Modelism - RHC Forum: Acromaster Multiplex - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Acromaster Multiplex echipare, tips & tricks

#1 Useril este offline   Nightman 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 27-March 08

Postat 18 April 2008 - 03:05 PM

Salutare,

Am hotarat sa-mi achizitionez un Acromaster ca sa ma apuc de 3D.
Fiind incepator nu prea reusesc sa ma hotarasc exact ce sa pun pe el, asa ca ii rog pe cei mai experimentati sa ma ajute ;)
Cerintele ar fi sa poata executa toate manevrele inclusiv hover, piese de calitate dar nu chiar cele mai scumpe si cel mai important sa le pot cumpara de la noi, ca sa le am pana de Pasti :)
Modelul o sa aibe pana in 1100g gata echipat, desi am cautat nu am reusit sa aflu cat are neechipat

PS: am cautat pe forum acromaster dar nu am gasit decat 4 topics dar in care doar este pomenit

Multumesc ;)
Logo 600 VBar
Acromaster
0

#2 Useril este offline   Abburo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1317
  • Inregistrat: 02-June 07

Postat 18 April 2008 - 03:52 PM

De curand am achizitionat un Red Hawk de la Robbe care are aproximativ aceeasi greutate.
L-am echipat cu un Roxxy 3536/06, regulator Robbe 50A si acumulator 3300mA. Servourile sunt Futaba S3114.
Tinand cont ca modelele sunt asemanatoare cred ca ti se potrivesc si tie.

Cu aceasta dotare modelul urca foarte repede pe verticala. Nu am incercat hover pt ca nu ma pricep, insa motorul are tractiune de 1700 gr. Cred ca e suficient pt ceea ce ti-ai propus.
URGENT !!! schimb Caiet A4 cu Audi acelashi model….rog seriozitate!!!
0

#3 Useril este offline   Nightman 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 27-March 08

Postat 18 April 2008 - 04:38 PM

Din cate vad motorul are 1250 rpm/V iar pt acrobatii parca trebe mai mic intre 700-900
Cuentul este de 31A iar maxim (60s) 40A, chiar trebe controller de 50A ?
Servo-ul din ce recomandari am citit ar fi prea slab pentru coada (profundor/carma), si eu m-am gandit tot la asta pentru eleroane

Aceasta postare a fost editata de Nightman: 18 April 2008 - 04:52 PM

Logo 600 VBar
Acromaster
0

#4 Useril este offline   laurd 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 19-December 06

Postat 20 April 2008 - 11:33 AM

Salut,
Ieri am zburat pentru prima data noul meu Acromaster. Echipare: motor Roxxy 3536-06, regulator Roxxy 950, servo coada Hitec 81 si eleroane Hitec 55, elice 11x7, baterie 3 cel, 2100 mA, 25C si 100-120g lest in bot. Zboara super. Nu stiu eu sa-l zbor la ce poate el.
0

#5 Useril este offline   Nightman 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 27-March 08

Postat 21 April 2008 - 07:25 AM

L-ai cantarit cumva ? ca sunt curios la cat a iesit cu 120g lest
Ai incercat sa muti acumulatorul mai in fata ? pt ca mi se pare f mult 120g adaos

Stima
Logo 600 VBar
Acromaster
0

#6 Useril este offline   Nightman 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 27-March 08

Postat 21 April 2008 - 07:29 AM

Eu o sa incerc cu motor axi 2820/12 si accu 11,1V 3200mah si sper sa nu am nevoie de plumb, am citit pe alte forumuri ca se poate decupa din carlinga daca nu-i loc pt accu ca sa fie CG unde trebe
Ah, si ce elice ai folosit ? (eu o sa pun 12 x 6 APC electro)
Logo 600 VBar
Acromaster
0

#7 Useril este offline   laurd 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 19-December 06

Postat 22 April 2008 - 04:50 PM

Salut,

Am confundat avioanele. Pe Acromaster am doar 50 grame lest. Cu toate stradaniile de amuta bateria nu iese CG unde trebuie.
Elicea este 11x7 GWS. Este elicea recomandata pt motorul meu.
Nu am reusit sa-l cantaresc. Si eu sunt curios cat are.
Cu accu mai mare, fiind mai greu, poate merge fara lest.

Succes.
0

#8 Useril este offline   Nightman 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 27-March 08

Postat 11 May 2008 - 11:18 AM

Am zburat de cateva ori deja si nu pot sa zic decat WOW !
Nu a trebuit sa pun lest, cu accu de 273g si motor de 151g ii CG exact unde trebe
Eu am zburat la inceput decolat din mana si aterizat in tufe :D
Se ridica lejer pe verticala desi elicea de 12x6 care o folosesc ii prea mica pt motorul asta (am comandat 13x6,5 acum)
Desi este f solid construit am lipit scotch pe bordul de atac la aripi si profundor pentru ca au aparut urme de la crengile in care se oprea :)
Acum deja aterizez pe roti si pot sa zic ca trenul de aterizare este destul de firav, il tine dar cam se indoaie sub greutatea lui
Rotile sunt prea mici pt iarba, eu il aterizez pe asfalt acum, dar am comandat roti mai mari de 70cm
O sa-l cantaresc dupa ce primesc rotile si elicea noua
Logo 600 VBar
Acromaster
0

#9 Useril este offline   Nightman 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 27-March 08

Postat 11 May 2008 - 10:18 PM

Astazi am avut avut o aterizare mai putin perfecta, dar in limitele bunului simt din cate zic eu, si pe langa ca s-a indoit trenul de aterizare a si sarit de la locul lui...si a avut parte de o aterizare pe asfalt pe burta....fara alte pagube din fericire...asa ca va trebui sa construiesc alt tren de aterizare mai solid
eu m-am gandit la 2 variante, unul din 2 sarme de otel si altul din ceva tabla....inclin spre sarma presupunand ca o sa iasa mai usor si tabla nici nu prea stiu ce fel as putea folosi....

Sfaturi ?
Logo 600 VBar
Acromaster
0

#10 Useril este offline   mihaimcg 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 622
  • Inregistrat: 22-January 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 14 May 2008 - 09:39 PM

Daca vrei sa-ti faci tren de aterizare, incearca sa-l faci cat mai inalt. O sa vezi ca o sa te scuteasca de multe batai de cap.
0

#11 Useril este offline   laurd 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 19-December 06

Postat 15 May 2008 - 08:16 AM

Salut,

Eu am trecut la roti de 75 mm - mult mai practice decat cele originale.

Succes!
0

#12 Useril este offline   Nightman 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 27-March 08

Postat 15 May 2008 - 08:24 AM

Salut,

Si eu am deja roti de 70mm, dar trebe sa intaresc trenu ca se indoaie daca vin un pic mai in forta la aterizare, si asta pe asfalt....pe iarba cred ca o sa fie si mai rau

Stima
Logo 600 VBar
Acromaster
0

#13 Useril este offline   zgr_44 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1324
  • Inregistrat: 02-February 07
  • Gender:Male
  • Location:Birmingham UK

Postat 15 May 2008 - 09:12 AM

Nightman, la 11 May 2008, 11:18, a spus:

Am zburat de cateva ori deja si nu pot sa zic decat WOW !
Nu a trebuit sa pun lest, cu accu de 273g si motor de 151g ii CG exact unde trebe
Eu am zburat la inceput decolat din mana si aterizat in tufe :)
Se ridica lejer pe verticala desi elicea de 12x6 care o folosesc ii prea mica pt motorul asta (am comandat 13x6,5 acum)
Desi este f solid construit am lipit scotch pe bordul de atac la aripi si profundor pentru ca au aparut urme de la crengile in care se oprea :)
Acum deja aterizez pe roti si pot sa zic ca trenul de aterizare este destul de firav, il tine dar cam se indoaie sub greutatea lui
Rotile sunt prea mici pt iarba, eu il aterizez pe asfalt acum, dar am comandat roti mai mari de 70cm
O sa-l cantaresc dupa ce primesc rotile si elicea noua

Daca elicea e prea mica , dar iti trage modelul, nu are rost sa-i pui mai mare.......asa vei avea consum mai mic de curent si evident autonomie mai mare.......si nu fortezi nici motorul la maxim.......
Lucrurile sunt simple.......noi le complicam...
0

#14 Useril este offline   Nightman 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 27-March 08

Postat 16 May 2008 - 06:52 AM

Din cate am citit ii bine sa fie elicea cat mai mare ca ii avionu mai stabil, mai ales la 3D. (elice mare si turatie mica ii mai eficient decat elice mica si turatie mare)
Acum am pus elicea recomandata de producator, incerc sa folosesc motoru la putere minima cat sa faca avionu ce vreau, sper sa ramana aceeasi autonomie
Logo 600 VBar
Acromaster
0

#15 Useril este offline   zgr_44 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1324
  • Inregistrat: 02-February 07
  • Gender:Male
  • Location:Birmingham UK

Postat 16 May 2008 - 11:34 AM

Nightman, la 16 May 2008, 06:52, a spus:

Din cate am citit ii bine sa fie elicea cat mai mare ca ii avionu mai stabil, mai ales la 3D. (elice mare si turatie mica ii mai eficient decat elice mica si turatie mare)
Acum am pus elicea recomandata de producator, incerc sa folosesc motoru la putere minima cat sa faca avionu ce vreau, sper sa ramana aceeasi autonomie

Din cate stiu eu cred ca stiu bine, elicea mai mare iti da si momentul mai mare.......asa ca nu prea cred ca o sa fie mai stabil, plus ca omori mai rau motorul si implicit si acumulatorul.......
Lucrurile sunt simple.......noi le complicam...
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro