Modelism - RHC Forum: Dornic - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Dornic Machete statice

#1 Useril este offline   Colosseum 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 15-December 03

  Postat 16 December 2003 - 02:03 PM

Imi doresc ff mult sa-mi construiesc (din ce am vazut pe site la magazin) un vas (President); Nu am construit niciodata un astfel de vas. La descrierea vasului spune ca kitul este complet complet (si un incepator il poate monta) dar pe forum cineva se plangea ca nu stie sa lege panzele si alte nebuneli. lacurile, cleiu, vopselele de unde se cumpara si cam cat ar costa?
0

#2 Useril este offline   Herr 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 277
  • Inregistrat: 17-July 03

Postat 16 December 2003 - 02:40 PM

Poti da un link la mesajul cu pricina ?

President nu are panze si nici nu m-as incumeta sa ii pun pana nu am o experienta serioasa. Lacurile, vopselele si cleiul nu cred sa le gasesti
incluse in vre-un kit care se respecta. Si asta pentru a-ti lasa tie posibilitarea de a decide ce este mai bun/potrivit. In orice caz, cleiuri
gasesti destule pe piata, iti pot spune cu ce lucrez eu. Vopsea... cred ca va trebui sa cauti putin, iar lac... o macheta care se respecta nu
se lacuieste, se lasa 'natur' (doar daca originalul nu a fost lacuit - vezi yacht-urile de lux). Dar gasesti si lac.

Daca te hotarasti sa il cumperi si sa il montezi, citeste subiectul "Cum se construieste o corabie" de la Machete statice si "Wappen von Hamburg".
Iti stau la dispozitie cu sfaturi si chiar cu o mana de ajutor.
1001 00 0011 0010 1011 10 0100 11 1001
0

#3 Useril este offline   Herr 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 277
  • Inregistrat: 17-July 03

Postat 16 December 2003 - 02:46 PM

Vezi ca am niste 'impresii' si in pagina de prezentare a produsului, pe site.
1001 00 0011 0010 1011 10 0100 11 1001
0

#4 Useril este offline   hat shat 

  • 1 cartonas galben
  • PipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 154
  • Inregistrat: 10-August 03

Postat 16 December 2003 - 08:50 PM

Nu poate sa o faca ca nu are cunostinte si-i e frica sa o strice! http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/cool.gif
Born to fly... & Born to crash...
0

#5 Useril este offline   Tomcat 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 03 January 2004 - 10:57 AM

Cea mai mare problema a unui kit este vopsire, realizarea efectului de uzura, detaliile, etc.Montarea nu este chiar asa de grea, in fond aproape oricine poate intelege ce scrie in planuri.
Eu am cea mai mare problema la kit-urile de avioane cu vopsire.Intotdeauna nu arata ca si cum ar fi metal ci se cunoaste ca e plastic vopsit.Ce ar trebui sa fac?
0

#6 Useril este offline   Olaf The Viking 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1259
  • Inregistrat: 17-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete statice, Feteasca Neagra

Postat 05 January 2004 - 01:08 PM

Vezi in Vademecum la Tehnici Generale, Alguhan a scris ceva despre uzura. La avioane se uzeaza in special elicea -sar aschiile- (pentru avioanele din desert se pare ca sunt uzate doua treimi, daca-mi aduc bine aminte, uzura fiind mai mare la margini si mai putin spre varf).
O alta parte importanta sunt urmele de ulei si fum de la motoare precum si urme de fum de la mitraliere si tunuri.
La imbinarea fuselajului cu aripile iar o sa gasesti aschii sarite.

In principiu astea ar fi pentru avioanele cu elice, pentru astea noi nu prea ma pricep. Poti gasi si in galerie, R Bujor are niste poze cu fum si ulei pe aripi.
Intai da cu toporu' si pe urma intreaba-l ce-a vrut!
sau ia-ti ceva dragut de aici www.machete.ro.
0

#7 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 594
  • Inregistrat: 25-April 03

Postat 06 January 2004 - 01:12 PM

Hat Shat, toti am fost odata incepatori!Ori unii s-au nascut gata seniori?
Pentru Olaf the Viking
Sa lamurim problema cu uzura pe elice: in desert, din cauza prafului (nisip), vopseaua este de-a dreptul...sablata (!), cam doau treimi, incepind de la virful palei spre butuc (ax), aceasta din cauza vitezei tangentiale care este cu atit mai mare cu cit ne indepartam de axul (butucul) elicii.
Alexandru
0

#8 Useril este offline   Olaf The Viking 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1259
  • Inregistrat: 17-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete statice, Feteasca Neagra

Postat 06 January 2004 - 01:22 PM

Pai asta am spus si eu. (retinusem chiar bine doua treimi). Acum poate îi spui si metodele prin care se pot obtine aschii sarite. Eu iti propun chiar sa redactezi un mic articolas pentru Vademecum. Eventual si cu ceva poze (ca stiu ca ai ) :( .
Intai da cu toporu' si pe urma intreaba-l ce-a vrut!
sau ia-ti ceva dragut de aici www.machete.ro.
0

#9 Useril este offline   Tomcat 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 08 January 2004 - 10:49 PM

Deci cam asta e cu "uzura machetelor".Oricum, banuiesc ca nu trebuie chiar exagerat(adica sa facem un model care a ramas prin cin stie ce hangar 4-5 ani nefolosit si au inceput sa isa uleiul prin toate imbinaturile, si care sa semene mai mult cu o pata de ulei decat cu o aeronava)
In schimb, mai am o intrebare:
Cum sa fac ca machetele mele sa nu arate a machete(mai ales in poze)?Adica, vreau sa spun ca la tote modelele de pana acum(vopsite cu aerograful sau nu) se observa ca este plastic vopsit si nu dural.
Pe site-ul de la hiperscale si la cineva de la concurs la pucioasa(Paul Necula din mangalia) am vazut ceva forte interesant, ceea ce o sa incec si eu sa fac:zgarieturile de pe fuselaj si aripi pe unde lucrau mecanici si unde calca pilotii pe aripa.Cu un arginyiu, ceva apropiat de crom la culoare
0

#10 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 594
  • Inregistrat: 25-April 03

Postat 09 January 2004 - 11:37 AM

pentru Tomcat
Despre vopseaua sarita si simularea uzurii (imi pare rau, sper sa nu fiu acuzat de publicitate pentru "concurenta"), gaseti detalii pe ########### la rubrica "tehnici...."
Alexandru

Aceasta postare a fost editata de Olaf The Viking: 12 January 2004 - 11:09 AM

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro