Modelism - RHC Forum: Ajutor alegere heli - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Ajutor alegere heli vreau un elicopter nou

#31 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 10 June 2008 - 07:15 AM

Da, este un electric foarte bun.

Probleme vei avea piesele de schimb si frecventa statiei, in rest e un heli cinstit.
0

#32 Guest_sOLo_*

  • Grup: Guests

Postat 10 June 2008 - 09:32 AM

o rugaminte mai am, puteti sa imi trimiteti pe PM ( daca nu e voie cu link-uri pe forum) niste site-uri de unde asi putea face comanda :D , eventual din europa? Eu am facut un calcul pe site-ul oficial Esky si a iesit cu simulator si tren de aterizare ptr incepatori + transport vreo 250 euro .. din care numai transportul era 90euro
0

#33 Useril este offline   thenenea 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 102
  • Inregistrat: 10-November 07

Postat 10 June 2008 - 09:36 AM

Buna Solo,

Daca ai mai avea putina rabdare ai putea sa-l iei in 35 MHz tot de acolo sau de la hobbycity. :D Sfatul meu e sa-ti iei si un set de piese de baza. O sa te mai coste cam 60$ in plus la comanda dar dupa aia stai linistit macar doua luni (sau o luna daca te repezi sa zbori fara simulator :D ). Nu e asa dureroasa partea cu piesele nici in Romania, o mare parte din cele de HBK2 sunt compatibile si oricum daca dai o data la doua luni comanda impreuna cu alt modelist o sa iasa la un pret rezonabil. Iti trimit PM cu adrese si iti recomanda sa platesti PayPal si in dolari nu EUR. O zi faina.

Aceasta postare a fost editata de thenenea: 10 June 2008 - 10:13 AM

0

#34 Useril este offline   GODlike 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 27-May 08

Postat 10 June 2008 - 03:27 PM

http://www.heliguy.com/Electric-RC-Helicop...g-2-RTF-2.4GHz/
ce parere aveti de acesta? am vazut ca are din start si radio pe 2.4
0

#35 Useril este offline   thenenea 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 102
  • Inregistrat: 10-November 07

Postat 10 June 2008 - 03:42 PM

Statia 2.4 de la esky e foarte proasta, e de fapt una de FM care emite in alta frecventa. Nu iti recomand. Si eu as evita cu orice pret heliguy datorita conversiei direct $/EUR (pretul in dolari doar cu moneda schimbata). E mai ieftin sa iei in dolari de la miraclemart de ex. Ia un Belt CP pe fm (chiar 72 daca nu mai ai rabdare sa astepti in 35) si peste cateva luni treci la o statie in 2.4 decenta (Futaba, Spektrum, Airtronics/Sanwa).
0

#36 Guest_sOLo_*

  • Grup: Guests

Postat 24 June 2008 - 12:19 PM

Eu m-am decis la un E-sky BELT-CP RTF de pe rc711.com, din restul site-urilor ce au in oferta belt-cp si piese de schimb acesta are cel mai mic pret la transportul rapid.

Am trimis comanda si acum astept procesarea, am sa revin cu detalii cand vine - sper sa nu fie cu probleme.
0

#37 Useril este offline   mad.rottwailer 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 327
  • Inregistrat: 15-May 08

Postat 09 July 2008 - 09:11 AM

salutare!
as vrea sa va cer parerea, ca veterani ai elicopterelor sint sigur ca imi veti da sfaturi bune....
ce parere aveti de asta?
http://www.okazii.ro/catalog/5865601/lumea...RTF-Canale.html

sau aici

http://www.bananahobby.com/1502.html

Merci!
0

#38 Useril este offline   thenenea 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 102
  • Inregistrat: 10-November 07

Postat 09 July 2008 - 10:03 AM

Salut,

Nu, nu merita. Motive: pret exagerat, lipsa unei surse de piese de schimb pe care sa te poti baza, reputatia ca si inexistenta a producatorului. Citeste discutiile anterioare de pe acest forum legate de ce merita pentru ca nu e foarte productiv sa tot apara post-uri de tipu: "Asta ... (alege oricare din cele cateva sute de copii mai mult sau mai putin reusite de trex sau belt) ... merita ?".

Ca un rezumat- cam ce merita din clasa 450:

-Belt CP
-CopterX
-Comet500 E (copie de trex cu nivel de calitate Belt- si cam acelasi pret)
-Trex 450 (S, SE, etc)
-Mini Titan 325

mentiune meritorie:
Esky HoneyBee King 2 (HBK2) (clasa 300)

O zi faina.

P.M.: Fugi ca al negru de tamaie de magazine fara mama si fara hartii gen ocazii sau banana. Un site serios care vinde produse de modelism isi precizeaza cel putin tzara si orasul din care e si isi tipareste politicile de vanzare.

Aceasta postare a fost editata de thenenea: 09 July 2008 - 10:04 AM

0

#39 Useril este offline   mad.rottwailer 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 327
  • Inregistrat: 15-May 08

Postat 15 July 2008 - 09:07 AM

am gasit ceva ce nu stiam pina acum: Century GL450SE
e o clona a T-Rex 450
http://www.modelmaniacsonline.co.uk/produc...=6043&CatID=178
ce parere aveti?
l-am gasit la noi in tara la pret de 750 ron....
0

#40 Useril este offline   thenenea 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 102
  • Inregistrat: 10-November 07

Postat 15 July 2008 - 10:56 AM

Salut,

Asta e o copie dupa CopterX adica o copie a copiei de TRex. Si CopterX e 250$ cu tot cu expediere adica mai putin decat spui matali acolo. Si daca n-ai observat cumva modelul Century e fara statie sau receptor. Si cum ziceam mai demult: "Asta .... (inserati una din cele cateva sute de copii de TRex sau Belt) ... cum va pare?" - n-o sa te duca prea departe.

E normal sa ai indoieli si sa cauti solutia optima dar daca adresezi aceeasi intrebare de multe ori s-ar putea sa nu mai primesti raspunsuri... Macar fa o lista cu toate copiile care iti plac (desi nu prea inteleg de ce ti se par mai interesante chestii mai slabe calitativ si mai scumpe atata timp cat ti s-au oferit destule alternative verificate...).

O zi faina.
0

#41 Useril este offline   mad.rottwailer 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 327
  • Inregistrat: 15-May 08

Postat 15 July 2008 - 11:14 AM

iti dau dreptate.... :) poate sint prea aiurit si insistent...
dar stii si tu cum e....ma uit pe net de vreo 2 saptamini si tot nedumerit sint, oricum modelul care mi-a ramas in suflet este Belt CP-ul :)

apropo, de cind ma tot pe net dupa cel mai bun elicopter al meu (Belt CP) :) am tot vazut in mai multe filmulete ca exista o tendinta in zbor de inclinare spre dreapta....oare de ce?
sa fie vorba de echilibru?

Aceasta postare a fost editata de mad.rottwailer: 16 July 2008 - 01:15 PM

0

#42 Useril este offline   rocristian 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 280
  • Inregistrat: 08-August 08
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 05 September 2008 - 10:22 AM

si eu am hbk2 si l-am spart de citeva ori.avantajul la acest elicopter este ca se gasesc toate piesele si in romania si nu sint asa de scumpe.gindestete ca daca iei unu care gasesti piese dar nu in romania este cam nasol o sa astepti ceva zile cam max 15.si nu prea o sa ai rabdare.la mine am dat comanda de aici si mi-a venit in max 3 zile.succes
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro