Modelism - RHC Forum: Roti dintate - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Roti dintate Nevoie MARE

#1 Useril este offline   p++ 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 23-October 03

Postat 15 December 2003 - 02:32 PM

Caut un stungar sau un frezor priceput!
Despre ce este vorba? Am nevoie sa-mi faca cineva o pereche de rotite dintate.
Am atasat si o fotografie. Ma intereseaza cele 2 rotite galbene.
Pot fi gasit la numarul de telefon 0722353333.
Multumesc.....

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: poza.jpg

0

#2 Useril este offline   hat shat 

  • 1 cartonas galben
  • PipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 154
  • Inregistrat: 10-August 03

  Postat 15 December 2003 - 05:08 PM

Asa ceva nu poti face numai cu un strung. Iti trebuie mai multe aparate decat un strung sau in cel mai putin probabil caz sa poti face asa ceva numai cu un strung computerizat!!! http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/dry.gif Iar daca vrei roti dinalea sa iti faca cineva nu poate decat sa se uite la poza ca nu ai dat nici o dimensiune sau macar sa fi pus un plan al rotilor la scara 1:1.
Born to fly... & Born to crash...
0

#3 Useril este offline   p++ 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 23-October 03

Postat 15 December 2003 - 05:41 PM

Eu caut pe cineva care sa poata sa faca asa ceva. Detaliile le vom discuta in momentul in care acel cineva va aparea.
In fotografia prezentata este si o moneda de 5000 lei, asezata acolo doar ca ordin de marime.
Multumesc oricum pentru idee.
Adrian.
0

#4 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 15 December 2003 - 07:04 PM

Salve!
In principiu cu un strung si o freza merge mult mai simplu. Dar nu e imposibil nici cu un strung si un cap divizor. Varianta asta nu cred c-ai s-o intâlnesti prea des! Partea rea e ca nu stiu pe gine gasesti dispus sa faca doua bucati, daca nu face asta des, sa aiba sculele pregatite. Am sa intreb pe cineva dintr-un atelier de la mine din facultate sa vad daca-i dispus sa faca asa ceva. Presupun ca nu ai mari sanse. Din ce stiu eu, cu banii pe care-i platesti sa faci unicate de genul ala poti cumpara totul de nou, inclusiv motorul... Din ce material? Gulerul ala subtire de pe pinion (roata mica) este functional? Conteaza mult. Prin aschiere s-ar putea sa nu poti obtine dantura pâna la baza lui.
Masina de danturat (adica scula adevarata) disponibila pentru asa ceva nu cred ca gasesti. Cel mult strung si apoi freza. Totusi intreb.
O alta varianta nu exista? Aluzie la adaptarea altor roti identice ca numar de dinti si modul? Pare ceva usor de gasit...
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#5 Useril este offline   old-boy 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 885
  • Inregistrat: 13-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 15 December 2003 - 10:23 PM

Am vazut la VITACOM o multime de roti dintate poate poti adapta ceva. Pe vremea cand faceam automodelism (1978-80) foloseam roti dintate scoase din discurile de telefon (casnice nu publice).
Cu cat o sa cumperi rotil dintate, poti achizitiona un motor cu reductor pe el, cel mai important este la ce o sa-ti foloseasca ansamblul, spor la traba.
Tot mai bine pe picioare cand te sprijini pe pamant
0

#6 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 December 2003 - 10:05 AM

Adrian,

Incearca: Gigi-0722302595 (I.O.R.)

Lucreaza (sau lucra?) la IOR si mi-a facut si mie o seama de roti dintate (pt. servici), din poliamida si inox.

DAR, reiterez cele spuse de cei de dinainte: mult mai ieftin si "trouble free" sa cumperi ceva gata facut.

Sporuri!
Orice pas inainte e un shut in fund!
0

#7 Useril este offline   hat shat 

  • 1 cartonas galben
  • PipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 154
  • Inregistrat: 10-August 03

Postat 16 December 2003 - 11:21 AM

Eu nu am zis ca-i imposibil sa faci asa ceva, dar iti trebuie aparate computerizate si profesionale!

Bafta si minuni! http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/cool.gif
Born to fly... & Born to crash...
0

#8 Useril este offline   p++ 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 23-October 03

Postat 16 December 2003 - 11:48 AM

OK, OK,
Am nevoie de 4 perechi de asa ceva. Cred ca va fi greu sa le gasesc gata facute undeva.
Cateva detalii: roata conducatoare(cea mica) are 10 dintisori. Condusa are 42.
As vrea sa le fac din inox sau din ceva rezistent in timp.
Inca ceva: telefonul meu este 0722353333.
Multumesc tuturor pentru sprijin.
Adrian
0

#9 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 16 December 2003 - 12:52 PM

Rezistente in timp sau rezistente la uzura? Presupun ca nu vrei sa faci doar sedinte foto cu ele! Nu-i mai importanta rezistenta la uzura? Pricepem ca trebuie sa arate si bine, dar ce e mai important? Pe bune, nu-i gluma. Daca-i la machete si trebuie sa arate frumos e una, daca-i vorba de rezistenta, tratate pot fi ori albe ca toate cele, ori negre ca mine. N-o sa stai sa lustruiesti la ele...
La mine nu-i nici o graba, intreb mâine ca tot stau degeaba prin scoala. Si vad ca nici la tine, ca dadeai telefon la numarul de mai sus...
De curiozitate, distanta intre axe care este?
Adica e nevoie de numerele de dinti (raportul de transmitere) si distanta inte axe. Restul nu-i critic privind transmisia. Iti comunic daca tehnicianul nostru are chef de maruntisuri de genul asta. Sincer, cunosc un singur frezor care a facut roti dintate BUNE, pe freza. Daca nu-i pasionat de ce face, nu face treaba buna.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#10 Useril este offline   p++ 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 23-October 03

Postat 16 December 2003 - 01:02 PM

distanta intre axe este de aprox 8 mm.
diametru aprox roata conducatoare 3,5mm, cealalta are aprox 13 mm.
la uzura cauzata de miscarea de rotatie trebuie sa reziste, ca doar nu la vant, ploaie, acizi, muscaturi de furnica sau calcatura trenului............
0

#11 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 16 December 2003 - 01:15 PM

Vad daca are chef si scule si iti comunic. Dar nu-ti pune mari sperante. Spor la treaba!
M-a derutat faza cu inoxul. Stiu ca nu-i un material foarte folosit la roti dintate.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#12 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 16 December 2003 - 01:19 PM

oricum inoxul nu este bun pentru danturaje...nu merge tratat ci doar durificat prin ecruisare, dar la danturaje nu cred ca este posibil...mai ales la dimensiunile astea!!!...Poate un pinion de atac sa fie din inox (nici nu stiu daca se poate dantura inoxul, la dimensiuni asa mici) iar roata dintata din bronz!!!

Aceasta postare a fost editata de Marinaru: 16 December 2003 - 01:34 PM

Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#13 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 16 December 2003 - 01:22 PM

Pot sa vin si eu cu o idee.
Am avut un prieten care facea la cineva tot felul de roti dintate pentru imprimante, copiatoare si fax-uri. De aici razulta ca erau destul de rezistente.
Tipul ala le facea prin turnare dintr-un fel de teflon.
Spunea ca materialul este foarte rezistent la solicitari mecanice si la temperaturi ridicate. Poti sa gasesti pe cineva care sa le toarne si din aluminiu sau alt metal.

PS: daca te pricepi poti sa la tornu si tu acasa ca aluminiu se topeste la aragaz (in cantitati mici).
Dar mai bine cauti prin magazine sau aparate defecte si le gasesti gata facute.
Eu ma uit pe acasa sa vad daca gasesc ceva.
0

#14 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 16 December 2003 - 08:39 PM

Ceva asemanator din polyacetal (plastic mai rezistent) costa la Conrad 1,4 si 2€.Diametrele sint mai
mari 7 respectiv 21mm
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#15 Useril este offline   RealAlex 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 101
  • Inregistrat: 19-March 03

Postat 16 December 2003 - 11:10 PM

Gigi acasa nu poti sa faci asha ceva fara aparatura speciala ... un aragaz si un ibirc nu inseamna aparatura speciala http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif
____________________________________________

Cu respect, Alexandru B.
0

#16 Userul este online   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 17 December 2003 - 03:17 AM

Nu poti obtine piese omogene turnand aluminiu. Pentru asa ceva trebuie ori injectat ori centrifugat. Si nu orice aluminiu ci aliaje speciale. Daca vrei sa-l mai si prelucrezi prin aschiere dupa aceea.
Ca sa faci roti dintate asa cum vrei du-te la fostul Metalo-Globus. Ei faceau jucarii. Am vazut la ei freze melc modul pentru pinioanele ce se foloseau la jucarii. Mergi la portar ii explici si te pune el in legatura cu persoanele care pot sa te serveasca. Ei foloseau pentru pinioane alama. Cred ca pinion din alama si roata condusa din teflon ar fi acceptabil.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro