Modelism - RHC Forum: motor pas cu pas - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

motor pas cu pas masina de gaurit in coordonate

#1 Useril este offline   sony27 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 04-March 08

Postat 04 March 2008 - 04:31 PM

salut,
as vrea sa comand 3 motoare pas cu pas, m-am gandit la PIC16F84A imi ajunge un singur integrat pentru cele 3 motoare?
as vrea sa fac o interfata in C++
stiti cumva daca pot prin portul paralel de la comp sa aleg motorul din interfata?
0

#2 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 04 March 2008 - 08:47 PM

Da, poti sa alegi portul prin LPT. Practic trimiti semnal doar la motorul dorit. E realizabil ce ti-ai propus. Nu stiu integratul, dar ai nevoie minim de 12 iesiri si 6 intrari. Incearca sa mergi pe sistemul step/dir. Dar cu mecanica te-ai descurcat?
Ca aici vad eu problema urata...

Aceasta postare a fost editata de bitex: 04 March 2008 - 08:48 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#3 Useril este offline   bogdanel 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 04-August 06

Postat 13 March 2008 - 12:05 PM

Depinde de ce schema hardware ai in minte. Daca vrei sa folosesti o schema de comanda pentru motoare bipolare, cu alimentare diferentiala, ar ajunge. Sau daca folosesti cipuri specializate, gen SLA (fara masina de stari, doar regulatoarele de curent). Pentru altceva, gen patru tranzistori pentru unipolare, fara a ma folosi un bloc de logica dupa pic, gen demultiplexor de la pic la tranzistori, nu ajunge. Nu ajunge pentru ca n-ai destui pini.
0

#4 Useril este offline   sony27 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 04-March 08

Postat 21 March 2008 - 08:19 AM

salut,
am si eu o intrebare, ma poate ajuta cineja cu un program prin care sa pot accesa portul serial al calculatorului?Vreau sa comand un motor pas cu pas, am un integrat 16F84 un max232 si mai am nevoie sa scot un semnal pe port de exemplu cand dau clic pe un buton pe interfata sa se invarta motorul.Ma intere un cod sursa.merci
0

#5 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 21 March 2008 - 01:03 PM

Cateve din softurile pentru comenzi de motoare au posibilitatea de a trimite pe paralel sau serial.
De exemplu gasesti setarea la KCAM (pe pagina http://www.kellyware.../kcam/index.htm ) in setup, port setup, dupa ce-l instalezi.
Sigur gasesti si programe simple cu interfata frumusica, dar trebuie sa faci singur softul pentru motor.
Posibil sa vina cam tarziu raspunsul, poate ai rezolvat deja problema. Nu-s pasionat deloc de serial si nu te pot ajuta cu nimic. Imi pare rau.

Spor la treaba.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro