Modelism - RHC Forum: Kit-uri made in RO - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Kit-uri made in RO

#1 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 18 April 2008 - 03:09 PM

Exista in tara echipamente pentru taiat placaj/balsa cu laser sau altceva asa cum sunt taiate kit-urile care se vand la cutie ? Nu spume.
Daca da, unde si cat costa decuparea unui kit la care furnizez eu planurile?
Desi ma cam indoiesc... :) s-ar stii de asa ceva, si s-ar gasi kit-uri "made in RO" pe toate drumurile... ;)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#2 Useril este offline   Dragut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2453
  • Inregistrat: 28-February 05

Postat 18 April 2008 - 03:24 PM

de taiat se poate taia, problema e ca munca nu se prea justifica ..... adica ma intreaba cineva ... cit ma costa sa tai urmatorul kit 1 singura bucata....
RASPUNS:

1 singura bucata pe freza=
- verificare contur daca este inchis
- transformare in DXF
- import in program de CAM si selectare ordine de prelucrare traiectorii
- import in program ce comanda masina

toate astea iau citeva ORE bune iar minimum de pret pe ora de CAD-CAM nu poate cobori sub 10 euro.

Urmeaza taiatul

Concurenta din @^&*$#@%^& dupa ceva ani de productie a ajuns la concluzia ca NU E RENTABIL si prefera sa importe.
0

#3 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 18 April 2008 - 08:26 PM

Eu cred ca depinde in ultimul rand si de tipul avionului in exemplul din speta,ca daca ar fi un kit de IAR 80 poate ar cumpara mai multi decat o clona de trainer sau stiu io ce alt tip de la o firma de renume.
Si nu in ultimul rand de marketing daca stii sa-ti promovezi produsul.
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#4 Useril este offline   gun man 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 18 April 2008 - 08:54 PM

cu freza CNC e mai bine sa te lasi ca la noi sunt numai neseriosi! daca ai planu in format digital poti sa imi trimiti sa fac o estimare ! eu am acces la un laser CNC ! unde miam taiat deja piese pt o aripa noua!

Aceasta postare a fost editata de gun man: 18 April 2008 - 08:55 PM

0

#5 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 18 April 2008 - 09:04 PM

Cu cat lucreaza ora pe laser? sau iti ia la cm sau ca prieten paushal.La mine la firma este un laser pentru metale cu care am taiat balsa de 1mm.Ora costa cam 120 de euro.Poate pentru mine ar fi 100 ca sant "de-al casei". :D .Viteza estimata de mine cand am taiat balsa ar fi cam de 10cm pe secunda.
As fi curios cate kituri s-ar putea taia intr-o ora.
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#6 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 19 April 2008 - 07:13 AM

gun man, la 18 Apr 2008, 20:54, a spus:

cu freza CNC e mai bine sa te lasi ca la noi sunt numai neseriosi! daca ai planu in format digital poti sa imi trimiti sa fac o estimare ! eu am acces la un laser CNC ! unde miam taiat deja piese pt o aripa noua!

Planul este PDF, 1:1

Referitor la eficacitate muncii si cum e mai rentabil, sa faci sau sa importi...
Kitul in Canada costa 60$, dar transportul si altele il dubleaza, ba si mai mult.
In kitul pomenit intra sub o placa de 2mm si una de 3mm plus ceva placaj. Zic cate o placa din fiecare ca vorbim de unicat, dar la serie, chiar mica, ar fi chiar si mai putin.
Deci materiale ar intra de 20-30 RON.
Restul pana la 60$ ar fi manopera de decupare, tiparirea unor instructiuni de montare si ambalaj.
Cate ore sa ia la 10 EUR/ora decuparea unul astfel de kit, compus din aproximativ 30 repere pt fuselaj si 30 nervuri - identice - pt aripa si profundor?
Am vazut la SOY ca ei lanseaza in productie loturi de 50 bucati. Nu stiu in cat timp vand un asemenea lot, dar totusi mie imi iese ca o asemenea activitate ar trebui sa fie productiva si eficienta. In cate locuri in tara, chiar si in Europa muncesti cu 10 EUR/ora ? Doar daca nu cumva se pleaca de la ideea ca echipamentul ar trebui amortizat dupa primul an...

Daca va uitati in forumul de trenulete, o sa vedeti o stire postatta de mine referitoare la faptul ca Fleichman isi muta o fabrica de 110 oameni din Nurnberg in Banat. Deci neamtul a calculat ca face o afacere la asa mutare...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#7 Useril este offline   Dragut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2453
  • Inregistrat: 28-February 05

Postat 19 April 2008 - 10:31 AM

renatoa, la 19 Apr 2008, 07:13, a spus:

In cate locuri in tara, chiar si in Europa muncesti cu 10 EUR/ora ?

acei 10 euro / ora erau ptr PRELUCRARE CAD-CAM.
Din momentul in care ai planul si sa zicem muncesti 20 ore sa-l aduci in format acatarii asta insemind nu ca am gasit planul pe NET si e GATA de lucru ci il iei frumusel il transformi in solid, il IMBINI sa vezi daca nu apar inexactitati..... adica imagineaza-ti ca nu poti oferi la vinzare o chestie aiurea care NU SE PUPA.

20x10 = 200 euro

la 100 kituri = 200/100 = 2 euro/kit ceea ce nu e mult pentruu partea de conceptie.

Taiatul e cu totul alta poveste... pretul pentru balsa nu ar trebui sa depasesca in mod normal 0,25 euro/ml la freza fiindca sculele nu se rup decit accidental. O adincime rezonabila de frezare cu freza cu fragmentare de 1 mm sa zicem ar fi cam de 2 mm. Pentru placaj merg in general cu freze de 3...4 mm si 3mm adincime de frezare... functie de neamu de placaj.

Daca vorbim de aluminiu acolo treburile se complica un pic fiindca intervine calitatea de material, racire etc.

Sincer eu m-am chinuit ceva cu planul de la Gupy si am renuntat fiindca mi-am dat seama ca nu se merita.
Sunt 3 astfel de kituri livrate dar MOCCA tocmai pentru testare... si din pacate nici unul din ele nu cred ca va fi vazut anul asta la Ripa desi au fost date cam de prin Ianuarie.

PS:

gun men, la Scris la 18 Apr 2008, 20:54, a spus:

cu freza CNC e mai bine sa te lasi ca la noi sunt numai neseriosi! daca ai planu in format digital poti sa imi trimiti sa fac o estimare ! eu am acces la un laser CNC ! unde miam taiat deja piese pt o aripa noua!

Stiu ca Gun menu e suparat pe mine ca nu am avut timp sa-i tai ceva, dar nu din asta traiesc, iar JOB-ul e job si delegatiile sunt delegatii.
CNC-ul pe care il am desi e personal, e la JOB, ca in casa e imposibil de taiat, comanda interfetei e pe paralel, deci nu mere de pe laptop, iar compu stationar e UNUL singur.
In plus MACH3 e destul de pretentios la resurse incit sa se blocheze cind vrea muschii lui. De regula pe compu ala nu poti merge decit cu masina.

Stima

Aceasta postare a fost editata de Dragut: 19 April 2008 - 10:49 AM

0

#8 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 19 April 2008 - 03:23 PM

Eu as fi dispus sa dau pretzul de Canada adica 60$ pentru taierea "oarba" dupa planul care sunt destul de convins ca e ok, fiind al unui model facut si de Dan Mitea si cel care a publicat planurile are un thread de peste 10 pagini la rcgroups.

Sau am putea imparti efortul (si costurile B)) sa sa realizez eu digitizarea planurilor. Daca ai totul vectorial, cat timp poate sa iti ia sa introduci in masina ?

Iar tu ramai cu planurile digitizate si poti sa dai drumul la productie in masa de Pushy Cat :-p Cerere sunt sigur ca ar fi...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#9 Useril este offline   gun man 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 19 April 2008 - 04:48 PM

Eu la taiat imi ia aprox 1 ,5 E pe m liniar
acu mai costa ceva si lucrarea planului dar in limite rezonabile oricum!
0

#10 Userul este online   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 19 April 2008 - 05:33 PM

Uite inca un pusher interesant:
http://www.myunclewi.../oldtimers.html

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 19 April 2008 - 06:08 PM

0

#11 Useril este offline   Barabula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 415
  • Inregistrat: 25-November 07

Postat 19 April 2008 - 06:02 PM

Din experienta personala taierea de balsa pe laser e pentru productivitate. Pentur un kit, iti iei balsa si il tai cu bisturiul la mare fix! scurt, ieftin si elegant.
0

#12 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 19 April 2008 - 06:53 PM

Totul e sa mai ai si timp B)
Crede-ma, nu o spun ca sa para altceva, dar este simplu calcul time is money, asa cum vad ca fac clientii mei: imi ia mai putin timp sa castig banii ca sa platesc decuparea (sau sa cumpar kit-ul) decat sa o fac eu.
O sa ma intrebi unde mai e placerea B) de ce nu ma apuc de foamies... Adevarat si asta... se pare ca am gasit echilibrul intre bani, timp si placere undeva la mijloc, adica asamblarea kit-urilor gata taiate.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#13 Userul este online   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 20 April 2008 - 02:41 AM

Barabula, la 19 Apr 2008, 19:02, a spus:

Pentur un kit, iti iei balsa si il tai cu bisturiul la mare fix! scurt, ieftin si elegant.

Daca pentru panouri... poate...ti-as da dreptate, la nervuri am mari dubii ca poti taia 20-30 de bucati identice si sa nu le faci pachet pentru a le prelucra impreuna. Dar de cele 100 de nervuri necesare unui Ultimate ce parere ai?

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 21 April 2008 - 01:11 PM

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro