Modelism - RHC Forum: Ce oi fi patit... - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Ce oi fi patit...

#1 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 13 April 2008 - 05:25 PM

Am avut o buseala, si , dupa carpeala de rigoare a modelului, dau astazi sa zbor...
Si ma pomenesc ca nu mai merge RC-ul... pe care nu l-am verificat dupa incident.
Chestia ciudata este ca am totul dublat, dar numai merge nici cu celalalt RC care nu a fost pleznit.
Deci se dau doua TX identice, doua RX, unul cel busit, celalalt a stat la sol, doua ESC, la fel, doua baterii...
Bateriile masurate bune amandoua, ESC-urile la fel dau cei 5V pentru alimentarea Rx.
Ce am intr-un singur exemplar si mut intre cele doua seturi de RC este perechea de Qz, in 35Mhz, canal 72.
E posibil sa fi crapat cuartzul Rx de la buseala? Vedeti alta explicatie a comportamentului acesta?

Daca asta ar fi singura explicatie, sa iau numai Qz Rx pe canalul respectiv, sau sa iau pereche, ca s-ar putea sa nu se pupe asa bine cuartzul ramas de al Tx cu ce cumpar acum? Voi in general cumparati Qz desperecheate? Chiar se face o imperechere a lor pe bune la vanzatorii nostri, sau e vrajeala?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#2 Useril este offline   Cirip 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 732
  • Inregistrat: 07-January 05

Postat 13 April 2008 - 06:42 PM

renatoa, la 13 Apr 2008, 17:25, a spus:

E posibil sa fi crapat cuartzul Rx de la buseala? Vedeti alta explicatie a comportamentului acesta?
Da, este. Pot fi si alte explicatii, dar date fiind circumstantele, cuart busit e cea mai probabila.
Ia cuartul de receptie si scutura-l usor langa ureche. Daca zornaie ceva in el, a furat-o. Daca nu suna, nu inseamna ca e bun, dar daca suna sigur nu e bun.

renatoa, la 13 Apr 2008, 17:25, a spus:

sa iau numai Qz Rx pe canalul respectiv, sau sa iau pereche, ca s-ar putea sa nu se pupe asa bine cuartzul ramas de al Tx cu ce cumpar acum? Voi in general cumparati Qz desperecheate? Chiar se face o imperechere a lor pe bune la vanzatorii nostri, sau e vrajeala?
Eu am cumparat cuarturi desperecheate si nu am avut probleme. De ex, Txul meu e pe canalul 21 si am cumparat cateva cuarturi de receptie pe 21, ceva generic, nici macar de la producatorul receptorului. Eu as zice asa: Daca iei de la producatorul receptorului, ar trebui sa fie la fix pe frecventa. Cuarturile sunt comandate sa oscileze pe frecventa de canal la incarcarea capacitiva din schema receptorului. Deci exista un control. Daca iei din alta parte, e posibil sa fie putin decalat, dar fie ti-l trage pe frecventa un electronist, fie vei constata o scadere a razei de actiune. In ambele situatii, fie ca iei cuarturi originale , fie ca iei ceva generic (mai ieftine), musai trebuie sa faci un test de distanta dupa reparatie...

Bafta!
Cirip

Aceasta postare a fost editata de Cirip: 13 April 2008 - 06:49 PM

Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Montajele mele imbina teoria cu practica: nu merge nimic si nu stiu de ce.
0

#3 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 13 April 2008 - 07:52 PM

Cling, cling... http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif
Suna frumos, e bun de clopotzel in pom la iarna http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif
... cu picioarele pe pamant ...
0

#4 Useril este offline   Cirip 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 732
  • Inregistrat: 07-January 05

Postat 14 April 2008 - 12:28 AM

OK. Daca ai chef, prinde cuartul in menghina prin intermediul unor bucati de cauciuc sau ceva de genul asta si pileste usor, cu o pila fina, marginea de sus, pe contur, dar nu complet, ca sa il desfaci ca pe o conserva. Apoi "varsa-l" pe ceva mai inchis la culoare, ca sa vezi cum a ajuns. Daca faci si o poza si postezi, e si mai bine B)

Cirip
Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Montajele mele imbina teoria cu practica: nu merge nimic si nu stiu de ce.
0

#5 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 14 April 2008 - 09:01 AM

Esti sigur ca nu poate fi dezlipit cositorul pe baza? pe marginea de jos adica...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#6 Useril este offline   Cirip 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 732
  • Inregistrat: 07-January 05

Postat 14 April 2008 - 05:44 PM

Sigur nu sunt de nimic... :lol: , dar din experienta mea, incercarile de a desface capsula de la baza au esuat. Am impresia ca nu este cositorit, ci e un fel de sertizare sau sudura in puncte. Am incercat sa incalzesc si am insistat, vazand ca nu se deschide si am distrus mai mult prin incalzire. Am incercat si sa pilesc la baza si merge, dar e mai greu decat in partea opusa terminalelor. Pana acum, cea mai eleganta metoda de deschidere pe care o cunosc a fost pilirea marginii de sus.

Aceasta postare a fost editata de Cirip: 14 April 2008 - 05:45 PM

Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Montajele mele imbina teoria cu practica: nu merge nimic si nu stiu de ce.
0

#7 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 14 April 2008 - 06:08 PM

Uite ca merse si pe jos...
Ai dreptate, nu vrea dezlipit.
Pe sus o fi usor, dar elegant... ca nu prea vezi nimic inauntru.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-8-1208189289.jpg

... cu picioarele pe pamant ...
0

#8 Useril este offline   Cirip 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 732
  • Inregistrat: 07-January 05

Postat 14 April 2008 - 07:23 PM

Pai "se varsau" cioburile :) Multumim de poza. O sa o punem la "Asa Nu!" :D
Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Montajele mele imbina teoria cu practica: nu merge nimic si nu stiu de ce.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro