Modelism - RHC Forum: Camere de supraveghere - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Camere de supraveghere echipamente necesare

#1 Useril este offline   Bogdan123 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 12-February 08

Postat 12 February 2008 - 03:31 PM

Salut,

Am nevoie se construiesc un sistem care sa imi permita miscarea unei camere (~1Kg) de la distanta (~100m).
Camera trebuie sa se poata misca pe axele x/y, mai mult de 45 grade (deci presupun ca un servo nu se preteaza aici).
Trebuie sa pot actiona butonul de on/off al camerei (presupun ca aici se poate folosi un servo).

Deoarece modelismul nu face parte din hobby-urile mele pe moment, cred mi-ar lua foarte mult timp sa "sap" prin forum - deja am inceput sa sap dar merge destul de incet :D
asa ca mi-ar prinde bine ceva sugestii din partea voastra cu privire la echipament-ul pe care l-as putea folosi si bineinteles
de unde pot sa procur asa ceva (second sau nou, prea putin conteaza) - este vorba de radio control, servo, receiver, etc. - cu partea "mecanica" ma descurc.

Despre bugetul alocat: prefer o solutie ieftina (daca la un moment dat o sa existe interferente cu alte transmittere, le consider probleme minore si pot sa trec peste ele)
0

#2 Useril este offline   Dragut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2453
  • Inregistrat: 28-February 05

Postat 12 February 2008 - 03:59 PM

1. Statie 3 canale + receptor 3 canale statia poate sa fie cea mai ieftina din gama
2. 3 servo (doua de forta preferabil HS-785HB de la hitec unul ptr actionare comutator)
al treilea ar putea lipsi daca ai pe staie o comanda de tipul ON-OF

3. 1 buc pan and tilt
(http://www.lynxmotio...7&CategoryID=61) sau
http://www.servocity.com/html/pan_tilt_rol...ccessories.html sincer il prefer pe asta


4. Camera CCD
5. emitator camera
6. Receptor camera

http://www.servocity...eo_cameras.html

spor la treaba!

Aceasta postare a fost editata de Dragut: 12 February 2008 - 04:01 PM

0

#3 Useril este offline   Bogdan123 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 12-February 08

Postat 12 February 2008 - 05:39 PM

Multumesc pentru raspunsul rapid :D mai am cateva nelamuriri/comentarii:

1. Statie 3 canale + receptor 3 canale statia poate sa fie cea mai ieftina din gama
- pot primi o recomandare ? presupun ca aici am nevoie si de un receiver
2. 3 servo (doua de forta preferabil HS-785HB de la hitec unul ptr actionare comutator)
al treilea ar putea lipsi daca ai pe staie o comanda de tipul ON-OF

Sa vedem daca am inteles corect:
1 servo pt miscare pe orizontala, unul pentru miscare pe verticala
Ce inseamna comanda de tipul ON-OF pe statie ? Cum se materializeaza asta in partea "controlata" - acolo ce o sa am (ideeea e ca nu am de gand sa desfac camera)
3. 1 buc pan and tilt - asta presupun ca exclude cele 2 servo de mai sus, doar ca va trebui sa imi construiesc eu mecanismul - asta am de gand sa fac

Unde pot gasi lucrurile astea in RO - eventual second ? O sa pun un link si la bursa;
0

#4 Useril este offline   Dragut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2453
  • Inregistrat: 28-February 05

Postat 12 February 2008 - 10:04 PM

Hai sa vedem:

1. Statia + receptor il gasesti si pe bursa
2. Servourile la fel si da unul vertical unul orizontal .... alimentarea camerei o poti trece prin contactul unui releu a carui circuit de comanda sa fie actionat din receptor ... e mai simplu decit solutia pur mecanica
3. Mecanismul se construieste, nu e complicat, depinde doar de marimea camerei (adicatelea tre sa o ai in mina)

Pentru o conversatie mai ampla si sfaturi care nu se pot da aici pe motiv de regulament poti sa ma cauti pe dragut_c2003@yahoo.com

Aceasta postare a fost editata de Dragut: 12 February 2008 - 10:14 PM

0

#5 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 13 February 2008 - 08:38 PM

Nu cumva camera e supraevaluata?
Un kg inseamna un SLR, sau una video maricica, camerele de supraveghere sunt mult mai mici.
Pe de alta parte, daca mecanismele sunt concepute inteligent, adica axele de rotatie sa treaca prin centrul de greutate, forta necesara miscarii camerei e f mica, o poate asigura si un servo standard.
Si inca o observatie de pe un site de FPV: un servo normal poate modificat relativ usor sa aiba o cursa de 180 grade, deci limitarea cu 45 grade nu prea e justificata.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#6 Useril este offline   Bogdan123 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 12-February 08

Postat 13 February 2008 - 10:01 PM

Ramane de vazut ce o sa pun acolo - daca o camera wireless sau una video normala, asta e motivul pentru care intentionez sa am un servo cu putere suficienta; Bineinteles ca mecanismul va trebui conceput in asa fel incat servo-ul sa aiba nevoie de cat mai putina putere :D
Ideea e canu am tinut niciodata un servo in mana deci nu mi-am pus problema sa il modific;
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro