Modelism - RHC Forum: machete - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

machete determinare parametrii macheta

#1 Useril este offline   VTOL 

  • Grup: Members
  • Postari: 0
  • Inregistrat: 27-March 08

  Postat 28 March 2008 - 10:28 AM

salut!

imi pare bine ca v-am gasit pe internet.
as avea nevoie, daca ma puteti ajuta, de ceva documentatie pentru determinarea parametrilor de lungime, suprafata aripa, parametrii stabilizator si orice legat de subiectul asta pentru avion.
trebuie sa stiu cat de mari fac aripile in raport cu lunginea avionului, in ce punct ar trebui sa le asez, inclinare aripi ca sa pot sa obtin un aparat care sa zboare bine.

multumesc anticipat!
0

#2 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 28 March 2008 - 10:50 AM

Buna! Bine ai venit printre noi!
Exista rapoarte intre marimile pe care la cauti dar ele sunt in functie de tipul (specificul) avionului pe care vrei sa-l construiesti.
Una e un avion de vanatoare, alta un planor, alta un 3D electric si sigur te deruteaza un biplan. La 1:1 e una, la modele RC e alta...
Parerea mea ar fi (ca sa reduci timpii morti...) sa ingustezi mult domeniul si sa spui exact ce vrei sa faci. Sau ce te-ar interesa concret. Studiaza multe planuri si noteaza ce te intereseaza. Fa-ti tabele. O sa tragi concluzii interesante. Adica o sa descoperi singur, mult mai multe decat afli de pe forum. Si poate mai repede.
Exista cateva reguli generale dar sunt atat de relative, ca pot fi incalcate si tot obtii ce vrei, dar in alte conditii.

E ralativa notiunea: "sa zboare bine". Omul asta incearca de multi ani, sa faca ceva care sa zboare bine.
Eu zic sa intrebi un albatros ca-ti spune mai multe :( .

Incearca sa respecti un plan sa vezi ca pana nici asta nu e simplu. Invata sa zbori cu ce exista facut si apoi treci la proiectare.
Principiile zborului le gasesti peste tot, e vorba de teorie pura. Si nu se poate fara. Si nici fara putin simt tehnic. Multa bafta si spune concret ce vrei sa faci, n-are rost sa pleci de la diagrama Fe-C, sa poti cumpara o piulita M4 din targ.
Spor la treaba!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#3 Useril este offline   VTOL 

  • Grup: Members
  • Postari: 0
  • Inregistrat: 27-March 08

  Postat 28 March 2008 - 01:06 PM

avionul va fi facut din polistiren expandat.
va fi dirijat de o radiotelecomanda de la sol.
ma intereseaza sa stiu cum calculez coarda medie aerodinamica, suprafata aripii, lungime bot-coada, care-i raportul dintre greutatea pe care o s-o aiba pe el (servomotoare si fibra de carbon pt sustinere) si suprafata pe care trebuie s-o aiba aripa, cam cum as putea sa calculez sarcina care va actiona asupra eleroanelor la actionare, etc
ma intereseaza un articol, document, lucrare, link care sa contina modul de determinare a acestor parametrii specifici in constructia avioanelor macheta.
0

#4 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 28 March 2008 - 01:20 PM

Sincer, am banuit ca o sa fie ceva RC si nu-mi faceam iluzii ca o sa incepi sa lucrezi cu balsa... La altceva m-am referit in mesaj.
Daca poti preciza mai exact cam ce fel de model vrei sa faci. Ca toate alea la care m-am referit in mesajul anterior exista RC si relatiile nu se potrivesc de la unul la altul. Sau se potrivesc, dar cu coeficienti de 1-2. Adica fix nimic clar. Acum e destul de adevarat ca in functie de materialele pe care vrei sa le folosesti as putea sa-mi dau seama cam ce NU poti face si sa mai restrang eu aria, dar iti las tie placerea de a stabili clar, ce vrei sa faci.

Parerea mea ar fi sa cauti un avion pe care-ti place sa-l "reproiectezi"sau macar sa-l studiezi, sa ne zici si noua cam care ar fi ala si sa discutam pe concret.
Posibil sa gasesti planuri gata facute si cu ele in fata sa te lamuresti mai bine. Nu sunt sigur ca am intles termenul de "avion macheta". Daca vrei sa fie o macheta a unui model real, adica o copie fidela a unui model real pot fi mici probleme ca nu totul se reduce la scara. Sau nu la aceeasi scara. Daca e pe post de notiune pntru aeromodel atunci e ceva mai simplu.

Hai sa ti-o zic pe aia dreapta, nu vreau sa ai impresia ca scrii si nu-ti raspunde nimeni. Ca meseriasii in ale aero sunt la zbor pe camp azi. Sau se pregatesc pentru weekend. Asa ca n-ai de ales, stam la barfa noi doi, ca doi porumbei!
Nu stiu ce sa-ti zic sa faci, dar sigur pot sa-ti zic ce sa NU faci. Tot e bine! Vorbim!

Spor la treaba!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#5 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6866
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 28 March 2008 - 04:37 PM

pentru inceput vezi daca intelegi ceva de aici:

Fisiere atasate


flying is my life...
0

#6 Useril este offline   VTOL 

  • Grup: Members
  • Postari: 0
  • Inregistrat: 27-March 08

Postat 31 March 2008 - 10:50 AM

multumesc, pentru moment e suficient.
daca mai am nelamuriri revin cu alte intrbari.

http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro