Modelism - RHC Forum: Ajutor alegere heli - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Ajutor alegere heli vreau un elicopter nou

#1 Useril este offline   yo_maryan2000 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 14-February 08

  Postat 14 February 2008 - 09:42 AM

Vreau sa imi cumpar un elicopter nou si nu stiu cum sta treaba cu canalele. am gasit un falcon 40 100$ din afara si are 4 ch link aici: http://www.raidentec...racortfdr4.html iar cu 6 ch un New Walkera 7 CH Dragonfly link aici http://www.raidentec...wwa7chdr1b.html . Si nu stiu care esti diferenta intre 4 ch si 6 ch :) . Astept raspunsuri . :)
0

#2 Useril este offline   thenenea 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 102
  • Inregistrat: 10-November 07

  Postat 14 February 2008 - 11:46 AM

Salut,

Probabil o sa tot auzi asta: evita cu orice pret Walkera, calitatea e foarte proasta si in loc sa te bucuri de model o sa iti blestemi zilele. Pentru sugestii privind alternativele la un pret modic cred ca te vor ajuta altii mai experimentati decat mine.

Legat de partea cu 4 si 6 canale iti recomand calduros sa mergi pe 6. Diferenta e ce controlezi:

4 canale: miscare inainte-inapoi, rotatie stanga-dreapta, miscare lateral stanga-dreapta

6 canale: este similar celui de mai sus cu o exceptie majora: cele doua canale in plus controleaza unghiul sub care se gasesc palele fata de axa orizontala a capului rotor. Acesta e sistemul folosit la elicopterele reale. Ce iti permite ? Zbor inversat si controlul altitudinii fara a varia turatia motorului. Ultima parte e cea mai importanta deoarece fiecare motor are o turatie la care lucreaza optim. Daca folosesti turatia ca sa controlezi altitudinea de zbor ii scurtezi substantial durata de viata. In schimb daca folosesti controlul inclinarii palelor (pitch) se inclina palele la unghiuri diferite si trimit sub mashinarie mai mult sau mai putin aer.

Legat de alegere, strict opinie personala, eu am ales in clasa "sub 130$" un Honey Bee King 2 de la ESky. E un model raspandit si piesele de schimb sunt destul de accesibile. Da-mi un mesaj privat daca vrei mai multe detalii. O zi faina.
0

#3 Useril este offline   yo_maryan2000 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 14-February 08

Postat 14 February 2008 - 02:37 PM

ms pentru sugesti acum am inteles despre ce era vorba . Si as mai avea o intrebare despre acel site , oare o aduce in romania daca e sa dau comanda ? si cum prin posta sau curierat :D
0

#4 Useril este offline   thenenea 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 102
  • Inregistrat: 10-November 07

Postat 14 February 2008 - 03:31 PM

Sincer nu stiu daca livreaza in Romania dar cred ca poti sa afli de la ei. Eu am comandat doar de la site-uri din Hong Kong. Livrarile se fac de obicei prin posta si aici e marea problema. Functionarii sunt nu foarte cinstiti si poti avea suprize de tipul "ia sa vedem ce taxe si tva mai inventam ca sa ne dai ceva". In plus tre sa te duci personal la un anume oficiu postal care are serviciu de vama (tracking pe pachet mere cat e in lumea civilzata in ro se pierde prin cine stie ce depozit cu cine stie ce lazi deasupra). Asta e marea problema cu luat ceva din afara (experienta proprie: vames1 - ah, jucarii, bine pa; vames2: ahahaaaa, jucarii radiocomandate , taxe/tva - fugi de aci, uite TARIC ca e fara taxe si tva la ce ca nu e nici o factura in pachet - aha, ok; vames3: ahaa, n-are factura - nu vi-l dam - nu ni-l dati se duce inapoi, imi iau banii de la paypal da tu o sa ti-o furi rau la minister - ah, ok). Sper sa se rezolve pe viitor si sa apara si oferte competitive in RO.
0

#5 Useril este offline   yo_maryan2000 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 14-February 08

Postat 14 February 2008 - 03:50 PM

am gasit pe cineva pe forum care si-a comandat modelul asta http://www.rc711.com/shop/product_info.php...products_id=115 tot de pe siteu acesta si i-a venit in 15 zile . Daca e dami add id-ul meu este numele de pe forum :D
0

#6 Useril este offline   yo_maryan2000 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 14-February 08

Postat 14 February 2008 - 03:57 PM

si m-ar mai interesa ceva cu fracventa care este diferenta dintre 72mhz si 35mhz
0

#7 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6866
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 14 February 2008 - 04:24 PM

yo_maryan2000, la 14 Feb 2008, 16:57, a spus:

si m-ar mai interesa ceva cu fracventa care este diferenta dintre 72mhz si 35mhz

cauti un pic pe forum la tehnice si gasesti tot ce te intereseaza.nu devia subiectul.
flying is my life...
0

#8 Useril este offline   TAMIR 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 118
  • Inregistrat: 15-April 07

Postat 14 February 2008 - 05:13 PM

yo_maryan2000, la 14 Feb 2008, 09:42, a spus:

Vreau sa imi cumpar un elicopter nou si nu stiu cum sta treaba cu canalele. am gasit un falcon 40 100$ din afara si are 4 ch link aici:  http://www.raidentec...racortfdr4.html  iar cu 6 ch un New Walkera 7 CH Dragonfly  link aici http://www.raidentec...wwa7chdr1b.html  . Si nu stiu care esti diferenta intre 4 ch si 6 ch :D .  Astept raspunsuri . :D

am gasit pe cineva pe forum care si-a comandat modelul asta http://www.rc711.com...products_id=115 tot de pe siteu acesta si i-a venit in 15 zile . Daca e dami add id-ul meu este numele de pe forum

Eu te sfatuiesc sa-ti cumperi un HELI de la un producator care-ti poate asigura si piese de schimb
Este musai sa te asiguri ca ai de unde sa cumperi piese de schimb la un pretz rezonabil.
Deoarece la HELI vorba "YOUR CRASH IS MY CASH" se verifica cu certitudine.

Aceasta postare a fost editata de TAMIR: 14 February 2008 - 05:15 PM

LET'S FLY
Nu tot ce zboara se zboara!!!
0

#9 Useril este offline   TAMIR 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 118
  • Inregistrat: 15-April 07

Postat 14 February 2008 - 05:17 PM

De ex. uita-te la:
http://www3.towerhobbies.com/cgi-bin/wti00...p?&I=LXKZV6&P=7

si pentru piese de schimb la acelasi furnizor:
http://www3.towerhobbies.com/cgi-bin/wti00...p?&I=LXKZV6&P=7
LET'S FLY
Nu tot ce zboara se zboara!!!
0

#10 Useril este offline   thenenea 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 102
  • Inregistrat: 10-November 07

Postat 14 February 2008 - 05:20 PM

E foarte adevarat ca e deosebit de important cat costa piesele si unde se gasesc.

@Tamir:

Pentru un 4 ch e imens cat costa. Vezi mai jos. Luat de la ei, livrare ok, servicii ok, posta romana da niscai dureri de cap dar asta e.

http://www.miracle-mart.com/store/index.ph...6c21e7cb6bb7dc6

Si tot acolo piese si upgrade cat incape.

Aceasta postare a fost editata de thenenea: 14 February 2008 - 05:21 PM

0

#11 Useril este offline   TAMIR 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 118
  • Inregistrat: 15-April 07

Postat 14 February 2008 - 05:35 PM

Nu incercam sa-i propun o achizitie ci doar incercam sa-l conving sa aleaga cu grija ce cumpara
De multe ori problema nu o reprezinta magazinul de la care cumperi ci buna credinta a "CHINEZULUI " care produce
Adica degeaba dai pe el 119$ daca dupa 6 luni "CINEZU' " nu mai produce nici jucaria si nici piese de schimb.

p.s.
ESKY este OEM Walkera (daca pot sa zic asa)
LET'S FLY
Nu tot ce zboara se zboara!!!
0

#12 Useril este offline   yo_maryan2000 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 14-February 08

Postat 14 February 2008 - 05:43 PM

plata se face prin card ? sau ar fi si alta modalitate ?
0

#13 Useril este offline   TAMIR 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 118
  • Inregistrat: 15-April 07

Postat 14 February 2008 - 05:52 PM

Si nu uita ca in 95% din cazuri cat dai atata face!
Si totusi am mari retineri in ceea ce priveste achizitiile de prin magazinele virtuale HONGKONG.
Si chiar am un exemplu (negativ) legat de magazinul de la care ai cumparat esky-ul (www.miracle-mart.com/store)
LET'S FLY
Nu tot ce zboara se zboara!!!
0

#14 Useril este offline   alintata 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 61
  • Inregistrat: 21-March 07

Postat 14 February 2008 - 05:54 PM

Ce zici tu TAMIR acolo...ai avut vreo data ceva de la e-sky ??? eu am avut si am inca am tot ce se poate de la e-sky, si nu numai eu, si nu zic asta doar ca am eu e-sky sau mai stiu eu ce, nu compara e-sky cu walkera ca e total diferit, am prieteni care au T-REX-uri si sa intimplat sa se opreasca motorul in zbor, si asta nu inseamna ca nu e bun t-rex, pur si simplu se intimpla....


P.S. nu fa o afirmatie daca nu te bazezi pe ceea ce zici.
alintata_12@yahoo.com

Numai - Bine
0

#15 Useril este offline   TAMIR 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 118
  • Inregistrat: 15-April 07

Postat 14 February 2008 - 06:08 PM

alintata, la 14 Feb 2008, 17:54, a spus:

Ce zici tu TAMIR acolo...ai avut vreo data ceva de la e-sky ??? eu am avut si am inca am tot ce se poate de la e-sky, si nu numai eu, si nu zic asta doar ca am eu e-sky sau mai stiu eu ce, nu compara e-sky cu walkera ca e total diferit, am prieteni care au T-REX-uri si sa intimplat sa se opreasca motorul in zbor, si asta nu inseamna ca nu e bun t-rex, pur si simplu se intimpla....


P.S. nu fa o afirmatie daca nu te bazezi pe ceea ce zici.

Daca ai citi cu atentie ai putea(dar se pare ca nu poti) observa ca nu am afirmat niciodata ca
produsele ESKY sunt proaste (desi am mari indoieli ca sunt altfel) ci ca sunt sanse foarte mari ca produsele pe care le achizitionati de la acest producator sa nu mai existe pe piata peste 6-9 luni. Si odata cu ele sa dispara inclusiv piesele de schimb.
LET'S FLY
Nu tot ce zboara se zboara!!!
0

#16 Useril este offline   alintata 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 61
  • Inregistrat: 21-March 07

Postat 14 February 2008 - 06:21 PM

Daca tu te gandesti ca poti tine un heli 6-9 luni atunci inseamna...ca esti , nu stiu cum sa spun dar se intelege....omul mai avanseza de la ceva mai mic la ceva mai mare si tot asa...nu trebuie sa ramai 1 an de zile cu aceeiasi '' marfa''.
alintata_12@yahoo.com

Numai - Bine
0

#17 Useril este offline   yo_maryan2000 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 14-February 08

Postat 14 February 2008 - 06:21 PM

eu sunt incepator , o sa imi i-au elicopter pt a ma obisnui cu zburatul dupa aceea voi trece la ceva mai seros pe 6 ch cum ar fi un t-rex 500 sau 600 . Problema e cu plata ca inca sunt minor nu am card:(
0

#18 Useril este offline   TAMIR 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 118
  • Inregistrat: 15-April 07

Postat 14 February 2008 - 06:40 PM

alintata, la 14 Feb 2008, 18:21, a spus:

Daca tu te gandesti ca poti tine un heli 6-9 luni atunci inseamna...ca esti , nu stiu cum sa spun dar se intelege....omul mai avanseza de la ceva mai mic la ceva mai mare si tot asa...nu trebuie sa ramai 1 an de zile cu aceeiasi '' marfa''.

Dar poate ca dupa un an vreau sa-l invat pe fiul meu sa zboare cu el.
Sau poate ca nu vreau sa-l pacalesc pe cel caruia ii voi vinde un sh peste ceva timp si sa scap de 'marfa'.
Atunci cind este vorba de un hobby ceea ce cumperi nu este doar o simpla "marfa".
LET'S FLY
Nu tot ce zboara se zboara!!!
0

#19 Useril este offline   yo_maryan2000 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 14-February 08

Postat 14 February 2008 - 07:13 PM

multumesc mult pt raspunsuri , nu cred ca imi i-au acum mai ma gandesc 2 luni mai strang banii si cred ca tot la miracle-mart raman doar daca ma ajuta alintata la vremea respectiva
0

#20 Useril este offline   Rontaila 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 324
  • Inregistrat: 29-May 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI /BERCENI
  • Interests:Tot ce zboara cu motor sau se scufunda in mare

Postat 15 February 2008 - 05:46 PM

Salut ,

Hai sa lamurim un aspect Venom= Walkera ,este divizia care asmbleaza pentru piata US si produsul este testat in zbor(asa zic ei ).Modelul ales este greu de pilotat pentru simplul fapt ca se regleaza greu si este foarte elastic sasiul (la miscari bruste se torsioneaza ) si apar tot felul de evolutii in zbor de care nu esti vinovat, concluzia: nu cumpara asa ceva. ESKY HBK2 este o alta clasa de elicopter ,transmisie coada prin curea ,capabil 3d etc (citeste pe site ) ,bun la pret, se gasesc piese si in EU fara mari costuri de transport ( ramane problema postei RO care mai pierde coletele )
Problema ca un heli trebuie schimbat dupa 6/9 luni ca avansezi si trebuie ceva mai mare nu este prea fundamentata practic ,zborul cu heli se invata mai greu decat cel cu avionul,e bine sa ai un heli la care psibilitatile de zbor sa te aduca sa poti zbura macar inversat.
Ca recomandare : modele clasa 400 cu motorizare BL ,gyro separat si transmisie prin curea ,ceva mai scump dar poti ramane cu un astfel de heli 1/2 ani .

Bafta si nu renunta

PS uite un site accesibilhttp://www.heliguy.com/

Aceasta postare a fost editata de Rontaila: 15 February 2008 - 05:48 PM

Primul sosit ,ultimul plecat..
0

#21 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 15 February 2008 - 09:25 PM

Citeaza

Daca tu te gandesti ca poti tine un heli 6-9 luni


Bineinteles ca poti tine un heli atat sau/si (mult) mai mult, depinde de heli si ce vrei sa faci cu el... dupa parerea mea, afirmatia este complet nefondata, cu exceptia cazului in care vorbim de un... PicooZ. Eu nu as sfatui un incepator sa ia un heli oarecare, ca oricum il schimba dupa "6-9" luni.

Ideea e sa nu schimbi heli mereu... ci sa inveti sa faci ceva cu el!!! Abia apoi se pune problema altui model, ca sa poti evolua.

Numai bine la toata lumea!
0

#22 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 15 February 2008 - 09:28 PM

.. si ca sa fiu on-topic, as vrea sa punctez doua lucruri:

- minim 6 canale la heli e obligatoriu...ma repet, daca vrei sa inveti sa pilotezi!
- disponibilitatea pieselor e esentiala.
0

#23 Useril este offline   bogdan0300 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 41
  • Inregistrat: 28-January 08

Postat 16 February 2008 - 10:31 AM

Primus are dreptate, un elicopter bun poti sa il ai si peste 9 luni... daca ai invatat pe el si sti sa il folosesti bine nu vad de ce sa il schimbi (asta in cazul in care este unul competent adica sa fie capabil 3D si sa nu ai probleme cu piesele) mai bine ii faci upgrade pentru ca si daca treci la alt model tot stock il iei si... nu cred ca exista modele de elicoptere electrice care sa faca mai mult decat un belt cp sau hbk2...poate doar alea de la 500-700 euro in sus. Eu am un hbk2 si cred ca este cel mai bun pentru un incepator.
bafta.
0

#24 Guest_sOLo_*

  • Grup: Guests

Postat 09 June 2008 - 01:05 AM

pana la urma ce heli recomandati pentru un incepator?

nu stiu daca sa iau pe 4 sau 6 canale.. am inteles ca cel pe 6 e mult mai bun si face mai multe dar peste tot vad cele cu 4 puse in clasa incepator
Eu am primit cadou de la prieteni un Gyrotor care practic nu face nimic..doar sus jos si se invarte in cercuri, dar m-a prins microbul si vreau sa incerc un model mai calumea care macar stie chestiile de baza ..dar nici nu vreau sa-l cumpar si sa-l dua de pamant din prima si sa sara tot din el :D

Ma uitam la un astfel de model http://www.miracle-mart.com/store/index.ph...roducts_id=1270 dar nu vad sa aiba inclus in pachet nimic de incepator si nu stiu ce sa fac .. ptr ca pe 6 canale nu ma gasit nimic, doar pe 4 - http://www.miracle-mart.com/store/index.ph...products_id=236 si inca nu sunt sigur care ar fi o optiunie mai buna .. eu fiind incepator total si nici nu am vreun prieten care sa ma invete.
0

#25 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 09 June 2008 - 08:04 AM

Nu exista un elicopter pentru incepatori. Dar exista elicoptere simplificate (cu mai putine comenzi), care sunt mai usor sa produca satisfactii incepatorilor. Dupa ce depasesti faza copilariei (RC), ajungi la un heli de 6 canale (electric sau termic) cu care te poti distra mult si bine (ani)

Trebuie sa definesti (sa te hotarasti) ce vrei, cit vrei si cum vrei (heli RC), atunci noi am putea sa-ti dam sfaturi pertinente (motivate).

Eu cred ca :
1- simulator - ai nevoie de o statie legata la simulator, si multe, multe ore de zbor simulat
2- magazin - nici macar sa nu te gindesti la heli care nu are piese in magazin, asta inseamna stoc, disponibil si accesibil
3- cel mai mare pe care ti-l poti permite
0

#26 Guest_sOLo_*

  • Grup: Guests

Postat 09 June 2008 - 11:38 AM

Eu vreau un heli electric pe 6 canale ..dar aici va intreb pe voi: daca e dificil de invatat pe unul de 6 canale am sa imi iau unu pe 4 intai, dar daca e realizabil si pe cel cu 6ch mi-ar fi mai bine sa sar peste cel de 4.

Si sa poata fi folosit afara, iar ca pret sa fie maxim pana in 200euro si eventual daca nu are inclus in pachet simulator un exemplu de simulator cumparat separat.


PS: daca puteti sa imi recomandati si un webisite de pe care sa cumpar
0

#27 Useril este offline   thenenea 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 102
  • Inregistrat: 10-November 07

Postat 09 June 2008 - 11:42 AM

Salve Solo,

Citeste mai bine intai cele 100+ raspunsuri la cele 30+ adresari ale intrebarilor de mai sus chiar in acest forum. :D Si nu, nu are nici un sens sa iei 4 canale ca sa te inveti prost. Pentru posibile surse da-mi un mesaj privat si iti trimit. O zi faina.
0

#28 Guest_sOLo_*

  • Grup: Guests

Postat 09 June 2008 - 01:49 PM

Am citit cateva topic-uri dar in cele mai multe cazuri se trece pe chestii tehnice si ma pierd ca nu prea stiu despre ce se vorbeste .. vad ca multi spun ca telecomanda din cutie nu-i buna de nimic .. eu asa m-am decis la un HBK2 rtf dar nu stiu prea multe date tehnice .. de asta va rugam daca se poate cineva sa imi spuna exact ce ar trebui sa imi cumpar din start sa am de toate si eventual piese de schimb si upgrade-uir mai tarziu cand invat sa-l controlez.
Dar doresc sa stiu exact simulator telecomanda .. ce mai trebuie pe langa un HBK2 rtf
0

#29 Useril este offline   thenenea 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 102
  • Inregistrat: 10-November 07

Postat 09 June 2008 - 02:13 PM

Salve Solo,

Cam greu cu rabdarea dar hai sa incercam o varianta. Ce zici de Belt CP care vine cu motor brushless din start si dai pe el 230 cu tot cu livrare ? Si dupa ce inveti sa-l plimbi la 50 cm de sol in toate directiile poti sa-ti iei un DX6i cu 230$ inlcusiv transportu. Optiuni sunt, rabdare sa fie.
0

#30 Guest_sOLo_*

  • Grup: Guests

Postat 09 June 2008 - 02:38 PM

multumesc de raspuns si scuze daca sunt mai apucat dar sunt entuziasmat si nu mai pot astepta :D

asta este bun http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/u...icopter_(72mhz) ?

nu am reusit inca sa gasesc simulator
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro