Modelism - RHC Forum: Un heli cu camera video aeropurtata... de unde pot luat acest model? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Un heli cu camera video aeropurtata... de unde pot luat acest model? ...sau altu mai stabil si mai mic

#1 Useril este offline   alexalex21 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 08-August 07

Postat 25 March 2008 - 08:56 PM

doresc sa cumpar, sa ma informez despre elicopterul acesta.... activez intr-o echipa de cercetari in daramaturi si vreau sa fac sistemul acesta asta ori sa mai vb cu oameni care au mai pus pe elicopter camere ..:)multumesc detin 2 camere chinezesti pe radio.... dau cau ceva una e super usora cat o unghie dar are nevoie de baterie de 9 volti....

sistemul il fac pt mine si doresc sa il fac cu cat mai putini bani:) si binenteles o sa il folosesc in actiuni ...de salvari de vieti omenesti .


http://www.youtube.com/watch?v=ifKyI2-_U_8...feature=related



acesta e linkul.... poate recunoste cineva elicopteru si imi zice si mie ce fel de heli sau imi recomanda altu mai stabil sau mai mic....:wub:


va multumesc

Aceasta postare a fost editata de alexalex21: 25 March 2008 - 10:05 PM

0

#2 Useril este offline   thenenea 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 102
  • Inregistrat: 10-November 07

Postat 25 March 2008 - 09:31 PM

Salut,

Nu e asa dificil sa pui o camera usoara pe un elicopter dar ce apare in filmul ala e cu totul in alta clasa. Marca elicopterului nu mi se pare esentiala ci platforma de stabilizare a camerei. Daca platforma si camera din film au impreuna cam 1.5 - 2 kg probabil iti trebuie un elicopter din clasa .60 sau mai mare (cel de acolo pare clasa .90). Ceva de genul asta e clasa .60:

http://flying-hobby.com/catalog/product_in...roducts_id=2355

Oricum frame-ul elicopterului din film pare modificat sau facut la comanda.

Si la asa o aparatura (elicopter + camera) mai mult ca sigur o sa ai nevoie de un sistem electronic de stabilizare de genul :

http://www.rcmarket.org/vbar-set-for-trex-...1-pr-20600.html

Costurile sunt asadar mari si daca nu le vei folosi in scopuri comerciale nu stiu daca se justifica investitia.

Alternativa e o camera wireless simpla (de genul celor pomenite de tine) atasata de un elicopter din clasa 450 (TreX450, MiniTitan 325, Belt CP, etc) dar stabilizarea imaginii va fi ca si inexistenta si va fi nevoie de abilitati destul de bune de pilotaj ca sa poti controla sistemul in afara razei vizuale. In plus o sa fie cam greu sa obtii timpi de zbor rezonabili. Mult noroc si sper ca posesorii de elicoptere mai mari sa iti ofere informatii mai detaliate despre masa suplimentara pe care o pot transporta si timpii de zbor optinuti.
0

#3 Useril este offline   Dorin Oradea 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 26-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 03 October 2008 - 01:16 AM

doresc sa cumpar, sa ma informez despre elicopterul acesta.... activez intr-o echipa de cercetari in daramaturi si vreau sa fac sistemul acesta asta ori sa mai vb cu oameni care au mai pus pe elicopter camere ..:)multumesc detin 2 camere chinezesti pe radio.... dau cau ceva una e super usora cat o unghie dar are nevoie de baterie de 9 volti....

Daca vrei sa nu te mai complici cu montatul camerei pe un heli eu ti-as recomanda http://www.bananahobby.com/1534.html
Si eu vreau sa comand unul din acesta tot pentru camera. Are si pretul acceptabil.

Bafta
0

#4 Useril este offline   charlie 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 765
  • Inregistrat: 31-May 04

Postat 03 October 2008 - 06:54 AM

Vezi postareaDorin Oradea, la Oct 3 2008, 02:16 AM, a spus:

doresc sa cumpar, sa ma informez despre elicopterul acesta.... activez intr-o echipa de cercetari in daramaturi si vreau sa fac sistemul acesta asta ori sa mai vb cu oameni care au mai pus pe elicopter camere ..:)multumesc detin 2 camere chinezesti pe radio.... dau cau ceva una e super usora cat o unghie dar are nevoie de baterie de 9 volti....

Daca vrei sa nu te mai complici cu montatul camerei pe un heli eu ti-as recomanda http://www.bananahobby.com/1534.html
Si eu vreau sa comand unul din acesta tot pentru camera. Are si pretul acceptabil.

Bafta


Dorin,

Elicopterul asta este aproape incontrolabil...nu il poti duce exact aculo unde vrei tu. Este mai mult o jucarie. Iti recomad sa te duci in carefour si sa iei unul care este identic cu asta doar ca nu are camera si sa te joci nitel cu el ...vei vedea ca nu stie sa faca prea multe lucruri...Se ridica sus si cateodata sa invarte in jurul axei sale si nu vi putea tinti cu camera direct catre obiectiv.

A doua chestiune este ca acea camera minuscula este foarte slaba atat ca rezolutie...dar mai ales ca putere de emisie. Practic dupa 50-100m in aer liber s-a dus complet imaginea. Sa conduci elicoperul DOAR dupa ce vede camera (un fel de FPV) este EXCLUS doar daca nu vrei sa faci mai multe victime decat a facut cutremurul in sine.

Pentru ce vrei tu iti trebuie un heli mult mai seros si mai mare pentru ca trebuie sa cari cu el o camera video serioasa...numai asta costa fo 150USD, mai trebuie un emitator (in 2.4GHz iti recomand) care impreuna cu receptorul lui costa cam 250-300USD, si eventual un sistem de orientare a camere.

De obicei sunt doi operatori la un astfel de sistem unul tine elicoperul si se uita mereu la el...al doile se uita prin camera de luat vederi si filmeaza, rotind camera in directia pe care o vrea.

Tot pentru astfel de sisteme se folosesc si sisteme de stabilizare a elicopterului. cu giroscoape care fac in asa fel incat miscarea elicopterului in aer sa fie mai lina pentru a avea o imagine mai stabila.


Cauta pe Google despre acest subiect si vei gasi destule proiecte de heli cu camera pe ele si sistem de pan & tilt...asa se cheama dispozitivul de miscare a camerei.

Succes.

Aceasta postare a fost editata de charlie: 03 October 2008 - 07:04 AM

0

#5 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 03 October 2008 - 07:13 AM

Elicopterul este un Mikado electric din Germania (spune in film).

Cam 3 zile pe saptamina zboara la Oradea unul asemanator (nu Mikado, dar aceeasi clasa si greutate). Nu e exact ce vrei tu, dar miine daca vrei filmam in zbor.
Trebuie totusi sa vii la aeroclub.

0722-356997 Vlad
0

#6 Useril este offline   charlie 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 765
  • Inregistrat: 31-May 04

Postat 03 October 2008 - 07:16 AM

Vezi postareaalexalex21, la Mar 25 2008, 09:56 PM, a spus:

doresc sa cumpar, sa ma informez despre elicopterul acesta.... activez intr-o echipa de cercetari in daramaturi si vreau sa fac sistemul acesta asta ori sa mai vb cu oameni care au mai pus pe elicopter camere ..:)multumesc detin 2 camere chinezesti pe radio.... dau cau ceva una e super usora cat o unghie dar are nevoie de baterie de 9 volti....

sistemul il fac pt mine si doresc sa il fac cu cat mai putini bani:) si binenteles o sa il folosesc in actiuni ...de salvari de vieti omenesti .


http://www.youtube.com/watch?v=ifKyI2-_U_8...feature=related



acesta e linkul.... poate recunoste cineva elicopteru si imi zice si mie ce fel de heli sau imi recomanda altu mai stabil sau mai mic....:rolleyes:


va multumesc



Salut...elicoperul din filmulet nu exista ca si kit...sa-l cumperi si sa ti-l asamblezi si sa te dai cu el. Practic este un elicopter normal la care este modificat frame-ul si adaugat sistemul de miscare a camerei. La asta se mai adauga si sitemul de transmitere a imaginii catre sol. Filmuletul este mai vechi si daca te uiti atent vei vedea ca ei sunt o echipa de la un departament de robotica de la nu stiu ce facultate care au dezvoltat acest proiect (aca am reusit sa citesc eu bine).

Practic este un heli de 90 cu o camera de filmat montata pe el. Se poate folosi si unul de 50 daca echipamentul video pe care trebuie sa-l care nu depaseste 500-700g ca sa nu devina greu pentru heli.

Dupa cum spuneam si in postul perecedent este operat de 2 "piloti" unu piloteaza heli si unul misca camera si filmeaza.

Exista insa altii care se ocupa cu aerial photography si care ofera dea gata solutii pentru filmat si pozat aerian. Cauta pe google.

Succes si tie.

Aceasta postare a fost editata de charlie: 03 October 2008 - 07:18 AM

0

#7 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 03 October 2008 - 08:13 AM

Va salut, am citit cu interes. Tot de la charlie stiu un producator care ofera astfel de platforme, Bergen Helicopters, cu gama Observer.
Costurile sunt pe masura, evident.

http://www.bergenrc.com/Observer.php

Si da, clar trebuie pilotat de doua persoane, unul care sa piloteze heli, al doilea sa controleze sistemul video FPV/headtracking.

Aceasta postare a fost editata de Primus: 03 October 2008 - 08:15 AM

0

#8 Useril este offline   takeoff 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1029
  • Inregistrat: 25-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Calarasi
  • Interests:Elicoptere,elicoptere,elicoptere si apoi tot ce zboara...

Postat 03 October 2008 - 03:22 PM

Salut
cu o camera web,nu stiu cate vieti ai sa salvezi avand in vedere ca trebuie sa vezi printre moloz,mult praf,o mana sau un colt de haina.Si ma gandesc ca pt un scop asa de nobil 5000eU nu este o suma mare;poate gasesti un sponsor ceva...Oricum cam asa ceva ai nevoie:

Imagine atasata: MovieCat2.jpg
0

#9 Useril este offline   andrebandre 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 19-November 06

Postat 03 October 2008 - 04:22 PM

Vezi postareatakeoff, la Oct 3 2008, 04:22 PM, a spus:

Salut
cu o camera web,nu stiu cate vieti ai sa salvezi avand in vedere ca trebuie sa vezi printre moloz,mult praf,o mana sau un colt de haina.Si ma gandesc ca pt un scop asa de nobil 5000eU nu este o suma mare;poate gasesti un sponsor ceva...Oricum cam asa ceva ai nevoie:

Atasament MovieCat2.jpg


http://thedvshow.com/vidcast/

Ceva asemanator.Val Petrov este un pionier in domeniu.

http://www.cyber-flyer.com/
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro