Modelism - RHC Forum: Produse fabricate in CHINA - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Produse fabricate in CHINA Parerea voastra conteaza!

#1 Useril este offline   AG-74-HESS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3573
  • Inregistrat: 04-February 08
  • Gender:Male

Postat 05 February 2008 - 12:08 PM

Salutare tuturor!
Am deschis acest nou subiect deoarece sunt multe de spus pro si contra produselor fabricate in China. Veniti si cu exemple, ca sa se lamureasca poporul.
Inainte de a posta, haideti sa stabilim ca nu vorbim despre alimente, tzoale sau jucarii. As vrea sa discutam doar de produsele din categoria electronice, scule, si modelism..... Oalele, tzoalele si mancarea nu o luam in calcul aici...

Am postat la tehnice, deoarece vor fi exemple mai ``practice``, chiar si din domeniul modelismului, care intereseaza pe cei ce vor cumpara sau nu produse china, deci aici am considerat ca s-ar incadra.
Spor! B)

Aceasta postare a fost editata de AG-74-HESS: 05 February 2008 - 12:14 PM

0

#2 Useril este offline   AG-74-HESS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3573
  • Inregistrat: 04-February 08
  • Gender:Male

Postat 05 February 2008 - 12:11 PM

Daca se poate, rog moderatorii sa mute aici posturile cu acesta tema de la ``energie alternativa ecologica`.....
Multumesc.
0

#3 Useril este offline   alexroad 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 621
  • Inregistrat: 29-June 07

Postat 05 February 2008 - 12:30 PM

Parerea mea e ca daca sint si patente chinezesti sint slabe produsele, dar avind in vedere ca mai nou aproape tot ce este electric sau electronic nu se mai fabrica doar de firma care le-a patentat sau inventat ,le fac si chinezii ca si altii..Asa deci China a devenit tara care fabrica tot.
In ce priveste modelismul ,la preturile pe care le practica sint cei mai avantajosi si au produse de citiva dolari care pot concura cu cele scumpe produse de firme de rasunet.
La urma urmei se cumpara mai mult numele.
Eu folosesc produse chinezesti(de modelism) si in afara de citeva chestii fara prea mare importata,sint multumit. B)
Avioanele chiar ,sint mai slabe decit altele

Aceasta postare a fost editata de alexroad: 05 February 2008 - 12:32 PM

Hodina-i ca slanina
Sa imbatrinesti e obligatoriu!
Sa te maturizezi e optional!
0

#4 Useril este offline   george10 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1298
  • Inregistrat: 08-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Dambovita,Cornesti
  • Interests:Modelism
    Foto

Postat 05 February 2008 - 12:34 PM

Sal
Ai zis ca nu ai timp :o
Orcum este bine,eu as fi numit altfel topicuyl dar....daca nu m-am grabit...
Ce nume frumos ai nene hess :D
Si cam despre ce vrei sa se "vorbeasca" aici?
-Calitate
-Cantitate
-Pret....?
Stii,ma uitam mai devreme prin "cotoroagele"mele si am vazut ,uimit cei drept,ca 80%din ce este defect si sta in asteptare...stim noi de ce,sant fabricatii made in rpc,(nici nu merita litere de tipar)
Si ca ironie a sorti ,tot cam 60%din utilitatile din casa sant tot de acolo :D...

Deci ...

Cu stima George j. B)
Cu Stima George J.
tel.0724686263
0

#5 Useril este offline   Dexter_Jr 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1589
  • Inregistrat: 28-February 06
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 05 February 2008 - 01:44 PM

s-a mai discutat treaba asta o data...parca pe la generalitati...da un search
Experimental Rocketry
The only way to fly...



0

#6 Useril este offline   andreycosmin 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 213
  • Inregistrat: 02-January 08

  Postat 06 February 2008 - 02:07 AM

Chinezii produc si lucruri bune problema este ca la noi ajung toate tampeniile de calitate 0% luate cu preturi de nimic si vandute cu adaosuri de 10000%
0

#7 Useril este offline   AG-74-HESS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3573
  • Inregistrat: 04-February 08
  • Gender:Male

Postat 06 February 2008 - 06:19 PM

Nu te mai mira George ca majoritatea lucrurilor pe care le ai sunt RPC.
E valabil pt majoritatea dintre noi, chiar daca unii nu recunoastem.
Ce sa faci, te duci la magazin si cumperi produse electronice ``de firma tare``, firme foarte cunoscute... Vei constata ca sunt facute in China.... Asta este! Pot produce ieftin.
De ce? Mana de lucru... Pai cu cat ar face neamtzu, francezul sau nu mai stiu ce occidental din asta cu nasu` pe sus, un tel Nokia ( :) ),un aparat foto Sony, un home cinema? Scump, frate, scump. Lasa, ca le luam tot ``de firma tare``, dar facute in China.
Cred ca in viitorul apropiat, migratia marilor producatori in goana dupa profit, va face ca si domeniul auto, sa fie acaparat de China, chiar daca acum sparge manechinii in bucatzele. Maine poimaine si dintii de pus vor fi tot din china. Ei produc, noi cumparam, si balanta se inclina incet dar sigur spre ei. Nu e de mirare cresterea economica fabuloasa pe care a inregistrat-o aceasta tara care sigur e condusa de oameni mult mai responsabili decat ai nostri. In viitor aceasta crestere se va regasi si in nivelul de trai al chinezului de rand, care sigur nu va mai conduce o bicicleta cu papucii rupti ca acum...
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro