Modelism - RHC Forum: primul motoplanor - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

primul motoplanor sfaturi

#1 Useril este offline   pcalin 

  • Grup: Members
  • Postari: 0
  • Inregistrat: 18-February 08

Postat 18 February 2008 - 08:27 PM

Incep prin a saluta toti forumistii aflati aici. Sunt nou intrat in "Clubul" vostru, dar de saptamani tot citesc forumul si sunt fascinat. A dori si eu un sfat. Nu stiu cu ce sa incep. M-am gandit la un motoplanor. Puteti sa-mi sugerati ceva usor, ce dotari ar fi cele mai potrivite pentru incepatori
0

#2 Useril este offline   Porumbeu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 824
  • Inregistrat: 09-July 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aero, Auto

Postat 18 February 2008 - 08:32 PM

Salut si bine ai venit -_-
Recomand Easy Star. Dotarea standard: speed 400 , regulator motoare brushed, pack ni-mh 8celule minim 1000mAh, statie minim ar fi E-Fly 100, un charger ni-mh / ni-cd .
0

#3 Useril este offline   pcalin 

  • Grup: Members
  • Postari: 0
  • Inregistrat: 18-February 08

Postat 18 February 2008 - 08:49 PM

Multumesc, pare OK dar mai am cateva intrebari
Radiocomanda efly100 va fi eficienta si pe viitor(modele mai deosebit, stiu eu...)
Regulatorul - in functie de ce se alege?
Servomecanismele - cum le aleg?
0

#4 Useril este offline   Porumbeu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 824
  • Inregistrat: 09-July 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aero, Auto

Postat 18 February 2008 - 09:06 PM

Ai zis ca esti la inceput... nu ca vrei modele deoseite ( a se citi 3D ).
Regulator in fuctie de motor si de consum.
Statia aia e foarte buna pentru planor; pentru ceva mai deosebit Futaba T7CAP sau 6EXP
Fiecare aeromodel are locasele lui speciale pentru servouri. Digitale, analogice, metalice,... micro, nano, standard.
WTF ?! parca ai zis ca de saptamani tot citesti.... si degeaba.

Aceasta postare a fost editata de Porumbeu: 18 February 2008 - 09:07 PM

0

#5 Useril este offline   RedBaron 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1639
  • Inregistrat: 30-April 06

Postat 18 February 2008 - 09:11 PM

statie relativ ieftina, care te ajuta si la modelul asta , si si la ce vei zbura probabil in urmatorii ani ..
graupner mx-12 ... daca nu stii unde se gaseste , dai un MI si iti zic.. Parerea mea si nu e singulara, uita de futaba sub ff7( t6,t4) ...ff7 e scumpa si deja merita mx -16 le ...
statia aia te va ajuta la modele slabe (statia nu stie nimik)...e fly bla bla bla
KIT GUPPY
Ce e portanta? o floare ce se naste din viteza...
0

#6 Useril este offline   alexroad 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 621
  • Inregistrat: 29-June 07

Postat 19 February 2008 - 07:50 AM

pcalin, la 18 Feb 2008, 20:49, a spus:

Multumesc, pare OK dar mai am cateva intrebari
Radiocomanda efly100 va fi eficienta si pe viitor(modele mai deosebit, stiu eu...)
Regulatorul - in functie de ce se alege?
Servomecanismele - cum le aleg?

Dupa ce inveti sa zbori cu statia aia si iti formezi cit de cit mina poti sa treci si mai departe la staie mai desteapta si cu avioane mai cu "pretentii".Si eu inca o mai am si statia are un minim de comenzi pe ea inclusiv mixer care insa e ascuns vederii si va trebui sa-i tai tu locasul care e doar acoperit cu aptibildul pe care scrie E-FLY ,linga swichurile de revers. :lol:
Hodina-i ca slanina
Sa imbatrinesti e obligatoriu!
Sa te maturizezi e optional!
0

#7 Useril este offline   Dexter_Jr 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1589
  • Inregistrat: 28-February 06
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 19 February 2008 - 11:16 AM

daca iei prima data o statie mai proasta esti cu bani si nervi pierduti. statia aia nu o vei putea vinde mai departe (decat cu un pret de nimic) plus canu ai niciun avantaj.
ia o statie cu soft din prima (gen mx-12, cockpit-SX). ai pe ea mixaje, trim digital, expo (care te ajuta f mult la primele zboruri) si multe alte facilitati. de ce sa iti faci acum nervi si sa dai bani degeaba? ia ceva bun din prima si iti ajunge 1-2-3 ani (depinde de cum iti evolueaza pretentiile)
eu am o mx-12 si merita fiecare banut.
Dex
Experimental Rocketry
The only way to fly...



0

#8 Useril este offline   mvpricop 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1424
  • Inregistrat: 08-February 06

Postat 19 February 2008 - 11:39 AM

Nu i-as servi sub nici o forma unui nou venit placa aia cu Easy Star.

Ia-ti nene motoplanor cu eleroane, ca se piloteaza mai usor decat doar cu directie. Costa un pic mai mult, dar merita. Ia-ti inclusiv Multiplex, n-am nimic cu firma, pacatele mele, as vrea eu un Cularis....
La avioane adevarate, i se anuleaza elevului pilot comanda la eleroane? Nu! Asa trebuie sa fie si aici. Daca e motoplanor, nu o sa faca in mod normal ruliu cu 360grade/secunda si nu de asta o sa-l crape.

De asta am si vazut Eazy Star-uri busite, scapate la distante mari, ca pilotarea doar cu directie e un pic problematica.
Am vazut si motoplanor Graupner micut de balsa, la care era realmente dificil sa faci un viraj, sau mai ales sa schimbi sensul de viraj. Doua modele de tipul asta au fost rupte la Politehnica, in timp ce motoplanoare cu eleroane zburau bine-mersi.
Asta nu inseamna ca nu e poate zbura cu Easy Star - sunt artisti ai genului.
Cred ca sunt foarte relevante filmele de la bordul Easy Starurilor, privind modul grosolan in care se piloteaza doar cu directia(marita).

Cred ca e un mit ca incepatorilor le-ar fi mai bine cu modelul numai cu directie si profundor.
Cu sau fara de motor,
Io le zbor pentru popor!

Schaum vor dem Mund,
Und Papier fuer der Fund!
0

#9 Useril este offline   ave 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1010
  • Inregistrat: 13-December 07
  • Gender:Male
  • Location:București... în weekend

Postat 19 February 2008 - 12:00 PM

Vezi si Parabolic-ul, pare destul de ok mai ales ca e intarit cu un tub, probabil de carbon dar ramane de vazut cand o sa mi-l iau si eu, pe (mai exact "in") burta. Mai mult, daca vrei ceva cu care sa zbori nu la care sa asamblezi (nu ca n-ar fi o adevarata placere in a asambla, dar daca nu ai mai pus mana, asa ca mine :lol:, mai bine nu-ti complici inutil existenta) cauta un kit ARF (Almost Ready to Fly). RTF (Ready To Fly) includ si telecomanda, iar eu mi-am luat o chinezarie si NU MERITA!!! Ia-ti o statie serioasa, vezi recomandarile de dinaintea mea, sau un Spektrum DX (6 sau 7) care merge in 2,4 GHZ si te scapa de problema frecventei, si apoi cauta un kit ARF. E putin de lucru si la astea, dar nu ca la un aparat "kit" si ai posibilitatea sa incepi cu o statie ca lumea.

O sa vin si eu cu un review pe-aici daca aleg sa cumpar Parabolic-ul.
Ave
0

#10 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 19 February 2008 - 12:42 PM

Sunt perfect deacord cu INCAS.... easystar-ul nu face decat sa te incurce la inceput. Dupa ce inveti cu easygliderul poti sa treci usor pe ceva mai ok.
DT
0

#11 Useril este offline   Tempus 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 220
  • Inregistrat: 27-February 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2008 - 01:51 PM

de acord si eu cu easy glider - a si fost primul meu avion, apoi am trecut la acrobat ... si stiam si eu ce sunt alea eleroane.

easyglideru este foarte foarte cuminte si in plus arata mult mai frumos in zbor decat easystarul.
0

#12 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 19 February 2008 - 04:33 PM

Dexter_Jr, la 19 Feb 2008, 11:16, a spus:

ai pe ea mixaje, trim digital, expo (care te ajuta f mult la primele zboruri) si multe alte facilitati. de ce sa iti faci acum nervi si sa dai bani degeaba?

Wow, cum oare oi fi reusit eu sa zbor fara toate astea din prima...
sa stii ca e ceva in neregula cu mine, trebuie sa ma caut :-O

In alta lume unde mai evoluez ceva mai activ ca aici, a fotografiei, la niste posturi din astea se raspunde scurt cu o poza luata cu o sapuniera de doi bani de taie rasuflarea la aia cu tunuri de mii de parai.
Aici nu stiu care ar fi echivalentul asa ca o zic p-a dreapta...

Baieti, lasati-o mai moale ca toate astea miros a snobism de la o posta de nu se poate...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#13 Useril este offline   RedBaron 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1639
  • Inregistrat: 30-April 06

Postat 19 February 2008 - 04:41 PM

gresesti ...
fara o statie calumea o sa zbori un EZ star si atat .... tu crezi ca de snobism strangem noi , astia mici, cate 2 ani sa luam un mx-12 ?


Citeaza

trebuie sa ma caut :-O


tu ai spus-o noi nu cred sa te fi jignit

Citeaza

Baieti, lasati-o mai moale ca toate astea miros a snobism de la o posta de nu se poate...


daca miroase, atunci iti recomand sa mergi la consult...

in loc sa zici mersi ca incercam sa te ajutam ...
intreaba-l pe Hfaero din craiova (Horia are logan Galben), daca eu sunt snob sau ceva de genu ...si o sa ramai socat cand o sa iti spuna ca defapt tot noi aveam dreptate....

Aceasta postare a fost editata de RedBaron: 19 February 2008 - 04:42 PM

KIT GUPPY
Ce e portanta? o floare ce se naste din viteza...
0

#14 Useril este offline   aantikk 

  • ex aantik
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 11-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Buzau\Kalamata

Postat 19 February 2008 - 04:46 PM

renatoa, la 19 Feb 2008, 16:33, a spus:

Dexter_Jr, la 19 Feb 2008, 11:16, a spus:

ai pe ea mixaje, trim digital, expo (care te ajuta f mult la primele zboruri) si multe alte facilitati. de ce sa iti faci acum nervi si sa  dai bani degeaba?

Wow, cum oare oi fi reusit eu sa zbor fara toate astea din prima...
sa stii ca e ceva in neregula cu mine, trebuie sa ma caut :-O

In alta lume unde mai evoluez ceva mai activ ca aici, a fotografiei, la niste posturi din astea se raspunde scurt cu o poza luata cu o sapuniera de doi bani de taie rasuflarea la aia cu tunuri de mii de parai.
Aici nu stiu care ar fi echivalentul asa ca o zic p-a dreapta...

Baieti, lasati-o mai moale ca toate astea miros a snobism de la o posta de nu se poate...

Nu e vorba nici pe departe de snobism.

O statie ieftina este de unica folosinta ca sa zic asa.Tot la ceva cu soft o sa ajunga daca o sai placa sportuletul asta.
0

#15 Useril este offline   Flyboy3D 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 13-February 08

Postat 19 February 2008 - 05:08 PM

renatoa, la 19 Feb 2008, 16:33, a spus:

Baieti, lasati-o mai moale ca toate astea miros a snobism de la o posta de nu se poate...

renatoa te rog nu continua pe ideea asta.

Rog pe ceilalti sa nu dea curs discutiei.
0

#16 Useril este offline   TOMY 

  • ex Nimsoc
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 924
  • Inregistrat: 17-May 07

Postat 19 February 2008 - 10:25 PM

Sfatul meu este: statie calumea si avion cat te tin buzunarele sau tupeul. Am inceput cu Cessna si cu o statie care prin comparatie cu E-fly era vai de mama ei. Apoi am trecut pe e-fly. Deabia cand mi-am luat o statie adevarata am inceput sa invat.
La fel ca INCAS si ZOD zic ca easystar-ul nu e o optiune(am zis-o de nu stiu cate ori pe forumul asta)Cu Easystar-ul nu inveti decat sa nu incurci stanga cu dreapta. Acelasi lucru il poti face pe simulator. Si atunci la ce bun Easystarul?
Iar invatarea fara eleroane e pierdere de vreme. Echilibrarea pe orizontala o faci cu eleroanele. Cu directia o faci dupa catva timp de la actionare comenzii si daca directia are suprafata necesara. Problema e ca nu intotdeauna ai timp la dispozitie.

Aceasta postare a fost editata de nimsoc: 19 February 2008 - 10:34 PM

0

#17 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 20 February 2008 - 07:54 PM

M-as alatura corului de antevorbitori. Cea mai buna statie si receptor ce-ti permiti, bl, lipo si un ARF din polistiren ieftin de cativa $. Il farami transferi electronica pe altul si asa mai departe. Acum din cati pasi (cate tipuri de modele) vrei sa inveti depinde de aptitudinile fiecaruia. Eu am facut-o din mai multi pasi. Altii mai dotati cu talent din mai putini.
Pentru un model cu eleroane sugerez si:
http://www3.towerhobbies.com/cgi-bin/wti00...p?&I=LXHCL2&P=0
Daca ai pe cineva alaturi de tine si tarla mare poti incepe cu el.
Eu neavand pe cineva alaturi si doar un petic de beton am mai utilizat doua modele inaintea lui:
http://www3.towerhobbies.com/cgi-bin/wti00...p?&I=LXHCJ2&P=0
http://www3.towerhobbies.com/cgi-bin/wti00...p?&I=LXHCL0&P=0
Dar toate trei modelele au ramas intacte si am putut sa le donez asa altor invatacei.
Statia a fost Futaba 7CAP si receptor Berg de ultima generatie.
Bafta.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 21 February 2008 - 05:41 AM

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro