Modelism - RHC Forum: Baghetele - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Baghetele Totul despre baghete

#1 Useril este offline   briza 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 25
  • Inregistrat: 25-November 03

  Postat 15 December 2003 - 02:53 PM

Vreau sa stiu totul despre baghete.

baghete pentru navele cu panze

*lemnul: esenta,, calitate, (cel mai bun si mai putin bun)
*grosimi si latimi optime
*cum se folosesc, se uda sau nu?
*de unde pot face rost cu preturi mai mici de cat la rhc ?,
*unde pot sa tai baghetele, sau cine poate sa le faca?, daca am profil
de 5x30x240mm din molid ( o fi bun?)
*se pot folosi baghete furniruite?
* orice alta informatie

cu multumiri Briza
0

#2 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 15 December 2003 - 03:18 PM

...pentru machete statice, se folosesc esente de lemn speciale (daca doresti calitate):...lemn de par, prun si cires!!! Cunosc machetisti care cauta ca si densitatea sa se apropie la scara de cea reala...dar asta este valabil numai pentru cei cu activitati de competitie!!! Bradul isi are, sigur, un rol important in constructia machetelor!!! Cel mai bine este sa aduni cat mai multa documentatie despre apele esentelor (culoarea lemnului) pe care le avea ambarcatiunea reala in acea vreme...scripetii se fac functionali, paramele se rasucesc (la scara) cu ajutorul unor dispozitive cu roti dintate, un motoras mic si un nasture (cu patru sau trei gauri, in functie de numarul de sfilatze din parama)...dar ne-am indepartat de subiect!
Baghetele le poti taia cu masini circular cu freze mici (diam 45-60mm, grosime disc freza intre 0.4-1 mm). Circularul, in caz domestic se poate face dintr-un motor de aspirator, sau altceva ce ai prin casa si nu-ti mai foloseste...sau poti adapta o bormasina electrica pe care sa construiesti dispozitivul de debitat baghetele. Velele, deasemenea, se trateaza cu ceai indian, sau alte ceaiuri, pentru a imprumuta tenta reala de culoare!...In cazul in care nu gasesti lemnul cu esenta dorita, poti pacali ochiul folosind de asemenea ceaiul negru sau ness-ul pentru colorarea baghetelor!!!
Sper ca te ajuta sa-ti faci o idee!...SPOR!
A, si inca ceva:...machetele statice nu se lacuiesc sau vopsesc...decat daca si originalul a fost la fel....se pastreaza natur!!!

Aceasta postare a fost editata de Marinaru: 15 December 2003 - 03:51 PM

Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#3 Useril este offline   hat shat 

  • 1 cartonas galben
  • PipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 154
  • Inregistrat: 10-August 03

Postat 16 December 2003 - 11:24 AM

Asculta-l pe Marinarul ca stie!
Born to fly... & Born to crash...
0

#4 Useril este offline   briza 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 25
  • Inregistrat: 25-November 03

  Postat 16 December 2003 - 04:54 PM

Multumesc Marinarule
Chestia cu ceaiul si ness-ul este chiar OK. merci!

dar unde pot taia baghete ?
Daca imi fac de lucru si le tai cu traforajul ies niste galme de toata frumusetea pe lungimea navei. Pentru incercari merita dar nu pentru ceva serios.

Am niste motoare prin debara :
* Hitachi de 1/12hp, 1 faza/120v, 1450/1750rpm dar nu stiu cum sa-l conectez, are pe el "conection diagram" unde este vorba de un "start relay" pe care nu-l am,
*Dynamo Sliven 36v, 1600, 0,30Nm (?) are cred un magnet mare( 11cm L/8 cm diametru) pe post de stator, aici cred ca ar trebuii un transformator - pe care nu-l am,
*Siemens 110/220v 70w, 2700u/min, c=10/2,5 ,uF ( Condendatori pe care nu-i am ) are doua capete si doua conectari,.

Deci cum pot folosi motoarele si pe care?
cat despre corpul unei masini de debitat baghete nu stiu unde il pot gasi.
Poate vine vre-o idee.

Dar eu intreb cine poate taia( sau unde pot taia) baghete din profilul 5x32x240mm?
(este mai usor parca)

Aceasta postare a fost editata de briza: 16 December 2003 - 04:55 PM

0

#5 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 16 December 2003 - 05:39 PM

Daca tot sunt asa "subtiri" baghetele e bine sa gasesti un circular cu pânza subtire, sa nu pierzi mult material.
Multi modelisti au un circular ascuns pe undeva. Daca folosesti des baghete de lemn si ai motor, poate reusesti sa-ti faci un mic circular. Ia vezi ce rulmenti gasesti prin debara, o pânza subtirica si buna de prin talcioc, cam ce timp liber ai iarna asta si sa facem un circular micut pentru tine. Daca ai si o placa de metal sau material mai dur, pentru masa, jumate din munca e facuta. Un atelier mecanic gasim sigur. Eu am un circular din comert, mic, vechi, dar inca bun. Te-as ajuta cu placere, dar conditiile de lucru sunt cam neplacute. O sa fim nevoiti sa lucram pe hol sau in baie, ca nu-mi da voie nevasta sa fac rumegus in singura camera pe care o avem... Daca nu e nimeni dispus sa te ajute si ramân ultima varianta, poti sa apelezi cu incredere la ea! Eventual o sa duc circularul la serviciu si acolo putem face mai multe... Mai vorbim. Am multe de facut perioada asta, dar poate ai tu ceva mai mult timp. Daca vrei, vorbim pe MI.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro