Modelism - RHC Forum: receptor futaba - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

receptor futaba

#1 Useril este offline   fdx_11 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 104
  • Inregistrat: 07-April 07

Postat 30 January 2008 - 11:13 AM

Am citit foarte multe mesaje postate in diferite subiecte dar nici unul nu specifica unele detalii legate de cristalele din receptoare.
Eu am receptor futaba 138DP este pcm1024 , cumparat din state deci e in 72MHz, high band canal 49. Deasemenea scrie ca este dual conversion.
Intrebarea este daca vreau sa cumpar un alt receptor mai mic, care nu este dual conversion , de exemplu sa fie cu modulatie in FM single conversion trebuie sa schimb si ctristalul din transmitator?
0

#2 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 30 January 2008 - 11:28 AM

Nu, la emitator nu va trebui sa schimbi cristalul.
Dar la receptor va trebui sa cumperi un cristal single conversion (daca iei receptor single conversion), si va treui sa urmaresti sa fie compatibil (receptorul) cu emitatorul tau (Futaba, FM, PPM sau PCM).
0

#3 Useril este offline   fdx_11 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 104
  • Inregistrat: 07-April 07

Postat 30 January 2008 - 11:59 AM

deci daca iau un receptor fm in 72 mhz tot pe canalul 49 cum este si tx-ul, ar functiona? Deci cristalele dual conversion se refera doar la receptoare?
0

#4 Useril este offline   pavcostel 

  • Membru Fumator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1596
  • Inregistrat: 01-October 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 January 2008 - 12:33 PM

Dubla conversie este o caracteristica DOAR a receptorului. Se refera la modul cum este prelucrat semnalul strict in INTERIORUL receptorului. Daca iei un alt receptor, mai ales de pe Tower, vezi ca se recomanda in fisa lui codul cristalului necesar. Receptoarele simpla conversie merg doar cu cristale pentru simpla conversie. Cele cu dubla, cu cristalele lor de dubla conversie. Nu se pot amesteca tipurile de cristale intre receptoare. Emitatorul ramane la fel, el emite in canalul respectiv indiferent de ce receptor se afla pe model! Sa fii atent la ce raza de actiune este recomandat noul receptor! Unele simpla conversie si mici rau au raza foarte mica de actiune. Si unele PCM micro. Asta e independent de emitator, ele asa au fost proiectate.

Bafta!

Costel
35 MHz, canal 60,62,78.
0

#5 Useril este offline   fdx_11 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 104
  • Inregistrat: 07-April 07

Postat 31 January 2008 - 10:30 AM

va multumesc mult, m-am "luminat" in cazul asta.
ce receptor imi recomandati pentru un model indoor, depron, vreau sa imi iau un evolution si asa mai vrea si un receptor pentru heli 6 canale ?
hai ca am compus o fraza... halal:))
0

#6 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 31 January 2008 - 11:32 AM

Salut... pentru heli recomand SCM14 de la Graupner...

Atentie ca tre' cristal de receptie tot de la Graupner... evident pe aceeasi frecventa ca si Tx-ul.

Succes!
Primus
0

#7 Useril este offline   fdx_11 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 104
  • Inregistrat: 07-April 07

Postat 31 January 2008 - 03:51 PM

Eu am statia in 72MHz si nu gasesc nimic in europa pentru ea. Stiti vre-un link din eu care sa comercializeze si receptoare in 72MHz?
0

#8 Useril este offline   Paul_L 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 295
  • Inregistrat: 30-September 07

Postat 31 January 2008 - 03:57 PM

Banda de 72 MHz nu e alocata pentru aplicatii de radiocomanda in Europa. Sunt permise : aplicatii militare, radioastronomie si PMR , Poate acesta sa fie motivul.

Aceasta postare a fost editata de Paul_L: 31 January 2008 - 03:58 PM

0

#9 Useril este offline   pavcostel 

  • Membru Fumator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1596
  • Inregistrat: 01-October 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2008 - 09:32 PM

In 72 esti pirat. Insa nu esti singur. Recunosc ca si eu am inceput tot in 72 acum catziva ani(au si trecut?!). Alegerea ta este limitata drastic deci. Trebuie sa stii ca daca ai statie Futaba nu vei putea utiliza decat receptoare PCM Futaba, PPM normale si cam atat. Nu Graupner SPCM, Hitec qpcm parca, etc. PCM ala e diferit de la producator la producator. PPM e ok, sunt compatibile intre ele, fiecare cu quarzul receptorului original.

Astea sunt cateva reguli... Se pare ca solutia ta este pe Tower Hobbies. Acolo gasesti cam tot ce vrei in 72. Vezi ca sunt colegi care se mai grupeaza la cate o comanda.

Bafta!

Costel
35 MHz, canal 60,62,78.
0

#10 Useril este offline   fdx_11 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 104
  • Inregistrat: 07-April 07

Postat 02 February 2008 - 10:13 AM

si care ar fi cel mai mic si mai usor Rx de la futaba, pretabil pentru un indoor din depron?
0

#11 Useril este offline   Rontaila 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 324
  • Inregistrat: 29-May 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI /BERCENI
  • Interests:Tot ce zboara cu motor sau se scufunda in mare

Postat 02 February 2008 - 12:13 PM

Salut R146ip este foarte bun la mica si medie distanta , si se gaseste si prin HK la un pret accesibil

Bafta si CAVOK

PS stie cineva unde pot sa repar un receptor pe care la" apucat" tremuratul dupa un accident mai serios (avion dauna totala) Se pare ca are o intrerupere pe placa .

Aceasta postare a fost editata de Rontaila: 02 February 2008 - 12:17 PM

Primul sosit ,ultimul plecat..
0

#12 Useril este offline   fdx_11 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 104
  • Inregistrat: 07-April 07

Postat 02 February 2008 - 01:35 PM

l-am vazut dar m-i sa parut cam greu totusi. Oare ar putea functiona fara carcasa? Are 16.5g si am vazut ca la deproane se pun receptoare mai usoare
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro