Modelism - RHC Forum: variator un pic prajit - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

variator un pic prajit

#1 Useril este offline   Flo234 

  • Administrator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 2307
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 March 2008 - 04:01 PM

salutare este un varaitor novak spy ...greseala mea a fost ca nu m-am uitat pe instructiunile variatorului altfel as fi vazut ca este limitat la motoare de dimensiuni de 280...eu am pus pe el un 300+ si de aici distrugerea care o vedeti in imagine...daca poate cineva sa imi dea un sfat..sau chiar sa ma ajute la reparea lui as fi recunoscator....
http://img186.imageshack.us/img186/2559/dsc049851024x768xk5.jpg
0

#2 Useril este offline   Sir_Vaska 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1117
  • Inregistrat: 23-November 03
  • Gender:Male
  • Location:Maramures, Baile Borsa
  • Interests:RC - utilaje agricole, de constructii , camioane , trenulete si ... drone

Postat 14 March 2008 - 09:04 PM

Nu e o problema atat de grava , numa asa ai ocazia sa pui mosfet-uri mai tari pe el ca sa duca si motoare mai mari.
Mosfet-urile din imagine sunt de 25A/30V

http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/...25NH3LL_07.html

Aceasta postare a fost editata de Sir_Vaska: 14 March 2008 - 09:18 PM

0

#3 Useril este offline   Flo234 

  • Administrator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 2307
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 March 2008 - 11:03 PM

super asa....mersi mult....intrebarea este ...ce sa cer celor de la magazin.....daca le zic ca vreau ceva mai mare ar sti ei ce sa imi dea sau trebuie sa le zic eu exact...
0

#4 Useril este offline   Sir_Vaska 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1117
  • Inregistrat: 23-November 03
  • Gender:Male
  • Location:Maramures, Baile Borsa
  • Interests:RC - utilaje agricole, de constructii , camioane , trenulete si ... drone

Postat 14 March 2008 - 11:59 PM

In mod normal nu trebuia sa se arda la un motor seria 300 , poate nu au avut racire suficienta ori ai facut undeva scurtcircuit. In capsula SO8 nu am vazut mai tari in ofertele din magazinele noastre ( evident , online), deci ori cauti unele aproximativ la fel ori te orientezi sa faci loc pentru patru bucati in capsula TO220+radiator. Ar mai fi o solutie sa folosesti ceva recuperat de pe placi de baza de la calculatoare. Ai avantaju ca e punte H cu 4 mosfet-uri identice, deci nu sunt pretentii la alegerea tipului de tranzistor. Aceste tipuri de controlere trebuie sa aiba incorporat si un montaj ridicator de tensiune de 15-20V pentru comanda Mosfet-uri. E bine sa verifici cumva daca acesta functioneaza, sa nu cumperi finalii de pomana.

Aceasta postare a fost editata de Sir_Vaska: 15 March 2008 - 12:06 AM

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro