Modelism - RHC Forum: Router Linux - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Router Linux ...va pricepeti careva?...

#1 Useril este offline   Pletila 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 752
  • Inregistrat: 10-April 03

Postat 15 December 2003 - 12:39 PM

Poate sa ma ajute si pe mine cineva cu un router de Linux?
Eu unul nu ma pricep la sistemul asta de operare...
Homo Nauticus
0

#2 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 15 December 2003 - 12:51 PM

Dar cu ce-ai gresit? Nu e mai usor sa faci rost de un 486? Si asa nu cred ca o sa tii ocupat PC-ul ala bun cu router-ul. Poate gresesc...
Daca incerc sa fiu serios, am vazut undeva si programe pentru Linux, dar trebuie sa revad totul. N-am copiat nimic si nu mai stiu pe ce site se afla. Cum am timp asta fac. Ramân la parerea ca e mai bine sa folosesti un 486 sau PI ca-i suficient. Sper sa primesti mai repede informatiile...

Daca tot zici ca nu esti tare in Linux, mai bine tare in DOS sau eventual Windows, fie si pe PI.
Reformulez ca se intelege aiurea. Daca tot nu stii Linux de ce vrei sa-l folosesti tocmai pe asta? Si asa programul pentru router e o noutate in sine... Banuiesc ca ai acces la ceva cu Linux (si cred ca acasa). Ai aflat ca programele pentru router sunt mai bune daca sunt pentru Linux? Poate e si asta o chestie.

Revin ca am senzatia ciudata ca nu-i ce cred eu. Scuze daca am in cele din urma dreptate! E vorba de router pentru retea, LAN? Daca raspunsul e "DA" atunci reseteaza tot ce-am zis mai devreme. Si scuze pentru neintelegere!!!!!

Aceasta postare a fost editata de bitex: 15 December 2003 - 01:01 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#3 Useril este offline   Herr 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 277
  • Inregistrat: 17-July 03

Postat 15 December 2003 - 05:04 PM

Iti gasesc eu pe cineva, e sysadmin la mine la firma, dar va trebui sa te intelegi la pret cu el
1001 00 0011 0010 1011 10 0100 11 1001
0

#4 Useril este offline   Pletila 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 752
  • Inregistrat: 10-April 03

Postat 16 December 2003 - 08:53 AM

Da, bitex, este vorba de router pt.LAN.Scuze nu m-am exprimat eu corect.
Homo Nauticus
0

#5 Useril este offline   Pengoon 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 03-July 03

Postat 16 December 2003 - 02:00 PM

Citeaza

Dar cu ce-ai gresit? Nu e mai usor sa faci rost de un 486? Si asa nu cred ca o sa tii ocupat PC-ul ala bun cu router-ul. Poate gresesc...
Daca incerc sa fiu serios, am vazut undeva si programe pentru Linux, dar trebuie sa revad totul. N-am copiat nimic si nu mai stiu pe ce site se afla. Cum am timp asta fac. Ramân la parerea ca e mai bine sa folosesti un 486 sau PI ca-i suficient. Sper sa primesti mai repede informatiile...


depinde de traficul preconizat. daca planui link pe gigabit si mai vrei sa faci ceva packet filtering nu-ti ajunge un Pentium.

Routingul IP e o parte a sistemului de operare, strict pentru routing nu trebuie vreun program aditional. recomand Suse sau RedHat, fiind usor de instalat de catre incepatori.

intrebarea e, ce fel de routing se doreste? static, dinamic?

Citeaza

Daca tot nu stii Linux de ce vrei sa-l folosesti tocmai pe asta? Si asa programul pentru router e o noutate in sine... Banuiesc ca ai acces la ceva cu Linux (si cred ca acasa). Ai aflat ca programele pentru router sunt mai bune daca sunt pentru Linux? Poate e si asta o chestie.


huh? i'm sorry dar prea face sens ce spui. IP routing e o caracteristica a protocolului nu a sistemului de operare. exista si routere hardware dedicate (ex. draytek) care numai asta fac.
0

#6 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 16 December 2003 - 02:41 PM

Scuze, am crezut ca era vorba de router, o masina cu comanda numerica. De aici a intervenit confuzia. Trebuie sa fiu mai atent. La acel router e mai indicat sa folosesti un PC mediu ca performanta, ca ramâne blocat... Si DOS-ul este mult mai rapid si mai real... N-are nici o legatura cu router-ul pentru LAN, sau Linux. Scuze pentru eroare!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro