Modelism - RHC Forum: Eleroane cu un Royal Evo 9 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Eleroane cu un Royal Evo 9

#1 Useril este offline   Machspeed 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 105
  • Inregistrat: 03-May 02

Postat 27 January 2008 - 07:28 PM

Salut,

Am o mica problema pe care nu reusesc sa o lamuresc prea usor am impresia. Anume, pe un Royal Evo 9, am facut un model nou, plecand de la presetul BASIC (deci un aeromodel cu throttle, eleroane, profundor si directie). Am inversat unul din cele 2 servouri care controleaza eleroanele si am trimat pozitia astfel incat cu stick-ul liber totul sta frumos.
Problema mea e ca daca misc stick-ul spre stanga deplasarea eleroanelor e in mod vizibil mai mica daca mut spre dreapta. Mecanic servourile sunt montate identic.
Nu-mi dau seama din ce cauza apare aceasta diferenta (atat eleronul dreapta cat si cel stanga se misca in mod evident mai putin decat in cazul in care misc stick-ul in cealalta directie).
0

#2 Useril este offline   atro 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 168
  • Inregistrat: 10-February 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodele

Postat 27 January 2008 - 11:21 PM

Banuiesc ca nu mai ai curse egale din comanda. Du trimul pe zero si regleaza mecanic ca eleroanele sa stea pe zero.

bafta!

Adrian
0

#3 Useril este offline   Men 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 05-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2008 - 06:21 PM

o posibila explicatie vei gasi in meniul servo - monitor. acolo vizualizezi cursele de la servo asa cum pleaca din emitator. daca acolo e totul OK (curse egale) atunci "defectul" e in alta parte
Ai mix de diferential activat?
0

#4 Useril este offline   Flying Kettle 

  • Adevaratul ceaun zburator!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2498
  • Inregistrat: 17-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2008 - 08:57 PM

TREBUIE sa fie mixul activat, altfel nu ar face asa. Ori il dezactivezi, ori il dai invers la servoul la care ai inversat sensul.
In orice caz, intai rezolva problemele mecanice (daca ele exista) si apoi umbla in capete de cursa si trimuri.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro