Modelism - RHC Forum: Problema mare cu telecomanda - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Problema mare cu telecomanda De la 20m masina o ia razna

#1 Useril este offline   adyz_4u 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 250
  • Inregistrat: 29-August 06
  • Gender:Male
  • Location:IASI

Postat 20 March 2008 - 02:34 PM

Salutare, ieri seara am iesit cu masina electrica de la tamiya sa fac probe sa vad cum merge si de odata surprize surprize mam trezit cu masina sub alta masina .... am pus masina cu fata spre bloc si am inceput sa ma indepartez si cand am ajuns in jur la 20m a inceput sa acelereze si sa vireze singura si dupa ce sia facut de cap sa oprit si a inceput sa tiuie ESC-ul ca nu are semnal ca si cum nu ar fi telecomanda deschisa, de aproape nu are nimic merge brici masina ... am sa pun o poza cu un model asemanator sa vedeti despre ce este vorba si mai mentionez ca are antena schimbata cu una de la radio presupun (nu are surubelul de infiletare dar are prelungirea aia la brat si in ea are gaura pe unde se prinde exact ca la radio) si are lungimea totala de 80cm ... ieri seara cineva mia zis ca poate nu face contact cum trebuie si sa iau sa cositoresc un fir de antena si tele, dar tot degeaba .... frecventa care o folosesc la ea e 40.735mhz.
Teleconada asemanatoare am avut si la modelul anterior HPI si se ducea de nu o mai vedeam eu cu ochii.
http://www.drccentral.com/old/images/FAQ/P1010862_resize.JPG
0

#2 Useril este offline   Barabula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 415
  • Inregistrat: 25-November 07

Postat 20 March 2008 - 03:56 PM

ai schimbat cumva cristalele? Daca ai schimbat cristalele cu altele e posibil ca cele noi sa nu fie imperecheate.

Refa setarea esc-ului si daca problema persista controleaza cristalele.

Antena are o lungime critica, trebuie sa o folosesti pe cea originala si bineinteles sa ai contactul bun.
0

#3 Useril este offline   Buggy-man 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 1804
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 20 March 2008 - 05:00 PM

Lungimea antenei este foarte importanta.
Verifica daca nu cumva este intrerupt firul de la antena de receptie.
Verifica si antena de emisie sa fie insurubata corect in TX.
Eu am avut o problema similara care provenea de la firul care face legatura intre placa electronica din TX si antena telescopica.

Ai incercat TX-ul si pe alt receptor?
RHCForum - Webmaster
0

#4 Useril este offline   adyz_4u 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 250
  • Inregistrat: 29-August 06
  • Gender:Male
  • Location:IASI

Postat 20 March 2008 - 05:02 PM

Nu am idee daca cristalele sunt cele originale si altele nu am ca sa fac probe ca nu am avut masina de noua ... asa am cumparat-o, am resetat esc-ul si tot la fel face, multumesc oricum pentru sfat.
Inca mai astept pareri.
0

#5 Useril este offline   adyz_4u 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 250
  • Inregistrat: 29-August 06
  • Gender:Male
  • Location:IASI

Postat 20 March 2008 - 05:25 PM

@Buggy-man
Nu am aparat de masura ca sa verific daca nu este intrerupt firul de la receptor, are ceva daca il inlocuiesc ?

In legatura cu antena am zis mai sus ca nu este cea originala.(Prima poza este cea care e originala care e cu surubel si a2a poza este ceva semanator cu ce am eu montat pe tx care nu e cu surubel)

La tx suportul unde vine infiletata antena este costitoruit din fabrica de placa electronica.

Nu nu am alt receptor.

http://www.rchobbies.com.au/store/images/HBZ1058.jpg

http://ersonelectronica.com/images/416-ANT10.jpg


Apropo pe ambele cristale scrie aceeasi frecventa.Ce inseamna sa nu fie imperecheate?

Aceasta postare a fost editata de adyz_4u: 20 March 2008 - 05:52 PM

0

#6 Useril este offline   shtecker 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 44
  • Inregistrat: 24-January 08

Postat 20 March 2008 - 06:47 PM

daca:
- inainte de a schimba antena mergea ok si de aproape si de la distanta
- cu antena noua merge ok doar de aproape
eu zic ca e o problema cu antena noua sau cu tx-ul in ansamblu
daca ai de unde imprumuta o antena / un tx care sa mearga ai putea sa te lamuresti daca e asa sau nu

Aceasta postare a fost editata de shtecker: 20 March 2008 - 06:47 PM

0

#7 Useril este offline   Cirip 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 732
  • Inregistrat: 07-January 05

Postat 20 March 2008 - 10:17 PM

adyz_4u, la 20 Mar 2008, 17:25, a spus:

In legatura cu antena am zis mai sus ca nu este cea originala.(Prima poza este cea care e originala care e cu surubel si a2a poza este ceva semanator cu ce am eu montat pe tx care nu e cu surubel)

La tx suportul unde vine infiletata antena este costitoruit din fabrica de placa electronica.

Pai si cum ai asigurat contactul electric dintre borna de iesire a emitatorului si noua antena? Cred ca problema e cam pe aici. Manifestarea e ca si cum receptorul iese din raza de actiune a emitatorului. Daca antena nu face contact, e clar ca emitatorul nu radiaza camp suficient.

Eu cred ca nu e cazul sa umbli la receptor si nici la altceva. Faptul ca merge de aproape arata ca ai cuarturile care trebuie.

Cirip
Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Montajele mele imbina teoria cu practica: nu merge nimic si nu stiu de ce.
0

#8 Useril este offline   adyz_4u 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 250
  • Inregistrat: 29-August 06
  • Gender:Male
  • Location:IASI

Postat 21 March 2008 - 01:54 AM

am zis de la inceput cum am legat antena de tx "... ieri seara cineva mia zis ca poate nu face contact cum trebuie si sa iau sa cositoresc un fir de antena si tele, dar tot degeaba ...." :D
0

#9 Useril este offline   amatorulVESEL 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 134
  • Inregistrat: 14-March 08

Postat 22 March 2008 - 08:30 PM

am acelasi model de statie si mi-am facut praf masina dupa 5 minute....... abia o luasem.. a inceput sa faca curbe la mine, si dupa curbe f stranse...pana am ajuns la ea a luat drept bordura in piept... damage: extrem ;) ... sa vad acum... ce zic cei de unde am luat masinuta... am nevoie de sasiu nou.. cel de duraluminiu s-a suit rau de tot.

am sa trimit masina asa stricata celor de la au to art.. de acolo am luat(o .. sper ca se vor misca... in a o repara.. dar ideea e ca nu mergea statia (acumulatori noi 100% incarcati si ne-umblat la cristale) ...
:) cumpar elicoptere de jucarie :) nu glumesc :)
0

#10 Useril este offline   shogi 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 2753
  • Inregistrat: 08-March 06
  • Gender:Male
  • Location:Ploiest,Bucuresti
  • Interests:pussy

Postat 24 March 2008 - 11:44 AM

amatorul ...mda ...si eu am avut o chestie la fel ca cea de la auto art dar nu cred ca ai inteles ceva ..in postul asta e vorba de un automodel tamiya iar cei de la auto art comercializeaza imitatii dupa cele originale,niste chinezarii si crede`ma ...partea cea mai nasoala o au la electronica,de fapt tot sistemul rc.A mea a iesit din raza pe la 50 de metrii,si era si termica ..prima bordura a fost a ei,mi`a crapat aproape tot pe ea dat fiind faptul ca se turase la maxim motorul :o ..nu am mai avut ce face...si un sfat foarte bun ar fi daca va luati masini de pe siteul ala ...SCHIMBATI`VA SISTEMUL RC ...in rest nu ai nici o problema

Am fost offtopic pana acum ...in legatura cu topicul asta ...mai mult ca sigur problema vine de la antena,legatura nu e facuta bine si te`as sfatui sa ii lasi antena care ai gasit`o pe ea.
0

#11 Useril este offline   Barabula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 415
  • Inregistrat: 25-November 07

Postat 25 March 2008 - 02:40 AM

Deci sunt mai multe variabile decit ne-ai spus.

Daca ai antena originala, pune-o la loc.

Daca nu ai alte cristale, fa rost de o pereche (nu ne-ai spus banda si frecventele cristalelor pe care le ai) si pune-le. Daca ne spui in ce banda esti, iti putem spune care sunt perechile (cred ca s-a discutat pe forum si gasesti lista ca sa poti sa-ti verifici cuarturile). Mai pune si tu mina la treaba macar daca nu dai toate detaliile.

Inlocuirea firului antenei e mai grea decit sa gasesti un ampermetru si sa masori sa vezi daca chiar e cazul sa-l inlocuiesti. Firul de la receptor poate sa fie si el scurtat (aiurea de fostul propietar), intrerupt sau dezlipit.

Asa ca vezi tu, data viitoare poate incepi si tu cu inceputul si ne spui ca ai o masina la mina a doua despre a carei istorie nu stii nimic.

Aceasta postare a fost editata de Barabula: 25 March 2008 - 02:41 AM

0

#12 Useril este offline   adyz_4u 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 250
  • Inregistrat: 29-August 06
  • Gender:Male
  • Location:IASI

Postat 25 March 2008 - 11:04 AM

offtopic

Aceasta postare a fost editata de adyz_4u: 26 March 2008 - 01:14 PM

0

#13 Useril este offline   shtecker 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 44
  • Inregistrat: 24-January 08

Postat 25 March 2008 - 04:48 PM

nu va certati, e mai bine sa auzi o parere critica, decat sa nu auzi nici o parere :)
ady, nu ne-am nascut toti cu conturi, am muncit pentru ele (si sunt pline doar o data pe luna, in rest sunt goale) :D

on topic: am facut o mica proba in casa, cu antena coborata, fara sa trimit comenzi, m-am indepartat cativa pasi de model si a inceput sa dea din pinioane. dupa ce am ridicat antena s-a calmat. cu antena ridicata semnalul bate ok pana la cateva zeci de metri (mai mult n-am incercat).
deci cu antena coborata se comporta asemanator ca la tine, e clar o problema cu calitatea proasta a semnalului emis, datorat antenei necorespunzatoare (necorespunzator de scurta in cazul meu).
0

#14 Useril este offline   amatorulVESEL 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 134
  • Inregistrat: 14-March 08

Postat 25 March 2008 - 05:16 PM

am acelasi model de telecomanda... si dupa cum ati citit mai sus a luat-o masina razna (la 10m de mine) a inceput sa faca cercuri.... si zob acum..maine in service...ce ma sfatuiti: o statie si un set de cristale mei noi m-ar salva?
:) cumpar elicoptere de jucarie :) nu glumesc :)
0

#15 Useril este offline   shogi 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 2753
  • Inregistrat: 08-March 06
  • Gender:Male
  • Location:Ploiest,Bucuresti
  • Interests:pussy

Postat 25 March 2008 - 05:57 PM

amatorul eu folosesc un 2pl de la futaba si sunt extrem de multumit de ea,pe langa faptul ca nu a costat asa mult n`am nici cea mai mica problema si mai este si DIGITALA ! ...o gasesti pe ssss iiiii eeeeeeee rrrrrrr aaaaaaaa la 320 ron sau ceva de genu.

Aceasta postare a fost editata de shogi: 25 March 2008 - 05:58 PM

0

#16 Useril este offline   Toys 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 580
  • Inregistrat: 06-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

  Postat 25 March 2008 - 06:11 PM

Si mosu de mine tot cu Futaba 2PL fuge :) si nu am inatampinat nici o problema :D


@shogi
Cu ce Futaba 2PL fugi ?
1. Emitator T2PL AM + receptor R142JE =220 ron
2. Emitator T2PL FM + receptor R153 F =330 ron
0

#17 Useril este offline   amatorulVESEL 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 134
  • Inregistrat: 14-March 08

Postat 25 March 2008 - 06:21 PM

cel de 220 roni e bun?

adica vine la pachet cu tot cu cristalul pt masina nu?

Aceasta postare a fost editata de amatorulVESEL: 25 March 2008 - 06:32 PM

:) cumpar elicoptere de jucarie :) nu glumesc :)
0

#18 Useril este offline   Toys 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 580
  • Inregistrat: 06-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

  Postat 25 March 2008 - 07:01 PM

amatorulVESEL, la 25 Mar 2008, 18:21, a spus:

cel de 220 roni e bun?

adica vine la pachet cu tot cu cristalul pt masina nu?

Da!

( Emitator + receptor + 1set quartzuri + 1 servo ) si multa sanatate si fericire pt. masinuta :wub: :)

Aceasta postare a fost editata de Toys: 25 March 2008 - 07:02 PM

0

#19 Useril este offline   shogi 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 2753
  • Inregistrat: 08-March 06
  • Gender:Male
  • Location:Ploiest,Bucuresti
  • Interests:pussy

Postat 25 March 2008 - 07:40 PM

eu am AM ..cea la 220
0

#20 Useril este offline   amatorulVESEL 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 134
  • Inregistrat: 14-March 08

Postat 25 March 2008 - 10:44 PM

si e bun? ca imi dau maine comanda.

p.s. se potriveste la masina mea?
:) cumpar elicoptere de jucarie :) nu glumesc :)
0

#21 Useril este offline   Toys 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 580
  • Inregistrat: 06-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

  Postat 25 March 2008 - 10:49 PM

amatorulVESEL, la 25 Mar 2008, 22:44, a spus:

si e bun? ca imi dau maine comanda.

p.s. se potriveste la masina mea?

Da se potriveste :wub: !

Dar vezi de unde o cumperi
:)
0

#22 Useril este offline   P407 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 220
  • Inregistrat: 16-March 08

  Postat 26 March 2008 - 01:31 AM

Se potriveste dar nu o au pe stoc. :lol:
Am comandat-o si eu si cica o aduc peste vreo 2 sapt. Pana la urma, am luat-o p-aia de 3,2 bulioane (in FM). Este OK, ... dar vezi ca, intre timp, au aparut cateva second pe site, care mie mi se par in regula.
Succese maxime!
Cessna 182 BL Frecv. 35.120
0

#23 Useril este offline   Buggy-man 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 1804
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 26 March 2008 - 01:18 PM

1. O sa mut acest subiect in sectiunea Tehnice, se potriveste mai bine.
2. Am rugamintea sa nu mai deviati de la subiect.

Multumesc!
RHCForum - Webmaster
0

#24 Useril este offline   adyz_4u 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 250
  • Inregistrat: 29-August 06
  • Gender:Male
  • Location:IASI

  Postat 04 April 2008 - 08:39 PM

Revin cu o veste ... azi am primit de la cineva o telecomanda originala care vine cu masinile de la Tamiya si am facut probe in casa(afara ploua de vreo 3 zile :lol: )si mam dus in camera alaturata (la fel am facut si cu telecomanda cu care a fost trimisa masina SH) si tot la fel face si cu telecomanda noua si acuma vreau sa stiu ce ar mai putea fi defect pe masina de face in halul asta.

Astept un raspuns.
0

#25 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2008 - 08:35 AM

Testele in casa, in special in apartament de bloc cu pereti de beton armat nu sunt concludente, asa ca asteapta pana poti iesi afara.
La tine raman in continuare multe variabile neclarificate (nu te supara pe barabula caci are dreptate).

Statiile (ma refer la perechea emitator si receptor cu cuarturi originale si nu doar la emitator) Futaba tip pistol, modulatie AM sunt excelente cand sunt neizbite, cu antenele nedeteriorate ( ma refer si la cea de la receptor). La fel si cele Tamiya care sunt de fapt tot Futaba dar OEM. Orice conditie incalcata poate duce la functionare defectuasa.


0

#26 Useril este offline   adyz_4u 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 250
  • Inregistrat: 29-August 06
  • Gender:Male
  • Location:IASI

Postat 05 April 2008 - 02:17 PM

Statia care am luat-o a avut-o un prieten pe tamiya lui si cum stie ca am probleme cu masina el sia luat futaba 2pl si mia dat mie tx si rx de la masina lui (nu a avut probleme ca ale mele la masina lui)... deci concluzia ar fi ca nu este de vina tx sau rx trebue sa fie altceva.
0

#27 Useril este offline   Dragut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2453
  • Inregistrat: 28-February 05

Postat 05 April 2008 - 05:15 PM

Daca miine nu ploua poate ne vedem pe cimp. imi aduc statia in 72 a feciorului si testam sa vedem sa nu fie cumva regulatorul sau servo.
0

#28 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2008 - 08:18 PM

adyz_4u si Cristi, sa verificati atunci si traseul firului de antena a receptorului si chiar si pozitia receptorului in masina. Sa nu fie lipite sau foarte apropiate de: motor (care neaparat sa aiba condensatorii de deparazitare), acumulator, regulator, chiar si servo si eventual vreun ax sau curea de transmisie fata-spate la 4x4 (daca e cazul). 2 cm ajung daca mai mult nu se poate.

De cateva ori, cand mi s-a apropiat Hummerul Tamiya de niste garaje de metal, a inceput sa se comporte asemanator cum ai zis tu. Deci ia in calcul si asta.

Aceasta postare a fost editata de navigator: 05 April 2008 - 08:24 PM



0

#29 Useril este offline   Sir_Vaska 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1117
  • Inregistrat: 23-November 03
  • Gender:Male
  • Location:Maramures, Baile Borsa
  • Interests:RC - utilaje agricole, de constructii , camioane , trenulete si ... drone

Postat 06 April 2008 - 07:44 AM

Salut
Trebuie verificat daca ESC-u ara BEC, de obicei la Tamiya nu prea are si trebuie alimentat receptorul separat. Masoara tensiunea cu care alimentezi receptorul sa vezi daca nu e cumva egala cu cea a pack-ului
0

#30 Useril este offline   pity 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 107
  • Inregistrat: 12-April 07

Postat 08 April 2008 - 10:27 AM

uneori piesa filetrata din antena telescopica este prinsa prin stantare de corpul antenei , si cu uleiul din interior , in timp poate forma o pelicula izolatoare care are influenta asupra emisiei.

eu , de exemplu , am taiat-o de la baza si am cositorito .
acum este OK.

mai este probabil si interferentele de la servo-uri
daca se intampla sa faca figuri este bine ca firul , sa fie bobinat pe un inel de ferita
la fel si pentru motorul electric.

stima.
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro