Modelism - RHC Forum: Manevrabilitate marita, navomodel cu 2 motoare - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Manevrabilitate marita, navomodel cu 2 motoare Reducerea turatiei unui motor la curbe

#1 Useril este offline   p.cipri 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 22-February 08

Postat 23 February 2008 - 09:36 AM

M-ar interesa Si aici am nevoie mare de niste electronisti puternici - de o schema cred cu microcontroler PIC sau Atmel referitoare la
in cazul unei barcute cu 2 motoare si doua carme, in momentul luarii curebei de ex: la dreapte, motorul din stanga sa se tureze sau sa ramana la acceasi turatie, iar motorul din dr. sa-si reduca turatia.
Ma refer in cazul unei telecomenzi cu 4 canale sau cu 2 cand:
- mansa stanga - (cursa sus, jos), comenzi motoare inainte inapoi
- mansa stanga (cursa stanga dreapta) basculeaza cuva stanga, dreapta
- mansa dreapta (cursa sus, jos) se poate pune pe alte comenzi ex: faruri etc
- mansa dreapta (cursa stanga dreapta) utilizata pentru carme

Deci ar exista ceva care s-ar putea adapta acestei conditii?
0

#2 Useril este offline   elicris 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 179
  • Inregistrat: 20-March 06

Postat 23 February 2008 - 11:20 AM

Iti trebuie o radiocomanda T- 4X (robbe), doua regulatoare. Renunti la carme si faci schimbarea de directie din motoare. Trebuie activat mixerul V-Tail din emitator. Un regulator il pui pe canalul 2 iar celalalt pe canalul 4. La un regulator trebuie sa scoti firul rosu (plusul) de la cablul in trei fire pentru a evita alimentarea receptorului de doua ori. Cand vei da mansa inainte de pe canalul 2, barca va merge inainte: la mutarea mansei in pozitia de jos, barca va merge inapoi. Schimbarea de directie se face din mansa de pe canalul 4, motoarele se vor roti in sensuri opuse.

Aceasta postare a fost editata de elicris: 25 February 2008 - 07:28 PM

0

#3 Useril este offline   aflo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 228
  • Inregistrat: 12-November 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2008 - 06:05 PM

Exista si o solutie electrotehnica; 2microcontacte actionate de servoul directiei,1 stanga 2 dreapta.
Microcontactele inseriate pe alimentarea motoarelor + sau -, fiecare pe cate un motor.
0

#4 Useril este offline   p.cipri 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 22-February 08

Postat 25 February 2008 - 02:30 PM

Oare daca pe servo-ul care comanda carmele, as pune un potentiometru care reduce tensiunea din motorul stang sau drept, dar care sa reziste la amperajul motoarelor nu ar merge? Apropo ce consum au motorasele astea electrice? de ex un 700
0

#5 Useril este offline   aclaimed 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 69
  • Inregistrat: 02-May 06

Postat 25 February 2008 - 04:40 PM

4 amperi in apa, si nu suporta nici un semireglabil asa amperaj.
tot la regulatoare tre sa te indrepti. am vazut la sectiunea vanzari niste regulatoare mecanice. pe astea le poti face cu servo.
Indiferent cu ce se ocupa oamenii de stiinta, ei obtin intotdeauna o arma.
0

#6 Useril este offline   aclaimed 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 69
  • Inregistrat: 02-May 06

Postat 25 February 2008 - 04:45 PM

elicris, la 23 Feb 2008, 11:20, a spus:

Iti trebuie o radiocomanda T- 4X (robbe), doua regulatoare. Renunti la carme si faci schimbarea de directie din motoare. Trebuie activat mixerul V-Tail din emitator. Un regulator il pui pe canalul 2 iar celalalt pe canalul 4. La un regulator trebuie sa scoti fiorul rosu (plusul) de la cablul in trei fire pentru a evita alimentarea receptorului de doua ori. Cand vei da mansa inainte de pe canalul 2, barca va merge inainte: la mutarea mansei in pozitia de jos, barca va merge inapoi. Schimbarea de directie se face din mansa de pe canalul 4, motoarele se vor roti in sensuri opuse.

asta e solutia p.cipri, si nu merita sa te scarpini la urechea stanga cu mana dreapta trecuta peste cap pe la spate :)

Aceasta postare a fost editata de aclaimed: 25 February 2008 - 04:46 PM

Indiferent cu ce se ocupa oamenii de stiinta, ei obtin intotdeauna o arma.
0

#7 Useril este offline   zakeram 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 104
  • Inregistrat: 29-October 07

Postat 26 February 2008 - 10:28 AM

eu am facut altfel:
din regulator am plecat in paralel la ambele motoare (unul sens dr - unul stg)
pe plusuri am pus cate un contact fara retinere - normal inchis
contactele le-am montat pe un servo.
pe comanda mers inainte/inapoi se rotesc amandoua in sensuri diferite;
pe stg/dr (actionare servo) deschide circuitul dr resp stg... si executi intoarcerea doar cu un sing motor (celalalt e oprit)...
toate astea cu e-fly 100b, robbe rocky 35a, pb/ac 6v-10Ah, motorizare 2x (cred) 380
eee?

Aceasta postare a fost editata de zakeram: 26 February 2008 - 10:32 AM

lucrurile de calitate se fac greu!
0

#8 Useril este offline   aclaimed 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 69
  • Inregistrat: 02-May 06

Postat 26 February 2008 - 12:37 PM

zakeram, la 26 Feb 2008, 10:28, a spus:

eu am facut altfel:
din regulator am plecat in paralel la ambele motoare (unul sens dr - unul stg)
pe plusuri am pus cate un contact fara retinere - normal inchis
contactele le-am montat pe un servo.
pe comanda mers inainte/inapoi se rotesc amandoua in sensuri diferite;
pe stg/dr (actionare servo) deschide circuitul dr resp stg... si executi intoarcerea doar cu un sing motor (celalalt e oprit)...
toate astea cu e-fly 100b, robbe rocky 35a, pb/ac 6v-10Ah, motorizare 2x (cred) 380
eee?

ce sa zic ... intoarcere cu un singur motor ... nu e manevrabil pe loc iar controlul motoarelor nu este recomandat a se face dintr-un singur regulator. daca a crapat regulatorul .. s-a zis. Ideea este de a manevra navomodelul din ambele regulatoare pentru buna manevrabilitate stanga - dreapta. Dar ca solutie simpla si ieftina este ok. Numai ca nu stiu ce sa zic cu controlul motoarelor prin servo Zakeram. Nu are trepidatii in timpul marsului ?
Indiferent cu ce se ocupa oamenii de stiinta, ei obtin intotdeauna o arma.
0

#9 Useril este offline   zakeram 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 104
  • Inregistrat: 29-October 07

Postat 26 February 2008 - 01:01 PM

aclaimed, la 26 Feb 2008, 12:37, a spus:

zakeram, la 26 Feb 2008, 10:28, a spus:

eu am facut altfel:
din regulator am plecat in paralel la ambele motoare (unul sens dr - unul stg)
pe plusuri am pus cate un contact fara retinere - normal inchis
contactele le-am montat pe un servo.
pe comanda mers inainte/inapoi se rotesc amandoua in sensuri diferite;
pe stg/dr (actionare servo) deschide circuitul dr resp stg... si executi intoarcerea doar cu un sing motor (celalalt e oprit)...
toate astea cu  e-fly 100b, robbe rocky 35a, pb/ac 6v-10Ah, motorizare 2x (cred) 380
eee?

ce sa zic ... intoarcere cu un singur motor ... nu e manevrabil pe loc iar controlul motoarelor nu este recomandat a se face dintr-un singur regulator. daca a crapat regulatorul .. s-a zis. Ideea este de a manevra navomodelul din ambele regulatoare pentru buna manevrabilitate stanga - dreapta. Dar ca solutie simpla si ieftina este ok. Numai ca nu stiu ce sa zic cu controlul motoarelor prin servo Zakeram. Nu are trepidatii in timpul marsului ?

initial aveam alimentare 12/7ah... s-au inregistrat mai multe pb (cand se incingea regulatorul... printre ele si cea mentionata de dvstra... am zis ca pana sa cumpar inca un regulator sau sa merg pe alt tip de regulator, mai bine incerc cu alt acc)... am alimentat cu 6v/10ah... mers continuu 2h si 15min, viteza maxima... m-am plictisit si n-am testat sa vad cat tine acumulatorul - n-am inregistrat nici un fel de pb... cel putin la mine totul e perfect!
lucrurile de calitate se fac greu!
0

#10 Useril este offline   p.cipri 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 22-February 08

Postat 26 February 2008 - 02:59 PM

zakeram! Cate motoare ai folosit? unul sau doua?
Ce tipuri de motoare sunt acelea?
Spui ca la 6V au mers 2 ore si ceva incontinuu? Super Ce motoare?
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro