hpi Savage Flux

0

#189 Useril este offline   Mihai Pall 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 754
  • Inregistrat: 07-December 14
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 30 April 2015 - 08:04 AM

Daca pun picatura, nu le mai desfaci niciodata.
E plastic pe plastic.
1/8 Summit Highway Police Patrol on Castle 2200kV / ELC 6S
1/8 Brushless E-Revo
0

#190 Useril este offline   revolt 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 590
  • Inregistrat: 25-February 15
  • Gender:Male

Postat 30 April 2015 - 09:17 AM

Vezi postareaMihai Pall, la 30 April 2015 - 08:04 AM, a spus:

Daca pun picatura, nu le mai desfaci niciodata.
E plastic pe plastic.

Nu pui toata picatura, pui O picatura.
Hpi Savage Flux XL 3 diffs
Hpi Savage Flux XL
Hpi Savage Flux

0

#191 Useril este offline   Mihai Pall 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 754
  • Inregistrat: 07-December 14
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 17 May 2015 - 09:22 PM

Astazi, dupa o tranta ceva mai serioasa mi-a sarit o planetara din cupa la diful fata.
Cand am desfacut ca sa o pun inapoi, am constatat ca bulkheadul fata era zdrobit. Fiecare din cele 2 parti erau rupte in cate 3 bucati, chiar m-am mirat cum de se mai tinea impreuna. Dupa cat praf era in fisuri, nu erau de astazi.
Cum nu prea sunt posesori de Erevo, ma gandesc ca postez iar aici de unul singur, dar va ramane cel putin pentru cei care vor urma.
In concluzie, pe MM 2200kV si 6S, pana acum:
- coroana din diferential mi-a creat probleme pana cand am montat saibe pe pinionul de atac si am eliminat toate jocurile; recomand sa faceti acest lucru imediat ce luati modelul (eu am schimbat 2 coroane in 2 zile si nu sunt tocmai ieftine)
- puneti cate o picatura de Picatura pe toti pinii care tin planetare/cupe/cardane, si pe capacele pivotilor din fuzete, ca altfel le pierdeti, sunt vibratii puternice datorita vitezei excesive;
- bulkhead fata distrus, la care inca nu am gasit cauza, chiar daca a luat ceva cazaturi, nu mi se pare ca au fost atat de brutale incat sa distruga in halul asta piesele.
Il voi inlocui, si voi observa mai atent, daca problema are o anume cauza sau doar partea aceasta este cu adevarat mai fragila.
- planetarele mele sunt cele din otel, nu am avut alta problema cu ele decat ca la socuri mai mari se mai intampla sa sara afara din cupa, si iti ia cam 5-10 min sa o pui inapoi. Mai citeam pe forumuri ca cele de plastic cedeaza repede pe 6S, dar fiindca nu am avut, nu ma pot pronunta.
In rest, modelul este senzational, are o tinuta extraordinara, nu exista sa iesim undeva si sa nu avem trecatori care se opresc sa filmeze, sa intrebe de unde le avem, cat costa, ba mai mult, unii fluiera, aplauda, sau sunt socati de performantele acestuia.
E un model extraordinar; nu este deloc ieftin de intretinut/upgradat, dar are acel "delivery".
Platesti ca sa te distrezi, si face ceea ce trebuie.
1/8 Summit Highway Police Patrol on Castle 2200kV / ELC 6S
1/8 Brushless E-Revo
0

#192 Useril este offline   Mihai Pall 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 754
  • Inregistrat: 07-December 14
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 27 June 2015 - 11:43 PM

Dupa ce am facut shimming la ambele diferentiale, am scapat pentru o perioada de problemele de la coroana diferentialului.
Dar numai pentru o perioada, deoarece cu tot cu saibe puse si nici un joc in diferentiale, saptamana trecuta s-a mai spart o coroana din diful spate.

Sunt foarte mirat, intre timp am facut si mod-ul pentru rigidizarea bulkheadurilor fata-spate, am montat brace-uri pe ambele punti, si chiar se simtea mult mai rigid sasiul.

Sunt binevenite idei, daca mai aveti, cum sa scap de problema asta...
1/8 Summit Highway Police Patrol on Castle 2200kV / ELC 6S
1/8 Brushless E-Revo
0

#193 Useril este offline   radu94 

  • GNS Racing
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2650
  • Inregistrat: 02-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Interests:Automodelism
    Ciclism

Postat 28 June 2015 - 07:39 AM

Acum, dupa ce a puscat iar, ai gasit ceva mizerie in el? Vaselina era neagra tare?(daca a fost deschisa la culoare initial)
Incearca sa pui ceva vaselina mai "sticky", poate ajuta putin. Joc nu avea, insa rulmentii erau buni? Sa vezi cat "wobble" permit acum, normal spre 0.
Nu am citit pe forumuri, insa imi pare greu de crezut ca de cand s-a facut modelul sa nu fie un upgrade scos de ei daca la toti li se sparg coroanele. Am inteles ca tu mergi asa si altfel, dar filmulete cu cretinisme la eRevo am vazut si nu s-au spart.
Sigur slipperul il ai strans pentru ca vrei wheelie, dar:))

Poti incerca kit-ul aftermarket, insa nu e chiar gratis si nimeni nu iti garanteaza ca tine.

Custom CNC parts GNS Racing
0

#194 Useril este offline   Mihai Pall 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 754
  • Inregistrat: 07-December 14
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 28 June 2015 - 08:03 AM

Rulmentii nu erau chiar noi, dar ce sa zic...nu stiu cat de mult conteaza.
Vaselina nu m-am uitat cum arata, cand am auzit clicaitul magic, am aruncat modelul intr-un colt si acolo l-am lasat.
Am stat pe net azinoapte si am gasit ceva topicuri cum sa adaptezi diffuri de Losi Lst2 parca.
Atunci nu mai crapa difurile, dar problema se transfera la bulkheaduri, pentru ca trebuie luat din ele, si se slabesc prea tare.
Punand toate piesele cap la cap, cred ca nu e o singura problema care genereaza puscatul difurilor.
Interesant ca nu se rupe cand sar, sau la aterizari proaste, ci la alergat cu viteza pe campuri cu iarba.
Deci ce cred eu ca il face sa cedeze:
- rotile Trencher care se implanta in iarba parca au cuie - imi voi
1/8 Summit Highway Police Patrol on Castle 2200kV / ELC 6S
1/8 Brushless E-Revo
0

#195 Useril este offline   Mihai Pall 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 754
  • Inregistrat: 07-December 14
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 28 June 2015 - 08:11 AM

Lua un set de roti originale, care se stie ca aluneca putin. Sorry for the good looks.
- voi renunta la stilul de condus - de multe ori mergeam cu spatele la throttle mare combinat cu frana brusca = backflip sau double backflip, dupa care ii mai dadeam o data full throttle, si mai faceam un backflip.
- identic pentru mersul cu fata - la franare puternica face frontflip lejer oe iarba.
- voi incerca sa mai desfac slipperul;
- voi incerca sa umplu bulkheadul cu silicon acrilic cand asez diful in el. In felul acesta va lucra mai unitar, se vor elimina toate jocurile, iar la desfacere nu va fi problema, deoarece acrilicul se lipeste foarte slab.
Voi posta rezultatele.
1/8 Summit Highway Police Patrol on Castle 2200kV / ELC 6S
1/8 Brushless E-Revo
0

#196 Useril este offline   Mihai Pall 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 754
  • Inregistrat: 07-December 14
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 28 June 2015 - 08:43 AM

Mods-urile care le-am facut pentru rigidizarea sasiului.
Am folosit link-uri de Slash si pushrod de Summit.
Ca sa pot monta link-urile pe rocking arms si sa obtin destul spatiu ca sa nu atinga arcurile, am folosit distantiere din aluminiu, de montate de pe niste link-uri de Erevo, cele care merg cu P2 rockers. Cate 2 distantiere pe fiecare link. Practic am fortat distantierele in rod ends cu patentul.
Sunt necesare suruburi mai lungi, singura varianta am gasit-o la Bendkopff, pe inox.
Imagine atasata: IMAG0387.jpg
1/8 Summit Highway Police Patrol on Castle 2200kV / ELC 6S
1/8 Brushless E-Revo
0

#197 Useril este offline   Mihai Pall 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 754
  • Inregistrat: 07-December 14
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 28 June 2015 - 08:45 AM

Nu stiu cum faceti voi sa puneti mai multe poze intr-o postare, pe mine nu ma lasa decat 500kb, si asta inseamna ca fiecare poza o redimensionez ca sa o pot atasa...
Imagine atasata: IMAG0388.jpg
1/8 Summit Highway Police Patrol on Castle 2200kV / ELC 6S
1/8 Brushless E-Revo
0

#198 Useril este offline   Mihai Pall 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 754
  • Inregistrat: 07-December 14
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 28 June 2015 - 08:56 PM

Am desfacut pana la urma dihania, si de data asta s-a rupt un dinte din pinionul de atac. Nu ca ar fi mai roz cu nimic situatia, deoarece a uzat bine si dintii coroanei, desi nu am mers mai mult de 1 minut dupa ce am auzit clicul. Ambele piese necesita inlocuire.

@radu94 - Vaselina este destul de murdara. Nu a avut mai mult de 10 iesiri de cand am lucrat in el. Rulmentii sunt foarte ok, aproape nu au joc. Sunt ca noi.

Se vad urme pe corpul diferentialului ca intra nisip/pietricele intre dif si bulk, si se tot macina acolo.

Pareri: merita investit in carcasa dif din aluminiu, sau nu va ajuta la nimic? Parerea mea este ca nu prea are rost, deoarece problema este la miez, nu la carcasa. Dar stiu si eu, poate nu vad lucrurile bine.
Astept parerile si argumentele voastre.
1/8 Summit Highway Police Patrol on Castle 2200kV / ELC 6S
1/8 Brushless E-Revo
0

#199 Useril este offline   Mihai Pall 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 754
  • Inregistrat: 07-December 14
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 29 June 2015 - 06:06 PM

Nimeni nu are nici o parere?
1/8 Summit Highway Police Patrol on Castle 2200kV / ELC 6S
1/8 Brushless E-Revo
0

#200 Useril este offline   radu94 

  • GNS Racing
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2650
  • Inregistrat: 02-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Interests:Automodelism
    Ciclism

Postat 29 June 2015 - 06:12 PM

Aluminiul te poate ajuta daca flexeaza acum plasticul. E greu de spus, nu am avut modelul in mana sa ma pronunt, insa poate fi un upgrade ce mai scade din problema. Diferentialul misca stanga dreapta? Spre roti, cum e masina pusa jos.

Custom CNC parts GNS Racing
0

#201 Useril este offline   Mihai Pall 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 754
  • Inregistrat: 07-December 14
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 29 June 2015 - 09:39 PM

Nu se misca asa.
In schimb, se misca in sus si in jos...stai sa ma gandesc cum sa ma exprim mai clar.
Odata pozitionat in bulkhead, partea de dif care vine spre transmisie se misca 1-1.5 mm in plan vertical, rotit dupa un cerc imaginar al carui centru este capatul difului dinspre spatele modelului.
E mai dificil de explicat.
Am gasit coroana si pinion de atac de Robinson Racing, ma gandesc ca poate e ceva mai ok decat originalul, vreau sa le comand.

As schimba rotile, ca sunt convins ca cele originale ar mai atenua din socurile transmisiei pentru ca permit o oarecare alunecare, dar mi-e mila sa vitregesc modelul de look-ul pe care il are acum.
1/8 Summit Highway Police Patrol on Castle 2200kV / ELC 6S
1/8 Brushless E-Revo
0

#202 Useril este offline   radu94 

  • GNS Racing
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2650
  • Inregistrat: 02-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Interests:Automodelism
    Ciclism

Postat 29 June 2015 - 10:24 PM

Un mic filmulet nu poti face? RR face produse de calitate, deci te poti baza pe ele!

Custom CNC parts GNS Racing
0

#203 Useril este offline   Mihai Pall 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 754
  • Inregistrat: 07-December 14
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 30 June 2015 - 07:15 PM

Hm. Degeaba sunt piesele bune, daca tot asa merg lucrurile mai devreme sau mai tarziu tot se va rupe iar.
Cred ca stiu momentul cand s-a rupt, mergeam cu spatele destul de tare si am franat brusc si a facut backflip.
Am setat prin CastleLink frana la 70%, dar nu tine cont decat cand da cu fata, canr merge cu spatele franeaza cu toata puterea.
Trebuie sa fac ceva cu el sa reduc cumva stresul pe sistemul de transmisie.
1/8 Summit Highway Police Patrol on Castle 2200kV / ELC 6S
1/8 Brushless E-Revo
0

#204 Useril este offline   Mihai Pall 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 754
  • Inregistrat: 07-December 14
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 01 July 2015 - 05:49 AM

Nu are rost sa fac filmulet, nu prea se vede nimic. E mic locul, eu simt ca se misca in bulkhead, dar in filmare nu s-ar vedea.
1/8 Summit Highway Police Patrol on Castle 2200kV / ELC 6S
1/8 Brushless E-Revo
0

#205 Useril este offline   hassel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2464
  • Inregistrat: 02-February 12
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Cars, cars, cars, any type ....

Postat 01 July 2015 - 10:08 AM

Mai tineti minte cand ziceam ca transmisia de pe summit/revo nu este destul de solida pentru greutatea masinii? NU am avut modelul dar am vazut si revo 3.3 si e-revo si summit prin maruntaie, si chiar stiu ce se afla pe acolo.

BAJA
5SC 30cc gas

Hobbytech str8 rally electric conversion

0

#206 Useril este offline   Mihai Pall 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 754
  • Inregistrat: 07-December 14
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 08 August 2015 - 11:13 PM

Dupa a 5-a coroana explodata, devenise clar ca doar a inlocui coroana si a remonta diferentialul, pur si simplu nu va tine.Asa ca am decis ca este momentul sa adopt alta solutie.In prima faza am achizitionat si am incercat sa montez o coroana heavy duty de la Robinson Racing, destinata diferentialului de T-Maxx. Presupun ca este un model mai vechi, pentru ca nu se potriveste.Gaurile de prindere sunt prea mici (dar am reusit sa le maresc cu burghiu de carbura), problema ramane la fatza interioara a coroanei, cea originala avand o adancitura care permite pinionului sa se retraga si sa permita satelitilor sa se roteasca.Cu coroana RR, diferentialul se strange prea tare si se blocheaza.
1/8 Summit Highway Police Patrol on Castle 2200kV / ELC 6S
1/8 Brushless E-Revo
0

#207 Useril este offline   Mihai Pall 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 754
  • Inregistrat: 07-December 14
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 08 August 2015 - 11:22 PM

Linkul meu

Linkul meu

Linkul meu

Aceasta postare a fost editata de Mihai Pall: 08 August 2015 - 11:23 PM

1/8 Summit Highway Police Patrol on Castle 2200kV / ELC 6S
1/8 Brushless E-Revo
0

#208 Useril este offline   Mihai Pall 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 754
  • Inregistrat: 07-December 14
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 08 August 2015 - 11:29 PM

Faza a doua, am umplut diferentialele cu ulei de 70.000, din 2 motive. De fapt, din 3 :D
1. Pe suprafata cu aderenta scazuta - pamant acoperit de praf, criblura, etc, la acceleratii puternice combinate cu viraj, roata fata care se ridica de la pamant, se baloneaza tare. (Nu am Gorilla tape in ele, pentru ca efectiv nu mai vreau sa pierd inca 4-5 ore sa desfac cauciucurile, sa le pun banda, sa le lipesc inapoi).
2. Nu mai aveam deloc ulei in ele.
3. Andrei de la HPI nu mai avea de 100.000, ca as fi pus din acela.

Rezultat:
Rotile se baloneaza in continuare, cu toate ca modelul porneste mai bine de pe loc, si se simte o imbunatatire.
Probabil data viitoare cand le desfac voi pune 100.000 sau 120.000.
1/8 Summit Highway Police Patrol on Castle 2200kV / ELC 6S
1/8 Brushless E-Revo
0

#209 Useril este offline   Mihai Pall 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 754
  • Inregistrat: 07-December 14
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 08 August 2015 - 11:42 PM

Faza a 3-a:Am reconstruit diferentialele cu carcase din aluminiu de la RD Logics.Carcasele sunt relativ ok (nu excelente, dar merg), se inchid bine, lacasurile rulmentilor potrivesc perfect, sunt foarte foarte usoare, si mult mai rigide decat cele de plastic.Am cumparat si difurile din aluminiu, dar sunt de Slash si nu sunt frezate ca sa accepte bone-ul de intarire care tine axul satelitilor.Poate cand mai desfac difurile le voi monta totusi pe acestea.Bottom line, am reconstruit diferentialele utilizand coroanele standard, black grease Team Associated, rulmenti Tekno, shimming set Robinson Racing si carcase RD Logics.

Imagine atasata: IMAG0402.jpg

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMAG0405.jpg

Aceasta postare a fost editata de Mihai Pall: 08 August 2015 - 11:44 PM

1/8 Summit Highway Police Patrol on Castle 2200kV / ELC 6S
1/8 Brushless E-Revo
0

#210 Useril este offline   Mihai Pall 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 754
  • Inregistrat: 07-December 14
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 08 August 2015 - 11:55 PM

Faza a 4-a:

Am montat inapoi carcasele de dif in bulkhead-uri, dar nu inainte de a umple lacasurile cu silicon acrilic.
Acest tip de silicon lipeste suficient de tare incat sa fii sigur ca nu se mai misca diful, dar nu atat de tare incat sa rupi ceva piesa cand esti nevoit sa desfaci pentru mentenanta.
Totodata, este suficient de rigid ca sa tina piesele la locul lor, dar suficient de elastic incat sa nu transmita socurile si sa rupa bulkhead-ul.

Cam asa arata rezultatul final:

Imagine atasata: IMAG0406.jpg


Imagine atasata: IMAG0408.jpg

1/8 Summit Highway Police Patrol on Castle 2200kV / ELC 6S
1/8 Brushless E-Revo
0

Arata acest topic


  • 9 Pagini +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro