Modelism - RHC Forum: AH-64 Apache 2ch - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

AH-64 Apache 2ch intrebari legate de un eventual upgrade

#1 Useril este offline   menkafka 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 03-April 08

  Postat 03 April 2008 - 12:18 PM

Salutare

Sa incep si eu asa timid nu de alta dar sunt incepator in domeniu ( poate ca nici macar nu am intrat in domeniu foarte clar ). Am mai multe modele de elicoptere radiocomandate , dar toate sunt modele mici cu 2 sau 3 chanale si cu dimensiuni de maxim 30cm dar asta este alta poveste.

Tot vreau sa-mi iau un model profesional dar inainte ziceam ca e destul de aiurea sa sar cu, capul inainte fara pic de experienta, si de asta am vrut sa-mi cumpar un elicopter mai mic ce sa aiba 4ch. Am optat pentru un apache ah-64 care evident l-am comandat pe o pagina online. Super pana acum doar ca la primirea coletului constat ca aparatul este defapt un apache ah-64 cu 2 chanale desi Radiocomanda are mai multe functii decat pentru 2ch.

BUN.
Introducerea fiind facuta sa discutam despre ce anume vreau sa fac si nu gasesc manual sau support. Am desfacut aparatul si am constatat ca are 2 motoare pentru fiecare rotor cate unul , care sunt legate la un circuit pe care scrie 72MHZ 4ch controler gyros sau ceva aproximativ ( o sa incerc sa pun poza ). De aici deduc ca aparatul asta stie si 4ch doar ca nu are servo-urile si alte angrenaje legate de acestea . Totusi am vazut un alt model care are la coada un motoras montat vertical cu elicea in pozitie orizontala care imprima miscarea de inainte si inapoi. Am acest motoras de la un model defect de elicopteras pe care vreau sal montez si vreau sa vad daca cumva pot sa leg acest motoras la circuitul deja existent. De asta apelez la voi ca sa vad daca ma puteti ajuta cu un sfat sau cu ceva scheme...


Multumesc
0

#2 Useril este offline   mihaimcg 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 622
  • Inregistrat: 22-January 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 03 April 2008 - 02:35 PM

Cred ca vrei sa-ti faci de lucru. Ceea ce vrei tu sa faci, nu cred ca merita efortul si cred ca este foarte dificil, daca chiar se poate realiza. Cea mai buna solutie este sa-ti cumperi un elicopter mult mai serios. :lol:
0

#3 Useril este offline   menkafka 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 03-April 08

Postat 03 April 2008 - 03:08 PM

asa voi face doar ca dupa ce dau cu asta de pamant de vre-o cateva ori ... oricum inca sper ca ma poate ajuta cineva cu treaba asta ... am de gand sa-mi iau unul cu 6ch doar ca sincer mi cam frica sa dau banii pe el si apoi sa invat sa pilotez pe model scump cand pot teoretic sa sparg modele de 2-3 mil
0

#4 Useril este offline   mihaimcg 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 622
  • Inregistrat: 22-January 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 03 April 2008 - 03:14 PM

Te poti antrena pe un simulator de zbor. Te va ajuta foarte mult un simulator si sigur te va scapa de probleme.
0

#5 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 03 April 2008 - 04:24 PM

zboara-l asa cum e pe asta... nu mai modifica nimic.
Apoi ia un simulator de la unul din magazinele serioase de modelism din tara... si antreneaza-te....

Dupa aia vezi ce mai faci... cert este ca cu aceasta jucarie nu poti invata sa pilotezi un heli rc.

Succes!

Aceasta postare a fost editata de Primus: 03 April 2008 - 04:25 PM

0

#6 Useril este offline   ady23 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 724
  • Inregistrat: 06-October 07
  • Gender:Not Telling

Postat 03 April 2008 - 09:42 PM

Fa un efort financiar si cumpara ceva serios . Cu modele de 2 -3 mil doar teoretic poti invata practic este cu totul altceva. Ai sa ne dai dreptate dupa ceva vreme cand ai sa inveti ce inseamna pilotaj rc.
0

#7 Useril este offline   menkafka 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 03-April 08

Postat 03 April 2008 - 11:02 PM

va dau dreptate si este si normal sa fie altceva daca folosesti un model profi ...

oricum am desfacut aparatul si intradevar ar fi prea mult sa modific ceva acolo ... are montat un 4in1 model : em2108 si din pacate nu am vazut unde as putea conecta motorasul de care ziceam din cauza ca are doar doua posibilitati de conectare a doua motorase ( rotoarele principale ).

O sa revin cu intrebari si sugestii legate de furnizori buni pentru modele rc semi sau profesioale si respectiv o sa cer sugestii legate de modele recomandate ... dar pana atunci sa zicem ca mergem pe simulator...
0

#8 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 04 April 2008 - 08:13 AM

Te-asteptam si cu alte intrebari... succes si rabdare in acelasi timp cu simulatorul...

Sfatul meu... invata intai foarte bine basic-ul, hovering in toate cele 8 orientari (tail-in, side-in, nose-in, si pozitiile intermediare)... O sa vezi ca si pe simulator e dificil la inceput, dar in realitate... Dupa aceea treci mai departe...

Uite aici un ghid al etapelor care trebuiesc parcurse...
http://www.swashplat...g-v17/ch15.html

Te asteptam cu vesti
0

#9 Useril este offline   ave 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1010
  • Inregistrat: 13-December 07
  • Gender:Male
  • Location:București... în weekend

Postat 04 April 2008 - 08:35 AM

Mai bine ia documentatia de la bun inceput (adica de la inceput), intr-un format convenabil tie:

http://www.swashplat.../html/ehbg.html

Evident modelele prezentate de Morita nu sunt foarte accesibile in Europa (inclusiv Romania) dar poti gasi incet-incet chestii asemanatoare.
Ave
0

#10 Useril este offline   mihaimcg 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 622
  • Inregistrat: 22-January 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 04 April 2008 - 03:56 PM

Cel mai bine este sa te instruiesti intensiv cu un simulator de zbor. Ia-ti o radiocomanda buna cu 6 Ch si cupleaz-o la un PC. Cand esti gata de zbor, ia-ti un model bun. Un model slab nu te invata sa zbori. Din contra o sa-ti creezi niste reflexe ciudate, care nu sunt aplicabile la un model bun.
0

#11 Useril este offline   menkafka 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 03-April 08

Postat 09 April 2008 - 01:27 PM

Multumesc tuturor celor care mi-au raspus la intrebare ... o sa revin cu alte posturi legate de evolutia mea in pilotaj ...
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro