Modelism - RHC Forum: Carponizer - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Carponizer ...poze

#61 Useril este offline   laurcon 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 804
  • Inregistrat: 26-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Voluntari

Postat 01 February 2012 - 10:34 AM

Sfatul meu este ca al celorlalti.
Personal am avut una in fata si o cunosc. Propietarul a trimis-o inapoi de unde a cumparat-o si a recuperat banii !
Din moment ce mai multa lume spune acelasi lucru nu vad de ce mai insisti...
Eu unul, ca multi altii banuiesc, nu am timp sa-ti explic ...ce... si de ce...Ar trebui sa-ti scriu cateva pagini...sinu am timp

Aceasta postare a fost editata de laurcon: 01 February 2012 - 10:36 AM

"o barca face cat o mie de posturi" - skipper
0

#62 Useril este offline   Adistul 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1490
  • Inregistrat: 26-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, in 4 la ala Grasu'

Postat 01 February 2012 - 03:24 PM

Vezi postareacarpo, la 01 February 2012 - 03:07 AM, a spus:

Vinde cineva din Timisoara acest model,si spune ca e facuta in Slovenia,dar eu nu inteleg un lucru,vine cu o carte de instructiuni in engleza si pe ea scrie ca are garantie 2 ani,iar baiatul da garantie decat un an , dubioasa treaba. Electronica de pe ea este buna? Unii se plang de placa de comanda,ca se arde repede,Stie cineva motivul arderii,va rog? din cauza exploatarii necorespunzatoare? Sau din ce cauza se arde? Ca tot e vorba de China,sunt lucruri facute la ei,ex:telefoane,televizoare,electrocasnice,si majoritatea au viata lunga.De ce aceasta barcuta de plantat nu ar rezista,de ce nu ar avea viata lunga?Acum nu stiu,sunt pareri impartite,pro si contra. Cei care sunteti in masura sa veniti cu detalii si argumente PRO si CONTRA,o puteti face,ajutandu-ma pe mine si pe multi altii ca mine,sa stim de ce sa ne ferim. Dar nu cu comentarii de genul"vinde-o",fereste-te de ea,nu e buna", spuneti la ce va referiti mai exact.
Si cam cat costa reparatia in cazul in care se arde placa.Multam....


Recomandabil e sa citesti subForumul de Navo pescuit din scoarta-n scoarta... chiar daca dureaza 2 luni... si apoi poti sa iei singur o decizie care cu siguranta va fi mai buna decat cea pe care o vei lua acum.
Cu stima.

Aceasta postare a fost editata de Adistul: 01 February 2012 - 03:24 PM

Cand esti mort, nu stii ca esti mort: e greu doar pt ceilalti.
La fel e si cand esti prost.


tel: 0771 088 207

adistul@yahoo.com
0

#63 Useril este offline   docris 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 09-November 10

Postat 07 February 2012 - 02:12 PM

Salut prieteni.Sunt mai nou aici la voi,am citit cam tot ce se putea despre barcutele de nadit.
In legatura cu Carponizer,pot spune ca detin acest model de 1 an(am cumparat-o second hand}si singura problema care o are este ca pierde semnalul de la radio comanda in apropierea malului.Asa am cumparat-o, si tot asa a folosit-o si fostul ei proprietar.De la 3 metri de mal pana la 15-20 metri de mal,intra in modul faill safe de mai multe ori,dupa care isi revine.In rest sunt foarte multumit de ea.Numai bine la toti.
0

#64 Useril este offline   p_cipri 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 955
  • Inregistrat: 20-August 03
  • Gender:Male
  • Location:Baia Mare
  • Interests:Muzica, Navomodelism, Aeromodelism, Multicoptere

Postat 09 May 2014 - 07:34 PM

Cine-mi poate spune unde gasesc si la ce pret un receptor de la radiocomanda. IMi trebuie pentru un prieten. Parca are cristalul pe 51MHz. dar ala il are.
P.S. E vorba da radiocomanda cu care vine aceasta barcuta. Ce are scris pe es E.T. si un buton rosu undeva sus langa antena.

Aceasta postare a fost editata de p_cipri: 09 May 2014 - 07:36 PM

Turnigy 9X cu modul audio si Frsky telemetry
https://www.youtube....HuEcHGiek&t=14s

Quad S500 cu Naza V2

EasyGlider Pro
0

#65 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 09 May 2014 - 08:29 PM

Baga pe gogu carponizer si vei gasi la timisoara.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#66 Useril este offline   stelian 

  • NAVOMODELE CNX
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2399
  • Inregistrat: 01-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti_Militari Tel 0721 241 744

Postat 09 May 2014 - 10:23 PM

Poti gasi distribuitor chiar si in BUCURESTI, tel 0721 241 744.
facebook
https://www.facebook...3/photos_stream

https://www.facebook...le.7/photos_all

Alte barcute construite , poze de pe alte meleaguri !
http://forum.rcdesig...read274739.html

0721 241 744 VODAFONE
0762 028 013 COSMOTE



[Mail stelianionascu@yahoo.com [/size]
0

#67 Useril este offline   p_cipri 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 955
  • Inregistrat: 20-August 03
  • Gender:Male
  • Location:Baia Mare
  • Interests:Muzica, Navomodelism, Aeromodelism, Multicoptere

Postat 10 May 2014 - 06:06 AM

Ok. Multumesc de ajutor.
Turnigy 9X cu modul audio si Frsky telemetry
https://www.youtube....HuEcHGiek&t=14s

Quad S500 cu Naza V2

EasyGlider Pro
0

#68 Useril este offline   McMyke 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 304
  • Inregistrat: 12-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Bacau
  • Interests:Navomodelism

Postat 10 May 2014 - 05:53 PM

Vezi postareap_cipri, la 10 May 2014 - 06:06 AM, a spus:

Ok. Multumesc de ajutor.

Acum m-am intors de la un targ de pescuit si vanatoare si am vazut ca baietii acestia aveau carponizer si nu numai la vanzare.
0

#69 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 11 May 2014 - 02:48 PM

Vezi postareap_cipri, la 09 May 2014 - 07:34 PM, a spus:

Cine-mi poate spune unde gasesc si la ce pret un receptor de la radiocomanda. IMi trebuie pentru un prieten. Parca are cristalul pe 51MHz. dar ala il are.
P.S. E vorba da radiocomanda cu care vine aceasta barcuta. Ce are scris pe es E.T. si un buton rosu undeva sus langa antena.
...cred ca ai interpretat gresit frecventa, e vb probabil de canalul 51 al frecventei de 40Mhz ,frecventa e inscrisa atat pe bordul statiei cat si direct pe qz !!!
...tabula crasa, mortua est!
0

#70 Useril este offline   iony 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2346
  • Inregistrat: 06-April 07

Postat 12 May 2014 - 08:36 AM

Vezi postareaMcMyke, la 10 May 2014 - 05:53 PM, a spus:

Acum m-am intors de la un targ de pescuit si vanatoare si am vazut ca baietii acestia aveau carponizer si nu numai la vanzare.

OFFFF VOI TOT NU ATI INTELES CA ACELE BARCUTE SUNT NISTE POCNITORI CE D....K NU INTELEGETI
0

#71 Useril este offline   McMyke 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 304
  • Inregistrat: 12-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Bacau
  • Interests:Navomodelism

Postat 12 May 2014 - 01:56 PM

Eu am dat o varianta colegului. ca sunt sau nu bune nu ma pot pronunta pt ca nu am avut asa ceva si sincer nici nu-mi place ca model...
0

#72 Useril este offline   danutlupu 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 22-March 15

Postat 17 May 2015 - 12:04 AM

Ca sa nu mai deschid alt topic adaug si eu aici. Detin una din 2007 si a vazut zeci de partide cu reparatii minore, deci sunt multumit de ea.
De curand am trecut-o pe lipo 2*5.000 ca ma saturasem de pb, dar as vrea sa-i schimb si motoarele sa mearga mai rapid si poate o fac si eu sa mearga drept, ca merge ca pisatul boului. Am citit pe forum, am cautat pe hobbyking, dar tot nu imi dau seama ce motoare sunt compatibile.
Rog de la cei experimentati o recomandare de motoare eventual elicii , dar cu link asa ca pentru profani.
Saruma!

Aceasta postare a fost editata de danutlupu: 17 May 2015 - 12:05 AM

0

#73 Useril este offline   DigitAll 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 23-January 09
  • Gender:Male
  • Location:ARAD

Postat 17 May 2015 - 08:10 AM

La motoare cu perii e mai delicata problema pt ca nu au aceeasi turatie in ambele sensuri de rotatie. Pe barca, un motor se invarte in sens invers fata de celalalt, deci pe unul dintre ele turatia este mai mica. Ca sa faci barca sa mearga in linie dreapta trebuie sa jonglezi din canalul radiocomenzii care egalizeaza turatiile motoarelor. Egalizarea se poate face doar daca reduci din turatia unui motor, deci viteza maxima de deplasare va fi mai mica.
Cei de la Carponizer au mai multe tipuri de motoare cu turatii diferite. Daca barca este din 2007, cel mai probabil are motoare de 6800 rot/min. Acum gasesti la ei cu 7350 respectiv 7600 rot/min. Nu ai rezolvat mare lucru, dar viteza va creste cu ceva...
O alta varianta este sa ii schimbi complet electronica si sa folosesti motoare brushless, dar varianta este cam costisitoare ....eu zic ca nu merita!
Tel : 0768080180
0

#74 Useril este offline   danutlupu 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 22-March 15

Postat 17 May 2015 - 08:48 AM

Am trimis odata barca la Timisoara in service si am schimbat motoarele acum vreo 3 ani, dar nu am vazut vreo diferenta, tot din telecomanda trebuie sa ma joc sa o fac sa mearga cat de cat drept. Pescuiesc pe o balta unde plantez pe la 250 m si e cam nasol cand vreau sa pun si swingerele pe fir si sa o si aduc la mal, ca daca o scap din ochi cateva momente se duce la rusi.
Ma gandeam ca daca pot sa schimb doar motoarele fara sa umblu la electronica, reusesc sa o fac sa mearga mai rapid si mai drept, dar nu prea am vazut motoare cu ax asa lung ca cele de carponizer originale. Repet, barca nu mi-a facut mari probleme pana acum, o elice rupta, modulul de la antena a picat (ocazie cu care i-am schimbat si antena aia de sarma care tot agata firele) si am schimbat motoarele ca unul avea un ax indoit si aia a fost cam tot si are zeci de iesiri pe balta si sute de kg de nada carate. Are rost sa schimb doar eliciile sau sa scot motoarele si sa le fac o curatare in alcool ?
Daca este o varianta care ma ajuta sa cresc viteza si sa imbunatatesc directia, va rog sa mi-o recomandati, 1.000 ron cred ca e o suma rezonabila pt asa ceva, am sa fac economie de 20 kg de bile la urmatoarea partida :D
0

#75 Useril este offline   iony 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2346
  • Inregistrat: 06-April 07

Postat 17 May 2015 - 11:14 AM

Pai si nu este mai bine sa o dai pe aceea cu 1000ron sa zicem mai pui 1000 si faci tu alta sau ti-o face cineva

Aceasta postare a fost editata de iony: 17 May 2015 - 11:15 AM

0

#76 Useril este offline   oprea 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 27-May 12

Postat 17 May 2015 - 04:22 PM

[quote name='iony' timestamp='1431854055' post='804868']
Pai si nu este mai bine sa o dai pe aceea cu 1000ron sa zicem mai pui 1000 si faci tu alta sau ti-o face cineva
Salut eu am carponizer de 3 ani, am modificat cate ceva pe la ea si va spun sincer ca nu as da acest model de barca pe o alta,,,,,,, nu inteleg ce aveti cu carponizer , intradevar au ceva probleme dar daca rezolvi acele probleme vei avea o barcuta foarte buna ......... cred ca la mijloc este "invidia"
0

#77 Useril este offline   danutlupu 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 22-March 15

Postat 17 May 2015 - 08:15 PM

Din punct de vedere al stabilitatii pe valuri, nu cred ca o intrece nimeni, am asistat la cateva naufragii de barcute facute de amatori si nici nu vreau sa aud sa-mi iau asa ceva. In plus modelul de basculare al cuvelor si monturii e atat de primitiv si ineficient ca mi-e jena mie de jena lor, montura se pierde pe drum de cele mai multe ori cand e vorba de plantare la o distanta mai mare (forta de frecare a firului cu apa smulge plumbul din cuva). Or fi ele mai rapide si mai putin energofage, mai pline de electronica avansata, dar ce folos daca nu pot planta in siguranta ?

Deci daca o vand ce sa-mi iau ? As putea incepe de la o coca asemanatoare, dar pana acum doar motoarele as dori sa le schimb.
0

#78 Useril este offline   iony 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2346
  • Inregistrat: 06-April 07

Postat 17 May 2015 - 08:29 PM

Nu cred ca te incadrezi in suma cu 2 motoare brushless 2 esc care sa stie lipo si brushless si mai ales si cu baterii lipo asta cu ceva bun nu cu pocnitori

Nu cred ca te incadrezi in suma cu 2 motoare brushless 2 esc care sa stie lipo si brushless si mai ales si cu baterii lipo asta cu ceva bun nu cu pocnitori
0

#79 Useril este offline   DigitAll 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 23-January 09
  • Gender:Male
  • Location:ARAD

Postat 17 May 2015 - 09:50 PM

Personal am inteles scopul tau dupa ce ai detaliat in discutiile anterioare. La modul concret:
- nu rezolvi nimic daca speli motoarele
- alte motoare mai rapide pe electronica originala Carponizer nu poti sa pui pt ca regulatoarele de turatie de pe placa nu sunt concepute sa reziste curenti mai mari
- motoare periate mai rapide nu gasesti...ar fi ceva, dar va trebui sa schimbi si electronica complet(si tipul de acumulator pt ca iti va creste consumul f mult, deci autonomie f mica)
- orice tipuri de motoare vei folosi (chiar daca schimbi electronica)nu vei putea sa o faci sa mearga drept pe apa (cu cateva postari mai sus am explicat cauza)

Concluzie : orice varianta ai alege te invarti intr-un cerc vicios.
Recomandare: schimbi motoarele cu altele de 7600 rot/min , vei avea viteza cu ceva% mai mai mare ; personal as lasa-o asa!

In ansamblu Carponizer e o barcuta buna , singurele deficiente ar fi receptoarele (doar cele in 40MHz), autonomia, viteza si electronica :).
La orice barca cu 2 motoare periate, viteza este mai redusa decat la o barcuta echipata cu un motor(presupunand ca se foloseste acelasi tip de motor).Deasemenea si autonomia este mai mica din cauza consumului dublu.
Mai nou, Carponizer foloseste statii in 2,4GHz si electronica revizuita, mult mai buna decat la primele modele!
Tel : 0768080180
0

#80 Useril este offline   danutlupu 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 22-March 15

Postat 18 May 2015 - 08:30 AM

Multumesc foarte mult pentru raspuns domnule DigitAll. Am sa ma limitez doar cu trecerea pe li-po care am facut-o si de care sunt multumit. O zi faina la toata lumea !
0

#81 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 18 May 2015 - 11:00 AM

Acum mai e o treaba,cel mai bun carponizer este Navigator.
Trecerea pe li-po nu e rea,din pacate placa nu suporta li-po4S.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#82 Useril este offline   misaastra 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 26-January 14

Postat 01 January 2016 - 04:05 PM

La multi ani tuturor....

Apropo de Carponizer.... ce parere aveti de acesta:

http://www.mivardi.c...ps-fish-finder/
0

#83 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 01 January 2016 - 11:28 PM

La un pret de circa 6600 ron,pentru o chinazarie mi se pare cam mult.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#84 Useril este offline   nitu_cyp 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 289
  • Inregistrat: 02-February 11

Postat 02 January 2016 - 10:27 AM

La bani astia iti iei una de la cei care fac barcute cu tot ce vrei pe ea,sonar,gps si cu acm lipo, parerea mea mai gandestete inainte sa arubci aproape 7000 de lei pe rahatu ala chinezesc.
Trebuie sa ne uitam la fapte, nu la vorbe.
0

#85 Useril este offline   misaastra 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 26-January 14

Postat 02 January 2016 - 12:57 PM

Pretul e de doar 4000 Ron.
Chinezarii sunt toate componentele pe care le utilizam noi modelistii in proiectele homemade.
Mi se pare foarte util faptul ca pe telecomanda ai totul (Sonar, Gps, Compas) si nu stai cu o duzina de gadgeturi prin preajma plus lansetele pentru plantat.
Din cate am citit pana acum (si cred ca am parcurs "din scoarta in scoarta" toate forumurile autohtone dedicate navo)au fost incercari de a construi ceva similar, dar nici un proiect n-a fost finalizat.

Cu respect,Misa
0

#86 Useril este offline   nitu_cyp 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 289
  • Inregistrat: 02-February 11

Postat 02 January 2016 - 06:44 PM

Asta este parerea mea de constructor navo de plantat.
Trebuie sa ne uitam la fapte, nu la vorbe.
0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro