Modelism - RHC Forum: Cel mai tare teren de zbor - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Cel mai tare teren de zbor Slanic Prahova

#1 Useril este offline   Catalin_0707 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 08-April 08

Postat 08 April 2008 - 01:20 AM

Salut,de curand am fost la Slanic Prahova, am vizitat mina de sare Unirea care are 5"etaje"(galerii parca le zice) ,in prezent se poate vizita doar "etajul" 3 ,care e afla la 208 m adancime.

Un ghid local din localitate se afla prin preajma si ne-a povestit ca etajul 2 este inchis vizitatorilor si este destinat aeroModelistilor pentru ca spatiul este imens,cu profil trapezoidal cu 10 m deschidere la tavan si 32 la podea, au o inaltime de 54 de m si se intind pe o suprafata de 7.8 ha,iar curenti de aer sunt aproape inexistenti.

deci, pe langa frumusetea din mina,va recomand acest teren.


Security Mall
0

#2 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 08 April 2008 - 03:06 AM

Pot sa merg si eu cu masinuta?
Pe jos terenul e drept, sau e mai bine sa merg cu un off-road? Macar la etaju' 3 daca la 2 e inchis...

Aceasta postare a fost editata de bitex: 08 April 2008 - 03:07 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#3 Useril este offline   ERASER 

  • Vintage
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2223
  • Inregistrat: 23-March 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Drumul Taberei
  • Interests:F3A , veliere

Postat 08 April 2008 - 06:59 AM

In 2004 m-am dat cu un aeromodel electric prin salina, la etajul 3 (208m). Pe jos nu e tocmai drept, dar sunt totusi zone unde rugozitatile sunt sub 1cm, iluminarea e acceptabila, tavanul undeva la peste 30m. Exista un loc inainte de sanatoriu, unde ai cam 25 x 40 m la dispozitie si pentru un electric micut e suficient (cat un teren de handbal). Odata ajuns la 5-6 m altitudine se poate zbura si deasupra constructiilor. Practic poti sa te misti prin toata galeria. Ar fi interesant de mers cu un elicopter electric. E loc arhisuficient iar daca te tine acumulatorul poti sa pleci "la explorat" adica sa parcurgi toata galeria (e cumva in forma de litera U cu lungimea de vreo 400-500m).
La sala "Mihai" nu am ajuns, am inteles ca nu este deschisa decat in timpul campionatului de micromodele.

Aceasta postare a fost editata de ERASER: 08 April 2008 - 07:15 AM

Future is electric, but I belong to the past...
TEL. 0726.191.725
0

#4 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 08 April 2008 - 10:40 AM

Raspunsul meu anterior a fost un fel de gluma. Nici n-am masinuta. Dar daca am ajuns sa nu mai avem unde zbura si e necesar sa invadam si cel mai frumos loc, e neplacut. Nu zic ca nu-i tentant un zbor acolo, dar mi-as inchipui altfel zborul. Notiunea de zbor as lega-o de cer, nori sau soare, poate in departare un curcubeu sau fulgere... Adica libertate, nu spatii inchise. Cred ca-s putin dus...
Spor la treaba!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#5 Useril este offline   ERASER 

  • Vintage
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2223
  • Inregistrat: 23-March 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Drumul Taberei
  • Interests:F3A , veliere

Postat 08 April 2008 - 11:05 AM

Zborul in salina este o experienta interesanta iar pentru unele modele este singurul loc in care ar putea evolua.

@Bitex

Citeaza

Cred ca-s putin dus...
Ai dreptate, daca vrei sa te dai cu automodelul prin salina si sa zbori pe un cer cu fulgere.
Future is electric, but I belong to the past...
TEL. 0726.191.725
0

#6 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 08 April 2008 - 11:58 AM

A fost doar un raspuns la recomandarea lui Catalin_0707. Ar fi ultimul loc de zbor in care as merge, nu ca nu se poate zbura acolo. Pentru ca sunt destule altele, cam de aceeasi dimensiune, in aer liber.
De micromodele parca am auzit si e OK.
Automodelele RC nu prea imi plac si nici n-am intentia sa achizitionez pentru mine in urmatorii 50 ani. Cu atat mai putin sa stau cu statia in mana si cu asa ceva in fata. Asta este, unele lucruri nu le inteleg, cum nu inteleg altii captivele.
As face zbor liber pe orice fel de cer.
Detaliile erau importante. "poate in departare un curcubeu sau fulgere... " Intai ca POATE si apoi SAU.
Zborul liber e singurul care nu ma streseaza. Si e adevarat ca as lansa si daca in zare as vedea fulgere si cer plumburiu...
Nu-mi mai permite burta sa fug ore intregi dupa model, ca in tinerete. Dar inca imi place.
N-a fost un repros la faptul ca ai zburat electric acolo. Felicitari pentru experienta, as face-o si eu poate din curiozitate. Dar nu as trece locul pe lista locurilor de zbor, chiar daca as locui acolo.
Scuze pentru offtopic, n-are legatura cu Slanic Prahova.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 08 April 2008 - 12:02 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#7 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 08 April 2008 - 01:19 PM

Si mie mi se pare aiurea titlul subiectului ..."Cel mai tare teren de zbor " E o grota ... in mijlocul muntelui... Ce e asa tare ?
DT
0

#8 Useril este offline   fulgerica 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2235
  • Inregistrat: 31-July 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:vintage

Postat 08 April 2008 - 02:11 PM

e vorba despre densitate. cea a sarii e mai mare decat a aerului. de aceea e mai "tare".

Aceasta postare a fost editata de fulgerica: 08 April 2008 - 02:11 PM

Laser frate!
"Drona este pt modelism exact ce este maneaua in muzica" - Epicur
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro