Modelism - RHC Forum: Ce o fii in mintea lor? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Ce o fii in mintea lor?

#1 Useril este offline   ady23 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 724
  • Inregistrat: 06-October 07
  • Gender:Not Telling

Postat 02 February 2008 - 07:15 PM

:rolleyes: Azi am fost la zbor cu trex ul{ pe care il am din luna octombrie a anului trecut} la un fost poligon auto. Lume nu prea multa dar au inceput sa se adune cand au vazut ceva care face zgomot si zboara. Remarcile au fost de genu: mama ce misto, cool , super tare, ce fain arata,,,, etc. dar nu a intrebat nimeni de unde? , la ce pret? , se piloteaza greu?. Intrebarea este: de ce nu s a interesat nimeni ? fata de ce scriam m ai sus?????????? NU gasesc raspuns poate ma ajutati voi. >http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/sad.gif
0

#2 Useril este offline   mykl 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 26-April 07

Postat 02 February 2008 - 11:58 PM

ady 232 crede-ma ca nu stiu ce sa iti raspund la intrebarea ta.totsui care este problema ??cu ce te putem ajuta?
0

#3 Useril este offline   TUROK 

  • BAGA VITEZA
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3708
  • Inregistrat: 03-February 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 03 February 2008 - 12:33 AM

multora le place sa admire ...dar nu sa si cumpere sau sa-i intereseze cum se piloteaza ...sunt fel si fel de oameni ...( nu asa pasionati ca noi ...dar in fine....! ) :)
ADOR VITEZA!!!
0

#4 Useril este offline   fdx_11 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 104
  • Inregistrat: 07-April 07

Postat 03 February 2008 - 12:18 PM

probabil considera ca este o jucarie mult prea fitzoasa sau prea scumpa pentru posibilitatile lor. Pentru manelari lumea ste mai simpla din multe puncte de vedere, fara nici o ofensa.
0

#5 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 03 February 2008 - 07:18 PM

Salutare,

Am patit-o si eu in curtea unei scoli, pe un teren de fotbal... aceleasi "personaje", aceeasi atitudine...

Morala... alege bine locul inainte de a ridica inaripatul...:rolleyes:
0

#6 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 03 February 2008 - 07:47 PM

ady23, la 2 Feb 2008, 19:15, a spus:

Remarcile au fost de genu: mama ce misto, cool , super tare, ce fain arata,,,, etc. dar nu a intrebat nimeni de unde? , la ce pret? , se piloteaza greu?.

Eu zic sa fii bucuros ca au remarcat modelul! Tu daca n-ai fi pasionat de filatelie si ai vedea un timbru, ce ai zice?
Sa-ti povestesc eu intamplari faine cand mergeam la o expozitie cu un produs si toata lumea intreba de unde am cumparat florile de langa masa!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#7 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 03 February 2008 - 07:58 PM

:D :( foarte tare...
0

#8 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 03 February 2008 - 08:07 PM

.."ai mei " ziceau... pai si de ce nu zbori cu el printre blocuri? :D
0

#9 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 03 February 2008 - 08:15 PM

Baieti.. e misto modelismul .. dar PT NOI ... e ciudat sa crezi ca ce iti place tie place la toata lumea ... Sunt oameni vorba lu Bitex.. de strang timbre sau fac insectare ...sau mai stiu io ce ... si pun pasiune oricat de ciudat ar parea pun pasiune si aia cu timbre. La un moment dat langa locul meu de munca era o chestie cu asociatia filatelistilor.. mama ce de lume era stransa din cand in cand doar sa se uite la timbre. Stateau ore intregi cu clasoarele deschise si discutau.

Pe de alta parte io nu ii inteleg pe aia de nu fac nimic nimic in timpul liber. Aia de hobby-ul lor este munca si se regasesc intre facturi si sedinte.

Si ti-am raspuns si in parte aialta.. fereste-te de curiosi. Nu stiu ca pot sa ramana fara degetele daca le baga la elice.
DT
0

#10 Useril este offline   ady23 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 724
  • Inregistrat: 06-October 07
  • Gender:Not Telling

Postat 03 February 2008 - 09:36 PM

Salutari, pai tocmai daca stateam pe bordura si fumam sau ma uitam intr un clasor nu era nimeni interesat de ce se intampla ......{poate daca facem intoarceri cu frana de mana}. Au venit au vazut au plecat.
0

#11 Useril este offline   hash84 

  • DreamTeam member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2183
  • Inregistrat: 28-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 February 2008 - 11:20 PM

mai bine asha decat sa te sacaie cand zbori. cel putzin pt mine e groaznic. si mai nasol e cand vine sa puna mana pe model si pune mana ca animalu ca nu stie ca-i fragil (in metrou era sa-mi rupa unu ampenaju).
-apoi cand afla ca e de polistiren(cazul meu) toti zic ....aaaaaaaaaaa.... nasol (marinare daca citesti asta abtine-te :huh: ). si pleaca.
-sau ma intreaba ce motor are ? "pe benzina" ? si e dracu mic avionu nu face zgomot, se vede de la o posta ca e electric motorasul.
-cu ce baterii merge?din alea AA?
-tot cea mai tare a fost o tipa, acum ziele astea de iarna cand am iesit de nebun in parc la izvor pe zapada aia mare : "ma duce si pe mine pan la paris?" , raspuns : "imi pare rau, numai curse locale "
ar trebui sa facem un topic nou cu faza din astea cu spectatori and shit

bafta!
    /------------------------\              |~~\_____/~~\__  |
    |        Hash84          |______________ \______====== )-+
    |                        |                      ~~~|/~~  |
    \------------------------/                         ()
0

#12 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 04 February 2008 - 09:01 AM

hash84, la 3 Feb 2008, 23:20, a spus:

-tot cea mai tare a fost o tipa, acum ziele astea de iarna cand am iesit de nebun in parc la izvor pe zapada aia mare : "ma duce si pe mine pan la paris?" , raspuns : "imi pare rau, numai curse locale "
ar trebui sa facem un topic nou cu faza din astea cu spectatori and shit

bafta!

Shit.. asta e urata... mi se intampla frecvent sa primesc mistouri de genu "Nu te sui pe el sa zbori ?" .. m-am obisnuit si nu le bag in seama..
DT
0

#13 Useril este offline   florin100% 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2685
  • Inregistrat: 20-June 06

Postat 04 February 2008 - 11:13 AM

io mereu evit zonele cu multa lume... dar si asa pana ajung io la locu de zbor tot ma intraba un tembel : "mama..da avionu asta zboara pe sus?? "
frate mor cand ii aud...dar nici macar nu ii bag in seama

cele ami tampite intrebari pe care le-am auzit io sunt:
-mama...da avionu asta zbara pe sus?? ;
-ce misto..ie ca ala din carrefour nu? (asta ma enerveaza la culme )
-aa e din scartaietoare... (asta iar ma enerveaza rau )
-merge cu motor pe benzina nu ?
- ie cu bateri dalea de telecomanda?

bai nene io nu pot sa pricep cum poate fi cineva asa prost...da ma rog...io ii las in prostia lor si imi vad de treaba :huh:
"Odata ce ai gustat din mirajul zborului, nu vei mai putea merge pe pamant decat cu ochii ridicati spre cer"


Team Aeropower

0

#14 Useril este offline   VIPER 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1506
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Star Wars (colectii), Automodelism (cu si fara radiocomanda), F1, WRC, masini, calatorii...

Postat 04 February 2008 - 11:30 AM

E ciudat cum nu acceptati ca oamenii pot avea si alte preferinte / hobby-uri / preocupari etc. Sunt convins ca exista pe lumea asta ceva de care nici voi nu stiti si nu cred ca v-ar conveni sa va faca cineva "prost" pentru ca nu aveti habar de un anumit domeniu...

Cat despre intrebari, sunt cumva normale:
- exista si avionase care arata foarte bine dar nu zboara, ci doar merg pe jos, pentru distractia copiilor
- in Carrefour si alte magazine asemanatoare sunt multe zburatoare care iau ochii. Un neavizat le poate confunda cu usurinta, asa si cum pentru multi unPC e o cutie diferentiata de culoare si pret...
- la polistiren i se mai zice si scartzaietoare... Asta e...
- in afara de modelisti lumea nu stie cum e cu motoarele la aero/auto/navomodele... Cand se zice "pe benzina" se zice de fapt generic ca e vorba de motor termic. Si eu folosesc o forma gresita si zic ca "ma duc sa pun gaz" cu toate ca masina mea 1:1 merge cu motorina...
- adica e cu AA. De unde sa stie un om neavizat cu ce poate merge asa ceva...
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Flickr - pozele mele
0

#15 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2008 - 11:48 AM

se-ntimpla si in alte domenii astfel de situatii; bunaoara, daca mergi pe strada si intrebi un pieton oarecare, ce e aia yamaha sau honda, majoritatea vor sti sa-ti raspunda ca-i ceva moto...; daca-i intrebi ce e aia gasgas sau tomos, nu stie sa spuna ca-i vorba de brand-ul campion mondial la trial sau de liderul de piata la 50cc in america, decit, poate, daca-i vreun motociclist...
deci, am putea trage concluzia ca interpelarile "nepotrivite" sau sub asteptarile unora dintre noi se datoreaza si, intrucitva, unei asa zise "cote de piata", altfel spus proportia "sociala" a celor care au habar de diferenta dintre un model rc si o jucarie rc este extrem de mica, marea majoritate a oamenilor au cu totul alte probleme cotidiene, prioritare, care nu le dau neaparat posibilitatea de a se informa prea mult de riscurile ce le comporta un model rc, de aici si eventualele "pipairi" periculoase ale modelului, nedorite de modelisti...
ca si segment social, vom constata ca, desi in ultima perioada ne-am "inmultit", sintem inca destul de departe de ceea ce regasim in alte tari, de aici si unele situatii hilare, dar in acelasi timp periculoase, date de "interactiunea" dintre publicul ad-hoc si modelistul rc iesit cu cataraga in alte locuri decit alea consacrate a fi preponderent frecventate de cei care fac rc...
eu cred ca este explicabil si de inteles intr-o societate in care, totusi, principala problema ramine, pentru marea majoritate, ce ne facem saptamina viitoare, si nu ... unde-mi fac concediul la vara, in egipt sau in ibiza?...
bafta si minuni!

"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#16 Useril este offline   Rontaila 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 324
  • Inregistrat: 29-May 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI /BERCENI
  • Interests:Tot ce zboara cu motor sau se scufunda in mare

Postat 04 February 2008 - 12:29 PM

Cred ca situatia se poate rezuma in felul urmator :
De ce tag clopotele Mitica?
De sfoara ,monser!

Bafta si CAVOK
Primul sosit ,ultimul plecat..
0

#17 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 04 February 2008 - 01:36 PM

N-are legatura cu faptul ca nu intelegem ca poate lor nu le place modelismul sau ca nu stiu despre ce e vorba ... dar cum ar fi sa ma uit la un suzuki intruder si sa il intreb pe nena ala daca roata din spate e de la Dacie ... cum ar reactiona ? Ironiile pe care le scot unii cu privire la avioanele noastre sunt enervante.....

Aia cu "NU te sui pe el sa zbori" am auzit-o de prea multe ori... la o aseamenea intrebare raspunsul vine brusc "NU .. ma sui pe ma..." bine ca doar in gand..

Faptul ca zice ca e ca al lui din Cora.. nu ma deranjeaza sau ca zice .. si asta chiar ma amuza .. cand se apropie de avion si constata bosumflat ca e din polistiren sau lemn... Asta e nestiinta nu e rautate..
DT
0

#18 Useril este offline   ady23 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 724
  • Inregistrat: 06-October 07
  • Gender:Not Telling

Postat 04 February 2008 - 07:34 PM

Salutari la toti . Nu ma gandeam la inceput ca o sa fie un subiect asa de discutat, ma rog ideea este ca lumea in general daca ai ceva hobby m ai ciudat {pt ei} te privesc asa ..... sa zicem sarit. Acuma stiu ca nu toata lumea impartaseste acelasi hobby cu mine dar sa faci niste afirmatii sau sa pui niste intrebari tampite chiar ca nu are rost. Asta e parerea mea. {Azi iara la zbor 3 aku descarcati, acelasi poligon , aceeasi fel de oameni, aceleasi intreabari} . Si totusi viata de aeromodelist ii frumoasa.
0

#19 Useril este offline   VIPER 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1506
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Star Wars (colectii), Automodelism (cu si fara radiocomanda), F1, WRC, masini, calatorii...

Postat 04 February 2008 - 08:20 PM

Pai tu zbori pentru public sau pentru tine?
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Flickr - pozele mele
0

#20 Useril este offline   ady23 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 724
  • Inregistrat: 06-October 07
  • Gender:Not Telling

Postat 04 February 2008 - 08:24 PM

Imi pare rau dar nu ai inteles esenta.
0

#21 Useril este offline   hash84 

  • DreamTeam member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2183
  • Inregistrat: 28-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2008 - 08:48 PM

ady23, la 4 Feb 2008, 19:34, a spus:

ma rog ideea este ca lumea in general daca ai ceva hobby m ai ciudat {pt ei} te privesc asa ..... sa zicem sarit.

te privesc ei sarit, dar sa stii ca in sinea lor e un pic invidie sau ceva asemanator. daca intalnesti oameni adevarati de caracter, asta o sa iti spuna. cati oameni din ziua de azi mai au hobby-uri? aici excludem muzica, dansul, calculatorul, plimbarile in are liber si nu mai stiu ce.... bine si partea mai nasoala cu acea categorie de oameni care asculta o anumita muzica si ii unge la suflet :). aia sunt aparte. viatza e mult mai simpla pt ei. cum zicea zod. cu aia chiar nu ai ce sa faci... eh. noi sa fim sanatosi http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif
    /------------------------\              |~~\_____/~~\__  |
    |        Hash84          |______________ \______====== )-+
    |                        |                      ~~~|/~~  |
    \------------------------/                         ()
0

#22 Useril este offline   ady23 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 724
  • Inregistrat: 06-October 07
  • Gender:Not Telling

Postat 04 February 2008 - 09:06 PM

Mda invidie sau ceva de genul .In momentul de fata sunt fortat de imprejurari sa merg la poligonul acela dar credeti ma ca nu o fac pt spectatori fac ceea ce mi place sa fac si doar in momentul in care incep sa zbor apare "interesul" fata de ce se intampla. :)
0

#23 Useril este offline   VIPER 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1506
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Star Wars (colectii), Automodelism (cu si fara radiocomanda), F1, WRC, masini, calatorii...

Postat 04 February 2008 - 10:25 PM

ady23, la 4 Feb 2008, 20:24, a spus:

Imi pare rau dar nu ai inteles esenta.

Imi pare rau dar tu nu ai inteles ca oamenii sunt diferiti, si ce tie ti se pare intrebare tampita altuia i se pare perfect normala!
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Flickr - pozele mele
0

#24 Useril este offline   florin100% 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2685
  • Inregistrat: 20-June 06

Postat 05 February 2008 - 12:04 AM

io nu stiu cum dracu poti sa pui o intrebare tampita, chiar daca tu sti ca spui o prostie...Frate daca iti vine sa spui o aberatie mai bine nu o mai spune.CUm poti sa intrebi daca un avion( model) zboara prin aer?sa fim seriosi...


si sa zicem ca omu chiar habar nu are ce e ala un aeromodel...dar daca vede ca vi cu o gramada la tine statii, combustibil, acumulatori etc etc, vi cu ele doar ca sa scoti avionu la o plimbare pe sol ca sa ia si el putin aer...e logic ca modelu o sa zboare ca doar nu te cari dupa tine cu atatea catrafuse doar ca sa ce...
"Odata ce ai gustat din mirajul zborului, nu vei mai putea merge pe pamant decat cu ochii ridicati spre cer"


Team Aeropower

0

#25 Useril este offline   VIPER 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1506
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Star Wars (colectii), Automodelism (cu si fara radiocomanda), F1, WRC, masini, calatorii...

Postat 05 February 2008 - 09:21 AM

E nasol cand unii nu accepta ca nu toti suntem la fel... Voi chiar nu aveti nici un domeniu in care sunteti total pe dinafara? Credeti ca daca puneti o intrebare care voua vi se pare ok alora nu li se pare aberatie? Primesc intrebari "tampite" si "aberante" in domeniul meu de peste 15 ani si am invatat sa nu-i mai judec aiurea pe oameni... Nu sunt "uber,ensch" ca sa-mi permit asta... Voi sunteti?
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Flickr - pozele mele
0

#26 Useril este offline   Shumica 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 831
  • Inregistrat: 22-May 06

Postat 05 February 2008 - 10:13 AM

VIPER are mare dreptate ... iti trebuie public cind te duci sa testezi ceva ? fie navo reacheto sau aero.
Unii ne considera dusi cu pluta este treaba lor si nu ma intereseaza.
Cind ies cu vreo "jucarie" prefer sa nu fie nimeni prin preajma ... nici macar nevasta-mea B)
So mister daca vrei publicitate ridica obiectu' in piata victoriei si o sa apari la stirile de la ora 5. Sigur o sa te intrebe "fratii" cit ai dat pe el de unde l-ai luat si ce caracteristici are :D
Anyway subiectul pe care l-ai deschis mi se pare idiot. no offence.

Aceasta postare a fost editata de Shumica: 05 February 2008 - 10:16 AM

Si ieri va fi o zi !
0

#27 Useril este offline   ady23 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 724
  • Inregistrat: 06-October 07
  • Gender:Not Telling

Postat 05 February 2008 - 08:05 PM

Scuza ma nu o sa mai postez nimic ca sa nu se simta nimeni ofensat.Era asa doar o chestie de care m am batut eu dar in fine o sa povestesc cu vecinu poate el o sa inteleaga . no offence
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro