Modelism - RHC Forum: Decal-uri(semnele de inmatriculare) - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Decal-uri(semnele de inmatriculare) amplasare decal-urilor pe model

#1 Useril este offline   Tomcat 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 02-December 02

  Postat 17 December 2002 - 09:53 PM

De obicei kit-urile vin dotate cu planuri,componente, si in sfarsit decal-uri. Mereu cand incerc sa le pun pe model ma enervez, ramanandu-mi pe degete sau foaia cu care ei spun ca ar trebui aplicate pe model.Eu le tin in apa cum spun in planuri 15,25; de secunde si unele raman pe model cum trebuie altele nu.Cum as putea face altfel?(exista si alta metoda) http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/mad.gif
0

#2 Useril este offline   VIPER 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1506
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Star Wars (colectii), Automodelism (cu si fara radiocomanda), F1, WRC, masini, calatorii...

Postat 18 December 2002 - 12:50 AM

15-25 de secunde? Mi se pare mult prea mult, unele se pot dezlipi singure in timpul asta! Eu le tin in apa calduta cam 5-7 secunde, le incerc sa vad daca se desprind si le pun imediat. Apoi vin cu ceva absorbant si fin (servetel, etc) sa iau surplusul de apa. daca ai si un uscator de par e super, dar sa-l pui pe cea mai mica viteza, cu caldura minima sau deloc, si la distanta de minim 10cm. Ar trebui sa mearga. Poate mai sunt si alte idei...
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Flickr - pozele mele
0

#3 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 18 December 2002 - 12:16 PM

...exista si posibilitatea sa fie expirate, ceea ce duce la dezlipirea lor sub forma de farame...fara ca macar sa le atingem!
Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#4 Useril este offline   Big 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1640
  • Inregistrat: 30-May 02

Postat 18 December 2002 - 11:13 PM

truc de 100 de puncte:
bagi doar cate o bucat in apa rece.
-urmaresti pana cand se desprinde de pe suportul de hartie
- cu una sau doua pensete culegu decalul, cu tot cu suportul de hartie
-in apa pui putin aracet
dupa usacre( nu recomand sa folosesti uscatorul de par) dai cu lac incolor - dar cu aerograful sau cu un suflici.

Big Decal!
FROGS CAN FLY!
0

#5 Useril este offline   Andrei 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 562
  • Inregistrat: 15-March 02

Postat 19 December 2002 - 10:30 AM

Uite ce folosim noi la machetele de plastic. Pentru decal-uri folosim lichidul din sticluta din stinga (cea mai mica).

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: decal.JPG

Andrei
-- Nu mor caii cind vor cainii --
0

#6 Useril este offline   utzelu 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 17-January 03

Postat 17 January 2003 - 10:59 PM

andrei are dreptate, pt. decalurile incapatzinate, exista asa-numitele "decal softner" si un fixativ de decaluri. primul le inmoaie, si le face mai maniabile, iar al doilea le fixeaza de suprafatza.
de obicei, decalurile adera mai bine pe o suprafatza lucioasa. in apa caldutza le bagi pt. cca. 10 secunde, dupa care le scotzi (atentzie, nu pune mana direct, ci foloseste penseta si pensula) tzinandu-le pe hartia de suport, si apoi le pui pe model cu pensula, si apa. dupa care folosesti betzishoare de scobit in ureche, ca sa absorbi apa de pe decal. dar miscarea trebuie sa fie de rotire a betzishorului. poti pune peste, fixativul de decaluri.

apropo andrei, de unde ai gasit produse microscale?

bafta
0

#7 Useril este offline   R_Bujor 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 07-January 03

Postat 20 January 2003 - 10:33 AM

Sunt primite de la un amic din State... Am vorbit cu Stefan (director tehnic RHC) si se pare ca vor importa in curand!!!
0

#8 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 594
  • Inregistrat: 25-April 03

Postat 07 May 2003 - 12:00 PM

Pentru Tomcat
Ref:decaluri

Decalu':cel mai mare cosmar!

"Decalu'te ridica si tot el te doboara..." (text pe muzica rap, pt. machetisti)


Un bun coleg, priceput la toate (electronica nucleara, radio/tv, papuci si ceasuri) imi spunea: Sandule ,ultimul shpan conteaza, poti obtine o bucata de material, in cel mai bun caz refolosibila, sau o piesa, mina intii (unu)!Sau parafrazind un cunoscut proverb, nu zice uf! pina nu ai...pus decalu'.Foicica asta mica si rebela de gelatina, iti poate ruina in cinci minute munca de o luna!

Am lucrat cu tot feluri de decaluri,incepind cu cele rusesti, de la firme de doi lei, ce aveau un desen ca vai de el, dar se lipeau pe macheta ca aracetu', ori cu cele de la firme cu pretentii ,dar pe care in cele din urma le-am aruncat (Revell americam, Ar 240, pe cit de buna macheta, pe atit de prost decalu', nu s-ar fi lipit nici cu prenadez!)

Am testat tot felul de zemuri: Micro set si Micro sol, Decalfix de la Humbrol, Decal Set (grund) de a Model Master (cod 1737), alcool izopropilic, metilic sau etilic,solutie de aracet in apa, etc. si nu am obtinut doua rezultate identice!Totul depinde ce cel care face decalul, mergindu-se cel mai adesea la nimereala.

Citeva sfaturi utile:

1.NU indoiti suportul de hirtie, decalurile se pot rupe!

2.puneti decalurile NUMAI pe suprafete lucioase.Si inca nu e destul, slefuiti usor suprafata mata cu o bucatica de pisla, inainte de a da cu lac lucios.Atentie la vopselele acrilice, isi cam schimba culoarea!

3.nu intodiceti hirtia cu decalul in apa, ci puneti-o pe un burete imbibat cu apa.Daca hirtia se "roluieste", nu o indreptati fortat, se pot rupe decalurile!Pe masura ca hirtia se uda, isi revine singura.

4.NU transferati decalurile "in aer",adica nu le luati cu penseta de pe hirtie pentru a le transfera pe model.Udati bine locul cu solutia "set" si in "baltoaca" creata transferati decalul cu ajutorul unei pensete (cu care tineti bucata de hirtie) si a unui piston de seringa hipodermica de care va ajutati sa transferati decalul pe macheta.Daca suprafata decalului este foarte mica, folositi in ac.

5.NU lasati excesul de solutie sa se usuce pe macheta, ramin pete pe care le puteti ineparta, eventual, cu ...jmirghel!

6.apasati usor,PERPENDICULAR pe suprafata decalului, pentru a indeparta "bulele"de aer si apa de sub decal, cu un "bat" cu vata in capat (cele de "bagat" in urechi in loc de deget sint foarte bune!)

7.dupa uscare dati cu solutia de fixare, NUMAI pe suprafata dealului.Nu va speriati de "zbirceala", o sa-i treaca.

8.Daca decalu', monstrul ala mic, nu vrea si nu vrea sa se lipeasca si fenomenul "silvering" persista dupa toate incercarile cu alcooli si alte alea, ar mai o solutie ...finala.Recomad sa fie folosita cu multa bagare de seama, rezultatele pot fi si...catastrofale.Se procedeaza astfel: dupa uscarea complecta a decalului (citeva ore) se inmoaie o pensula cu virf foarte fin (nr 1) in solutie de lipit Model Master cod 3999 si se "pensuleaza" usor pe MARGINEA decalului, in zonele unde s-a desprins.Capilaritatea trage lipiciul sub decal, il dizolva si-l lipeste de macheta.Nu dati de doua ori in acelasi loc sau peste decal!Totul se poate distruge iremediabil.A fost metoda finala cu care am reusit sa mai salvez cite ceva.Doar decalurile de Ar 240 mai sus amintit nu au reactionat de nici un fel!

Daca nici aceasta metoda nu da rezultate, faceti ca mine: deschideti larg geamul, uitati-va sa nu fie cineva jos, Doamne fereste sa nu-i spargeti capul, si aruncatile!

Succes,

Alexandru
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro